EPD deklaracijų poreikis Lietuvoje sparčiai auga


EPD paslaugos poreikis per pastarąjį pusmetį Lietuvoje išaugo ir įmonių, siekiančių turėti EPD deklaracijas, vis daugėja. „EPD deklaracijos pasaulyje yra taikomos labai plačiai – nuo maisto produktų iki chemijos, metalo, statybų pramonės ir kt. Iš viso yra daugiau nei 100 skirtingų produktų kategorijų“, – sako UAB „Vesta Consulting“ įkūrėjas ir vadovas bei Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos prezidentas Evaldas Savickis.

Deklaracija suteikia papildomą vertę

EPD deklaracija yra standartizuotas, viešajame registre patvirtintas, tarptautinis dokumentas, kurio tikslas – skaidriai pateikti informaciją apie produkto poveikį aplinkai. Poveikio aplinkai deklaracija analizuoja visą produkto gyvavimo ciklą, apimant ir būdus, kaip išgaunamos produktui reikalingos žaliavos, transportavimą, gamybos parametrus – kiek energijos, kitų resursų reikia produktui pagaminti.

Nuotr.: UAB „Vesta Consulting“ įkūrėjas ir vadovas bei Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos prezidentas Evaldas Savickis

Anot VESTA vadovo E. Savickio, EPD paslaugos poreikio didėjimą lemia NT rinka, kur statant pastatus vis labiau atsižvelgiama į tvarumo kriterijus, o renkantis statybinius produktus keliami didesni reikalavimai tiekėjams.

„Pirmenybė yra teikiama tvaresniems, mažesnę žalą aplinkai darantiems ir skaidriai deklaruotiems produktams“, – pabrėžia Lietuvos Žaliųjų Pastatų Tarybos prezidentas.

Lietuvoje kylantys nauji pastatai yra sertifikuojami pagal BREEAM, LEED, LPTVS, WELL sistemas, pagal kurias jie turi atitikti tvarumo reikalavimus. E. Savickio teigimu, vienas iš BREEAM ar LEED standartų reikalavimų yra medžiagų, turinčių EPD deklaraciją, panaudojimas.

„Tokiu atveju EPD suteikia papildomų kreditų BREEAM/LEED sertifikatui gauti. Taigi NT vystytojo pasirinkimas ir prioritetas tampa labai aiškus – tinkamesnis ir paklausesnis yra tas produktas, kuris turi EPD. Deklaracija ypač svarbi tiems, kurie savo produktus eksportuoja į Skandinavijos rinką. Produkto poveikį aplinkai deklaruojantis dokumentas tose šalyse jau yra higiena, todėl norint išlikti konkurencingam jis yra kone privalomas. Tai tam tikra prasme verslo klientui padeda apsispręsti produktų rinkoje ir pasirinkti tiekėją, kuris atrodo patikimiau, propaguoja skaidrų verslo vystymą“, – tikino VESTA vadovas.

Gali tapti privalomu reikalavimu

E. Savickio tikinimu, EPD deklaracija savaime nenurodo produkto ekologiškumo ar draugiškumo aplinkai. Analizės metu gauti skaičiavimai kaip tik gali parodyti, jog gamybos ar kituose procesuose yra daroma žala aplinkai, neefektyviai eikvojami ištekliai.

„To nereikėtų bijoti. Priešingai, EPD rengimo metu atliekami skaičiavimai turi didelę naudą – nuodugniai matant visas savo produkto proceso grandis įmonėms atsiranda galimybė pagerinti neefektyvias vietas ir taip netgi užtikrinti mažesnes išlaidas ateityje“, – teigė VESTA vadovas.

EPD yra savanoriškas dokumentas – tai reiškia, jog kol kas privalomo reikalavimo turėti deklaraciją nėra. Tačiau, pasak E. Savickio, situacija netolimoje ateityje gali pasikeisti.

