Katalonijos pažangios architektūros instituto architektas Marco Ingrassia: Į rinką ateina skaitmeninės architektūros karta

2019 m. kovo 28 d.

Informacijos ir ryšių technologijos keičia mūsų gyvenamąją aplinką. Per nešiojamus prietaisus ir įvairias sąsajas, tarkim išmaniuosius telefonus, esame nuolat tarpusavyje susiję. Šiame kontekste arba šio konteksto inspiruota į rinkas pradeda plūsti skaitmeninė karta (vaikai gimę 2000-aisiais – vadinamoji Z karta). Apie tai kas šios kartos specialistams, kurie po kelių metų pabaigs studijuoti aukštosiose mokyklose, yra architektūra, kokiomis savybėmis pasižymės jaunieji kolegos, šiandien kalbamės su STRUCTUM partneriu, Katalonijos pažangios architektūros instituto architektu Marco Ingrassia.

Kaip keičiasi architektūros disciplina?

Skaitmeninės technologijos suteikia architektams naujas galimybes: programinė įranga leidžia sukurti ne tik fizinę idėjos konfigūraciją, bet ir sumodeliuoti pastato nusidėvėjimą pagal įvairius parametrus. Taip pat pastatus galime spausdinti, konstrukcijas gaminti gamyklose. Architektūros kaip produkto vartojimas paremtas linijiniais procesais. Tačiau architektūra yra bent dalimi atsakinga ir už klimato kaitą (žinoma ne ji viena). Pavyzdžiui, jeigu atsižvelgsime į tai, kad cemento gamyba yra atsakinga už tai, kad planetos šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis padidėjo 8 proc., galėsime įvertinti architektų atsakomybę.

Kita vertus, projektuoti šiandien gali ne tik kelis diplomus turintis architektas. Gyvenamųjų namų projektus įvairių programų pagalba modeliuoja gyventojai sau patys. Vieni savo gyvenimo projektui – namui, kitiems tai tiesiog pomėgis.

Šie pokyčiai tiek gyventojų modeliuose, tiek projektavimo procese ir gamyboje radikaliai keičia tradicinę architektūrą. O skaitmenizacija yra mūsų disciplinos varomoji jėga – pasekmė ir priežastis vienu metu.

Kokie iššūkiai iškyla kuriantiems „skaitmeninę architektūrą“?

Nepaisant to kaip keičiasi architektūros vartotojų poreikiai, daugelis kūrėjų šiandien vis dar modeliuoja klasikiniais ir leisiu sau pridurti – pasenusiais – metodais. Todėl mes siekiame parengti naują dizainerių kartą, galinčią įveikti, išspręsti „pažangios architektūros“ iššūkius, kaip dėlionę.

Koks architektų vaidmuo skaitmeniniame pasaulyje?

Esame sujungti į vieną tinklą. Panašus tinklas apima visus mūsų namų ir miestų elementus: tai vadinamasis daiktų internetas (IoT), turintis paskirstytus jutiklius, transformuojančius architektūrą dinamiškoje ir „išmanioje” sistemoje.

Tokios disciplinos kaip kompiuterių mokslai ar biologija visada formuos architektūrą labiau nei architektūra juos. Moksleiviai ar studentai, besirenkantys studijas, turėtų pabandyti įvairius tarpininko vaidmenis tarp įvairių disciplinų. Tada studijuodami architektūrą, o vėliau dirbdami jie netruks pastebėti gebėjimo dirbti su įvairiais žmonėmis ir daugiadisciplininiais procesais.

Kokias artimiausias architektūros tendencijas įžvelgiate? Ar galima laukti dramatiškų, skaitmeninės kartos inicijuotų pokyčių?

Artimiausiu metu skaitmeninės technologijos vis labiau ir labiau užvaldys kiekvieno mūsų kasdienybę. Iš pradžių mes transformuojame objektus, pastatus ir miestus, o vėliau jie taps mūsų miestų, pastatų ir objektų transformatoriais. Individualiai pritaikyta robotų gamyba, žmogaus ir mašinos sąveika, vietinis 3D spausdinimas namuose, kinetinės sistemos, biologinės ir „išmaniosios” medžiagos, papildomos ir virtualios realybės sąsajos ir toliau formuos miestus. Neišvengiamai keisis miestų urbanistinis peizažas.

Ačiū už pokalbį!

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/05/340x430_pentacolor.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!