Greičiau, tiksliau, patogiau. Kaip statybų pramonę pakeitė lazeriai?


Sukurta praėjusio amžiaus viduryje lazerių technologija ilgainiui buvo taip ištobulinta daugybės mokslininkų bei technikų, kad dabar ji taikoma kone visose srityse: nuo medicinos iki išmaniųjų prietaisų gamybos, nuo automobilių iki statybos pramonės ir architektūros. Šiais laikais darosi vis sunkiau surasti produktą, kurį gaminant nebūtų panaudotas lazeris.

Pradžia – daugiau nei prieš 50 metų

Pramoniniu būdu pirmąkart lazerį 1965 m. pritaikė stambi JAV elektronikos ir inžinerijos įmonė „Western Electric“. Tai buvo skylėms kietuosiuose metaluose gręžti skirtas įrenginys.

Dar po poros metų vokiečių mokslininkas sukūrė lazerinį pjovimo antgalį, kuriuo pavyko perpjauti 1 mm storio plieno lakštą, nukreipus į jį koncentruotą CO2 lazerinį spindulį ir panaudojus deguonies dujas. Nuo to laiko pramonėje lazeriai imti naudoti vis dažniau. Ilgainiui jie darėsi vis galingesni ir tikslesni, o dabar jais jau galima atlikti ypač tikslius matavimus, jie padeda pagaminti aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančius produktus.

Vis dažniau ir plačiau lazerinės technologijos taikomos architektūroje ir statybos pramonėje. Čia jos naudojamos įvairiai – pradedant objektų matavimu, baigiant kasimu ar net įrankių radimu.

Pjausto bet kokį paviršių

Vienas labiausiai paplitusių lazerio pritaikymo būdų yra pjovimas. Lazeriu galima tiksliai išpjauti bet kokias formas, nesvarbu – ant plokščio ar išgaubto paviršiaus, pagaminto iš bet kokio metalo, plastiko ar mišrios medžiagos. Galingas, intensyvus nepertraukiamos šviesos lazerio spindulys, nukreiptas į pasirinktą paviršių, jį pjausto kaitindamas ir tirpdydamas. Taip pjaustomos medžiagos kraštas ties nupjovimo riba išlieka švarus ir lygus.

Be to, lazerinis spindulys leidžia tiksliai išpjauti bet kokią formą, neiškraipant paviršiaus, ir ją tiksliai atkartoti, pjaustant kitą medžiagą.

Lazerio spindulys paprastai karščiu paveikia tik minimalų paviršiaus plotą. Todėl pjaunamos medžiagos savybės ir mikrostruktūra lieka beveik nepažeisti.

Geriau nei cheminiai valikliai

Mobilūs, didelį paviršių padengiantys lazeriniai spinduliai gali būti naudojami ir dažams arba teršalams pašalinti nuo įvairių paviršių. Dažnu atveju lazerinis valymas yra geresnis pasirinkimas nei anksčiau naudoti cheminiai procesai, nes lazerio spinduliai sukonfigūruojami taip, kad užterštas paviršius ar dažai būtų maksimaliai nuvalomi, nepažeidžiant apatinio sluoksnio ir nepaliekant daug nuosėdų. Taip neretai valomi tokių objektų, kaip laivai arba lėktuvai, paviršiai.

Geresnė liniuotės alternatyva

Gana dažnai lazeriai statybų industrijoje naudojami ir matavimo darbams. Lazeriniais matavimo įrankiais galima gauti labai tikslius duomenis, o tai suteikia galimybę tiksliai įvertinti objekto dydį ir parinkti tinkamiausią būtinų medžiagų kiekį. Vos vieno lazerinio matuoklio mygtuko paspaudimu galima tiksliai išmatuoti sklypo plotą, nustatyti nuolydžio kampą, patikrinti atstumus, nustatyti aukštį, azimutą ir panašiai.

Atsiradus lazeriniams matuokliams, dienos, kai statybose buvo naudojamos įprastos liniuotės, pamažu grimzta į praeitį. Taip pat lazeriu galima kontroliuoti kokybę. Pavyzdžiui, lazerio spindulį nukreipus į išlenktą paviršių ir pamatavus, kiek šviesos sugrįžta, galima patikrinti objekto išlenktumą.

Praverčia ir kasant duobes

Net ir atliekant kasimo darbus ar klojant vamzdžius, į pagalbą pasitelkiami lazeriai. Ekskavatorius, greiderius ir įvairią grindinio tiesimo įrangą sujungus su lazeriniais prietaisais bei globalaus pozicionavimo palydovais, statybinės technikos operatoriai gauna tikslesnes koordinates, kur ir kiek kasti.

Lazeriniai spinduliai ir su jais suderinti jutikliai leidžia parinkti tikslesnį kasimo kampą ir duobės gylį net tada, kai ši būna pilna vandens. Tai padeda užtikrinti nepertraukiamą darbą, nestabdant kasimo darbų dėl būtinybės matuoti duobės gylį, ir taip sutaupyti laiko.

Ateities prognozės

Jau dabar neabejojama, kad lazeriai statybų pramonei tampa vis svarbesni. Lazeriniu skenavimu paremtos technologijos ir jas papildantys darbų metodai suteikia apčiuopiamą realią naudą ir sumažina dokumentavimo sąnaudas. Darbuotojams tai palengvina ir paspartina darbą, padeda užtikrinti didesnį tikslumą. Todėl mažėja klaidų tikimybė, tiksliau užsakomos medžiagos ir patiriama mažiau išlaidų.

Tad nieko keista, kad vis dažniau į esamas technologijas integruojamos ir lazerinės. Lazeriai jau dabar plačiai taikomi įvairaus dydžio ir sudėtingumo projektams vykdyti: nuo paprasto grindų plano aprašymo iki brangaus statybų projekto sukūrimo.

Kitokie lazerių taikymo statybose būdai vis dar vystomi. Greitai atsiras galimybė lazeriu vykdyti inventorizaciją, kuri kol kas yra brangiai kainuojantis procesas, nes jos metu tenka stabdyti statybos darbus. Prognozuojama, kad, tobulėjant lazerinėms technologijoms, statybų įranga ilgainiui galės būti žymima brūkšniniais kodais, kuriuos bus galima nuskaityti lazerinėmis priemonėmis, taip sutaupant laiko. O greitai bus sukurta ir dar daugiau dar labiau inovatyvių lazerių pritaikymo statybų pramonėje būdų.

Giedrė Linden


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų