KAIP SAUGOSIMĖS NUO GAISRŲ PAVOJAUS RYTOJ?


Pastaraisiais metais priešgaisrinėje srityje buvo nemažai naujovių. Visų pirma tobulėti leido rinka, bet inovacijos priklausė ir nuo išorinių veiksnių, taip pat įstatymų, infrastruktūros kaitos ir didėjančio spaudimokurti darnius sprendimus. Prie šios srities pokyčių smarkiai prisidėjo ir pastaraisiais metais įvykę bei žiniasklaidoje išsamiai aptarti gaisrai, nes imta ieškoti sprendimų, ką daryti, kad panašios tragedijos nesikartotų ateityje.

Inovacijos yra kur kas daugiau nei vien tik naujų produktų kūrimas. Tai – ir esamų sprendimų tobulinimas. Tad ką dar būtų galima patobulinti šioje srityje?

POREIKIS TAUPYTI ERDVĘ

Šiuolaikiniuose pastatuose pakabinamos lubos nebėra būtinos, be to, atsirado tendencija taupyti erdvę, o vartotojai nenori matyti atvirų inžinerinių ir priešgaisrinių sistemų.

Tad gamintojams tenka spręsti, kur paslėpti priešgaisrinėssaugos vamzdžius. Vienas iš sprendimo būdų – įlieti juos tiesiai į cementą. Taip padaugėja erdvės ir aplinka atrodo gražiau.

Kalbant apie vamzdžius, svarbu nepamiršti ir jų korozijosproblemos. Juk dauguma vamzdžių yra metaliniai. Korozija priešgaisrinių sistemų vamzdynuose gali sukelti pratekėjimą, o jis – sutrikdyti visos sistemos veiklą. Siekiant sumažinti korozijos tikimybę, deguonis purškimo sistemoje keičiamas azotu. Tokiu atveju, atsitikus nelaimei, sistema pumpuoja azotą tiesiai iš rezervuaro į oro reguliavimo įrenginį. Tai ne tik padeda sumažinti korozijos lygį vamzdynuose, bet ir gali pailginti sistemos eksploatacijoslaiką.

Taip pat populiarėja ir dujinės ugnies gesinimo sistemos:jos lengvasvorės ir užima mažai vietos ten, kur jos trūksta, pavyzdžiui, duomenų centruose. Dujinės ugnies gesinimo sistemos pavyzdys – sistema „Sapphire Plus“. Dėl aukštesnio spaudimo ir hidraulinio skaičiavimo tokios sistemos leidžia turėti net 20–25 % daugiau priešgaisrinio skysčio. Dėl to reikia 25 arba 42 barų sistemų. Aukštesnis spaudimas leidžia talpas iškelti toliau nuo saugotinos erdvės, o tai ypač svarbu tokiose didesnio pavojaus vietose, kaip duomenų centrai, elektrinės ar medicinos paskirtiespastatai.

REAGAVIMAS Į AUKŠTUOSE PASTATUOSE KILUSIUS GAISRUS

Be erdvės taupymo, aukštai pastatų išorėje kilus gaisrui, įvykio vietą gali būti sunku pasiekti ugniagesiams, ypač jei pastato konstrukcijos sudėtingos. Neseni įvykiai, tokiekaip „Grenfell“ bokšto tragedija Londone, parodė, kad ugnis greitai plinta degios dangos fasadais ir visas pastatasužsiliepsnoja vos per kelias minutes. Tad dabar gamintojai bando sukurti naujas sudėtingas sistemas, kurios gali veiksmingai ir greitai užgesinti aukštai kilusį gaisrą.

Gaisro duomenų centruose padariniai taip pat gali būti skaudūs. Problema ta, kad duomenų centruose neretai naudojama inertinių dujų priešgaisrinė sistema, kurios skleidžiamas garsas sugadina garsui jautrius standžiuosiusdiskus. Todėl ieškoma būdų, kaip būtų galima išspręsti šią problemą. Vienas galimų sprendimo būdų – didesnį plotą padengiantys akustiniai antgaliai arba silpną garsą skleidžiantis energijos šaltinis.

UŽTIKRINTI DARNĄ

Pastaruoju metu dažnas reikalavimas gamintojams – sukurti kuo darnesnius sprendimus, atsiribojant tuo to, kas kenkia aplinkai. Pavyzdžiui, svarbių objektų apsaugai buvo naudojamos halonų sistemos, tačiau Monrealiokonvencija pripažino, kad jos prisideda prie ozono sluoksnio nykimo.

Populiari alternatyva buvo ir hidrofluorangliavandeniliai –dirbtinis junginys gaisrui gesinti, kurio veikimas pagrįstas fiziniu atšaldymu ir cheminiu ugnies slopinimu. Tačiau pastebėtas galimas šios medžiagos poveikis klimato kaitaiprivertė sumažinti jos naudojimą.

Europos Sąjungos sprendimas dėl fluoruotų šiltnamio efektą sukeliančių dujų 2014 m. privertė sumažinti ir jų naudojimą. Tad vis daugiau gamyklų vadovų ieško, kaip hidrofluorangliavandenilių sistemas pakeisti labiau reikalavimus atitinkančiais darniais sprendimus, tokiais, kaip inertinių dujų sprendimai ar alternatyvios sintetinės dujos, pavyzdžiui: „3M Novec“ ir „Water mist fire suppression“.

VEIKTI IŠMINTINGIAU

Jau dabar pagrindinė statinių kryptis – naudoti išmaniąsiastechnologijas, kurios gali pakeisti ir priešgaisrines sistemas. Operatoriai jau greitai galės stebėti bet kokias priešgaisrines sistemas per atstumą. Tai ypač svarbu aukštos rizikos vietose, į kurias gali būti sunku patekti fiziškai.

Tikėtina, kad ateityje atskiri priešgaisrinei saugai būtini komponentai galės patys atlikti diagnostiką ir pranešti apie gedimus. Tai leis juos greitai pakeisti ir užtikrinti efektyvią priešgaisrinę saugą, nes gedimai galės būti šalinamiiškart, o ne tada, kai bus pastebėti patikrinimo metu.

Taigi dėl kintančios infrastruktūros ir aukštėjančių pastatų priešgaisrinės saugos sistemos turės atitikti naujai atsiradusius poreikius ir kartu užtikrinti jų darnumą su aplinka.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų