Heningo Larseno architektai apdovanoti 2019 metų Europos architektūros premija

2019 m. rugpjūčio 16 d.

Danijos architektūros studija „Henning Larsen Architects“ paskelbta šių metų Europos architektūros premijos laureate. „Henning Larsen Architects“ studiją įkūrė dabar jau miręs danų architektas Heningas Larsenas. Šiemet studija švenčia 60-mečio jubiliejų. Europos architektūros premija įsteigta 2010 metais. Premija kasmet skiriama tiems Europos architektams, kurie, kaip manoma, puoselėjo „europietiško humanizmo ir architektūros meno principus“.

Tai jau antroji Danijos architektų įmonė, gavusi prestižinę premiją. Pirmasis apdovanojimas atiteko BIG įkūrėjui Bjarke Ingel. Tarp kitų Europos architektūros premijos laureatų yra Santiago Calatrava iš Vizualiosios architektūros laboratorijos.

Apdovanojimų organizuoja Europos architektūros meno projektavimo ir urbanistikos centras ir „Chicago Athenaeum“. Kaip skelbia atstovai, organizatoriai pasirinko „Henning Larsen Architects“, nes nori pabrėžti jų atsidavimą tvarumui ir kuriamo į bendruomenę orientuoto dizaino svarbą.

„Džiaugiamės galėdami įteikti Europos architektūros premiją šiai puikiai Danijos firmai. Jų galingi dizainai ir unikali vizija pasauliui sukuria geriausius modernizmo pastatus, kurie yra sudėtingi, ikoniški, provokuojantys ir meniški“, – sakė Christianas Narkiewiczius-Laine’as, „Chicago Athenaeum“ prezidentas.

„Nuo pat įmonės įkūrimo biuras tyrinėjo ir dažnai perbraižinėjo dizaino ribas, siekdamas sukurti tvaresnius, gyvenamuosius pastatus, taip pat klestinčius miestus plačiajai visuomenei. Heningas Larsenas į dizainą žiūrėjo kaip į dosnų gestą, siekdamas susitikti su vietos vartotojais jų kontekste, o tai galiausiai leido jiems patirti netikėtumą“, – tęsė jis. H. Larsenas įkūrė „Henning Larsen Architects“ 1959-aisiais, praėjus septyneriems metams po to, kai baigė Danijos karališkąją dailės akademiją. Vėliau šioje akademijoje dirbo architektūros profesoriumi.

Šiandien studijai vadovauja Mette Kynne Frandsen ir Louis Becker. Studijai 2013 m. buvo įteiktas „Mies van der Rohe“ apdovanojimas už „Harpa“ koncertų salę ir konferencijų centrą bei 2015 m. „Civic Trust“ apdovanojimas už „Moesgaard“ muziejaus projektą, Orhuso mieste.

„Po Heningo Larseno mirties 2013 metais įmonės valdymą perrėmė nuovoki architektų komanda, kuriai vadovauja Louisas Beckeris ir Mette Kynne Frandsen. Jie abu siekia tarptautinio pripažinimo”, – pridūrė Narkiewicz-Laine.

Tarp garsiausių studijos darbų galima paminėti Užsienio reikalų ministerijos pastatą Rijade, Saudo Arabijoje, ir Malmės miesto biblioteką Švedijoje. Kai kurie naujausi „Henning Larsen Architects“ laimėjimai yra Kirunos miesto rotušės, ežero pakrantės Hangzhou Yuhang operos teatras Kinijoje ir „The Wave“ būstas Danijoje, įtrauktas į šių metų „Dezeen“ apdovanojimų sąrašą.

„Henning Larsen Architects“ taip pat šiuo metu planuoja Paryžiaus „Opéra Bastille“ priestatą. Planuojama, kad po transformacijos didžiausia Prancūzijos opera lankytojus pasitiks su beveik dvigubai didesne fojė, moderniomis erdvėmis spektakliams, naujomis kūrybinėmis dirbtuvėmis.

Bastilijos operos teatro administracija skelbė konkursą, siekdama sugrąžinti pirminį pastato vaizdą, kuris neatpažįstamai buvo pakeistas 1989 metais. Todėl bus plečiama infrastruktūra, dirbtuvių patalpos. Auditorijos padidintos iki 800 vietų. Scenos turės būti skirtos ne tik spektakliams, bet ir repeticijoms, o prireikus pavirsti kūrybinių dirbtuvių vieta. Pasak „Henning Larsen“ partnerio ir dizaino direktoriaus Søren Øllgaardo, išplėsti Operos rūmai bus neatsiejama miesto gyvenimo dalimi viename iš populiariausių Paryžiaus rajonų.

„Mūsų tikslas – sugrąžinti originalią „Opéra Bastille“ viziją ir užtikrinti esamos architektūros potencialo išplėtimą. Mes norime Operos rūmus paversti populiaria miesto gyvenimo vieta ir panaikinti ribą tarp aukštosios mados, meno ir kasdienybės. Mums tai yra galimybė sukurti naują patrauklią vietą į miesto žemėlapį taip, kaip mūsų architektūrinė tapatybė susilieja su Carloso Otto palikimu “, – sako architektas.

Fojė bus pertvarkyta pagal sukurtą dvigubo lygio patalpų išdėstymo planą, kuris suteiks  galimybes organizuoti įvairius bendruomeninius renginius bet kurioje pastato teritorijos vietoje. Projektą planuojama pabaigti iki 2023–iųjų.

Henningo Larseno architektai bus oficialiai apdovanoti iškilmingoje vakarienėje, kuri vyks Atėnų Akropolio papėdėje, Graikijoje, rugsėjo 13 d. Tą pačią dieną Atėnų Europos centre atidaroma paroda apie Heningo Larseno darbus.

Jacobas Due nuotr. „Dezeen“ informacija

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!