Kauno klinikose – reikšmingos įkurtuvės moderniose Ambulatorinio diagnostikos centro patalpose

2020 m. gruodžio 1 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

PAVADINIMAS: LSMU ligoninės Kauno klinikų Ambulatorinis diagnostikos centras
ADRESAS: Eivenių g. 2, Kaunas
STATYTOJAS: VšĮ LSMU ligoninė Kauno klinikos
ARCHITEKTAI: UAB „JAS“, Virginijus Juozaitis
PASKIRTIS: poliklinika
ENERGINĖ KLASĖ: A+
BENDRAS PLOTAS: apie 6,5 tūkst. kv. m
AUKŠTŲ SKAIČIUS: 3 + 1 požeminis
PRADĖTAS: 2019 m.
BAIGTAS: 2020 m.
INVESTICIJOS: 6,99 mln. eurų

Ar šiuo metu gali būti svarbesnių statybos objektų nei nauji sveikatos priežiūros įstaigų pastatai? Kauno klinikose ruošiamasi įkurtuvėms: medikų bendruomenei ir pacientams duris atveria naujas Ambulatorinis diagnostikos centras. Modernus, funkcionalus, energiškai efektyvus pastatas ne tik leis teikti kokybiškesnes ambulatorines paslaugas pacientams, bet ir užtikrins medikams bei visiems darbuotojams modernias ir komfortiškas darbo sąlygas.

Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius džiaugiasi, kad tokiu sunkiu laikotarpiu pavyko per metus pastatyti reikšmingą pastatą: „Senosios patalpos, kuriose buvo įsikūrusi Konsultacinė poliklinika, pradėjo veikti 1940 m. ir yra išgyvenusios ne vieną rekonstrukciją, šiandien nebeatitinka šiuolaikinių ambulatorinių padalinių reikalavimų. Todėl džiaugiamės, kad naujajame pastate pavyko užtikrinti visas sąlygas, leidžiančias įgyvendinti modernius pacientų vadybos ir gydytojų darbo principus.“

Naujasis 6,5 tūkst. kv. m Ambulatorinis diagnostikos centras pacientams duris atvers šių metų pabaigoje. Jame per dieną apsilankys 2–2,5 tūkst. pacientų. Per metus ambulatorinėje Kauno klinikų grandyje apsilanko daugiau nei 1 mln. pacientų, todėl naujas Ambulatorinis diagnostikos centras yra reikšmingas objektas pacientams ir personalui – jame paslaugos bus teikiamos 40 % visų Kauno klinikų ambulatorijos pacientų.

Modernios sveikatos priežiūros įstaigų standartus atitinkantis naujasis centras pacientams užtikrins geresnį paslaugų prieinamumą, personalui – geresnes darbo sąlygas, o LSMU studentams suteiks daugiau erdvės tobulėti. Patogi logistika, didelės bendrosios ir poilsio erdvės, pacientams skirta informacinė sistema, taip pat moderni instrumentinė ir laboratorinė diagnostika padės spartinti priėmimą pas gydytojus, užtikrinti kokybiškesnį pacientų ištyrimą bei laiku teikiamą gydymą.

Istorinis Konsultacinės poliklinikos pastatas primena šios ligoninės istoriją, jis yra įtrauktas į architektūrinio paveldo sąrašą, rekonstrukciniai pakeitimai jame negalimi, todėl ir buvo nuspręsta statyti naują pastatą Kauno klinikų miestelyje.

Kaip sakė Kauno klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė, pagrindinė priežastis, kodėl reikėjo naujojo pastato, tai augantys ambulatorinių paslaugų skaičiai, nesant galimybės senąjį ambulatorijos pastatą pritaikyti modernioms sveikatos priežiūros paslaugoms ir šiuolaikiniams poreikiams.

Kokybiškame ir funkcionaliame pastate svarbiausia – žmogus

Architektų studijos UAB „JAS“ vadovas, objekto architektas Virginijus Juozaitis, anksčiau projektavęs Traumų ir skubios pagalbos centrą, teigia, kad pagal ateities Kauno klinikų koncepciją klinikų miestelyje turėtų atsirasti vienas bendras ligoninės pastatas ir telikti istoriniai pastatai, naikinant neekonomiškus senos sovietinės statybos statinius, nes ligoninės padalinių darbas nutolusiuose pastatuose neefektyvus ir didina išlaidas.

Šalia Traumų ir skubios pagalbos centro bei laboratorijos pastatų iškilęs Ambulatorinis diagnostikos centras – naujosios koncepcijos atspindys. Beje, šie pastatai galėtų tapti vienu didžiuliu pastatu, sujungus juos didele antžemine galerija. Dabar pastatai yra atskiri. Galerijos jungia Ambulatorinį diagnostikos centrą su Traumų ir skubios pagalbos centru. Pastatai sujungti ir požeminiu keliu.

Naująjį pastatą projektavęs architektas V. Juozaitis pasakoja turėjęs tikslą sukurti ne tik modernų, kokybišką, funkcionalų statinį, bet ir žmogui jaukią aplinką, kad jis nesijaustų patekęs į medicinos įstaigą ir kad visiems būtų patogiau – ir pacientams, ir medikams.

Tad pastato centre buvo suprojektuotas didžiulis, stiklo stogu dengtas atrijus, per kurį pagrindinį vestibiulį užlieja natūrali dienos šviesa ir džiugina saulė. Interjerą puošia įspūdinga centrinių laiptų erdvė.


Didžiuliame vestibiulyje tilps pacientų laukiamasis, veiks kavinė, čia bus įkurta registratūra, užteks erdvės ir medikų poilsiui. Taip pat čia bus lankytojų drabužinė su vežimėlių nuoma ir modernus informacijos centras su savanorių pagalbos centru.

Pastatas pritaikytas žmonių su negalia reikmėms – įrengti neįgaliųjų liftai, WC patalpos ir kt.

Naujame centre pacientams sveikatos priežiūros paslaugas teiks 14 įvairių specialybių gydytojų. Didžioji dalis Ambulatoriniame diagnostikos centre įrengtų kabinetų yra daugiafunkciai ir bus naudojami pagal daugumos pacientų poreikius.

Pirmajame pastato aukšte suprojektuotas Radiologinės diagnostikos ambulatorinis centras. Didelis gėlynas greta jo atsiras ne tik dėl estetinių sprendimų – taip nuo lankytojų bus atskirta aparatūros veikimo zona.

Antrajame pastato aukšte įsikurs įvairūs poliklinikos skyriai, operacinės patalpų blokas ir kiti specializuoti centrai. Antrajame aukšte taip pat bus administracijos patalpos, pasitarimų salė. Trečiajame aukšte pacientus priims įvairių sričių specialistai, veiks gydytojų kabinetai, dirbs radiologai.

Specialistams ir visam personalui šiuolaikiškas darbo sąlygas užtikrins modernios šildymo ir vėdinimo sistemos, patogios darbo, poilsio ir persirengimo zonos. Įrengtoje personalo drabužinėje yra patogios darbuotojų spintelės, veikia dušai. Medikų patogumui suprojektuota ir įrengta darbuotojų virtuvėlė. „Šie patogumai atpratins medikus sumuštinius laikyti stalo stalčiuje – jie turės kur pavalgyti, nes norint pasiekti valgyklą – per toli, einant Kauno klinikų tuneliais, galima nužingsniuoti ne vieną kilometrą“, – sako architektas.

Darbuotojų poilsio erdvė, kurioje įrengta valgyklėlė ir drabužinės, atsiveria į vidinį kiemelį, kur suprojektuotas išėjimas į atrijų. Virš galvos stiklinio stogo skliaute šviečianti saulė sukuria įspūdį, kad esi pirmame aukšte, o ne pastato rūsyje.

Kauno klinikų Ambulatoriniame diagnostikos centre niekada nebus tvanku – gaivų orą personalui ir pacientams užtikrins patalpose sumontuoti modernūs, kokybiški, tarptautinius standartus atitinkantys vėdinimo įrenginiai, turintys „Eurovent“ sertifikatą A+.

4,6 km ortakių ir puikus mikroklimatas

Visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas naujame pastate sumontavo UAB „Alinita“, šioje srityje dirbanti daugiau nei 20 metų ir sukaupusi didžiulę patirtį dideliuose bei sudėtinguose objektuose.

