KOKIĄ ĮTAKĄ PATALPŲ AKUSTIKA DARO MOKINIŲ REZULTATAMS?

2019 m. rugpjūčio 5 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Kalbėdami apie švietimo įstaigų renovaciją ir statybos projektus, dažniausiai akcentuojame komfortą, bet retai svarstome, kaip patalpų akustika ir interjeras galėtų prisidėti prie geresnio vaikų mokymosi. Manote, kad šis ryšys kelia abejonių?.. Klystate. Švedijos mokslininkai nustatė, kad puikiai akustiniu požiūriu įrengtoje klasėje pagerėja mokinių gebėjimai skaityti, sumažėja streso lygis, pagerėja darbinė atmintis, o mokytojams sumažėja balso stygų uždegimų atvejų, palyginti su standartine klase, kurioje nėra jokių garsą sugeriančių medžiagų. Tai gana radikalūs rezultatai, įkvepiantys prisiimti atsakomybę.

Didžiausia problema – aidėjimo trukmė patalpose

Naujai projektuojamos mokyklos turi atitikti Statybos techninio reglamento reikalavimus (STR) dėl triukšmo bendrosiose patalpose, sporto salėse, klasėse. Net ir puiki garso izoliacija tarp patalpų, nereiškia, kad patalpose užtikrintas akustinis komfortas. Vienas pavyzdžių – sporto salė. Garsas, kaip stalo teniso kamuoliukas, atsimuša į kietuosius paviršius ir skrieja tolyn. Kai tokių kamuoliukų labai daug ir triukšmas trunka ilgą laiką, jaučiame diskomfortą. STR numatytas minimalus rodiklis C garso klasei pasiekti yra 1,5 sekundės. Aidėjimo trukmė – tai laiko tarpas, per kurį, nutraukus garso šaltinį, garso slėgio laikas sumažėja 60 dB. Šis dydis išreiškiamas sekundėmis.

Kaip pasakoja bendrovės „Saint-Gobain Ecophon“ pardavimų atstovė Raminta Sarapienė, mokyklose didžiausia problema yra ne tik garsas, sklindantis tarp patalpų, bet ir aidėjimo trukmė patalpose. Kita vertus, senos statybos mokyklose STR reikalavimai netaikomi, tačiau problema išlieka ta pati. Jose besimokantys vaikai ir juos mokantys mokytojai susiduria su akustinio komforto problemomis.

Sprendimų yra visada

„Saint-Gobain Ecophon“ pardavimų atstovas Mindaugas Bogužas atkreipia dėmesį, kad daugeliu atvejų senos statybos švietimo įstaigose lubų aukštis nėra pakankamas. „Ecophon“ ir čia turi sprendimų – kabamosios akustinės lubų plokštės, tvirtinamos klijais tiesiogiai prie pagrindo.

„Kuo anksčiau apgalvosime akustinio komforto sprendinius, tuo daugiau pasirinkimo variantų turėsime. Medžiagos ne tik atliks funkcinę paskirtį, bet ir sukurs patalpų interjerą. Pirmiausia triukšmo problemas sprendžiame įrengiant mineralinės vatos garsą sugeriančias lubų plokštes, nes tai didžiausias plotas. Jeigu to nepakaktų, norint pagerinti kalbos aiškumą ir užkirsti kelią susidarančiam aidui, naudojamos sieninės plokštės“, – pasakoja R. Sarapienė.

Kitoks požiūris į akustiką

„Saint-Gobain Ecophon“ medžiagos pagamintos iš didelio tankio mineralinės vatos, kurios gamybai naudojama daugiau kaip 70 % perdirbto stiklo ir augalinės rišamosios medžiagos. Gaminiai atitinka vienus griežčiausių rinkos standartų ir sertifikatų. R. Sarapienė akcentuoja, kad kompanijos politika ekologijos atžvilgiu netaiko kompromisų: „Negalime naudoti kenksmingų medžiagų ypač ten, kur nuolat būna vaikai.“

Kita vertus, „Ecophon“ projektuotojams siūlo ne tik akustinius sprendinius, bet ir baigtinius interjero gaminius: kabamosios lubų bei sienų plokštės, klijuojamosios lubos, integruoti šviestuvai, įvairių spalvų ir formų laisvai kabantys akustiniai elementai („Solo“ plokštės yra drąsiausias gaminių pavyzdys). Užteks standartų. Išlaisvinkite idėjas. Išdrįskite būti kitokie. Nuo šiol akustinį komfortą galima kurti su originaliais akustiniais interjero elementais.

UAB „Saint-Gobain Statybos gaminiai“
Mėnulio g. 7
https://www.ecophon.com/lt/
Telefonas: +370 698 35931 ir
+370 615 59565

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/01/soninis-baneris-IM8.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!