Kauno LEZ – dar vienas inovatyvus baldų fabrikas

2022 m. gegužės 30 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) užbaigtas statyti modernus 36 tūkst. kv. m ploto baldų fabrikas, laikomas vienu inovatyviausių Lietuvoje ir visame regione. Tai jau antras bendrovės „Geras baldų fabrikas“ („Freda2“) gamybinis kompleksas, kurį LEZ teritorijoje šiam užsakovui pastatė tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Investicijos į A++ energinio naudingumo klasės pastatų kompleksą siekė apie 21 mln. eurų.

 

Naujasis pastatas įsiliejo į Kauno LEZ infrastruktūrą, kurioje prieš trejus metus buvo pastatytas pirmasis tvariai ir ekologiškai veiklai pritaikytas Kauno baldų gamintojos UAB „Geras baldų fabrikas“ gamybos ir logistikos pastatas, taip pat iškilo laboratorijos pastatas.

„Spartus įmonės augimas paskatino tolesnę nekilnojamojo turto plėtrą. Siekdami laiku vykdyti įsipareigojimus užsakovams, investavome į papildomas gamybines patalpas ir sandėlius produkcijai kaupti. Bendrovė yra įsipareigojusi išsiųsti užsakovui gaminius pagal gautą užsakymą per tris darbo dienas“, – sakė UAB „Freda“ inovacijų ir plėtros direktorius Virginijus Brundza.

„Inovatyvios, resursus taupyti leidžiančios ir aukštą produkcijos kokybę užtikrinančios gamybinės patalpos itin svarbios pramonės įmonių veiklos efektyvumui. Pažangūs inžineriniai sprendimai yra svarbūs siekiant veiklos tvarumo. Visa tai turėta omenyje statant „Gero baldų fabriko“ pastatą, kurio projektui pasitelktos moderniausios šiandienos statybų technologijos ir sistemos“, – teigė bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

 

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

 

„Fredos“ įmonių grupės UAB „Geras baldų fabrikas“ („Freda2“) gamina plataus asortimento korpusinius baldus, jo produkcija siunčiama į įvairias pasaulio šalis. Dalis naujojo pastato ploto skirta baldų komponentų gamybai, kitose patalpose bus sandėliuojamos gamybai reikalingos žaliavos ir gatavi gaminiai. Darbas fabrike organizuojamas 24/7 režimu. Per ketverius metus nuo jo atidarymo planuojama sukurti 80 darbo vietų, dalį sandėlių darbuotojų perkėlus čia dirbti iš kitų sandėlių ir daugėjant gamybos darbuotojų.

Kauno LEZ teritoriją verslo plėtrai investuotojai pasirinko jau statydami pirmąjį baldų fabriką: tai geografiškai patogi vieta netoli Kauno ir pagrindinių transporto magistralių. Apie 155 ha teritorijoje įsikūrę per 40 investuotojų, čia veikiančiose gamybos ir paslaugų įmonėse dirba daugiau kaip 6 tūkst. žmonių.

Pirmasis bendrovės „Geras baldų fabrikas“ pastatas, kuriame gaminami naujos kartos baldai Švedijos milžinei „Ikea“, LEZ teritorijoje 4,6 ha sklype iškilo 2019 metais. Įmonė tada skelbė ketinanti gamybos apimtis padvigubinti – iki 240 mln. eurų, investuojant į inovatyvią įrangą ir šiuolaikiškus logistikos sprendimus. Šiemet gretimame 5,9 ha sklype iškilęs antrasis pastatas leido išnaudoti patogią LEZ infrastruktūrą ir optimaliai paskirstyti valdymo sąnaudas dviem greta esantiems fabrikams.

V. Brundza dėkojo ir pirmąjį, ir antrąjį fabriką pastačiusiai bendrovei „YIT Lietuva“, kad statybos užbaigtos sutartu laiku, sėkmingai įveikus iššūkius, kilusius dėl medžiagų brangimo ir jų trūkumo rinkose.

