Japonijoje dambą stato robotai

2020 m. rugpjūčio 3 d.

Giedre Linden.

giedre@structum.lt

Susidūręs su darbo jėgos statybų sektoriuje trūkumu, Japonijos rangovas „Obayashi“ pradėjo statyti dambą, remdamasis beveik vien tik robotais.

84 metrų aukščio ir 334 m ilgio betoninė damba statoma Mijės prefektūroje, pagrindinės Japonijos salos pietryčių krante, pranešė „Nikkei Asian Review“.

Per nuotolį kontroliuojami kranai pila betoną į 15 kvadratinių metrų dydžio pertvaras. Taip sluoksniais statoma damba.

Robotai šveičia kiekvienos plokštės paviršių, kad jos viena su kita sujungtos nepraleistų vandens. Taip pat robotai, kai statinys pasiekia tam tikrą aukštį, pakelia klojinius aukščiau, sakė statytojas laikraščiui.

Rangovas planuoja darbus baigti 2023 metų kovą.

Kadangi tai yra pilotinis robotizuotas projektas, jame dalyvauja ir žmonės, stebintys ir nukreipiantis kai kurias mašinas.

Taigi, nepaisant pažangios automatikos, produktyvumas kol kas padidėjo tik apie 10 proc.

Bet „Obayashi“ sakė, kad mokosi iš šios patirties, kad ateityje galėtų sumažinti būtiną žmonių darbo jėgą.

„Ilgainiui galėsime sutrumpinti statybų laiką 30 proc.“, – sakė „Obayashi“ Dambos technologijų grupės vadovas Akira Naito „Nikkei Asian Review“.

Japonijos statybų pramonės darbuotojai sparčiai senėja. Jau dabar net 35 proc. darbuotojų yra 55 metų amžiaus ir vyresni, rašė laikraštis, cituodamas Japonijos statybų rangovų federaciją.

Kompanijos skuba vystyti automatizuotas mašinas, kurios perimtų vyresnių darbuotojų žinias, iki jiems išeinant į pensiją.

Rangovai taip pat nuo 2024 m. susidurs su griežtesnėmis taisyklėmis.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!