Rekordiškai trumpos Vokietijos automobilių elektronikos komponentų gamyklos „Hella“ statybos

2019 m. rugpjūčio 6 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Tikslus objekto pavadinimas: Vokietijos automobilių elektronikos komponentų gamykla („HELLA“)

Užsakovas: UAB „HELLA Lithuania“

Generalinis rangovas: UAB „AXIS INDUSTRIES“

Projektuotojas: UAB „Kita kryptis“

Architektas: UAB „Kita kryptis“

11 tūkst. m2 ploto gamyklos „HELLA“ pastatas Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje iškilo mažiau nei per dešimt mėnesių. Tai yra rekordiškai trumpas tokio dydžio specifinės gamyklos statybų laikas, nes paprastai joms planuojama bent 12 mėnesių.

Originalūs konstrukciniai sprendimai

Automobilių elektronikos komponentų gamykla turėjo būti pastatyta ne tik greitai, bet ir kokybiškai, todėl „HELLA“ pamatai buvo patikėti aukšto lygio geotechnikos įmonei UAB „Projektana“. Patyrę kompanijos geotechnikai bei konstruktoriai pateikė racionaliausią pamatų įrengimo sprendimą.

Vykstant statyboms didelis dėmesys buvo teikiamas galimybei erdves naudoti lanksčiai pagal ateityje kilsiančius rinkos pokyčius. Kadangi konstrukciniai sprendimai buvo formuojami atsižvelgiant į lankstų erdvių naudojimą bei plėtros galimybę, išsiskyrė maksimaliais denginių tarpatramiais bei ergonomišku planavimu su galimybe įgyvendinti keitimus. Taip pat ypatingas dėmesys skirtas konstrukcijų apsaugai nuo drėgmės. Atsižvelgiant į tai, kad gamykloje darbas planuojamas nepertraukiamu režimu 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę, o gamybos sustabdymai dėl trūkumų sukeltų išskirtinai didelius nuostolius, naudojamoms medžiagoms teiktas ypatingas dėmesys, siekiant užtikrinti kokybinius reikalavimus. Buvo naudojami sisteminiai grindų dangos sprendiniai bei tvarumą užtikrinančios medžiagos.

Dar pradiniame pasiruošimo statyboms etape projekto rengėjai susidūrė su išskirtiniais gaisro saugos reikalavimais, kuriems įgyvendinti prireikė ne tik profesionalų žinių, bet ir išradingo požiūrio. Tuo tarpu konstrukciniai elementai, numatyti perspektyviniams gamyklos moduliams, buvo išradingai įkomponuoti kaip dizaino elementai. Tai suteikė statinio eksterjerui savitos ir išskirtinės estetikos.

Inžinerinius tinklus šiame objekte tiesė UAB „Geovizija“, tam subūrusi patyrusių, atsakingų bei kvalifikuotų specialistų komandą. Kaip ir visuose projektuose, „HELLA“ statybų aikštelėje buvo naudojama moderniausia technika.

Aukšti gaisrų gesinimo sistemos standartai ir moderni rekuperacinė sistema

UAB „Domus inžinerija“ objekte „HELLA“ atliko šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo darbus pastato administracinėje dalyje ir sudėtingiausią pastato SGGS (stacionarios gaisrų gesinimo sistemos) darbų dalį, vadovaudamasi Lietuvoje dar labai mažai naudojamu vokišku VDS standartu. Šiuo metu tokio tipo sistemos sumontuotos tik nedaugelyje Baltijos šalių pastatų. Atliekant darbus pagrindinis, bet ne vienintelis sunkumas buvo suspaustas darbų grafikas, kruopščiai tikslinamas objekte kiekvieną savaitę. Darbų pradžioje sužinojusi terminus įmonė nebuvo tikra, ar iš viso įmanoma atlikti tokio lygmens darbus per tokį trumpą laiką. Sudėtingumo laipsnį kėlė ir tai, kad pagal vokišką standartą UAB „Domus inžinerija“ SGGS darbus atliko pirmą kartą. Su šiais iššūkiais bendrovei padėjo susidoroti projektų vadovas Mindaugas Brazauskas. Įvykdžiusi visus užsakovo reikalavimus UAB „Domus inžinerija“ mano, kad dalyvavimas šiame projekte suteikė įmonei neįkainojamos patirties.

Geriausių sprendimų buvo siekiama ir įrengiant gamyklą. Todėl liftus šiam objektui tiekė ir įrenginėjo UAB „Paradis“. Gamykloje „HELLA“ įmonės specialistai įrengė liftus „Orona“, kurių gamintojas, esantis Ispanijoje, užtikrina aukščiausią savo gaminių kokybę.

Kompleksiniai teisingo mikroklimato sprendimai

Vėdinimo, oro kondicionavimo ir šaldymo, šildymo, filtravimo, automatikos produktus gamyklai „HELLA“ iš didelio savo partnerių asortimento tiekė UAB „NIT“, kurios tiekėjai ir partneriai – gerai pasaulyje žinomi ir patikimi gamintojai, o tai tikrai prisidėjo prie Vokietijos automobilių elektronikos komponentų gamintojos pasirinkimo. Su dauguma savo partnerių ir tiekėjų UAB „NIT“ bendradarbiauja jau antrą dešimtį ir yra vienintelis jų įgaliotasis atstovas Lietuvoje. Tai sudarė sąlygas UAB „NIT“ pasiūlyti gamyklai gerą kainą, palankias tiekimo ir įrangos automatizavimo ir pirmo paleidimo sąlygas iš pirmų rankų.

Kadangi gamyklos „HELLA“ objektas labai didelis ir jame akcentuojami skirtingi poreikiai, reikėjo daug ir įvairios komplektacijos įrenginių. UAB „NIT“ įgyvendinant projektą prisidėjo tiekdama kompanijos „Euroclima“ (Austrija) gaminamus efektyvius oro tiekimo ir šalinimo įrenginius „ZHK 2000S“, kurie buvo adaptuoti pagal užsakovo poreikius. Visi „Euroclima“ įrenginiai yra sertifikuoti pagal Eurovent standartą. Patalpose, kuriose kelti didesni energinio efektyvumo reikalavimai, pasiūlyti įrenginiai su rotaciniais rekuperatoriais, kurie gali užtikrinti aukštą efektyvumo klasę. Na, o patalpoms, kurioms užteko mažesnio energinio efektyvumo, pasiūlyta įranga su atskirų srautų rekuperatoriais. Šie naudojami tada, kai nėra galimybės sujungti tiekiamo ir ištraukiamo oro srautų į vieną įrenginį.

Dauguma oro tiekimo ir šalinimo sistemų buvo įrengtos su ekonomiškais EC tipo varikliais, t. y. pačiais pažangiausiais ir ekonomiškiausiais iš šiuo metu esamų rinkoje technologijų. Visuose „Euroclima“ įrenginiuose, taip pat ir sumontuotose gamykloje „HELLA“, naudojami didžiausio pasaulyje filtrų gamintojo „Camfil“ oro filtrai, užtikrinantys švaraus oro tiekimą ir sumažinantys energijos vartojimą. Įrenginiams valdyti sumontuotos automatikos spintos su „Regin“ (Švedija) specializuotais vėdinimo sistemų valdikliais ir kitais reikalingais komponentais (pavyzdžiui: temperatūros jutikliai, dažnio keitikliai). Taip pat pristatyti keli „Aermec“ (Italija) tylesnės versijos šaldymo agregatai „NRL-F“ su sistema „Free-Cooling“. Tokia šaldymo mašina ne tik veikia tyliau nei įprasta, bet ir gali sutaupyti iki 45 % kompresoriuje suvartojamos elektros energijos. Tuo pačiu sistema su dviem kontūrais išlieka maksimaliai patikima ir efektyvi, net prie dalinių apkrovų ir užtikrina tolesnę veiklą, net jei vienas iš dviejų kontūrų nustotų veikti, tai nesukeltų gamyklai jokių didesnių nepatogumų.

Apdaila – iš geriausių

UAB „Vaineta ir partneriai“, užimanti tvirtas pozicijas interjero ir eksterjero apdailos srityje, dėsningai tapo viena iš gamyklos „HELLA“ projektą įgyvendinančių įmonių. Daugiausia užsakovui padėjo apsispręsti UAB „Vaineta ir partneriai“ kainos, kokybės ir serviso santykis. Įmonė jau bendradarbiavimo pradžioje pasirodė itin profesionaliai, kai reikėjo operatyviai kartu su gamintojais išspręsti visus technologinius dangų specifikos klausimus. Įrengiant gamyklos pastatą, UAB „Vaineta ir partneriai“ tiekė gamintojo „Tarkett“ gamybinės zonos konduktyvinę dangą ir įrengė vinilines bei kilimines plyteles. Gamybinei zonai panaudota homogeninė danga „Toro SC“ išsiskiria nelaidumu ir yra apdorota „iQ“ PUR – puikiausioms atsparumo dėvėjimuisi ir valymo charakteristikoms pasiekti. Mažo laidumo ypatybės formuojamos visame gaminio tūryje naudojant anglies monoksido daleles ir grynos anglies pagrindą. Bendroms zonoms naudotos vinilinės ir modulinės kiliminės plytelės. Užsakovas apdailai pasirinko modulines plyteles dėl jų estetiškumo ir tvarumo, kas ypač svarbu didelio praeinamumo gamyklos pastatuose. Visai tiekiamai ir įrengiamai produkcijai kelti aukščiausi kokybės standartai.

Gamyklos „HELLA“ aplinkos sutvarkymas buvo patikėtas atestuotai kelių tiesimo bendrovei UAB „Gevalda“. Kompanija, turinti didelių pramoninių projektų infrastruktūros įrengimo patirtį, sklandžiai įrengė apie 16 tūkst. m2 automobilių statymo aikštelių iš betoninių trinkelių dangos.

Nuotr. Artūras Žukas

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!