Kelias į skaitmeninę statybą: rankose – planšetės vietoje pieštukų


Statybų sektoriaus permainas pastarąjį dešimtmetį lėmė sparti moderniųjų technologijų plėtra. Statybos žengia į skaitmeninę erą nuo statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modeling, BIM) atsiradimo. Bendra statinio informacija kaupiama nuo projekto koncepcijos sukūrimo ir jo statybos iki nugriovimo. Efektyvūs statybų metodai mažina laiko švaistymą ir didina našumą.

Bendro darbo iššūkiai

Esminiu efektyvaus statybos valdymo veiksniu laikomas tinkamas bendradarbiavimo organizavimas. Tai žino patyrusios statybos valdymo ir generalinės rangos įmonės: didelių objektų statybos aikštelėse joms tenka koordinuoti dešimčių rangos įmonių ir šimtų specialistų darbą, sudaryti sąlygas technikai dirbti be prastovų ir planuoti medžiagų tiekimą, laikantis įtempto darbų grafiko, o prireikus įgyvendinti esminius projekto pakeitimus.

Projektavimo ar statybos procesai susiduria su iššūkiais dėl netinkamo darbo etapų planavimo, kai nustatytu laiku nepasiekiamas vieno etapo rezultatas, kad būtų galima pradėti kitą. Tarptautinis aljansas „Building Smart“ teigia, kad 30 % visų nuostolių projektuose atsiranda dėl prasto bendradarbiavimo.

Kiekviename projekte projektuotojų, rangovų ir tiekėjų nesusikalbėjimo išvengti padeda statybos proceso skait-

meninimas, kai visi projekto dalyviai realiuoju laiku gali stebėti, kas vyksta projekte visais jo etapais.

Statinio skaitmeninis modeliavimas (BIM) pirmiausia iš esmės pakeitė projektavimo procesus – įgalino erdvinį trimatį (3D) projektavimą. Tai suteikė naujų galimybių ir statybų procesams valdyti: atsirado skaitmeninis projekto valdymas, skaitmeninis bendradarbiavimas, skaitmeninių duomenų naudojimas statybos aikštelėje, 4D grafikų sudarymas, 5D išlaidų valdymas ir virtualioji realybė. Naudojant skaitmenines technologijas, vienoje vietoje sutelkiami skaitmeninis statinio modelis, erdvinis jo ryšys su aplinka, architektūrinių, konstrukcinių ir inžinerinių sistemų sprendimai, tiksliai nurodomi medžiagų bei konstrukcinių elementų kiekiai ir parametrai. Statinio 3D modelis gali būti analizuojamas konstrukciniu, energiniu ir įvairiais kitais pjūviais. Sukaupti duomenys naudojami statybos darbams organizuoti, sudarant darbų grafiką ir skaičiuojant statybos išlaidas.

Galimybės komandai: ryšys realiuoju laiku

Programinės įrangos naudojimas padeda statybose įdiegti daugybę skirtingų technologijų. Skaitmeninis darbo organizavimas supaprastina darbo eigą ir padidina efektyvumą, užtikrina kokybės kontrolę nuotoliniu būdu ir realiuoju laiku. Statybų žurnalas tapo elektroninis. Statybų vadovas, apginkluotas ne popieriniais planais ir brėžiniais, o planšete, realiuoju laiku fiksuoja problemas statybų aikštelėje ir tuoj pat persiunčia informaciją atsakingiems darbuotojams. Visi duomenys nuolat kaupiami ir bet kada gali būti analizuojami įvairiais pjūviais – tai leidžia nedelsiant pastebėti problemas ir jas taisyti, analizuojant optimizuoti procesus.

Veiklos ir darbo žurnalus galima nuotoliniu būdu atnaujinti realiuoju laiku, užtikrinant tikslų ir savalaikį projekto eigos vaizdą visais etapais. Projekto komanda gali paprastai įvesti bet kuriai projekto sričiai skirtą informaciją, supaprastindama darbo eigą ir radikaliai sutrumpindama laiką informacijai tikrinti.

Virtualioji realybė ir papildytoji realybė leidžia sukurti statinio modelį jau projektinių pasiūlymų teikimo procese – tai suteikia galimybę užsakovams iš pat pradžių juos įvertinti ir siūlyti pataisas. O statybos proceso metu užsakovai ir rangovai realiuoju laiku kartu gali nuolat stebėti bet kokią pažangą objekte ir tenka mažiau laiko skirti administravimui.

Darbui objekte nuolat stebėti nuotoliniu būdu ir jo eigai organizuoti naudojamos vaizdo kameros. Pagrindinių projekto vietų vaizdams fiksuoti gali būti naudojama 360 laipsnių kamera. Suteikus prieigą prie jos vaizdų suinteresuotosioms šalims, supaprastinamas jų informavimas. Erdvinės technologijos, tokios kaip lazerinis skenavimas ir bepilotės skraidyklės, naudojamos objekte atlikti tiksliems matavimams ir projekto įgyvendinimo pažangai stebėti. Šios technologijos ypač pasiteisina didelės apimties projektuose, kuriuose gana sudėtinga koordinuoti visus dalyvaujančius rangovus ir neatsilikti nuo tiekimo bei darbų grafiko.

Tiekimo grandinė taip pat palaiko ryšį ir stebi darbų eigą objekte. Specializuota programinė įranga leidžia tiksliai apskaičiuoti projekto dalyje esančius medžiagų ar elementų kiekius, analizuoti statinio modelį, nustatyti susikirtimus, trūkstamas modelio dalis ar komponentus, atlikti projekto dalių atitikties patikrą.

Tikslas – efektyvi ir technologiškai pažangi pramonė

Naujausius IT sprendimus pasitelkusios statybų organizacijos dirba daug efektyviau, o problemos ištaisomos operatyviau. Standartizuoti sprendimai daro statybų proceso valdymą efektyvesnį. IT technologijų plėtra statybose „įdarbino“ mobiliąsias programėles, IT programas ir išmaniuosius įrankius, kurie sujungia projekto dalyvius.

Vienas svarbiausių aspektų yra pagerinti keitimąsi informacija ir pačioje įmonėje, ir su išoriniais partneriais, neprarandant reikiamos informacijos. Tačiau tam būtina bendradarbiavimo platforma vienoje aplinkoje – informacijai skelbti ir dalintis, naujoms užduotims su brėžiniais ir komentarais kurti. Svarbu, kad visi projekto dalyviai gautų pranešimus apie atnaujintus failus. Tokia bendradarbiavimo platforma naudojama ne tik sklandžiai komunikacijai su projekto dalyviais nuotoliniu būdu, bet ir informacijai kaupti, jai atnaujinti, nes sena dokumentų versija išlieka serveryje ir prireikus ją galima peržiūrėti arba atkurti.

Tiesa, statybų pramonė persitvarko lėtai. Kai kurie šio sektoriaus dalyviai vis dar bijo pokyčių, skaitmeninimą pasirinkusioms įmonėms pirmiausia trūksta žmogiškųjų išteklių. Nepakanka ir kompetentingų inžinierių, kurie išmano ir gali tinkamai suvaldyti skaitmeninio darbo procesą, pakeisti įprastus darbo srautus, kad jie būtų labiau automatizuoti ir labiau suskaitmeninti. Technologijos tobulėja nepaprastai greitai, o visuomenė ne visada sugeba susidoroti su šia realybe. Daug investuotojų ir sprendimus priimančių asmenų abejoja skaitmeninimo nauda jų įmonėje. Tačiau projekto organizavimas visų pirma turi rūpėti užsakovui ar jo projekto valdytojui: jis ir turi organizuoti bendrą informacinę sistemą.

Vida Danilevičiūtė Černiauskienė


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pradėtos bažnyčios statybos Kauno rajone

Šie metai prasidėjo svarbaus projekto įgyvendinimu – startavo Giraitės (Kauno rajonas) Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Šio svarbaus pastato paskirtis…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų