Kaip koronavirusas pakeitė architektų gyvenimą?

2020 m. kovo 25 d.

Šią savaitę nerimui pasiekus piką, Kinija paskelbė, kad uždaro savo paskutinę laikinąją ligoninę Uhane dėl stabilizuotos pandemijos. Vakarų šalys imasi griežtesnių priemonių, kuriomis siekiama sustabdyti viruso plitimą, įskaitant darbą iš namų ir net verslo stabdymą, jeigu nėra kitos galimybės. Todėl populiarus leidinys Archdaily.com atliko apklausą: „Kaip koronavirusas pakeitė architektų ir dizainerių darbą?“ Šie atsakymai leido susidaryti bendrą pandemijos sukurtos atmosferos vaizdą ir tai, kaip mes prie jos prisitaikome.

Daugiau nei 600 skaitytojų pasidalino savo patirtimi. Dauguma dalyvių (39 proc.) buvo 21–30 metų, antroji  grupė nuo 31 iki 40 metų (29 proc.). Skaitytojai nuo 41 iki 50 metų sudaro 13% apklausos dalyvių, 9% – nuo 50 iki 60 metų, o vyresni nei 60 metų skaitytojai – 7% skaitytojų. Maždaug 65% dalyvių teigė, kad jie jau buvo dirbę namuose dar iki paskelbiant karantiną bent jau kelias dienas. Kitiems naujoji adaptacijos namuose realybė atnešė daug iššūkių, susijusių su gebėjimu sutelkti dėmesį į darbą ir rasti naujų bendravimo su kolegomis būdų.

Ryšiai ir nuotolinė prieiga

Daugeliui apklaustųjų vienas iš pagrindinių iššūkių, kylančių dirbant namuose, yra nesugebėjimas susisiekti su kolegomis neformaliems pokalbiams. Idėja likti izoliuotam neapibrėžtam laikotarpiui, susimaišius su bendru nerimo pojūčiu, sukėlė įvairių sutrikimų. Vaizdo ir telefono skambučiai, socialiniai tinklai ir kitos technologijų platformos padėjo išlaikyti komandos narių sinergiją.

Galimybė pasiekti skaitmeninius brėžinius buvo dar viena dažnai minima apklausos tema. Skaitytojai atkreipė dėmesį į interneto paslaugų lėtumą ir nestabilumą, kaip svarbiausią trūkumą dirbant namuose. Dėl to dizaineriai praleido daugiau laiko prie brėžinių nei paprastai.

Darbo ir poilsio balansas

Vienas iš pagrindinių iššūkių dizaineriams – sunku išlaikyti įprastą darbo tempą ir surasti discipliną, kaip susitelkti į kasdienes užduotis. Kelios iš pagrindinių kliūčių, trukdančių dirbti namuose, buvo blaškomi kitų šeimos narių, kurie taip pat susiduria su karantino prevencijos priemonėmis, naminių gyvūnėlių, kaimynų sukeliamo triukšmo ir namų ruošos veikla. Vietų, skirtų išskirtinai darbui trūkumas privertė kai kuriuos mūsų skaitytojus improvizuoti. Galiausiai, tai dar labiau padidino darbo namuose neefektyvumą.

Neliko ribos tarp buities ir darbo, kai kuriems skaitytojams, kurie dirbo namuose dar bent kelias dienas iki paskelbiant karantiną.

Galimas ekonomikos nuosmukis

Tarp skaitytojų rūpesčių jaučiamas netikrumas dėl galimo ekonomikos nuosmukio. Projektai, kurie pradėti projektuoti ir statyti yra atidžiai stebimi, o kai kurie architektai mato, kad klientai nesiryžta pasirašyti sutarčių ir skirti daugiau darbų. Šios galimos krizės baimė tiesiogiai daro įtaką architektų ir kitų dizaino profesionalų pajamoms.

Socialinės sąveikos būtinybė

Jau pradėti projektai toliau yra statomi. Architektai įprastai juos koordinuoja per tiesioginę socialinė sąveiką. Tad atsirado būtinybė ieškoti naujos terpės tolimesniam projektų etapų vystymui.

Papildomos valdymo galimybės

Šis laikas tapo galimybe pagerinti darbo režimus, kurie tapo įprasti daugelyje architektūros biurų visame pasaulyje. Nuotolinio bendravimo galimybių gerinimas, projekto failų saugojimas debesyse ir BIM modelių naudojimas yra tik keli būdai, kuriais biurai gali pritaikyti ir modernizuoti savo praktikos metodus.

„Mes privalome pergalvoti architektų vaidmenį.  Italijoje yra daugiau nei 153 000 architektų, o architektūros dizainas vis dar laikomas prabangos paslauga. Koronavirusas pakeis žmonių prioritetus. Tai puiki proga apibrėžti, kaip architektūros projektai teigiamai veikia žmonių gyvenimą“, – Francesca Perani, italų architektė.

Pabaigos pradžia

Esant bet kokiai tokio masto pasaulinei krizei, architektai išreiškė daugybę baimių ir nežinomybių, su kuriomis susiduria. Kaip žiūrime iš mūsų perspektyvos, tai gali būti atskaitos taškas giliai įsišaknijusiam mūsų darbo, bendravimo būdo virsmui. Nepaisant galimo nuosmukio baimės, atrodo, kad dizaineriai iš viso pasaulio tiki, kad drauge mes ne tik neįveikiami, bet ir atrasime žmogiškesnę savo profesijos ateitį.

© Marc Goodwin nuotr.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!