Kaip spalva veikia architektūrą?


Kaip abstraktaus paveikslo ar nuotraukos spalvos gali sukelti tam tikrą nuotaiką, taip ir pastato spalvos gali stipriai paveikti tai, kaip jaučiasi jį naudojantys žmonės. Psichologų atliktas tyrimas parodė, kad mėlyna šviesa sulėtina melatonino gamybą, todėl žmonės apsupti jos būna budresni ir gali pabusti net naktį. Psichologiškai žmonės tam tikras spalvas sieja su jausmais dėl kultūrinių simbolių ir gyvenimiškos patirties – pavyzdžiui, jie gali suvokti raudoną spalvą kaip grėsmingą ar bauginančią dėl jos ryšio su krauju. Todėl spalvų ekspertai pataria ne tik derinti spalvas, bet daugiau laiko skirti tinkamų atspalvių pasirinkimui. 

Raudona

Raudona spalva gali reikšti aistrą, jaudulį ar šilumą, atsižvelgiant į tikslų jos atspalvį, tačiau ji taip pat gali būti siejama su baime ir pavojumi. Spalvos naudojimo būdas ir erdvės išdėstymas gali nulemti, kaip tiksliai ji suvokiama. Tamsesni kaštoniniai atspalviai gali būti skaisčiai švelnūs ir viliojantys, o ryškūs, neoniniai raudoni – draugiški ir traukiantys dėmesį. Ryškiai raudona spalva gali sukelti pervargimą, tačiau jei tai padaryta subtiliai ir efektyviai, gali sukurti unikalią aplinkos patirtį. Raudonos spalvos prisilietimai kitose neutralesnės spalvos vietose taip pat gali būti labai efektyvus būdas atkreipti žmonių dėmesį į konkrečius objektus ar elementus.

© Yijie Hu

Oranžinė

Nors ir neįprasta, oranžinės spalvos naudojimas architektūroje gali sukurti raminančias, švytinčias, draugiškas erdves. Mažiau viliojančios nei raudonos, oranžinės erdvės yra ramesnės, tačiau vis tiek ryškios ir linksmos. Kadangi ši spalva yra mažiau agresyvi, ji taip pat yra ir ne tokia rizikingas. Tenka pripažinti, kad lietuviai vengia šios spalvos. Ypač namuose, kurių šeimininkai rizikuoja pajusti „drąsiųjų” etiketę dėl oranžinio kilimo ir kelių pagalvėlių. Nors dizaineriai pastebi, kad oranžinė spalva mielai naudojama biuruose.

Geltona

Geltona spalva yra spinduliuojanti ir linksma, todėl gali būti naudojama tiek erdvėje, tiek tam tikriems elementams išryškinti. Ji nenustelbia aplinkos tiek ir taip kaip tai daro raudona. Dėl draugiškų ir keistokų asociacijų ji dažniausiai naudojama vaikų erdvėse, tokiose kaip dienos centrai ir darželiai. Dėl geltonos spindesio net nykiausiai pilka ar niūri erdvė akimirksniu tampa gyvesne. Blyškesni ar oranžiniai geltonos spalvos atspalviai gali būti puiki išeitis ieškantiems gaivios bet ne monotoniškos ramybės.

Žalia

Lietuvoje labai populiarios žalios spalvos. Jos dažnam asocijuojasi su natūralumu, gamta. Neveltui, tai labiausiai raminanti spalva, ypač smaragdo arba pastelinė. Su žalia praktiškai neįmanoma prašauti.

Mėlyna

Mėlyna suteikia ramybės, orumo ir saugumo jausmą. Tai viena iš labiausiai paplitusių spalvų Egipto piramidžių puošybos elementų koloristikoje. Mėlyni įrenginiai taip pat yra vieni efektyviausių lauko erdvėse.

© MAA

Balta

Baltos sienos yra labai populiarios šiuolaikinėje architektūroje, atsižvelgiant į jos suteikiamą grynumo ir švaros jausmą. Išorinėse sienose balta veda prie dramatiškų šešėlių ir plokščių, nesugadintų fasadų, o vidinės baltos sienos gali vartotojus priversti jaustis ramiais, bet nepraradusiais budrumo. Baltos lubos ir sienos taip pat padeda išsklaidyti šviesą, todėl vidaus erdvės atrodo šviesesnės, erdvės.

Jeigu nenurodyta kitaip © Coordination Asia nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų