Glamūrinis stovyklavimas: prabangi palapinė pelkės pakrantėje

2021 m. gruodžio 1 d.

Vida Danilevičiūtė Černiauskienė.

vida@structum.lt

Ar gailitės nutolstančių šiltų vasaros dienų? O gal kasmet laukiate gaivinančio rudens – miško uogų, grybų, pievas nugulusio ryto rūko ir virš galvos praskrendančių migruojančių paukščių būrių? Tada čiupkite aulinius batus. Visa kita, kaip ir viešbučio kambario komfortą, rasite gražiuose gamtos kampeliuose dygstančiose prabangaus stiliaus stovyklavietėse.

Prabangus, arba glamūrinis stovyklavimas, vilioja karantino, ribojimų ir saviizoliacijos išvargintus žmones iš miestų į gamtos prieglobstį, kur nuo civilizacijos problemų skiria šviesmečiai, bet nereikia atsisakyti buities patogumų.

Pasižvalgyti į išskrendančius paukščius

Natūralios gamtos išsiilgusius turistus Danijoje poilsiauti pelkėje šią vasarą pakvietė naujo tipo stovyklavietė: čia paruoštos erdvios palapinės su patogumais ir safario stiliaus viešnagė. „Marsk Camp“ yra Skerbeke, netoli Danijos Vadeno jūros nacionalinio parko, įtraukto į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, apsupta natūralios gamtos.

Tereikia aulinių batų ir dviračių, kad galėtumėte apžiūrėti apylinkes. Įspūdingiausi autentiški potyriai čia laukia mėgėjų rengti žygius į pelkes. Pavasarį ir rudenį pelkėms būdingas turtingas paukščių gyvenimas, todėl tokios vietos ypač traukia migruojančių paukščių mėgėjus. Greta plytintys miškai ir pievos vilioja prisirinkti įvairių valgomųjų žolelių, bruknių ar spanguolių desertui ir grybų sriubai.

Komfortas lyg sultono palapinėje

Šiuolaikinėje stovyklavietėje galima mėgautis prabanga, pabudus komfortiškoje lovoje, o ne miegmaišyje ant žemės ir vis tiek būti arti paukščių giesmių, klausytis rudeninio elnių maurojimo ir mėgautis pelkės, miško bei visos laukinės gamtos kvapais ir vaizdais.

Glamūrinio stovyklavimo mėgėjai „nešeria uodų“. Poilsiautojai apsistoja puošniose, komfortiškai įrengtose palapinėse arba kemperių aikštelėje. Prabangios palapinės yra 24 kv. metrų ploto, jose telpa 140 x 200 miegamojo lova, kiekvienoje yra jauki svetainė su dviem miegamosiomis sofomis, kurias galima išlankstyti nakvoti dar 4 žmonėms.

Iš viso joje gali apsistoti 4 arba 6 žmonės. Palapinėje taip pat yra šaldytuvas, elektrinis virdulys, elektrinė viryklė su puodu ir keptuve, taip pat stalo įrankiai. Nors pačioje palapinėje nėra dušo ar tualeto, nereikės nerimauti dėl bendro dušo su kitais pelkės stovyklavietės svečiais: netoli kiekvienos palapinės įrengtas dušas ir tualetas.

Prie kiekvienos palapinės yra privati medinė terasa, kurioje yra dujinė kepsninė ir sodo baldai. Puiki vieta maloniam vakarui, iš kurios atsiveria puikus pelkių vaizdas. Jeigu nenorite virti grybų sriubos ant laužo ir praleisti atostogų ruošdami maistą, palapinių stovyklavietėje taip pat yra puikus restoranas, kuriame galima užsisakyti pusryčius ir kasdien ragauti daugybės skanių patiekalų.

Pakilti virš nacionalinio parko

Nepakartojamas vaizdas į Vadeno jūros nacionalinį parką atsiveria iš apžvalgos bokšto „Marsktårne“ viršūnės. Danijos dizaino studijos BIG (Bjarke Ingels Group) komanda suprojektavo šį 25 metrų aukščio spiralinį apžvalgos bokštą, kuriuo užkopti aukštyn reikia 146 žingsnių.

Bokštą sudaro unikali konstrukcija, kurios dizainas grindžiamas gamtos susukta struktūra ir žmogaus DNR grandine. Tai ir skulptūra, ir apžvalgos bokštas, suformuota kaip dviguba spiralė ir suprojektuota taip, kad būtų tik vienas kelias aukštyn, o kitas – žemyn.

