Keliaujančios architektūros dirbtuvės: nuo Kumečių kaimelio iki Norvegijos slėnių


Jau devintus veiklos metus skaičiuojančios Architektūros fondo organizuojamos Keliaujančios architektūros dirbtuvės šiemet ne tik sugrįžo aplankyti šešias ankstesnių dirbtuvių vietas Lietuvos regionuose, bet ir pirmą kartą buvo išbandytos užsienyje.

Nuo 2013 m. rengiamos Keliaujančios architektūros dirbtuvės (KAD) jau spėjo aplankyti net 50 mažiausių Lietuvos miestelių ir kaimų, kuriuose, kartu su vietos bendruomenėmis, vaikais ir jaunimu, sukūrė 52 objektus, papildžiusius ir atgaivinusius įvairias viešąsias erdves.

Kiekvienas objektas – tai unikalus sprendimas viešajai miestelio erdvei, sukurtas ir įgyvendintas vaikų ir jaunimo su projekto savanorių pagalba. Dirbtuvių metu dalyviai žaismingais ir įtraukiais užsiėmimais tyrinėja aplinką, išreiškia savo poreikius ir generuoja idėjas, o vėliau jas patys įgyvendina.

Šiomis priemonėmis ugdomas dalyvių pilietiškumas, vaikai ir jaunimas skatinami aktyviai įsitraukti į savo aplinkos kūrimo procesus, taip sukuriami išliekamąją vertę turintys ir vietos bendruomenę buriantys projektai.

Pirmosios dirbtuvės už Lietuvos ribų

Šią vasarą pirmą kartą KAD idėja ir metodai buvo pritaikyti užsienyje. 2020 m. užsimezgusi partnerystė su Osle įsikūrusiu pelno nesiekiančiu kūrybiniu kolektyvu „MakersHub“ virto pirmosiomis KAD Norvegijoje. Kolektyvas savo veiklose vadovaujasi dirbtuvėms artimais principais, kurie leido nesunkiai įsisavinti metodologiją: „Mes pasitelkiame architektūrą ir aktyvų dalyvavimą kaip priemones, kuriomis didinama socialinė visuomenės grupių įtrauktis, įgalinimas ir orumas.“, – teigiama kolektyvo prisistatyme.

„MakersHub“ Keliaujančių architektūros dirbtuvių įgyvendinimo principas nėra labai svetimas, tačiau vykdytų nuotolinių mokymų metu išryškėjo ir vietos kontekstų skirtumas, pavyzdžiui tai, jog Norvegijoje daug sunkiau ir ilgiau užtrunka projekto derinimas su vietos administracija, išsiaiškinus šį principą ir pasitarus su vietos valdžia buvo rastas sprendimas ir tai netrukdė vaikams ir jaunimui pasirinkti vietą, kurioje galiausiai atsirado medinė struktūra.

Taip pat įdomu tai, kad po dirbtuvių vykusios refleksijos metu patirtys ir tas bendro kūrinio įgyvendinimo džiaugsmas nė kiek nesiskyrė nuo įspūdžio po dirbtuvių čia, Lietuvoje, o rezultatas džiugino tiek organizatorius, tiek vietos bendruomenę ir jaunimą.“, – pasakoja projekto vadovė Evelina Vasiliauskaitė

Norvegijoje Keliaujančios architektūros dirbtuvės (nor. „Reisende Arkitektur Verksted“) leidosi į rytiniame regione esantį Niumedalio (Numedal) slėnį, kuriame upės pakrantėje įsikūręs Rolago (Rollag) miestelis. Čia rugpjūčio pradžioje „MakersHub“ komanda subūrė vietos vaikus ir jaunimą bei savanorių komandą šešių dienų trukmės dirbtuvėms.

Pirmosiomis dienomis vyko susipažinimas su vieta, aplinkos tyrinėjimas ir geriausios idėjos rinkimai, po kurių įsibėgėjo ir įgyvendinimo procesas. Objektui parinkta kiek atokesnė, įvairiomis istorijomis apipinta vieta gamtos apsuptyje, šalia senojo geležinkelio bėgių. Paskutinę dirbtuvių dieną, kartu su vietos bendruomene, įvyko sukonstruoto objekto atidarymas. Naujasis objektas vietos bendruomenei tapo nauja socialia susitikimų erdve atsiveriančia į svajingą slėnio kraštovaizdį.

„Po Norvegijoje įgyvendintų dirbtuvių projektas susilaukė daug dėmesio, gavome pasiūlymų susitikti su bendraminčių kolektyvais ir tokiais pat avantiūristais iš Švedijos, Vokietijos ir Estijos. Planuojame toliau tobulinti projekto metodologiją ir atrasti naujus jos taikymo būdus pagal vietos specifiką ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.“, – apie ateities planus užsimena E. Vasiliauskaitė.

