„Evoliucijos“ dangoraižis: Maskvos spiralinės architektūros orientyras

2020 m. gegužės 20 d.

„Evoliucijos dangoraižis“ (dar žinomas kaip Miesto rūmų dangoraižis) tapo naujuoju Maskvos miesto architektūros orientyru. Pastato architektūrą, neabejotinai, įkvėpė Šv. Bazilijaus katedra ir Tatlino bokštas. Kaip sako architektai, pastato spiralinė forma simbolizuoja progreso ir ateities idėjas.

Nors dangoraižio užbaigimas, kaip architektūros kūrinys, buvo tikras triumfas architektų komandai, dangoraižis vis dar nėra laimėjęs jokių apdovanojimų.

Šiame pastate yra apie 80 000 m2 biuro patalpų. Nenuostabu, kad šis gražuolis tapo prestižiniu tarptautinio verslo centru Rusijos sostinėje. Besisukančiuose aukštuose yra 36 000 m2 prekybos ir pramogų erdvės, taip pat dengta automobilių stovėjimo aikštelė.

Vyriausiasis architektas Filipas Nikandrovas sako, kad pradinis dangoraižio projektas, kuris buvo atskleistas dar 2004 metais gimė iš noro imituoti bangą. Tačiau koncepcija buvo nekartą tobulinta, o nuo projektavimo pradžios iki projekto perdavimo rangovams praėjo 12 metų.

„Dėl ekonominės krizės projektuotojų komanda keitėsi net kelis kartus, tačiau ir po daugybės vėlesnių projekto korekcijų sukimosi forma išliko. Galutinis produktas rodo išliekamąją stiprios koncepcijos vertę. Šis pastatas užima deramą vietą miesto horizonte“, – sakė architektas.

Remiantis statistiniais duomenimis, „Evolution Tower“ yra 360 aukščiausias pastatas pasaulyje, 15 aukščiausias Europoje, 9 aukščiausia Rusijoje ir Maskvos mieste. Šis įspūdingas pastatas siekia 245,9 metrus. Aukščiausiai esančios biuro patalpos įkurdintos 220 metrų virš žemės paviršiaus. Pastatas kainavo 5 mlrd JAV dolerių arba 4,57 mlrd. eurų. Jame yra 20 liftų, aptarnaujančių keleivius.

Pastato dizainas atspindi skulptūrines formas, skirtas mėgdžioti du įsimylėjėlius ar net kaspinus, sušalusius, bandant apsikabinti bokštą. Tai yra grakšti konstrukcija. Pasak architektų, šis dizainas pabrėžia Maskvos gyvenimo greitį ir energiją.

Tai inovacijų orientyras, įkurdintas tarp daugelio istorinių pastatų. Tačiau architektų komanda, vietoje to, kad sukurtų ryškų estetinį kontrastą, sukuria jausmingą pastato formą, kuri lyg atspindi konceptualių naujovių kokybę ir pažangią technologinę inžineriją.

„Nuo Šv. Bazilijaus katedros svogūnų kupolų iki ikoniškos Tatlino bokšto koncepcijos Rusijos architektūra nuo seno buvo apsėsta spiralių. Svarbiausiame lygmenyje skulptūrinis DNR formos sukantis „Evoliucijos“ dangoraižis simbolizuoja žmonijos pažangą per jos laimėjimus statybose“, – sakė architektas.

Apdovanojimus teikianti komisija nebuvo tokia pozityvi. Pastatas nebuvo nominuotas apdovanojimuose pagal kategoriją „Geriausias aukštas pastatas Europoje“. Aukštų pastatų ir miesto buveinių tarybos arba CTBUH atstovai sako, kad pastarąjį dešimtmetį Europoje atsiranda vis daugiau „besisukančių“ dangoraižių. „Nors negalima paneigti fakto, kad „Evoliucijos“ pastatas kol kas turi aukščiausią tokio posūkio rekordą“, – tuokart sakė CTBUH atstovai.

Už išraiškingą dizainą dangoraižis buvo apdovanotas antrąja vieta pagal nominaciją „Emporis“. Pastato statyba prasidėjo 2008 metais, o galutinai baigta 2015 metais.

Už projekto plėtrą buvo atsakinga „ZAO Snegiri Development“ bendradarbiaudama su „KG-Techstroy“.

Dangoraižio konstrukcija suderinta su moderniausiais inžinerijos būdais. Pastatas sukasi pagal pagrindinę ašį, kiekviename aukšte po 3 laipsnius. Paskutinė „Evolution Tower“ forma yra elegantiškas sukimasis pagal laikrodžio rodyklę nuo pagrindo iki viršaus maždaug 135 laipsnių kampu.

@Architektų nuotr.

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/05/340x430_pentacolor.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!