Garso izoliacijos problema senos statybos daugiabučiuose ir sprendimo būdai – tarpbutinių sienų izoliavimas

2021 m. lapkričio 29 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Dažnai žmonės įsigiję naują butą senos statybos daugiabutyje susiduria su netikėta nepageidaujamo triukšmo problema, kai garsas, per su kaimynais besiribojančias atitvaras (sienas, perdangas), patenka į jų buto erdves ir sukelia diskomfortą. Ankščiau statant gyvenamuosius daugiabučius namus nebuvo keliama reikalavimų atitvarų garso izoliacijai.

Tačiau kadangi visos laikančiosios konstrukcijos buvo gaminamos iš masyvių ir didelio svorio medžiagų (tokių kaip gelžbetonio plokštės, stambiaplokščiai blokai ar mūras), tai garso izoliacijos problema buvo sprendžiama dalinai, nes būtent masyviosios konstrukcijos mažiau pralaidžios garsui.

O pradėjus statyti karkasinės konstrukcijos daugiabučius su palengvintomis sienomis bei lengvomis tarpbutinėmis pertvaromis garso izoliacijos problema stipriai išryškėjo.

Atitvarų garso izoliacijos reikalavimai

Lietuvoje nuo 2003 m. atitvarinių konstrukcijų garso izoliavimo kokybei aprašyti naudojama penkių A, B, C, D ir E garso klasių sistema (pagal STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“).

Iš principo akustinio komforto klases galima vadinti atitvarų kokybės rodikliu, nes jos sudarytos pagal subjektyvią gyventojų jauseną: A klasė – aukščiausios klasės pastatuose, daugiau kaip 90% gyventojų akustinio komforto lygį vertina kaip labai gerą ar gerą; B klasės – taip vertins jau tik 70-85% gyventojų ir daugiau kaip 10% gyventojų komforto lygį įvertins kaip blogą ir t.t.

Naujai statomiems gyvenamiesiems pastatams privaloma užtikrinti mažiausiai C garso klasės reikalavimus, nors vystytojai ar statytojai gali statyti ir aukštesnių akustinių klasių pastatus. Senesnės statybos gyvenamiesiems namams nėra keliami garso klasių reikalavimai, tačiau rekonstruojamiems ar kapitaliai remontuojamiems pastatams privaloma žemiausia E akustinė klasė.

Atsižvelgdami į pastato akustinę komforto klasę, projektuotojai parenka atitinkamus konstrukcinius sprendimus statant naujus namus. Bet ką daryti gyventojams kurie įsigijo butą senos statybos daugiabutyje ir susidūrė su nepageidaujamo triukšmo problema?Gyvenamosiose patalpose dažniausiai jaučiamas oro ir smūgio triukšmas.

Ore sklindančio triukšmo šaltiniai, yra tie, kurie triukšmą skleidžia į orą (pvz. žmonių balsai, buitinė garso, vaizdo technika, muzikos instrumentai, išorinis triukšmas ir t.t.). Jis sklinda per besiribojančias atitvarines sienas ir perdangas bei aplinkiniais keliais į gretimas patalpas. Smūgio triukšmo šaltiniai yra dinaminiai poveikiai į grindis (žingsniai, baldų stumdymas, netyčiniai daiktų kritimai), todėl perduodamas per tarpaukštines perdangas.

Esamų tarpbutinių sienų izoliavimas

Sienų, besiribojančių su kaimynais, garso izoliaciją galima padidinti prie jos įrengus papildomas pertvaras iš patalpų vidaus. Tam reikia sumontuoti karkasinę pertvarą su gipso kartono dengiamuoju sluoksniu. Kaip jau minėta ir ankščiau, oro garso izoliacija labai priklauso nuo medžiagos ploto vieneto masės.

Šioje konstrukcijoje „masė“ yra gipso kartono plokštės, o viduje esantis oro tarpas atlieka spyruoklės vaidmenį, todėl pertvaros viduje susidaro horizontalios stovinčios bangos. Kad jų išvengti būtina tą ertmę užpildyti lengva, gerai garsą sugeriančia akustine vata, kuri ne tik sugertų triukšmą, bet ir neleistų atsirasti horizontalioms stovinčioms bangoms.

Rinktis reikėtų iš tokių plokščių, kurioms gamintojas deklaruoją garso sugertį, tuomet būsite tikri pasirinkę efektyviausią sprendimą. Akmens vatos plokštėms SUPERROCK PREMIUM gamintojo deklaruojama garso sugertis priklauso nuo jų storio: 50-99 mm jos reikšmė yra αw=0,9 (t.y 90 % garso sugerties lygis), o 100 mm ir storesnių plokščių siekia αw=1,0 (t.y 100 % garso sugerties lygis).

Tai rodo, kad plokštės tobulai sugeria garso bangas, atitikdamos A klasės medžiagos reikalavimus pagal standartą LST EN ISO 11654 naudojamą visų garsą sugeriančių medžiagų klasifikacijai.

