Franko Loido architektūrą įtraukė į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą


Šiemet Amerikos architekto Franko Loido Raito sukurtas namas Pietvakarių Pensilvanijos kalnuose buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. 1935 metais suprojektuotas pastatas pramintas tekančiu vandeniu „Fallingwater“. Tai yra pirmoji šiuolaikinė Jungtinių Amerikos valstijų architektūra patekusi į Pasaulio paveldo sąrašą.

Amerikos architekto Franko Lloydo dizainas prisijungia prie gerbiamų UNESCO pasaulio paveldo vietų, tokių kaip Didžioji Kinijos siena, Versalio rūmai ir Taj Mahal.

Iš viso Pasaulio paveldo komitetas į sąrašą įtraukė net aštuonias šio architekto suprojektuotas ir greitai populiariomis turistų traukos objektais tapusias vietas, tarp jų jau minėtas ir garsiausias architekto kūrinys „Fallingwater“ namas, taip pat žinomas kaip „Mill Run“, Pensilvanijoje, Herbert ir Katherine Džekobų namas Madisone, Viskonsine, R. Gugenheimo muziejus Niujorke. Sąraše taip pat puikuojasi vienybės šventykla, Frederiko C. Robie namas, Kaufmanų namai, kurių sūnus stažavosi pas architektą. Jie visi buvo suprojektuoti XX amžiaus pirmojoje pusėje ir yra tik mažas atspindys daugiau nei 500 architektūros meistro sukurtų projektų visame pasaulyje.

„Šie pastatai atspindi „organinę architektūrą“, kurią sukūrė Frankas Loidas Raitas. Architektūra apima atvirą planą, ribų tarp išorės ir interjero naikinimą ir precedento neturintį medžiagų panaudojimą, kaip pavyzdžiui, plieno ir betono sintezę“, – sakė UNESCO atstovai spaudai.

„Kiekvienas iš šių pastatų siūlo novatoriškus sprendimus, patenkinti būsto, kultūros, religijos, darbo ar laisvalaikio poreikius. Franko Loido darbai turi didelę įtaką šiuolaikinės architektūros plėtrai Europoje“, – sakė jie.

Franko Loido Raito fondo atstovai spaudai pasakojo, kad nominacijos procesas užtruko daugiau nei 15 metų. Šiuo metu UNESCO sąraše yra 1 121 vietos. Vietovė į sąrašą patekti gali tik tokiu atveju, jeigu atitinka visus dešimt atrankos kriterijų. Svarbiausias iš jų – tai turi būti žmogaus sukurtas šedevras arba visuotinis gamtos reiškinys. Pasaulio paveldo objektai paprastai pritraukia didesnį lankytojų srautą, todėl tai žada ekonominę naudą. Vis dėlto, tai nėra materialus pasiekimas. Greičiau, šis pripažinimas yra garbingas viso architekto karjeros įvertinimas.

„Mes norime, kad šis unikalus amerikiečių palikimas būtų šalia brangių vietų visame pasaulyje. Tai prasminga. Juk taip pripažįstame didelę šio amerikiečių architekto įtaką visam pasauliui. Tai daug daugiau nei gražūs paminklai. Tai įkvėpimas, įtaka ir ryškios vietos“, – sakė fondo prezidentas ir generalinis direktorius Stuartas Grafas.

Amerikiečių architekto Franko Loido Raito „Fallingwater“ buvo suprojektuotas kaip privati ​​rezidencija ir savaitgalio namai Pitsburgo universalinės parduotuvės savininkui Edgarui J. Kaufmannui. Namas geriausiai iliustruoja savo organinės architektūros filosofiją: harmoningą meno sąjungą ir gamtą. Namas nuo Pitsburgo nutolęs apie 70 mylių į rytus arba 112,65 kilometrų. „Fallingwater“ namas sukurtas virš krioklio iš vietinio smiltainio ir kitų vietinių medžiagų. Namo projektą įgyvendino amatininkas iš JAV apygardos Fayette County. „Fallingwater“ statybų metu supo 1500 hektarų natūralios žemės, kurią pastato savininkas XX amžiaus viduryje padovanojo Vakarų Pensilvanijos konservatorijai.

Šiandien „Fallingwater“ yra atviras visuomenei kaip muziejus ir yra laikomas Nacionaliniu kraštovaizdžio ir Pensilvanijos lobiu. Namas taip pat buvo įvertintas kaip „geriausiu Amerikos architektūros darbu“ Amerikos architektų instituto narių apklausoje. Nuo jo debiutavimo prieš 82 metus jame lankėsi daugiau nei penki milijonai lankytojų. Žurnalas „Travel + Leisure Magazine“ pareiškė, kad „Fallingwater“ yra „vienas iš 12 orientyrų, kurie pakeis pasaulį.“

Frankas Loidas Raitas gimė 1867 metais birželį, Viskonsine, JAV. Čikagoje dirbo pas architektą Džosepą Lymaną Silsbį (Joseph Lyman Silsbee). 1893 metais Frankas Loidas nutraukė visus darbo santykius su buvusiu vadovu ir atidarė savo architektūros studiją. Per kitus du dešimtmečius Franko Loido Raito suprojektuoti statiniai tapo garsūs visame pasaulyje.

Paruošta pagal CNN ir fallingwater.org informaciją, CNN nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų