Inovatyvu ir estetiška: moderniausios statybinės medžiagos įkvepia architektus

2020 m. gruodžio 1 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Statybų pramonėje vyksta nuolatinė pažanga: vis atsiranda inovatyvių statybinių medžiagų, o jau sukurtos dar labiau tobulinamos ir atsiskleidžia visiškai naujai. Pavyzdžiui, sluoksniuojamas molis tampa spalvotas, mediena – permatoma, o cementas ne tik įgyja spalvų, bet ir ima šviesti.

Nuostabu ir tai, kad medžiagų kūrėjai randa būdų ne tik transformuoti medžiagas, bet ir sumažinti planetos taršą, gamindami statybos produktus iš tokių atliekų kaip cigarečių nuorūkos ar plastikinės dėžės. Visos šios inovacijos įkvepia architektus ir interjero dizainerius kurti vis įstabesnius objektus.

Apžvelgėme įdomiausias ir moderniausias statybines medžiagas, kurias architektai jau spėjo panaudoti statiniuose.

Kryžmiškai laminuota mediena

Tai aplinkai draugiška ir atspari inžineriniu būdu apdorota mediena, kuriai gaminti nereikia iškastinio kuro. Ji pagaminta klijuojant supjautus medienos sluoksnius ir juos klojant statmenai. Taip mediena pasidaro atsparesnė aplinkos poveikiui.

Ši Europoje sukurta mediena dabar naudojama visame pasaulyje. Tai nuostabi statybinė medžiaga, greičiau pagaminama, aukštesnės kokybės ir įvairiau pritaikoma už tradicinę. Tokia mediena brangesnė, tačiau, apskaičiavus visas statybų išlaidas, vis tiek ją naudojant sutaupoma. Ji atrodo natūraliai, yra tvirta, o dizaineriai ir statytojai dabar iš jos stato net dangoraižius.

Cigarečių nuorūkų plytos

Pasaulyje gyvena net 1 mlrd. rūkalių. Ar įsivaizduojate, kiek atliekų sudaro vien nuorūkos? Karališkasis Melburno technologijos institutas (RMIT) rado sprendimą, kaip atsikratyti šių atliekų, iš jų pagaminant plytas.

Tereikia 1 % nuorūkų, kad būtų sukurtos darnesnės, lengvesnės ir energiją taupančios statybinės medžiagos, išsiskiriančios puikiomis izoliacinėmis savybėmis.

Pigmentuotas cementas

Cementas yra monochrominis tvirtumo simbolis, atrodantis šiurkščiai ir tvirtai, ypač kai yra be apdailos. Tačiau, pridėjus tinkamo pigmento, jis tampa spalvotas. Toks cementas atrodo estetiškiau ir kontrastuoja su aplinka. Iš jo pastatytų statinių nebereikia dažyti, kad jie taptų labiau pastebimi.

Tuščiavidurės molio plytos

Ar galima tradicines medžiagas panaudoti taip, kad būtų išspręstos dabartinės problemos, o vartotojai galėtų kontroliuoti į pastatą patenkančios šilumos kiekį? Tuščiavidurės molio plytos tai leidžia.

Neįprasta jų forma padeda užblokuoti saulę ir kartu suteikia galimybę pastatui kvėpuoti – taip sukuriama komfortabili temperatūra vidaus patalpose.

3D plytų savybės suteikia fasadui estetikos. Šiomis plytomis galima išgauti skirtingas formas ir raštus.

Plūktas sluoksniuotas molis

Iš šios medžiagos dažniausiai statomi pastatai Ganoje. Nieko keista, nes medžiaga gaminama iš Ganos molio, supresuoto medinėse dėžėse ir išsluoksniuoto pagal spalvą 15 cm aukščio sluoksniais – taip išgaunami ypatingi raštai.

Naudojant plūktą sluoksniuotą molį, Ganoje jau pastatyta 1,7 mln. namų. Tokios medžiagos atsparumas ir ilgalaikiškumas užtikrinami specialiais įrankiais. Ji yra ekologiška ir ekonomiška.

Permatoma mediena

Mediena yra viena seniausių statybinių medžiagų, bet mokslininkai nepailsdami ją tobulina, bandydami padaryti dar ir permatomą. Tai bus puiki alternatyva stiklui ir plastikui.

Gaminant permatomą medieną, ligninas pakeičiamas polimerais. Taip mediena pasidaro skaidri. Tokia mediena yra draugiška aplinkai ir taupo energiją.

„Cabkoma“ sruogų strypai

Tai termoplastinis sudėtinis anglies puoštas, naudojamas pastatų eksterjeruose. Ši medžiaga yra atspari ir apsaugo pastatus nuo žemės drebėjimų. Nieko keista, kad daugiausia ji naudojama Japonijoje, kur žemė neretai sudreba. Tokių medžiagų naudojimas – lengviausia seisminė apsauga. Medžiaga yra plona, bet labai stipri ir estetiška.

Modulinis bambukas

Bambukas yra universaliausia statybinė medžiaga. Ji yra lengva, nesunkiai prieinama (juk bambukai vos per kelias valandas užauga iki 121,92 cm!), jos gausu, ji stipri kaip plienas.

Iš bambukų statybų metu gali būti išgauta bet kokia forma. Taip pat modulinis bambukas gali būti naudojamas kaip atspari žemės drebėjimams struktūra. Dažniausiai bambukai naudojami pigiems statiniams statyti Filipinuose, Indonezijoje ir kitose žemose salose.

Konstrukcija iš plastikinių dėžių

Portugalijoje, Bragos mieste, statinį nuspręsta pastatyti iš daugybės plastikinių dėžių. Visa konstrukcija iš išorės atrodo kaip kieta geometrinė forma, bet jos vidus yra organiškas ir pritaikytas lankytojams.

Fasadas iš gyvų augalų

Pastatų fasadai gali būti formuojami ir iš gyvų augalų. Vokietijoje, Nagolde, buvo pastatytas ypatingas „Ludwig.Schoenle“ architektų suprojektuotas statinys, kurio fasadas sukurtas iš augalų. Pastatui panaudoti jauni medžiai, auginami šešiais lygiais vazonuose ant sienų. Augdami jie suformuoja žalią kubą. Su laiku viršutinė pastato dalis uždengiama palaipsniui besiformuojančia lapija, o žemesnė – storėjančiais augalų kamienais.

Šviesą generuojantis cementas

Toks cementas sugeria saulės šviesą dienos metu ir spinduliuoja naktį. Dėl medžiagos kristalinių savybių sulaužyta šviesa gali pereiti per medžiagą ir padaryti ją nepermatomą. Ši ypač energiją taupanti medžiaga turėtų išpopuliarėti tarp architektų. Manoma, kad ji bus dažnai naudojama vonios kambariuose, baseinuose, fasaduose, tiesiant kelius, automobilių statymo vietose, virtuvėse. Dėl skleidžiamos šviesos ji gali būti naudojama ir keliams ženklinti. Toks cementas pagamintas iš kvarco, upės smėlio, statybinių atliekų, šarmo ir vandens.

Aliuminio putos

Jos gaminamos tam tikroje temperatūroje purškiant orą į ištirpusį aliuminį, o oro burbulai stabilizuoja susidarančias putų plokštes. Taip išgaunami įdomūs raštai ir sluoksniai, kurie pasidaro nepermatomi, tam tikros tekstūros, permatomumas ir ryškumas. Putų plokštės gali būti pagamintos skirtingo tankumo, formos ir išvaizdos.

Šios garsą sugeriančios putų plokštės padeda sukurti raštus interjere ir yra svarbios atspalviams bei šešėliams. Panaudotos ant fasadų, aliuminio putos sukuria vientisumo jausmą.

Gamybos proceso metu sukuriamos trijų tipų aliuminio putų plokštės: mažos, vidutinės ir didelės. Iš jų kuriami kvėpuojantys plieniniai pastatai.

Ledo kamuoliai

Norvegija nebūtų šiaurės šalis, jeigu statyboms nepanaudotų ledo. Norvegijos architektų įmonė „Mjölk Architekti“ sukūrė unikalų kaimą ant vieno iš užšalusių ežerų. Statybai panaudojo ledo rutulius, kurių gamybos technologija paremta vandens purškimu ant oro pripildytų balionų, kol šie sušąla. Taip sukuriami ledo kamuoliai. Vėliau iš balionų išleidžiamas oras ir jie gali būti panaudoti kitam objektui statyti.

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/06/šoninis-baneris_ios_apple.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!