Tebūnie šviesa! Kaip apšvietimas keičia mūsų kasdienybę

2019 m. rugpjūčio 6 d.

Giedre Linden.

info@structum.lt

Dar neseniai vienintelė elektros lemputės paskirtis buvo tik apšviesti. Dabar viskas pasikeitė. Kone kas mėnesį rinka pasipildo naujomis elektros lemputėmis, kurios stebina savo galimybėmis. Išsiplėtė ir paties apšvietimo paskirtis. Dabar jis naudojamas ir sveikatai gerinti, ir net augalų augimui skatinti. Apšvietimo srityje drastiškai keičiasi viskas: pradedant valdymu, baigiant šviestuvų dizainu.

Sudie senosios lemputės, sveikas LED!

Apšvietimo ir jo kontroliavimo galimybių ribas labiausiai išplėtė suklestėjusi šviesos diodų (LED) technologija. Tai leido apšvietimą paversti išmaniu, kontroliuoti jį skirtingais būdais ir net sujungti su kitais prietaisais.

LED vis labiau užkariauja pasaulio rinką. Tarptautinės vadybos konsultavimo įmonės „McKinsey & Company“ ataskaitoje prognozuojama, kad iki 2020 m. LED apšvietimas turėtų apimti beveik 70 % pasaulinės apšvietimo rinkos. Pasaulinės rinkos tyrimų kompanijos „TechNavio“ prognozės dar optimistiškesnės – anot jų, jau kitąmet LED sudarys net 75 % rinkos.

LED atsiradimas ir įsigalėjimas apšvietimo srityje yra tikra revoliucija, lyginama su perėjimu nuo analoginės prie skaitmeninės sistemos. Kai kurių specialistų teigimu, LED gali sumažinti apšvietimo išlaidas per pusę. O juk apšvietimas sudaro kone 20 % viso pasaulyje suvartojamo elektros kiekio! Įdomu tai, kad suvartojamos apšvietimui elektros sumažės, nepaisant didėjančio lempų skaičiaus. Prognozuojama, kad 2020 m. jis išaugs net iki 59,3 mlrd. vienetų. Palyginkite: 2013 m. lempų būta 56,4 milijardo.

LED lemputės yra gerokai energiškai efektyvesnės, palyginti su kaitrinėmis ar kompaktiškosiomis fluorescencinėmis elektros (CFL) lempomis. Tad nieko keista, kad vis daugiau miestų visame pasaulyje jas renkasi ir apšviesdami gatves, o gyventojai skatinami rinktis ekonomiškesnius šviesos šaltinius.

Lempos tampa šiuo tuo daugiau

Suklestėjus LED technologijai išaugo ir elektros lempučių vaidmuo. Dabar jos gali ne tik apšviesti, bet ir padėti stebėti aplinką ar transliuoti garsus.

Ne taip seniai rinkoje pasirodė lempučių su jose integruota vaizdo stebėjimo sistema ir garso įrašymu, turinčių lizdą atminties kortelėms, palaikančių belaidį („WiFi“) interneto ryšį. Įdiegus specialią programėlę, lempučių transliuojamus vaizdus galima stebėti išmaniuoju telefonu.

Taip pat prieš porą metų pasaulinėje rinkoje atsirado išmaniųjų belaidį ryšį („Bluetooth“) turinčių LED lempučių su garsiakalbiu. Jas taip pat galima valdyti išmaniajame telefone ar planšetėje įdiegta programėle. Kartu ši lemputė gali keisti apšvietimo spalvas. Telefonu įmanoma valdyti ir tokios lemputės skleidžiamą garsą, spalvas, keisti muziką, lemputę išjungti ar įjungti, nustatyti, kad ji išsijungtų automatiškai nurodytu laiku.

Valdymas ne tik jungikliu

Apšvietimo sistemos jau seniai gali būti valdomos ne vien sienoje įmontuotu jungikliu ar nuotoliniu pulteliu, bet ir išmaniaisiais prietaisais. Jų valdymas gali būti sujungtas su išmaniąja namų sistema ar tokiais balso asistentais, kaip „Amazon Alexa“, „Google Assistant“ ar „Apple Siri“.

Apšvietimą galima užprogramuoti įsijungti ar užgesti tam tikru metu, susieti su judesio davikliais arba valdyti internetu ir užprogramuoti taip, kad automatiškai reaguotų į paros metą bei patalpoje kintantį natūralų apšviestumą.

Be to, išmaniosios technologijos leidžia pagal poreikį keisti šviesos intensyvumą, spektrą ar spalvas. Visa tai padeda ne tik sutaupyti dar daugiau elektros energijos, o kartu ir pinigų, bet ir pagerinti mūsų savijautą bei sveikatą.

Gerai sveikatai reikia gero apšvietimo

Apšvietimas veikia mūsų produktyvumą darbe, galimybę susikaupti ir net padeda pasveikti po ligos. Tai, kad apšvietimas turi įtakos mūsų savijautai, įrodyta ne vienu tyrimu. Laimė, šiuolaikinės technologijos leidžia lengvai reguliuoti apšvietimo spektrą ir intensyvumą, kad jis taptų kuo palankesniu sveikatai.

„Lightning Europe“ drauge su kitais atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad LED lemputės suteikia milžinišką naudą sveikatai. Daugiausia dėl to, kad LED labiau atspindi natūralios dienos šviesos bangų spektrą be šviesos blyksnių, būdingų fluorescencinių lempų skleidžiamai šviesai, kurie sutrikdo mūsų smegenų veiklą ir net sukelia galvos skausmus.

Išnagrinėjus LED apšvietimo naudą suaugusiesiems, pastebėta padidėjusi jų motyvacija ir našumas, pagerėjęs užduočių atlikimas ir koncentracija, didesnis energingumas, sumažėjęs stresas ir nerimas, pagerėjusi nuotaika. Ligoniams tinkamai sureguliuotas LED apšvietimas pagerina vaistų poveikį ir net pagreitina sveikimą po ligų.

Tinkamas apšvietimas gali sumažinti galvos skausmų tikimybę, o vyresniems žmonėms, turintiems geltonosios dėmės degeneraciją ir dėl to sunkiai skiriantiems spalvas, LED apšvietimas, turintis aukštesnį spalvų perteikimo indeksą, padeda pagerinti matomumą ir regimo vaizdo ryškumą, kas padidina saugumą ir suteikia laimės jausmą.

Be to, tinkamai sureguliavus apšvietimą ir priderinus jį prie žmogaus cirkadinio ritmo, pagerėja jo miego kokybė, kas taip pat labai svarbu sveikatai. Geras apšvietimas padeda išvengti ir žiemą daugybę žmonių užklumpančio sezoninio afektinio sutrikimo ar tiesiog liūdesio. Dar daugiau: skelbiama, kad šviesa jau padeda diagnozuoti ir net gydyti daugybės formų vėžį!

Padeda augti augalams

LED šviesos šaltinių įsigalėjimas labai naudingas ne tik žmonėms, bet ir augalams. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos laboratorijoje dirbantys mokslininkai, ištyrę, kaip augalus veikia skirtingas apšvietimas, konstatavo, kad šiuolaikinės lempos augalams yra net naudingesnės nei Saulės šviesa. Tokias išvadas mokslininkai padarė išmatavę skirtingo apšvietimo veikiamų augalų nitratų kiekį, fotosintezės veiklos rodiklius, antioksidacinės sistemos kaitą ir pan. Paaiškėjo, kad, vien tik keičiant apšvietimo spektrą, galima visiškai pakeisti auginamų daržovių formą, spalvą, dydį ir neprarasti nei kokybės, nei maistinių ar skonio savybių.

Kas šiuo metu madinga?

Taigi apšvietimo reikšmė ir teikiama nauda šiais laikais išaugo, peržengdama įprastas ribas. Kokios yra šių metų šviestuvų dizaino tendencijos interjere?

Viena ryškesnių – industrinio ir retro stiliaus sugrįžimas. Jį atspindi ir šviestuvai, ir net pačios lemputės. Dabar ant bangos Edisono stiliaus vintažinės lemputės, skleidžiančios geltonesnę šviesą ir suteikiančios jaukumo. Taip pat sugrįžta art deco ir modernaus stiliaus šviestuvai.

Prie žvilgsnio į praeitį turbūt galima priskirti ir žalvario sugrąžinimą į interjerą, ypač į šviestuvus. Tiesa, tai turi būti ne lakuotas, blizgantis, o tikras, natūralus varis, kuris su laiku sens ir pamažu pasidengs patina. Greta vario reikėtų paminėti ir aukso spalvos šviestuvus, kurie puikiai pagyvina pastelinių spalvų, ypač pilkos ir smėlio pilkos, interjerą, išpopuliarėjusį pastaraisiais metais.

LED apšvietimas keičia ne tik mūsų savijautą, išlaidas elektrai, bet ir interjerą. LED šviestuvai derinami su lubų ventiliatoriais ar lubose įmontuojamais garsiakalbiais. Be to, auga tendencija slėpti šviesos šaltinius: įmontuojant juos į spintelių apačią, už veidrodžių ar į sienas, kas padeda sukurti raminančią atmosferą.

Norintiesiems jaukumo turėtų patikti ir dabar madingi šviestuvai su iš natūralių medžiagų – vytelių, virvelių – pintais gaubtais. Tai šiltas bohemiškas elementas, suteikiantis didesnį laisvės pojūtį.

Dar viena tendencija – aiškesnių linijų minimalistiniai šviestuvai, turintys skulptūriškas formas. O štai kalbant apie grindinius ar stalinius pastatomus šviestuvus, verta paminėti, kad madingi yra tie, kurie turi prabangius marmurinius padus.

Svarbu ir dydis. Dabar ypač populiarūs milžiniški šviestuvai – kuo didesni, tuo geriau. Namuose dažniausiai tokie šviestuvai kabinami virš valgomojo stalo, tačiau gali kabėti ir kitur: virš virtuvės salos, fojė ar pan.

Taigi šiais laikais rinktis tikrai yra iš ko: pradedant šviestuvų formomis ir medžiagomis, iš kurių jie pagaminti, baigiant lemputėmis ir jų atliekamomis funkcijomis.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!