 

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

Martyno Slapšio nuotr.

 

Įspūdingo dydžio pastatas

Pramoninių pastatų architektūrą, jų planą ir tūrį lemia gamybos technologija. Ir pirmąjį, ir antrąjį baldų fabriką projektavo įmonė „Kita kryptis“. Kaip sakė architektė projekto vadovė Felita Kozlovaitė, projektuojant baldų fabriką, svarbiausia buvo gamybos technologijai reikalingo dydžio pastatą su visais priklausiniais sutalpinti sklype ir racionaliai sudėlioti zonas. Fabrikui skirta teritorija didelė, bet dėl ją kertančio magistralinio dujotiekio apsaugos zonos statybos sklypas yra siauras ir ilgas.

Naująjį pastatą sudaro trys funkcinės dalys: gamybinis, sandėliavimo ir administracinis korpusai. Prie pastato blokuojami funkciniai inžineriniai statiniai: modulinė transformatorinė, išorinės rampos, oro filtrai, medienos pjuvenų konteineris, pjuvenų transporteriai.

Statinys suprojektuotas kelių sujungtų stačiakampių formos. Pastato gabaritai įspūdingi: jis yra 447 m ilgio ir 92 m pločio. Gamybinį korpusą sudaro dvi vienaaukštės gamybos salės. Prie gatavos produkcijos zonos įrengti 9 vartai su išoriniais krovimo šliuzais ir 3 vartai, skirti rūšiuojamoms atliekoms. Sandėlių korpusas vieno aukšto, bet jo aukštis – net 12,75 m. Čia įrengti dveji vartai su dengtomis rampomis.

 

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

Martyno Slapšio nuotr.

 

Gamybinis korpusas funkciškai susietas su sandėliavimo, techninėmis, pagalbinėmis patalpomis ir su administraciniu korpusu, kuris suprojektuotas kaip dviejų aukštų ištęstas priestatas. Administracijos darbuotojai įkurdinti antrajame aukšte, kur įrengti įvairaus dydžio uždari kabinetai, posėdžių salės ir darbo vietos atvirose erdvėse. Pirmajame aukšte įrengtos darbuotojų buitinės patalpos – persirengimo kambariai, sanitariniai mazgai, trys poilsio erdvės su virtuvių zonomis, taip pat čia yra didelė valgykla.

Naujasis fabrikas priderintas prie esamų pastatų – vizualiai sukurtas bendras gamybinis kompleksas. Abiem pastatams naudotos tos pačios fasado apdailos medžiagos, spalvos, vitrinos, durys. Fasadai suformuoti iš ypač atsparių aplinkos poveikiui daugiasluoksnių plokščių. Sodrios spalvos suteikia kompleksui gyvumo tarp gana lakoniškos architektūros pramoninių pastatų ir išskiria abu fabrikus iš kitų Kauno LEZ teritorijoje.

Tipinių konstrukcijų naujas gamybinis pastatas inžinerinėmis sistemomis sujungtas su pirmuoju baldų gamyklos pastatu. Abu juos jungia ryšių kabeliai, užtikrinantys automatizuotą gamybos koordinavimą. Naująjį fabriką šildo prie pirmojo pastato veikianti kietojo kuro katilinė, kurioje šilumos gamybai naudojamos baldų gamybos metu susidariusios pjuvenos. Vidaus gaisrų gesinimo sistema taip pat sujungta su pirmojo pastato sistema, panaudojant esamą siurblinę ir požeminius rezervuarus.

 

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

 

Pastatė antrą baldų fabriką tam pačiam užsakovui

Įgyvendinti inovatyvų antrojo baldų fabriko projektą Kauno LEZ teritorijoje UAB „Geras baldų fabrikas“ dar kartą pasirinko bendrovę „YIT Lietuva“, pastačiusią ir pirmąjį fabriką. Šia statybų bendrove pasitiki ne vienas Kauno LEZ investuotojas, jau įsikūręs „YIT Lietuvos“ pastatytose gamyklose.

