Formaliai neformalus gyvenimas Ukmergėje


Argi nenuostabu, kai darbas ir aistra susilieja į vieną visumą? Jonas Dragūnas „Skautų slėnio“ vadovas sako: „Mano darbas yra mano gyvenimo sudedamoji dalis.“

 

„Viskas prasidėjo dar 1993m. kai atradau jūrų skautus ir atėjau į šį didžiausią pasaulinį jaunimo judėjimą. Skautų veikloms skirdavau vis daugiau laiko ir laisvalaikio. Palaipsniui tai tapo mano gyvenimo būdu. Skautiškos vertybės, tvarka ir nuostatos patapo mano gyvenimo dalimi“, – pasakoja ukmergiškis J. Dragūnas po studijų su žmona Živile emigravęs į Didžiąją Britaniją ketveriems metams. „Tai buvo planuotas ir strategiškai apgalvotas gyvenimo pasirinkimas. Išvykome užsidirbti savo gyvenimo ateičiai, įgyti įvairios patirties, pakeliauti ir mokytis. 2010m. grįžę iš emigracijos pradėjome kurtis ekologinėje gyvenvietėje ir mąstyti apie tai ką prasmingo norėtume veikti gyvenime, kur esame stiprūs ir ką veikdami būtume laimingi. Taip gimė „Skautų slėnis“, skautiškas neformalaus ugdymo centras gamtoje. Skautų slėnio pagrindinis tikslas – užsiimti mokymusi gamtoje, apimant visas amžiaus grupes, bet daugiausiai orientuojantis į vaikus ir jaunimą. Čia organizuojamos edukacijos, stovyklos, žygiai ir mokymai. Veikia Ukmergės rajono lauko darželis, vyksta skautiški vaikų ir vadovų apmokymai ir sąskrydžiai, tarptautiniai mainai ir projektai. Skautų slėnyje savanoriauja 3 Europos savanorių tarnybos savanoriai ir visa komanda skautų vadovų ir instruktorių.“ – pasakoja „Skautų slėnio“ vadovas, įvardijantis, jog šis unikalus slėnis yra tarptautinis centras, priklausantis Europos ir Pasaulio skautiškų centrų tinklui. O į centrą vis dažniau užsuka skautiškos grupės iš kitų valstybių, organizuojame stažuotes ir tarptautinias iniciatyvas.

„Smarkiai stipriname Ukmergės rajoną, vykdome neformalaus vaikų švietimo programą, kurios metu užimame per 100 vaikų. Jūrų skautų veiklose dalyvaujantys vaikai ir jaunimas kelia sau iššūkius ir juos įveikia. Šiais metais pastatėme 4 mokomasias burines jachtutes. Mokomės buriuoti Žirnajų ežere, dažnai einame į sausumos ir vandens žygius, stovyklaujame ir taip auginame jaunąją aktyvių piliečių kartą“, – pasakoja vyras, savo darbą apibūdinantis kaip labai įdomų ir dinaminį kūrybos procesą, kuriame dalyvauja su visa šeima. „Tuo jau gyvename ir tai yra mūsų pagrindinė veikla ir pragyvenimo šaltinis.“ – pasakoja vyras.

Paklaustas kokią didžiausią gyvenimo pamoką vyras gavo susiejęs gyvenimą su šia veikla, J. Dragūnas atsako, kad gyvenimo pamokos vyksta nuolatos, ir vienos būna didelės, o kitos – ne. „Vystome ir gyvename Skautų slėnyje, todėl kol kas didžiausia vykstanti pamoka, atskirti asmeninį ir skautišką gyvenimus arba bent jau turėti asmeninės erdvės šeimai. Nemažai mokomės iš kitų tokių panašių tarptautinių skautiškų centrų, vykstame į stažuotes ir vadovų susitikimus. Stengiamės “neišradinėti dviračio”, nes užsienyje tokie centrai gyvuoja virš 100 metų ir yra sukaupę nemažą patirtį, belieka tik ja pasinaudoti ir protingai išsidėlioti esminius vystymo darbus, viską pritaikyti Lietuvai.“ – pasakoja centro „Skautų slėnis“ vadovas, įvardindamas, kad labiausiai darbe jį džiugina įgyvendinti prasmingi darbai ir iššūkiai, kurie yra susiję su vaikų ir jaunimo augimu, nes kartu su jais auga ir centras. „Mūsų investicija į vaikus ir jaunimą yra didžiausia pridėtinė vertė Lietuvai ir jos ateičiai. Didžiausia pilnatvė yra kai pasiseka prisiliesti prie vaikų augimo ir matyti jų gyvenimo pasirinkimus ir sprendimus, dalyvauti su jais kartu ir matyti juos jau suaugusius, kuriančius savo gyvenimus ir ateitį. Per 24 metus veiklos tai jau galima matyti.“ – teigia Jonas Dragūnas.

Tiesa, vyras neslepia, kad dėl svarbios veikos ir įtempto grafiko lieka mažai laiko sau, todėl sunku suderinti laiką sau ir kitiems, skirti laiko šeimai. Tačiau, ko gero, tai normalu, juk darbas su jaunimu yra ypatingas. „Darbas su jaunimu visada turi kelti iššūkį ir kviesti palikti komforto zoną. Komforte nevyksta mokymasis, daugiau vegetuojama nei lavinamasi. Stengiuosi kelti sau ir jaunimui iššūkius, nes tada atsiranda stimulas juos įveikti, mokytis iš savęs, draugų ir aplinkos.

Lietuvoje tikrai netrūksta veiklų vaikams ir jaunimui, čia tikriausiai reikia klausti ar jaunimas pats jų nori, kokių veiklų jiems reikia ir kiek daug? Turime skautuose vaikų, kurie po pamokų ir dailės būrelius lanko ir šoka ir dainuoja ir dar į skautiškas veiklas suspėja. Taip pat yra nemažai jaunimo, kuris po pamokų užsilieka namuose prie kompiuterio…“ – sako centro „Skautų slėnis“ vadovas.

Paklaustas kas brangu Lietuvoje, vyras sako, kad galima daug ką išskirti, tačiau svarbiausia – žmonės, nes būtent žmonės kuria Lietuvą ir ji keičiasi kartu su jais. „Lietuvos veidas pastoviai keičiasi ir keisis, ypač jeigu jauni žmonės išvažiuos, įgis patirties ir turės galimybę grįžti. Iš tikrųjų labai svarbus noras grįžti. Jeigu grįš, tada kurs Lietuvai, kels idėjas ir iššūkius sau ir jas įgyvendins. Esu vienas iš tokių, galėjusiu pasilikti svetur, bet grįžusiu ir kuriančiu Lietuvai. Jeigu Lietuvoje dar kažkas nėra sukurta, visada galima būti pirmajam toje srityje“, – įvardija J. Dragūnas, teigdamas, kad tobula infrastruktūra turi tarnauti tikslui ir žmonėms. „Pagal dabartines tendencijas, smarkiai besikeičiančiame pasaulyje ypač mėgstamos multifunkcinės infrastruktūros, kurios geba nesunkiai prisitaikyti prie esamų aplinkos ir visuomenės poreikių.“ – teigia vyras.

Kupinas įvairių idėjų ir vilties, kad Lietuva keisis tik į gerą, J. Dragūnas tiki, kad projekto „Išmanusis miestas“, rengiamo įmonės „Structum projektai“ ir remiamo bendrovės „Fima“ bei kitų partnerių, įgyvendinimas Ukmergėje turės pozityvių pokyčių.

„Esu šiek tiek savo studijų metu prisilietęs prie Kauno išmaniojo miesto idėjos. Vienareikšmiškai išmaniojo miesto idėjos atėjimas į Ukmergę sujudina viską iš esmės. Jaunų žmonių idėjų įgyvendinimas atneša inovacijas ir kuria pridėtinę vertę. Esu tarptautinio skautiško centro Lietuvoje vadovas, bet taip pat daug laiko ir jėgų investuojantis į vietinį Ukmergės rajono jaunimą. Ukmergėje ieškome erdvių ir galimybių jaunimo neformalaus ugdymo plėtrai, unikaliems projektams ir iššūkiams, žinau kaip tai yra svarbu ir aktualu. Sukurtos geros sąlygos žmonėms tobulėti sudarys tinkamas sąlygas jiems ir sugrįžti po savęs ieškojimo Lietuvoje ar užsienyje“, – pasakoja Jonas Dragūnas ir primena, kad tai žmonės keičia miestus ir aplinką. Žmonių idėjos bei noras keistis, keičia viską kas juos supa.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų