Išmanusis namas pats kviečia užeiti


Išmaniosios sistemos, daiktų internetas ir bekontaktės technologijos tampa neatskiriama architektūros bei interjero dizaino dalimi. Dažname pastate jau seniai įrengtas automatizuotas apšvietimas, sumontuotos išmaniosios inžinerinės sistemos ir kiti buitį palengvinantys įrenginiai.

Nė nepajutome, kaip mūsų namuose apsigyveno vis daugiau išmaniųjų prietaisų, kad ir tokių kaip dulkių siurbliai robotai. Jau kurį laiką pasaulyje egzistuoja ir išmaniosios viryklės, pateikiančios receptus ar pačios nustatančios tinkamiausią maistui gaminti temperatūrą, interaktyvieji stalviršiai ar išmanieji šaldytuvai, prie kurių prisijungus galima net ir per atstumą patikrinti, kokių produktų yra namuose. Netgi namų durys gali būti išmaniosios – atidaromos be rakto ir valdomos skaitmeniniais prietaisais ar nuskaitant biometrinius šeimininko duomenis.

Išmaniųjų namų sistemų rinka nuo pat jų atsiradimo be paliovos auga. Prognozuojama, kad vien JAV per penkerius

metus iki 2023-ųjų ši rinka kasmet augs po 17,3 %. Rinkos tyrimai rodo, kad šiuo metu populiariausi išmanieji produktai yra apšvietimas, termostatai ir apsaugos sistemos. Ypač populiarėja ir tokie įrenginiai kaip išmaniosios spynos ar robotai dulkių siurbliai. Tad ką įdomaus galime išvysti, užėję į išmanųjį namą?

Durys pažįsta šeimininkus

Paprastai į svečius pakviečia šeimininkas, bet šiais laikais durys, jeigu joms liepta, prisimins, pažins ir pačios įleis užeiti lauktą svečią. Durys su išmaniąja spyna yra tokios protingos, kad atrakinamos ne raktu, o, pavyzdžiui, pridėjus joms pažįstamą pirštą. Visi namų gyventojai gali pamiršti raktus – duris jie atrakins iš rankų nepaleidžiamu išmaniuoju telefonu, planšetiniu kompiuteriu arba sistemos nuotolinio valdymo pulteliu. Išmaniosios namo durys, kaip ir kiemo ar garažo vartai, gali būti valdomos ir nuotoliniu būdu, kai šeimininkų net nėra namie. Jeigu atsiranda naujų gyventojų, jiems galima lengvai suteikti prieigą arba ją anuliuoti.

Populiarumo viršūnėje – išmanusis apšvietimas

Išmanusis apšvietimas seniai nebėra naujovė, o šiuo metu tai yra populiariausia išmaniosios namų sistemos dalis. Jis naudingas dėl keleto priežasčių, tarp kurių yra patogumas, estetika, saugumas ir energijos taupymas. Patogu tai, kad visas šviesas galima valdyti vienu įrenginiu, tokiu kaip išmanusis telefonas. Estetinė nauda yra tokia, kad apšvietimui reguliuoti nebereikia daugybės jungiklių ant sienų. Be to, šviesas galima sujungti su išmaniaisiais namų apsaugos įrenginiais, tokiais kaip jau minėtosios išmaniosios spynos.

Išmanusis apšvietimas gali suteikti energijos ryte, per dieną padėti išlaikyti koncentraciją, kas ypač aktualu dirbant iš namų, arba leisti pailsėti, kai to prireikia. Išmaniuoju apšveitimu galima namuose keisti nuotaiką ir net aplinką. Tas pats kambarys, keičiant apšvietimo scenarijus, iš darbo kabineto gali tapti patogiu kampeliu knygai skaityti, o gal romantiška erdve.

Išmanusis apšvietimas gali pagerinti ir pramogų namuose kokybę. Pavyzdžiui, šiuolaikinė garso sistema leidžia vartotojams sinchronizuoti apšvietimą su muzika, filmais ar vaizdo žaidimais. Tai gali padėti sukurti tobulą aplinką, grojant jūsų mėgstamai muzikai ar realiuoju laiku sukurti interaktyvią patirtį, žaidžiant vaizdo žaidimus.

Automatinės užuolaidos

Nors dirbtinio apšvietimo valdymas yra svarbiausias išmaniajame name, natūrali šviesa taip pat turėtų patekti į vidų apgalvotai. Tam gali praversti automatinės užuolaidos arba žaliuzės, kurias galima valdyti vos vieno mygtuko paspaudimu. Prie išmaniojo namo sistemos prijungtos užuolaidos gali automatiškai atidengti langus nustatytu laiku ryte ir uždengti vakare. Panorus pasižiūrėti filmą, užuolaidas galima užtraukti nė nepakilus nuo kėdės.

Temperatūros valdymas

Išmanioji temperatūros arba šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemų kontrolė yra puikus pavyzdys, kaip išmanieji įrenginiai padeda sukurti komfortą ir taupyti energiją. Išmanieji termostatai gali automatiškai reguliuoti temperatūrą, atsižvelgiant į tai, kur pastate yra žmonių, arba pradėti veikti prieš jiems pareinant į namus. Tai padeda automatiškai palaikyti maksimalų komfortą ir išvengti bereikalingų išlaidų.

Mąstanti virtuvė

Užsukime ir į išmaniojo namo virtuvę. Čia taip pat galima rasti išmaniųjų prietaisų, tokių kaip išmaniosios viryklės ar stalviršiai. Išmaniosios virtuvės technologijos gali patikrinti šaldytuvo bei spintelių turinį ir suplanuoti galimus šeimos pietus pagal atpažintus produktus, o galbūt net juos pagaminti arba bent jau nustatyti reikiamą maistui ruošti temperatūrą pagal tai, kas bus kepama, verdama ar šildoma.

Išmanusis šaldytuvas gali ne tik pranešti, kokių produktų jame trūksta, bet ir apskaičiuoti, kiek laiko reikia šaldyti norimą gėrimą, kad išimtas jis būtų optimalios temperatūros. Na, o išmanusis stalviršis gali rodyti reikiamus receptus arba tapti vieta, ant kurios galima pasišildyti pravėsusią kavą arba įkrauti telefoną.

Išmanieji garsiakalbiai

Vienas geriausių būdų sujungti įvairias išmaniųjų namų sistemas į vieną valdymo sistemą yra išmanieji garsiakalbiai. Jie gali išspręsti įrenginių skirtingų ryšio kanalų nesuderinamumą ar nepatogias vartotojo sąsajas. Per garsiakalbį namų savininkai gali prisijungti prie skirtingų įrenginių, juos priversdami automatiškai reaguoti į garsines komandas. Paprasčiausiai išvardiję reikalavimus vartotojai gali valdyti šviesas, atitraukti žaliuzes ar pakeisti temperatūrą patalpose, nė nepajudėję iš vietos.

Net jeigu namuose įdiegtos skirtingų gamintojų sukurtos išmaniosios sistemos, išmanieji garsiakalbiai padeda jas sklandžiai valdyti. Vartotojai gali užprogramuoti įvairias komandas, kai vienu metu aktyvuojamos kelios sistemos. Pavyzdžiui, išgirdęs frazę „aš išeinu“, išmanusis garsiakalbis gali išjungti šviesas, termostatas įjungti išvykimo režimą ir užrakinti duris.

Aišku, išmanusis garsiakalbis yra vertingas ir neprijungtas prie kitų išmaniųjų namų sistemų dalių. Aktyvuotas garsinėmis komandomis, jis gali pranešti laiką, orų prognozę, groti muziką ar skaityti naujienas. Turbūt nieko nestebina, kad kas penktas suaugęs JAV gyventojas namie turi bent vieną tokį įrenginį.

Taigi, darniai veikiančios išmaniosios sistemos padeda sukurti bendrą patirtį, pradedant užuolaidų atitraukimu ryte ir naujienų kanalo įjungimu, baigiant dinamišku šviesos pritaikymu, gyventojams judant po kambarius. Tai ypač svarbu dabar, mums vis daugiau laiko būnant namuose, čia ne tik leidžiant laiką su šeima, ilsintis, bet ir dirbant.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pradėtos bažnyčios statybos Kauno rajone

Šie metai prasidėjo svarbaus projekto įgyvendinimu – startavo Giraitės (Kauno rajonas) Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Šio svarbaus pastato paskirtis…

Has photos

Klaipėdoje iškilo meno banga 

Didelis įvykis visiems Lietuvos meno aistruoliams – po ilgos rekonstrukcijos gala koncertu atidarytas Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras. Nusimetęs blankų sovietmečio apdarą,…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų