Socialiniai ir ekonominiai pokyčiai keičia rajonų gyvenimą ir žmonių motyvaciją gyventi juose

2018 m. sausio 26 d.

Admin.

Pagrindiniu regiono raidos aspektu tampa žmonių motyvacija jame gyventi. Augantys išorinės ir vidinės migracijos srautai Lietuvoje ir dėl to vykstanti rajonų depopuliacija blogina ekonominę ir socialinę aplinką, mažina regionų potencialą bei konkurencingumą. Regiono, kaip gyvenamosios vietos, patrauklumas tiesiogiai koreliuoja su gyventojams neparankia arba priešingai – patrauklia situacija. Taigi savivaldybės, turinčios ryžto įgyvendinti specifinius inovacinius sprendimus, suvokiančios jų komercinę naudą ir poveikį rajono konkurencingumui, kuria savo ateitį.

Savivaldybių, verslo ir mokslo bendradarbiavimas būtinas norint išlaikyti gyventojus, būti gyvybingiems. Geriausias būdas – eiti inovacijų keliu, kuriam, viena vertus, reikia didžiausių pastangų, kita vertus, jis neabejotinai atveria didžiausių perspektyvų. Savivaldybių vaidmuo esminis. „Regionuose mes įžvelgiame daug potencialo, norime, kad jie klestėtų, keistųsi, būtų patrauklūs vietos bendruomenėms. Džiugu, kad jaučiamas didelis savivaldybių pasitikėjimas“, – sako žurnalo „Structum“ direktorė Ignė Dutova. Būtent bendradarbiavimui, bendrų poreikių ir tikslų suvokimui reikia visų suinteresuotų šalių pastangų. Štai dėl to žurnalas „Structum“ organizuoja savivaldybių ir ištikimųjų projekto „Išmanusis miestas“ partnerių susitikimus, nes didėja poreikis keistis informacija ir patirtimi. Taip skatinamas postūmis kuo aktyviau bendradarbiauti su verslu, drąsiai priimti patrauklias ir konkurencingas inovacijas, nes verslas nori konsultuoti, vystyti regionus. Vienos tokių aktyvių, ryžtingų, nestandartiškai kuriančių gyvenimo kokybę – Tauragės ir Radviliškio rajonų savivaldybės.

Susipažinti, pabendrauti ir pasidalinti gerąja patirtimi į Tauragės ir Radviliškio rajono savivaldybes susirinko gausus būrys projekto „Išmanusis miestas“ partnerių, savivaldybės nariai, žurnalo „Structum“ komanda. Savivaldybių vadovai vienareikšmiškai pabrėžia jaunosios kartos svarbą kuriant miesto ir rajono ateitį. Puikiai suvokiama, kad būtent jaunimas formuoja miesto veidą, jis žino, ko trūksta, ko reikia. Jie geba sukurti tokią aplinką, kurioje norėtų gyventi patys, dirbti ir planuoti savo ateitį. Jauni žmonės dirba su neišsenkančia energija, iš kitos perspektyvos mato miesto viziją. Jie supranta būtinybę mąstyti inovatyviai.

Tauragė – ambicingas ir novatoriškas miestas

Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis pakvietė susirinkusiuosius iš arti susipažinti su Tauragės miesto apylinkėmis, dabartimi ir miesto istorija, kuri taip pat svarbi kuriant šiuolaikinį Tauragės vaizdą. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas Tauragės sukurtoms naujoms investicijoms, kurios kuria darbo vietas, pritraukia daugiau verslo, ypač saugo lietuviško kapitalo įmones. „Tauragė džiaugiasi žmogiškųjų išteklių, inžinerinių ir projektavimo pajėgų, naujų idėjų gausa iš „Išmaniojo miesto“, – teigia meras.

Tauragės iniciatyvumas keičiant rajono aplinką neliko nepastebėtas. Šiemet Tauragė sulaukė net kelių „Išmaniojo miesto IV“ universitetų komandų dėmesio. Jos prisidės prie šio miesto įvaizdžio formavimo, sporto arenos, hipodromo projektavimo. Šiuo atveju svarbūs politiniai sprendimai: laisvalaikio, pramogų erdvių kūrimas, siekiant suaktyvinti viešąjį gyvenimą ir kuriant pramogų erdves. Jaunųjų gyventojų dėka Tauragėje siekiama išspręsti sporto bazių trūkumą, sukurti modernų daugiafunkcį sporto statinį, kuris, esant poreikiui, galėtų būti naudojamas ir masinių kultūrinių renginių metu. Tauragės svajonė – sportinė ir kultūrinė arena, pritaikyta bent šešioms sporto šakoms. Svarbiausias prioritetas skiriamas sportui, nes Tauragėje šiuo metu nėra šiuolaikiškos sporto bazės, kurioje būtų efektyviai organizuojamos treniruotės, o prireikus – didesnis sporto ar kultūros renginys. Gražia idėja – kabančiu tiltu – siekiama sujungti abu upės Jūros krantus, tvarkyti Jūros senvagės pakrantes įrengiant Vasaros estradą, parką, kuris turėtų tapti traukos vieta, reprezentuoti visą rajoną. Tai būtų tarsi rekreacinis parkas, jungiantis gyventojų poilsio ir laisvalaikio zonas. Taip pat bus modernizuota, atnaujinta hipodromo teritorija Butkelių rajone. „Tauragė užsibrėžė ambicingą tikslą – tapti ekologiškiausia, žaliausia savivaldybe Lietuvoje, galbūt net Baltijos šalyse“, – sako Tauragės rajono savivaldybės meras S. Mičiulis. Jauni žmonės imasi iniciatyvos, kad Tauragė taptų vieta, kurioje gera gyventi patiems. Aktyviam – savanoriaujančiam, dainuojančiam, sportuojančiam jaunimui patikima daugybė sprendimų.

Radviliškis – savarankiškai gerovę kuriantis miestas

„Žiūrėti į priekį, sukurti kaip galima geresnes gyvenimo sąlygas ateities kartoms, – štai tokį ilgalaikį tikslą įvardija Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis. – Projektas „Išmanusis miestas“ – tarsi impulsas, iššūkis bendradarbiauti, nes daug ką darydavome patys. Ši nauja patirtis, naujos akys, nauji požiūriai į mūsų erdves, tikimės, padės atsakyti į daugumą socialinių klausimų, spręsti emigracijos problemas“, – savo viziją apie projektą dėsto meras. Radviliškio rajono savivaldybės regionas labai sparčiai eina į priekį, kuria verslui ir investicijoms patrauklią aplinką, kurioje skatinama veikti aktyviai. „Mums ypač svarbi visuma, saugumas, tęstinumas. Miestas turi daug gražių ir gerų dalykų, bet reikia infrastruktūros detalių, kurios duotų proveržį ir teiktų žmonėms patogumą. Siekiame, kad Radviliškio miesto centras, jo aikštė prilygtų Europos miestų aplinkai, atsirastų pėsčiųjų gatvė, nauja, labai graži alėja, kuri padarytų miestą patrauklesnį. Labiausiai reikia susitvarkyti esamą infrastruktūrą, bet turi puikiai integruotis ir nauji pastatai, naujos erdvės“, – mano meras. Šiam projektui Radviliškio mieste pasiūlyta daugiau nei 7 ha teritorija. Tai – Radviliškio miesto širdis, jo centras, kurioje persipina ir miesto istorija, ir dabartis. Tikimasi, kad konkurse dalyvaujantys jaunieji architektai sugebės pažvelgti į ateitį ir sukurs tokias erdves, kurios bus patrauklios visokio amžiaus radviliškiečiams ir miesto svečiams. „Laukiama įdomių, novatoriškų, gal net kiek netikėtų sprendimų, kaip sutvarkyti pėsčiųjų takus, viešąsias erdves, pritaikyti kraštovaizdžio architektūros elementus, pagerinti daugiabučių gyvenamųjų pastatų fasadų išraiškos priemones. Siekiame, kad erdvės, įstaigos būtų pritaikytos vaikų, jaunimo užimtumui. Kad pastatai vykdytų kelias funkcijas. Viena tokių – gyventojų pamėgtas turgelis. Jis galėtų būti patraukli vieta prekybai. Taip, kaip yra su nauju, moderniu baseinu, kuris pritaikytas visų žmonių, visų amžiaus grupių gerovei“, – apie savivaldybės norus pasakoja Radviliškio rajono Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Gintaras Pilypas ir priduria, kad siekiama ir ekologiškų sprendimų, nes norima spręsti automobilių spūsčių, užterštumo klausimus, perėjas daryti saugias, matomas.

Renginio metu savivaldybių vadovai pristatė plėtros planus, įgytas galimybes pritraukti verslą ir investicijas, būtinas probleminėms rajono teritorijoms sutvarkyti. Partneriai pristatė produktus ir sprendimus, kurie geriausiai atspindi projekto įgyvendinimo keliamų tikslų poreikius ir vizijas, buvo atsakoma į rūpimus klausimus, atskleisti lūkesčiai, išgirsti patarimai ir rekomendacijos.

Regionų plėtrą galima apibūdinti kaip bendruomenės gyvenimo socialinio, ekonominio, aplinkosaugos, technologijos, kultūros aspektų vystymą tam tikroje teritorijoje. Visa tai kuria aukštesnį gyvenimo lygį ir kokybę. Džiaugiamės ir sveikiname savivaldybes prisijungus, partnerius tęsiant darbą projekte „Išmanusis miestas IV“. Tikime, kad dalyviai nustebins išradingomis idėjomis, o projektai bus sklandžiai pritaikyti šiuolaikiniam gyvenimui. Jau ketvirtus metus vykstantis projektas „Išmanusis miestas“ suteikia galimybę gabiausiems aukštųjų mokyklų studentams kurti patrauklaus gyventi miesto koncepcijas, prisidėti įgyvendinant pažangias, inovatyvias ir kartu realistiškas idėjas. Kartu su gabiausiais Lietuvos aukštųjų mokyklų studentais, verslo atstovais ir pokyčių siekiančiomis savivaldybėmis tikimasi atverti duris į naują – išmaniųjų miestų – amžių Lietuvoje.

Temos:

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/08/340x430-px_Structum.lt_.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!