„Kadangi visa rinka aktyviai juda tvarumo linkme, todėl reikalavimai tik didės. Pavyzdžiui, vienas iš dar visai neseniai priimtų tokių tvarios plėtros kriterijų yra aukšta energinio naudingumo klasė (nuo 2021 m. A++). Tai rodo griežtėjančius reikalavimus nekilnojamo turto rinkoje. Tikėtina, kad EPD taip pat taps privaloma, o vėliau, manau, įmonės bus vertinamos ne tik pagal tai, ar tokį dokumentą turi, bet ir pagal jo turinį. EPD bus lyginami tarpusavyje kokybiniais rodmenimis – tai tolimesnis žingsnis tvarumo, kokybės ir skaidrumo skatinimui“, – savo nuomonę išsakė VESTA įkūrėjas ir vadovas.

 

Paslaugą atlieka „nuo – iki“

Lietuvoje šiuo metu nėra daug specialistų, dirbančių su EPD skaičiuojančia programa. UAB „Vesta Consulting“ pasirūpina visu EPD deklaracijos procesu pagal kiekvieno kliento poreikius: konsultuoja ir parenka tinkamiausius EPD sprendimus atitinkamiems produktams, supažindina klientą su procedūromis, surenka ir apdoroja duomenis reikalingus EPD paruošti, programiniu įrankiu atlieka duomenų analizę ir apskaičiuoja produkto ciklą nuo žaliavos iki perdirbimo („from cradle to grave“).

Pastatų tvarumo sertifikavimo ir konsultavimo bendrovė „Vesta Consulting“ kiekvieną klientą konsultuoja individualiai ir ieško tinkamiausio sprendimo. Pasak Lietuvos Žaliųjų Pastatų Tarybos prezidento, kiekvieno kliento poreikiai EPD deklaracijai gali būti skirtingi, priklausomai nuo produkto, rinkos, kurioje dirbama, suinteresuotų šalių reikalavimų.

„Be minėtų paslaugų suorganizuojame trečios nepriklausomos šalies peržiūrą dokumento patvirtinimui. Sėkmingai suformavus dokumentą, pateikiame jį klientui, o esant poreikiui padedame paviešinti tarptautinėse duomenų bazėse. VESTA specialistai turi ilgametę patirtį, atliekant LCA analizes su profesionaliais įrankiais, o tai užtikrina patikimą duomenų apdorojimą“, – sakė E. Savickis.

UAB „Vesta Consulting“, skirtingai nei kitos panašią paslaugą teikiančios įmonės, paslaugą atlieka „nuo – iki“. Kai kurios įmonės atlieka tik tam tikrą dalį paslaugos, pavyzdžiui, skaičiavimus, o trečiosios šalies patvirtinimu tenka rūpintis pačiam klientui.

„Iš patirties galime pasakyti, kad tai atima daug laiko ir gali prireikti kone atskiro žmogaus EPD projektui, nes šis darbas reikalauja detalaus įsigilinimo į visą procesą“, – pabrėžė UAB „Vesta Consulting“ vadovas.

Kaip vyksta EPD procesas?

EPD procesas yra pagrįstas LCA (Life Cycle Assessment) produkto gyvavimo ciklo vertinimo skaičiavimu, o metodika grindžiama pripažintu tarptautiniu standartu ISO 14025.

EPD deklaracijos suformavimo procesą sudaro kelios dalys:

– Klientas įmonei, atliekančiai EPD paslaugą, pateikia duomenis apie produkto žaliavas, jų transportavimą iki gamyklos, energijos sąnaudas produkto pagaminimui, transportavimo atstumus iki objekto, produkto priežiūros reikalavimus, kaip produktas yra perdirbamas/utilizuojamas po gyvavimo pabaigos.

– Surinktus duomenis ekspertai apdoroja (prireikus tikslina/papildo) ir paruošia pagal standarto reikalavimus.

– Apdoroti duomenys yra perkeliami darbui su programiniu įrankiu – šiame etape atliekama minėta produkto gyvavimo ciklo (LCA) analizė nuo žaliavos gavimo iki produkto gyvavimo pabaigos.

– Atlikta analizė ir suformuotas EPD dokumentas yra perduodami nepriklausomos trečiosios šalies vertinimui ir patvirtinimui.

– EPD deklaracija pasirinktinai gali būti paviešinama oficialiose EPD platformose arba siunčiama užsakovams/klientams.

Šiuo metu VESTA specialistai EPD deklaracijas ruošia įmonių „Jūrės medis“ ir „Baltijos polistirenas“ produktams.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų