Kauno Veršvų gimnazija – svarbiausia veikti


Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Projektuotojas: UAB „Bendrieji statybų projektai“

Direktorius: Darius Pupelis

Projekto vadovė: Ernesta Railė

Projekto architektūrinės dalies vadovė ir autorė: Laura Bagdžienė

Modernus dviejų aukštų pastatas, apsuptas dangų liečiančių pušų, iškilo Romainių g. 28. Naujoje mokykloje įrengtos aštuonios klasės pradinukams ir dvi grupės priešmokyklinio amžiaus vaikams. Čia taip pat veikia biblioteka, sporto salė, valgykla, suformuota informacinių technologijų zona.

Mokyklos teigimu, čia dirbančių specialistų tikslas yra „teikti kokybišką priešmokyklinį, pradinį, pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą, grįstą šiuolaikinėmis inovatyviomis technologijomis, kūrybiškumą skatinančiais metodais ir edukacine aplinka.“ Tai vienintelė gimnazija Lietuvoje, kurioje įgyvendinama Novatoriško verslumo ugdymo samprata, siekiant išugdyti novatoriškai mąstančią asmenybę, gebančią savarankiškai ir aktyviai veikti, kurti naujas idėjas ir jas realizuoti.

Modernūs projektavimo sprendimai ir architektūrinė vizija

Kauno Veršvų gimnazijos, kurios filosofija nusako, kad „neužtenka norėti, reikia veikti“, projektuotojais tapo kūrybingi ir veiklūs UAB „Bendrieji statybų projektai“ specialistai. Mokyklos užsakovas – Kauno miesto savivaldybė – palaikė ir pritarė visiems architektūriniams sumanymams.

„Pastaruoju metu Kaunas labai keičiasi, gražėja, modernėja. Projektuodami naują valstybinę mokyklą, siekėme sukurti saugią, jaukią, modernią aplinką šiuolaikiškiems kauniečiams. Mokyklos savitumą diktavo parinkta išskirtinė statybos vieta – brandus pušynas. Gamtinė aplinka skatino spręsti pastato integralumo, funkcionalumo klausimus“, – pasakoja architektė L. Bagdžienė. Anot jos, Kaunas jau kuris laikas stokojo naujų kokybiškų mokslo paskirties erdvių, todėl visi darniai dirbo siekdami geriausio rezultato. Ypač svarbu, kaip ir visuose projektuose, buvo tinkamai suformuluoti projektavimo užduotį, nuo kurios priklauso galutinis vaizdas.

Projekto vadovė tikina, kad, nors didelių problemų įgyvendinant projektą nekilo, siekiant užtikrinti puikų rezultatą, su užsakovu – Kauno miesto savivaldybe – vyko daug diskusijų apie mokyklos koncepciją. Teko analizuoti šiuolaikinių vaikų poreikius ir pomėgius su Veršvų gimnazijos administracija ir pritaikyti patirtį, įgytą projektuojant ankstesnius mokslo paskirties objektus.

„Pastato patalpų funkcinis zonavimas aiškiai išreikštas architektūroje. Pagrindinis dviejų aukštų „U“ formos tūris apima mokyklos, sporto bei renginių korpusą. Vieno aukšto stačiakampio formos tūryje suprojektuotos maitinimo patalpos. Komplekso užstatymas suformuoja vidinį kiemelį, skirtą rekreacijai, renginiams“, – pasakoja architektė L. Bagdžienė

„Projektuojant kilo dvejonių dėl apdailos medžiagų, spalvų, tačiau priimti sprendimai pateisino lūkesčius. Kaip ir dera šiuolaikiškai mokyklai, suprojektuotos skaidrios, erdvios patalpos. Naudota nemažai stiklo konstrukcijų. Vidaus patalpų apdailai parinkta ramių, neutralių spalvų gama (balta, natūralaus medžio, pilka). Pagrindinis šio sprendinio motyvas – mokyklą puošiantys spalvingi vaikai“, – teigia L. Bagdžienė.

Išorės koncepcija

L. Bagdžienė pasakoja, kad fasadų apdailos medžiagos parinktos šiuolaikiškos, ekonomiškos, praktiškos ir derančios prie gamtinės aplinkos – pušyno. Pagrindinio „U“ formos tūrio fasadai dengti fibrocementinėmis plokštėmis. Nereguliarus plokščių sudalijimas atkartoja medžio žievės motyvą. Pušys vasarą žydi, skleidžia žiedadulkes ir sakus, todėl naudotos pilkos spalvos plokštės, padengtos nuo grafičių apsaugančia danga.

