Kaip COVID-19 pandemija pakeis viešuosius tualetus?


Net ir pasibaigus karantinui, architektai, dizaineriai ir visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad visuomeninėse vietose, ypač viešuosiuose tualetuose, vis dar tyko rimtas pavojus užsikrėsti pavojingu virusu.

 

Reaguodami į koronaviruso pandemiją gamintojai jau pradėjo kurti naujus produktus, sumažinančius būtinybę liesti paviršius ir kontaktuoti su kitais žmonėms. Gamintojų siūlomi inovatyvūs sprendimai ir neliečiamosios technologijos, tokios, kaip jutiminiai čiaupai ar automatinės durys, gali padėti apsisaugoti nuo užsikrėtimo virusais ir bakterijomis, ypač galimos antrosios koronaviruso bangos atveju.

Atidaryti duris be rankų

Vienos labiausiai užterštų vietų yra durų rankenos.

Todėl koncernas „Assa Abloy“ pristatė eilę įvairių durų atidarymo sprendimų, iki minimumo sumažinančių būtinybę prie ko nors liestis ar išvis leidžiančių duris atverti be jokio prisilietimo.

Tarp šių sprendimų yra tokios automatizuotos sistemos, kaip judesio jutikliai, į mojavimą reaguojantys jungikliai, taip pat įranga, prie kurios nereikia liestis rankomis, pvz., kojų pedalai ar galimybė pastumti duris klubu.

„Sprendimai, nereikalaujantys prisilietimų rankomis, suteikia greitų ir lengvai modifikuojamų galimybių. Jie padeda pagerinti įtaisų švarą, sumažinant lietimąsi ten, kur dideli lankytojų srautai“, – sakė „Assa Abloy’s Door Group“ viceprezidentė Stacey Callahan.

Primename, kad dar kovą Lietuvoje paskelbus karantiną mūsų tautiečiai irgi suskato ieškoti būdų, kaip atidarinėti duris, neliečiant rankenų. Štai Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Girstupio padalinyje 3D spausdintuvu pradėti spausdinti priedai ant rankenų, leidžiantys duris atverti alkūnės linkiu arba dilbiu. Šie priedai buvo atspausdinti pagal specialius brėžinius, kuriais nemokamai dalinasi belgų įmonė „Materialise“.

Pačius tualetus dizaineriai siūlo įrengti taip, kad į kabinas būtų įeinama pasukant už kampo, užuot pro standartines duris. Toks sprendimas jau seniai įprastas viešuosiuose tualetuose oro uostuose, paplūdimiuose ar pramogų parkuose.

Nusiplauti rankas be prisilietimų

 Dažnai paviršius tenka liesti, kai, pasinaudojus tualetu, plauname rankas. Tačiau visuomeniniams pastatams skirtų produktų tiekėja „Bradley Corp“ pristatė kriaukles be prisilietimų, apimančias skysto muilo dozatorių, tekantį vandenį ir rankų džioviklį.

„Dabar, labiau nei bet kada anksčiau, prisilietimų nereikalaujančios rankų plovimo technologijos yra svarbiausios, kurios padeda sumažinti mikrobų pasklidimą viešuosiuose tualetuose“, – sakė Willas Haasas, kompanijos „Bradley Corp.“ vyresnysis produktų vadybininkas.

Kaip sumažinti teršalų koncentraciją ore?

 Jau kurį laiką nerimaujama, kad teršalai pasklinda ore, arba naudojant automatinius rankų džioviklius, arba automatiškai nuleidžiant vandenį tualete.

Tokiam nerimui davė pagrindą ne vienas mokslinis tyrimas. Pvz., Lidso universiteto Jungtinėje Karalystėje mokslininkai ištyrė, kad ore aplink rankų džiovintuvus sklando net 27 kartus daugiau bakterijų negu aplink popierinių rankšluosčių dalytuvus. Be to, mikrobai ore aplink džiovintuvą išlieka maždaug 15 min. Šis tyrimas aprašytas mokslo žurnale „Journal of Hospital Infection“.

Panašias išvadas padarė ir Kalifornijos (JAV) universiteto mokslininkai.

Kad nuleidus vandenį tualete ore pasklinda bakterijos, galinčios pakilti net į 4,5 m aukštį, irgi parodė ne vienas mokslinis tyrimas. Naujausias tyrimas apie ligų plitimą per tualeto vandenį, paskelbtas šių metų birželio 10 dieną žurnale „Emerging Infectious Diseases“.

Taigi siūloma viešųjų tualetų kabinose apsiriboti kriaukle ir popierinių rankšluosčių dalytuvais.

Kai kurie gamintojai siūlo specialiai įrengti kabinų sieneles nuo grindų iki lubų taip, kad kuo mažiau sklistų oras tarp kabinų. O kiti ekspertai siūlo išvis įrenginėti visiškai atskirus, pilnai uždaromus tualetus, o ne statyti kabinas.

Taigi gamintojams ir architektams reikės rimtai pergalvoti viešųjų tualetų įrangą ir dizainą taip, kad tai būtų ne tik funkcionalu, bet ir padėtų apsisaugoti nuo užsikrėtimo virusais.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų