Gražiausiausia planetos biblioteka atima žadą

2018 m. spalio 8 d.

Agnė.

„Kiekviena šios bibliotekos nuotrauka atrodo, kaip paveikslas“, – taip didžiausią planetos biblioteką apibūdino garsi fotografė Sean Yan.  

Istorinis baroko stiliaus statinys buvo pastatytas 1722 metais ir skirtas Šventojo Klementijaus atminimui. Klementum biblioteka turėjo būti Prahos jėzuitų universiteto dalis.

Bibliotekos architektas Jan Hiebel po skliautais paslėptas sales išpuošė freskomis, simbolizuojančiomis švietimo svarbą žmogaus gyvenime, taip pat vaizduojančiomis šventųjų portretus, universiteto globėjus, žinomus atstovus.

Erdvė vertikaliai ir horizontaliai suskirstyta į dalis

Tačiau biblioteka stebina ne tik barokui būdingu puošnumu, bet ir neįtikėtinu dydžiu. XVII amžiuje į Klementinum atkeliavo daugiau nei 20 000 knygų. Tiek jų yra ir dabar. Nepaisant to, kad 1881 metais kilo gaisras, privertęs restauruoti pastatą. Ir šiandien tai yra antras, pagal dydį pastatų kompleksas Prahoje. Jis savo dydžiu nusileidžia tik piliai.

Pastatų kompleksą sudaro biblioteka, astronominis bokštas, bažnytėlė, auditorijos, studentų ir dėstytojų bendruomenės miegamieji, skaitykla.

Bibliotekos erdvė tiek vertikaliai, tiek horizontaliai suskirstyta į dvi dalis. Sienas puošia knygų lentynos. Knygas palubėje galima pasiekti pasilipus vingiuotais laipteliais į antrą aukštą. Antrame aukšte yra galimybė pasilypėti kopėčiomis.

Klasikinis barokas

Tarp lentynų įsprausti langai uždengti geltonomis užuolaidomis. Užuolaidos tokios paprastos ir niekuo neišsiskiriančios, kad, atrodo, jog netyčia čia buvo užkabintos ir tuojau bus pašalintos, kaip nesusipratimas. Šalia vienspalvės medvilnės baroko grožis dar labiau išryškėja.

Pro langą besiveržianti šviesa apšviečia lyg gyvatė besiraitančias kolonas ir salių viduryje stūksančius apvalius, įvairaus dydžio gaublius, vaizduojančius ne tik žemės planetą, bet ir mitologines būtybes.

Bibliotekoje laikomi istoriniai čekų literatūros pavyzdžiai, Tycho Brahe rašytinė medžiaga ir Mocarto asmeniniai dokumentai. 2005 metais biblitoteka buvo įrašyta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!