„Geras baldų fabrikas“ kėlė aukštus uždavinius visiems rangovams ir architektams dėl tvarios pastato statybos ir inovatyvių technologinių sprendimų. „YIT Lietuvos“ vadovas Kęstutis Vanagas teigia, kad naujasis baldų fabriko pastatas įdiegtų technologijų atžvilgiu – vienas moderniausių ir inovatyviausių ne tik Lietuvoje, bet ir visame regione, o architektūriniai sprendimai draugiški aplinkai.

„Statant pramoninius pastatus, šiuo metu didžiausias rūpestis – energijos išteklių valdymas. Kasmet didinama nustatyta minimali energinė klasė, kurią turi pasiekti naujai statomi pastatai. Naujasis fabriko pastatas išsiskiria itin aukšta A++ energijos klase ir pažangiomis technologijomis, užtikrinančiomis tinkamą mikroklimatą“, – sako K. Vanagas.

 

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

Martyno Slapšio nuotr.

 

Pastate įdiegti pažangiausi inžineriniai sprendimai, užtikrinantys efektyvų energijos naudojimą, tinkamą patalpų mikroklimatą ir fabriko tvarumą. Integruota pastato valdymo sistema PVS (angl. Building Management System – BMS) leis stebėti atskirų jo dalių ir inžinerinių sistemų, tokių kaip šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo, elektros, automatinės gaisrų gesinimo ir dūmų aptikimo, būsenas, automatizuoti jų valdymą. Taip pat bus galima stebėti elektros, dujų, vandens, naftos atskirtuvų įrenginių rodmenis ir būklę. Visa į PVS ateinanti informacija kaupiama ir archyvuojama. Matavimų duomenys ir įrenginių būsenos istorija bus saugoma PVS serverio elektroninėje atmintyje.

Fabrike eksploatuojami inovatyvūs šiuolaikiniai ir efektyvūs gamybos įrenginiai, sudėtingos ir našios technologijos, o įdiegta gamybos valdymo sistema leidžia gamybos procesą sekti ir kontroliuoti realiuoju laiku.

Baldų gamyba imli elektros energijai. Naujojo fabriko stogas suprojektuotas ir įrengtas taip, kad ateityje bus galimybė ant jo įrengti saulės jėgainę, kuri generuos žaliąją elektros energiją.

Fabriko statybos darbai vykdyti pažangiais metodais. Statinys projektuotas ir statytas taikant skaitmeninės statybos technologijas. Sukurtas BIM modelis leido visoms grandims dirbti 3D aplinkoje. Pasitelkti dronai su specialia programine įranga naudoti matuoti žemės darbų kiekį. Statybos darbai vykdyti taikant LEAN metodus, tai užtikrino aukštą statybos darbų efektyvumą.

 

PAVADINIMAS: „Geras baldų fabrikas“ („Freda2“)

ADRESAS: Veterinarų g. 32, Biruliškių k., Karmėlavos sen., Kauno r.

VYSTYTOJAS: UAB „Geras baldų fabrikas“

ARCHITEKTAI: UAB „Kita kryptis“

GENERALINIS RANGOVAS: bendrovė „YIT Lietuva“

TECHNINĖ PRIEŽIŪRA: UAB „Baltijos biuras“

PASKIRTIS: gamyba ir sandėliavimas

PLOTAS: 36 000 m²

ENERGINĖ KLASĖ: A++

AUKŠTŲ SKAIČIUS: 2

STATYBOS PRADŽIA: 2021 m.

STATYBOS PABAIGA: 2022 m.

INVESTICIJOS: apie 21 mln. Eur

 

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

geras-baldu-fabrikas-kauno-lez

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/08/340x430-px_Structum.lt_.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!