Vieno aukšto tūris išsiskiria ne tik forma, bet ir fasadų apdailos sprendimu. Numatytas ryškiai oranžinės spalvos vertikaliai „šukuotas“ faktūrinis tinkas. Ryškus tūris turi reprezentacinę paskirtį. Pastato parapete įkomponuotas mokyklos pavadinimas – juodo organinio stiklo raidžių kompozicija. Tamsiu paros metu užrašas apšviestas prožektoriais. Oranžine spalva akcentuoti pagrindiniai įėjimai į pastatus. Siekiant sukurti žaismingą architektūrą, ryškiai oranžine spalva padengti varstomų langų rėmai.

Komfortas ir ilgalaikiškumas

Šiuolaikinei visuomeninei veiklai skirti pastatai – mokyklos – turi atitikti aukščiausio lygio saugumo, komforto, patogios ir racionalios eksploatacijos reikalavimus. Sausosios statybos sprendimai – gipskartonio sistemos – naudojami visuose šiuolaikiniuose pastatuose. Vertinant saugumą, būtina rinktis saugius ir sertifikuotus sprendimus, kuriems taikomi griežti reikalavimai ugnies atsparumo, akustinių verčių, apkrovų aspektais. Svarbu, ar gamintojas atitinka LEED arba BREEAM reikalavimus. Tokius sprendimus gamina įmonė „Siniat“, pirmoji Baltijos šalių rinkai pateikusi aukšto lygio sertifikuotų sistemų dokumentaciją (sistemų deklaracijos su CE ženklinimu). Investuotojams ir projektuotojams vertėtų atsižvelgti ne vien į LR Statybos reglamente nurodytas privalomas tokių charakteristikų vertes. Projektuojant ir realizuojant pastatus su aukštesnėmis vertėms galima tikėtis, kad projektas bus labiau vertinamas dėl akustinio komforto, pertvarų ar lubų ilgalaikiškumo statinio eksploatavimo metu. Juk tai ne vien didesnė pastato vertė ir mažesnės eksploatavimo išlaidos (ilgalaikiškumas, minimalus renovacijos poreikis), bet ir žymiai kokybiškesnė aplinka kūrybai, mokymuisi ar kitai veiklai, pavyzdžiui, sportui pastato viduje.

Norint užtikrinti pertvarų patvarumą, vertėtų projektuoti sertifikuotas pertvarų sistemas su „Siniat Tyli“ (tipas DFH1IR) gipskartonio plokštėmis. Šios plokštės ypač atsparios mechaniniams pažeidimams ir yra didelio tankio. Taip garantuojama labai gera garso izoliacija bei itin didelio atsparumo ugniai (R)EI 120 parametrai. Be to, šios plokštės yra atsparios drėgmei, t. y. mažesnio įgeriamumo nei H2 tipo (dažniausiai dengtos žaliu kartonu) plokštės. „Siniat Tyli“ plokštės yra universalios, todėl, statybos metu naudojant tik tokio tipo plokštes, statytojui nereikia galvoti, kur ir kokio tipo plokštes montuoti – taip išvengiama klaidų. Sertifikuotos sistemos specifikacija: „Siniat Nida Siena 150A100/Tyli“, (R)EI = 120, Rw = 63 dB, H = 6500 mm. Dėl atsparumo smūgiams tokias „Siniat“ plokštes galima naudoti ir projektuojant sporto sales. Analogiška pertvaros konfigūracija su „Siniat Nida“ plokštėmis, tačiau, naudodami „Siniat Nida C50“ profilius ir statydami papildomą lygiagrečiai einančių profilių eilę, gautume pertvarą, puikiai tinkančią atskirti pagrindinėms patalpoms. Sistema „Siniat Nida 155B50/Tyli“, (R)EI = 120, Rw = 69 dB, H = 4500 mm.

Naudojant „Siniat C100“ profilių karkaso sistemą, analogiška sistema turėtų Rw = 70 dB ir didesnį mechaninį patvarumą apkrovoms. Projektuojant lubas su atsparumu ugniai EI60, rekomenduojama sistema su nonijaus pakabomis ir 2 x 15 mm „Siniat Ugnis Plius“ plokštėmis (sistema „Siniat Nida DK/WON/CD60-30/Ugnis Plius“). Yra ir kitų lubų sistemų, turinčių atsparumą ugniai EI120, arba sistemų su „Siniat Sonic“ perforuotomis garsą sugeriančiomis plokštėmis (daugiau sistemų pateikiama „Siniat“ sertifikuotų sistemų kataloge).

Naujovė, kurią siūlo „Siniat“, yra plokštė šilumos izoliacijai pagerinti pastatų viduje „GTEC Thermal PIR“. Plokštė klijuojama tiesiogiai ant esamos sienos „Siniat Tipas T“ gipso klijais. („Siniat“ sertifikuotų sistemų katalogas ir „Siniat GTEC Thermal PIR“ brošiūra https://www.siniat.lt/lt-lt/ziniu-centras).


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų