Kaip klimato pokyčiai veikia architektūrą: stulbinanti tyrimų stotis

2021 m. vasario 17 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Klimato pokyčiai ir kylantis jūros lygis tiesiogiai veikia architektūros ateitį. Aplinkos problemas reikia spręsti jau dabar. Į vieną iš klimato problemų dėmesį atkreipė Slovakijos dizainerė Lenka Petráková: tai vandenynų tarša ir jų išsaugojimas.

Jos sukurta plūduriuojanti vandenyno tyrimų stoties, pavadinta „8-uoju žemynu“, koncepcija Prancūzijoje šiais metais laimėjo aukščiausią nacionalinį architektūros apdovanojimą. Šiuo prizu įvertintas išskirtinis indėlis į pramonės sritį.

Plūduriuojantis tyrimų centras sukurtas iš trijų stiklo formų, kurias laiko spiralinis pagrindas. L. Petrákovos tikslas – kad centras taip pat paskatintų vandenynų tyrimus ir padėtų atrasti daugiau antrinių atliekų panaudojimo būdų.

Abu minėti šie poreikiai – išvalyti vandenynus ir paspartinti mokslinius tyrimus – turėjo įtakos idėjai suprojektuoti projektą taršos problemai spręsti. Šios problemos taip pat lėmė objekto pavadinimą „8-asis žemynas“.

„Šiandien plastiku padengti dideli jūrų paviršiai. Kai kurie savo dydžiu prilygsta žemynui. Esantis Ramiajame vandenyne vadinamas „8-uoju žemynu“. Per ilgai gyvenome apgaulėje, tikėdami, kad mūsų veiksmai sausumoje negali pakenkti vandenynams. Savo veiksmais paskatinome šimtų rūšių išnykimą“, – kalbėjo L. Petráková.

Dizainerė opius klausimus bando spręsti per naujo tipo tvarią architektūrą. „8-as žemynas“ padalintas į penkias funkcines zonas: barjeras, kuris renka atliekas ir generuoja energiją iš potvynių; kolektorius, naudojamas vandenynų atliekoms rūšiuoti ir perdirbti; tyrimų ir švietimo centras; šiltnamis, kuriame galima apdoroti vandenį ir auginti augalus ir gyvenamosios patalpos, skirtos personalui ir tyrėjams.

Be minėto laimėjimo, „8-as žemynas“ taip pat apdovanotas prancūzų architekto okeanografo Jacques’o Rougerie fondo apdovanojimu „Jūros naujovės“.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/05/geberit_pbc_340x430_structum_lt.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!