Jis pastatytas iš plieno lankų, kurie sudaro 7 apskritimo lankus. Bokšto pamatas sveria 250 tonų, plieninė bokšto konstrukcija – beveik 300 tonų. Jo skersmuo apačioje – 6,2 m viršuje, viršuje – 12,7 m.  Stulpas pritvirtintas prie pamato 62 varžtais.

Danijos architektai siūlo mėgautis 360 laipsnių vaizdu į nepakartojamai gražią pelkę, nacionalinį parką ir unikalią Pietų Jutlandijos gamtą bei pajusti gaivų Šiaurės jūros vėją. Kai oras giedras ir saulėtas, galima mėgautis vaizdu iki pat istorinio Ribės miesto.

Bokšto konstrukciją iš plieno pastatė vietinė įmonė „Schack Trapper“. Natūrali tamsi jo spalva yra artima gamtai, todėl susilieja su aplinka, nepaisant to, kad bokštas yra 36 metrus virš jūros lygio ir matomas iš kelių kilometrų. Įdomu, kad devyni šio projekto investuotojai yra vietiniai verslininkai, kurių vizija – padaryti Skerbeką matomesnį tiek vietiniams gyventojams, tiek turistams.

„Glamping“, arba stovyklavietė su patogumais

Stovyklavimas Danijoje yra vienas iš tautos bruožų. Vieni renkasi paprastas sąlygas, kiti atostogų metu stovyklaudami nenori atsisakyti komforto, o prabangi palapinė jiems nė kiek netrukdo susilieti su gamta. Danai nėra išskirtiniai.

Tiek Europoje, tiek ir JAV bei Australijoje populiarus stovyklavimas su prabangesniais patogumais nei būdingi tradiciniam stovyklavimui. Vadinamasis „glamping“ tikriausiai patenkina bet kurį miesto lepūnėlį, ieškantį šiek tiek prieglobsčio gamtoje, neatsisakant jokios gyvenimo prabangos.

„Glamping“ yra žodžių „glamorous“ ir „camping“ (liet. prabangus“ ir „stovyklavimas“) junginys, apibūdinantis stovyklavimą su patogumais ir, kai kuriais atvejais, kurorto stiliaus paslaugomis, kurios paprastai nebūdingos tradiciniam stovyklavimui.

Žodį „glamping“ pirmą kartą 2005 m. pavartojo britai, o po dešimtmečio jis buvo įtrauktas į Oksfordo anglų kalbos žodyną. Tačiau naujas tik pats žodis – prabangias sąlygas žygio palapinėse, arba gyvenimą su patogumais stovyklavietėse, prieš šimtmečius mėgo Europos karaliai ir Rytų sultonai.

Dabar prabangiai įrengtos jurtos, palapinės, piemenų nameliai ir daržovių šiltnamius primenantys stiklo kupolai yra puikios prabangios stovyklavietės, už kurių slenksčio atsiveria laukinė gamta.

Stovyklavietė „Laukinė pieva“ yra Rainhame, Anglijos Norfolko grafystėje, netoli nuo Edinburgo. Stovyklavietės jurtos susilieja su Pertšyro kalvų peizažu po garsiuoju Norfolko „dideliu dangumi“, ją supa Rainhamo rūmų parkas ir dirbamos žemės laukai. Čia galima patogiai atsipalaiduoti ir bendrauti su gamta, mėgaujantis aštuoniakampės jurtos patogumais.

Apgalvota kiekviena smulkmena komfortui sukurti: valgomasis ir miegamojo zona, karališkos lovos, vonios ir dušai, indukcinės kaitlentės, indai, puodai, kieme – barbekiu su terasa. Kiekvienoje jurtoje yra įranga mobiliesiems įrenginiams įkrauti, neribotas interneto ryšys ir nemokama automobilių stovėjimo aikštelė. Kiekvienoje jurtoje gali tilpti miegoti nuo 4 iki 5 žmonių. Tereikia klampoti po rudenio nuspalvintas apylinkes ir semtis įspūdžius.

Šiomis dienomis stovyklavimas tapo patrauklesnis net ir skeptiškiausiems keliautojams. Ne visiems tinka miegoti ant žemės ir nesinaudoti vonia. Tačiau tai niekam neturėtų trukdyti praleisti naktį po žvaigždėmis – tereikia rinktis tinkamas sąlygas. Žmonės renkasi „glamping“ – romantišką, elegantišką poilsį ir patogią aplinką, kurioje praleidžia naktis laukinėje gamtoje.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/01/soninis-baneris-IM8.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!