Papildomo izoliavimo efektyvumas

Jei tarpbutinė siena ar pertvara yra išmūryta iš akyto betono (storis 240 mm) ar keraminių tuščiavidurių (storis 250 mm) blokelių ir iš vienos pusės nutinkuota – tai jos oro garso izoliavimo rodiklis Rw=49 dB lygyje. Kuo šis skaičius yra didesnis, tuo mažiau triukšmo prasiskverbia pro atitvarą.

Tad prie tokios sienos įrengus karkasinę pertvarą su vienu 12,5 mm storio gipso kartono sluoksniu ir 50 mm storio akmens vatos plokščių SUPERROCK PREMIUM užpildu viduje ženkliai padidinsime izoliavimo rodiklį.

1 – esama siena

2 – izoliuojanti (sandarinamoji) juosta

3 – vertikalus profilis

4 – horizontalus profilis

5 – sandarinamoji juosta

6 – akmens vatos plokštės SUPERROCK PREMIUM

7 – gipso kartono plokštės

https://brandcommunity.rockwool.com/readimage.aspx/asset.png?down=1&pubid=TLmnpzwu_8i0wj_v79-1vQ

Akustiniai skaičiavimai rodo, kad po papildomo izoliavimo tokios tarpbutinės sienos ar pertvaros oro garso izoliavimo rodiklis yra Rw=57-58 dB lygyje, t.y. padidėjimas siekia 8-9 dB. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad šie skaičiai nėra dideli, tačiau reikia prisiminti, jog garso rodiklis Rw yra logaritminis garso energijos krentančios ant atitvaros ir praėjusios atitvarą, santykis neturintis tiesioginės priklausomybės. Taigi procentinė garso izoliacijos pokyčio išraiška būtų suvokiama paprasčiau taip:

1 dB: mažai juntamas pokytis;
3 dB: žymus pokytis, girdimas – atitinkantis maždaug 20 % pagerėjimą;
6 dB: didelis ir aiškiai girdimas apie 35 % garso slopinimas;
10 dB: didelis pokytis atitinkantis apytiksliai 50 % pagerėjimą (t.y. žmogus garso lygio pokytį suvokia kaip perpus mažesnį garsumą).

Norint dar pagerinti oro garso izoliacijos lygį galimi variantai: pirmasis – didinti ploto vieneto masę, t.y. gipso kartono sluoksnių skaičių arba antrasis – storinti užpildą iš akmens vatos plokščių. Abu šie būdai garso izoliacijos lygį gali pagerinti labai panašiai: 4-6 dB ribose, naudojant 2 gipso kartono sluoksnius arba dvigubai storesnį užpildą, todėl siekiant nemažinti patalpos ploto verta rinktis 2 gipso kartono plokščių sluoksnius.

Montavimo ypatumai

  • Įrengiant tokias pertvaras didžiulę įtaką jų akustinei izoliacijai turi konstrukcinių sprendinių detalės ir pertvaros kruopštus įrengimas. Pirmiausiai klojant apvadinius horizontalius ir vertikalius profilius po jais turi būti paklojama garsą slopinanti ir izoliuojanti tarpinė (sandarinamoji juosta). Nauja pertvara ir esama siena turi tūrėti, kuo mažiau standžių sujungimų tarpusavyje, kad sumažinti garso perdavimą per konstrukciją. Tam reiktų naudoti lanksčias jungtis bei izoliuojančias tarpines.
  • Akmens vatos plokštės SUPERROCK PREMIUM turi pilnai užpildyti ertmę tarp karkaso elementų. Plokštės turi būti 10-20 mm didesnės už profilių žingsnį, tam kad patikimai užpildytų visą erdvę ir neliktų tarpų tarp jų. Dėl padidinto tankio šios akmens vatos plokštės puikiai išlaiko formą, todėl nesusmunka ir nesukrenta pertvaros konstrukcijos viduje. Taip nesukurdamos triukšmo tiltelių ir pertvarose užtikrina gerokai aukštesnį garso izoliacijos lygį, palyginus su kitomis plokštėmis, naudojamomis tose pačiose konstrukcijose.
  • Tvirtinant gipso kartono plokštes reikia prisiminti, kad jos nuo lubų, grindų ir kitų sienų būtų atitrauktos 5-10 mm. Įrengiant dvigubo karkaso pertvaras apvadiniai horizontalūs profiliai turi būti atitraukiami vienas nuo kito apie 5 mm arba atskiriami sandarinamąja juosta. O įrengiant kelių sluoksnių sistemą reikia žiūrėti, kad siūlės tarp gipso kartono plokščių sluoksnių būtų pasislinkusios viena kitos atžvilgiu.

Papildomas esamų sienų ar pertvarų garso izoliavimas, naudojant akmens vatą kaip garsą slopinančią medžiagą, stipriai pagerina akustinius pastato parametrus. Akytos struktūros dėka akmens vata užtikrina pakankamą garsų, sklindančių iš pastato išorės ir vidaus sugertį, todėl gyventojams netrukto triukšmas, jie gali geriau susikaupti, sustiprėja komforto jausmas ir pagerėja savijauta. Be gerų akustinių savybių, ROCKWOOL izoliacinėms medžiagoms būdinga puiki šilumos izoliacija, jos atlieka ir priešgaisrinės saugos funkcijas.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/01/soninis-baneris-IM8.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!