Puikų mikroklimatą pastate kurs 12 vėdinimo sistemų, galinčių ir šildyti, ir vėsinti. Visame pastate sumontuota daugiau kaip 4,6 km ortakių. Operacinės patalpoms keliami ypatingi reikalavimai, tad čia švarų orą užtikrins sumontuotos difuzinės oro padavimo ir ištraukimo dėžės su „Hepa“ filtrais. Kiekvienai vėdinimo sistemai įrengtas nepriklausomas automatinis valdymas, o kartu jos sujungtos į pastato valdymo sistemą. Galimybė stebėti ir valdyti visų įrenginių darbą labai svarbi pastato sistemų priežiūrai.

Orui vėsinti pasirinkta VRF sistema – tai kintamo šaltnešio srauto kondicionavimo sistema, kuri gali būti naudojama ir patalpoms vėsinti, ir šildyti. VRF vėsinimo sistemos sukurtos taip, kad veiktų kuo efektyviau ir, palyginti su tradicinėmis sistemomis, jose patiriama kur kas mažiau energijos nuostolių. Išskirtinis pranašumas – joms nereikia vandens siurblių ir sudėtingų vandens sistemų įrengimo. Efektyvios, paprastai projektuojamos, montuojamos ir prižiūrimos VRF sistemos išsiskiria mažiausiomis gyvavimo ciklo sąnaudomis (tai bendra suma lėšų, skirtų įrangai įsigyti, montuoti, prižiūrėti, veikti, išardyti bei utilizuoti) iš visų šiuo metu rinkoje siūlomų sistemų.

Pastate sumontuotos 28 atskiros vėsinimo sistemos, turinčios 195 vidinius lubinius įrenginius su vietinio valdymo pulteliais. Oro temperatūrą patogu valdyti centralizuotai iš pastato valdymo sistemos arba kiekvieną patalpą atskirai.

Gydymo įstaigoje suprojektuota radiatorinė kolektorinė šildymo sistema su automatine balansavimo funkcija, kuri užtikrina vienodą šilumos paskirstymą ir palaikymą visose pastato patalpose. Užsakovo reikalavimai mikroklimatui buvo aukšti, todėl sumontuoti higieniniai radiatoriai, kuriuos nesudėtinga prižiūrėti. Pastatui reikalinga šiluminė galia yra 750 kW.

UAB „Alinita“ direktorius Vitalijus Malinauskis sako, kad pagrindinis iššūkis šiame projekte buvo terminai: per gana trumpą laiką teko parengti darbo projektą ir laiku sumontuoti visas ŠVOK sistemas. Nors dirbti teko per karantiną, įmonė sėkmingai ir laiku įvykdė darbus, o jų kokybę užtikrino įdiegtos tarptautinės kokybės vadybos sistemos ISO 14001, ISO 9001, OHSAS 18001.

V. Malinauskis teigia, kad atliktų nemažos apimties darbų sėkmei prireikė didelių žmogiškųjų išteklių, o ją užtikrino tinkamai iš anksto parengtas darbo projektas: „Profesionalus projektavimo skyrius padėjo kokybiškai įgyvendinti vykdomus darbus, nedelsiant spręsti iškilusias problemas. Projektuotojai nuolat dalyvavo statybos procese ir lankėsi objekte, tobulindami savo patirtį. Nuo 2012 m. projektus rengiame 3D aplinkoje. Tai leidžia tiksliai apskaičiuoti medžiagų, įrangos kiekius, sudaryti tikslų darbų grafiką, įvertinti susikirtimus su kitomis komunikacijomis ar pastato konstrukcijomis.“

Tokie rangovų įgūdžiai užtikrino nepriekaištingą atliktų darbų kokybę ir tai kasdien džiugins centro lankytojus bei darbuotojus.

Dėl Ambulatorinio diagnostikos centro pastato paskirties daugeliui jame montuojamų sistemų bei gaminių keliami gerokai didesni reikalavimai, nei įprasta. Ne išimtis ir objekte naudojamoms durims.

Beveik 90 % durų gaminta individualiai

UAB „Eurofortas“ per savo ilgametę praktiką jau yra įgyvendinusi panašius ir didesnius projektus visoje Lietuvoje, todėl Kauno klinikų Ambulatoriniame diagnostikos centre panaudoti durų sprendimai buvo rasti itin operatyviai.

Įmonės specialistai projekte pritaikė plienines priešgaisrines vienvėres ir dvivėres, medines stumdomas ir varstomas bei medines duris su padidintais akustiniais parametrais (-38 dB).

„Didžioji dalis durų buvo gaminamos specialiai šiam objektui, pagal konkrečius matmenis, akustinius, priešradiacinius parametrus. Buvo dažomos konkrečiomis, nestandartinėmis spalvomis, – sako įmonės „Eurofortas“ komercijos direktorius Nerijus Paleckis. – Dirbant su medicininės paskirties objektais, visuomet susiduriama su griežtesniais reikalavimais: pavyzdžiui, padidinto praėjimo pločio durys palatoms, ypač operacinėms. Tokios durys dėl didesnio svorio turi atlaikyti didesnes apkrovas, turi būti tvirtos, kad tinkamai veiktų nustatytą varstymų ciklą. Taip pat svarbu gaminių atsparumas dezinfekcinėms priemonėms.“

UAB „Eurofortas“ komercijos direktoriaus teigimu, diagnostikos kabinetams svarbu padidinta garso izoliacija, o diagnostikos kabinetams su radiaciniais matavimo prietaisais reikalingos durys ir langai, nepraleidžiantys rentgeno spindulių. Tokios durys dėl jose esančio švino yra labai sunkios ir turi atlaikyti numatytą varstymų skaičių. Pasak N. Paleckio, visa tai specifiniai gaminiai, kurie buvo pagaminti specialiai šiam objektui pagal konkrečius matmenis ir reikalavimus.

Šiame objekte sumontuota 280 durų bei keturi švinuoti langai – kiekvienas gaminys atitinka pačius aukščiausius kokybės standartus, išsiskiria tvirtumu ir ilgalaikiškumu. Svarbu ir tai, kad gaminiai puikiai dera prie Kauno klinikų ambulatorinio diagnostikos centro interjero.

Sveikatos priežiūros įstaigų darbo negali trikdyti netikėtai nutrūkęs elektros tiekimas – jose turi būti įrengti nepertraukiamo elektros tiekimo šaltiniai. Funkcionalaus ir modernaus Ambulatorinio diagnostikos centro elektrifikavimo projektui prireikė nemažo būrio kvalifikuotų specialistų, gebančių profesionaliai įgyvendinti sudėtingus inžinerinius sprendimus.

Darbą užtikrins nepertraukiamo elektros tiekimo šaltiniai

„Tokios didelės apimties objektai yra ne naujiena patyrusiai elektros montavimo darbų įmonei „Elpreka“, tačiau šio objekto negalima vadinti įprastu“, – sako šios įmonės direktorius Salvinas Vitkus.

Ambulatoriniame diagnostikos centre buvo atlikti didelės apimties vidaus elektros instaliacijos darbai ir pritaikytos moderniausios technologijos ir įranga: įrengtas ekonomiškas, ilgalaikis, praktiškas bei inovatyvus šviesos diodų (LED) apšvietimas pastato viduje ir išorėje, sumontuoti elektros lizdai ir skydai, taip pat įrengti rezerviniai maitinimo šaltiniai, kurie užtikrina nenutrūkstamą elektros tiekimą pagrindinių centro funkcijų veikimui užtikrinti.

Diagnostikos centro teritorijoje „Elpreka“ sumontavo dyzelinį generatorių, iš esamos transformatorinės buvo nutiestos naujos elektros linijos, montuoti elektros kabeliai, taip pat įrengtas giluminis įžeminimas, pastato apsauga nuo žaibo iškrovos viduje ir išorėje.

„Ne vieną dešimtmetį dirbanti UAB „Elpreka“ šiam projektui įgyvendinti buvo pasirinkta kaip patyrusi ir patikima, gerą vardą rinkoje užsitikrinusi subrangovė“, – teigia įmonės vadovas.

Paisant griežtų užsakovo reikalavimų darbų kokybei, visi įrangos montavimo darbai buvo profesionaliai vykdomi pagal teisės aktų norminius dokumentus, techninio bei darbo projekto sprendinius ir įsipareigojimus griežtai laikytis visų užduočių, susijusių su šio projekto įgyvendinimu. Pagrindinis iššūkis atliekant didelės apimties ir atsakingus elektros įrangos montavimo bei kitus darbus buvo įtempti terminai. Tačiau patyrusi įmonė suspėjo profesionaliai ir nustatytu laiku atlikti visus darbus, taip pat sėkmingai susidorojo su pasaulinės pandemijos ir karantino sukeltais sunkumais.

Kauno klinikų Ambulatorinis diagnostikos centras išsiskiria vienomis moderniausių technologijų, užtikrinančių pacientų ir darbuotojų komfortą, daug dėmesio skirta ir organizaciniams klausimams. „OdriControls“, kurianti ir diegianti automatikos, silpnų srovių, elektrotechnikos sprendimus pastatams, pramonei bei verslui, pastate įdiegė specialiai šiam centrui parengtą eilių valdymo, kompiuterinių tinklų, vaizdo stebėjimo, gaisro kontrolės, apsauginės signalizacijos ir įeigos kontrolės, pastato valdymo sistemas (PVS).

Naujausios technologijos, sujungtos į bendrą tinklą

Įdiegta eilių valdymo sistema leidžia geriausiai suvaldyti pacientų bei klientų srautus pastate. Sumontuotas optinis bei 6A kategorijos kompiuterinis tinklas, apimantis 355 darbo vietas, užtikrina šiandienos ir ateities greitaveikos reikalavimus, o darbo vietos pralaidumas – net iki 10 Gbit.

PVS sistemos įgyvendintos taip, kad pacientus aptarnaujantis personalas iš bet kurios pastato vietos gali prisijungti prie sistemos ir valdyti mikroklimato, vėdinimo, šildymo ir šaldymo sistemas. Dūmų šalinimo ir viršslėgio sistemų automatizacija užtikrina sistemų suveikimą laiku ir jų darbo kontrolę, kurią galima stebėti PVS.

Apsauginę signalizaciją ir vaizdo stebėjimo sistemas „OdriControls“ integravo į esamas programinės įrangos sistemas. Įdiegtas ypač lankstus apsauginės signalizacijos sprendimas, leidžiantis priduoti sistemą skyriais, kabinetais ar kitais etapais ir taip užtikrinti maksimalų saugumą atskirose pastato erdvėse. Įdiegta bendrųjų patalpų bei perimetro vaizdo stebėjimo sistema užtikrina įvykių realiuoju laiku stebėjimą ir prevenciją.

Diegdama adresinę gaisro signalizacijos sistemą, „OdriControls“ įgyvendino tokio pobūdžio pastatui keltus itin aukštus reikalavimus – užtikrinti tinkamą pranešimų formavimą, išvengiant klaidingų pranešimų bei užtikrinant evakuacijos iš pastato valdymą, kur skirtingose zonose pasiskirstęs nevienodas srautas žmonių.

Visos šios ligoninės ir susijusių pastatų sistemos, kurias apjungėme į bendrą valdymo sistemą su vandentiekiu, elektros ryšiais, atsarginių elektros šaltinių generatoriumi, medicininėmis dujomis, UPS ir pan. yra itin glaudžiai susiję.

UAB „OdriControls“ vadovas Gintaras Strazdas priduria: „Per 13 veiklos metų esame sukaupę pakankamai patirties ir vertiname vystytojo pasitikėjimą, galėdami savo resursais prisidėti prie vieno iš šiandien reikšmingiausių šalyje pastatų statybų.“

Architektas V. Juozaitis teigia, kad paprasti, bet ekonomiški pastato konstrukciniai ir architektūriniai sprendimai leido pasiekti aukštą A+ energinio efektyvumo klasę, o profesionalus patyrusių rangovų darbas užtikrino sėkmingą visų sumanymų įgyvendinimą ir leido sukurti jaukias erdves pacientams bei atsakingą darbą dirbantiems medikams.

Nuotr. Kauno klinikos

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/08/duruguru_sonininas_baneris.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!