Išmaniosios būsto valdymo sistemos – kodėl jas reikėtų diegti jau dabar?

2018 m. balandžio 23 d.

Gintautas Moška, įmonės UAB Eltagis vadovas.

Nemaža lietuvių dalis jau yra girdėjusi terminus smart house (liet. „protingasis namas“) arba „išmaniosios būsto valdymo sistemos“, tačiau tik nedidelė dalis žino, kad šiais terminais įvardijamos didelės galimybės, siejamos su ekonomine nauda. Tokiame būste esantys įrenginiai efektyviai valdomi, užtikrina komfortą, būstas „gyvena“ šeimininko gyvenimo ritmu ir „prisiderina“ prie jo įpročių, taip pat garantuoja patogumą, saugumą, reprezentatyvumą ir t. t. Akivaizdu, kad tokios informacijos trūkumas sukuria situaciją, kai, nežinodama apie išmaniojo būsto valdymo sistemos teikiamas naudas, Lietuva atsilieka jų diegimo srityje, palyginti su tokiomis šalimis, kaip Norvegija ir Švedija.

Išmaniąsias būsto valdymo sistemas projektuojančios, diegiančios ir administruojančios UAB „Eltagis“ direktorius Gintautas Moška siūlo jau dabar sustoti ir naujuose arba rekonstruojamuose būstuose nebeįrenginėti įprastų elektros instaliacijų pagal pasenusias technologijas. Jis rekomenduoja nedvejoti ir tiems, kas stato arba rekonstruoja naujus būstus, kartu su įprastos instaliacijos sprendiniais įdiegti ir išmaniojo būsto valdymo sistemos sprendinius, kad po to netektų gailėtis to nepadarius.

„Kodėl tokia mano nuomonė? Modeliuoju situaciją: jūs investuojate į savo išsvajotą būstą nemažą pinigų sumą, gali būti, kad imate ir paskolą, įsirengiate įprastą elektros instaliaciją ir svajojate apie komfortą, saugumą, ekonomišką, efektyvų būsto valdymą ir šiame etape tai ir gaunate. Tačiau šiame amžiuje sparčiai vystosi išmaniosios technologijos, mūsų buitiniai įrenginiai tampa išmaniaisiais, mes juos norime valdyti ne tik paspausdami mygtuką „on / off“, norime, kad mūsų būstas „gyventų“ mūsų ritmu, kad ryte šviesa įsijungtų silpnesnė, per vakarienę ji būtų ryškesnė, norime, kad atsikėlus arba vakarienės metu grotų mėgstama muzika, kad savaitgalį žaliuzės atsidarytų ir šviesa patektų tik 10 val., kad galėtume išsimiegoti, norime, kad gimus vaikui galėtume perplanuoti patalpas, kuriose nebūtų veikiančių elektros lizdų, norime valdyti (taip pat ir nuotoliniu būdu) šildymą, įrenginius, kad išėjus į darbą visi nereikalingi įrenginiai išsijungtų, o prieš grįžtant įsijungtų ir t. t. Štai tada, kai atsiranda tiek daug paprastų „noriu“, supranti, kad kažko nepadarei, apie kažką nepagalvojai, tad dabar turėsi papildomai investuoti savo lėšas arba nesijausti laimingas, mokėdamas paskolą bankui ir suprasdamas, kad mano būstas netenkina mano poreikių“, – motyvuoja G. Moška.

Išmaniosios būsto valdymo sistemos kaina priklauso nuo būsto savininko poreikio, būsto ploto ir patalpų plano. Preliminarios kainos, tenkančios 1 m2, nurodytos bukletuose, kuriuos galima rasti www. eltagis.lt Jos yra didesnės nei įprastos instaliacijos, tačiau atsiperka labai greitai, nes leidžia gerokai sumažinti apšvietimo sąnaudas – apytiksliai 5–10 %, šildymo ir vėdinimo išlaidas – apie 30 %, na, ir kitur. Pavyzdžiui, dažnas nė nesusimąsto, kad net ir išjungtas arbatinis, televizorius, indaplovė ar kiti modernūs buitiniai prietaisai, jei jų kištukai palikti elektros lizde, šiek tiek naudoja elektros energijos, nes veikia budėjimo režimu.

Išmaniojo būsto valdymo sistema leidžia vienu mygtuko paspaudimu visiškai išjungti visus elektros prietaisus ir nuotoliniu būdu, todėl galėsite pamiršti amžiną nerimą, kad galbūt namuose palikote įjungtą lygintuvą ir dėl to gresia gaisras.

UAB „Eltagis“ į išmaniojo būsto valdymo sistemas taip pat integruoja ir apsaugos bei vaizdo stebėjimo sistemų sprendinius, kurie dar labiau sustiprina būsto saugumą.

Vis dėlto dalis žmonių bijo, kad į protingojo namo sistemas gali įsilaužti programišiai. G. Moška tikina, kad jo vadovaujamoje įmonėje daug dėmesio skiriama nuotoliniam autentiškam prisijungimui prie sistemų užtikrinti: „Šiuo klausimu dirba kvalifikuoti darbuotojai, jie mūsų klientams įdiegia papildomų sprendimų, sugeneruoja individualius identifikavimo kodus, taip užtikrindami saugų prisijungimą.“Tad, norint gyventi saugiai, taupiai ir patogiai, jau dabar verta pagalvoti ir apie išmanųjį būsto valdymą, kuris jau greitai taps nebe naujove, o įprastiniu reiškiniu.

Susidomėjusieji išmaniojo būsto valdymo sistemomis daugiau informacijos gali rasti: eltagis.lt I facebook.com/uabeltagis I eltagis@eltagis.lt

Temos:

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!