Grįžtamieji vizitai – projektų tęstinumo skatinimas

Praėjusiais metais dėl pandemijos KAD buvo priverstos laikinai sustabdyti projektų miesteliuose įgyvendinimą, tačiau ši situacija leido atsigręžti ir išsamiai įvertinti dirbtuvių rezultatus. 2020 m. vasarą įgyvendintas tyrimas „Grįžtamojo ryšio link“, kuriuo buvo siekiama apžvelgti 2013–2019 metais įvykusias dirbtuves, įvertinti jų įtaką miesteliams ir vietos bendruomenėms bei sustiprinti ir patobulinti taikomą metodologiją.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad net pusė dirbtuvėse dalyvavusių miestelių sėkmingai prižiūri bei tvarko viešosiose erdvėse sukurtus objektus, o dešimties miestelių bendruomenės ir toliau vykdo panašias įgytomis žiniomis besiremiančias veiklas. Siekiant skatinti daugiau panašių veiklų ir užtikrinti įgyvendintų projektų tęstinumą, buvo nuspręsta pradėti vykdyti grįžtamuosius vizitus į projekte jau dalyvavusius miestelius.

Šios vasaros vizitams buvo atrinktos šešios įgyvendintų dirbtuvių vietos, kuriose kartu su dirbtuvėse dalyvavusiais vaikais bei savanoriais buvo atnaujinti ir papildyti įgyvendinti objektai.

Pirmasis KAD grįžtamasis vizitas įvyko Kumečiuose, kur būrys vietinių vaikų ir jaunimo su savanorių pagalba atnaujino dar 2015 m. pastatytą daugiafunkcį lauko baldą – suolelį.

Prieš šešerius metus Kumečiuose vykusiose dirbtuvėse savanoriavęs, vienas iš KAD iniciatorių, nacionalinės premijos laureatas architektas Rolandas Palekas pažymėjo, jog „esminė žinutė, kurią dirbtuvių metu norime perduoti bendruomenėms yra ta, kad nereikia laukti didelių investicijų, galima čia pat paversti savo aplinką geresne ir gražesne.“

Tad nesudėtingomis, prieinamomis priemonėmis ir aktyvių dalyvių pagalba suolelis šią vasarą buvo atnaujintas: pakeistos sulūžusios lentos, nušlifuotas ir naujai impregnuotas saulės bei lietaus išvargintas paviršius – taip suolelis galės tarnauti dar ilgai, o dalyvių įgytos objekto atnaujinimo žinios leis ir toliau savarankiškai jį prižiūrėti.

Po vizito Kumečiuose Keliaujančios architektūros dirbtuvės aplankė Rečionių miestelį, kuriame atnaujino 2017 m. pastatytą trijų aukštų namelį medyje. Papildomai, išklausius vaikų norus, drauge su jais buvo pagaminta daugiau lauko baldų šalia namelio. Rečionių miestelis – tai vienas iš sėkmingų pavyzdžių, kuriame aktyvi bendruomenė, po 2017 m. įvykusių dirbtuvių, ir toliau taikė išmoktus metodus – netoli pastatyto namelio savarankiškai įrengė daugiau karstyklių ir sukūrė nuotykių parką vaikams.

Šią vasarą KAD taip pat aplankė Pabiržę ir ten pastatytą lieptą, Kruopių miestelyje sukurtą dvigubą namelį medyje, beždžionių tiltą per Rudilkos upę Rudiliuose bei amfiteatrą primenančią lauko klasę Endriejave.. Grįžtamųjų vizitų dėka, šešios vietos bendruomenės ir vaikai įgavo praktinių žinių ir įgūdžių, kurie toliau leis sėkmingai prižiūrėti savo aplinką ir ją kurti.

„Smagu matyti, kad yra nemažai projektų, kurie yra toliau tęsiami bei prižiūrimi. Grįžtamuosiuose vizituose kartu su savanoriais aplankėme net šešis miestelius, kurie aktyviai prižiūri ir naudoja dirbtuvių metu sukurtus objektus.

Didelę nuostabą ir džiaugsmą kėlė tai, kad jei kai kuriuose miesteliuose jaunuoliai dalyvavę dirbtuvėse jau išvyko mokytis ir gyventi į didesnius miestus, į jų vietas grįžtamųjų dirbtuvių metu atėjo jaunesni broliai ir sesės, ar net sūnėnai ir dukterėčios.

Tikrai geras jausmas žinoti, kad sukurtas mažosios architektūros objektas miestelyje yra apipintas istorijų ir tapęs svarbia tos vietos identiteto dalimi.“, – pasakoja E. Vasiliauskaitė.

Nuo 2013 m. Keliaujančias architektūros dirbtuves Lietuvoje organizuoja Architektūros fondas – 2004 m. įsteigta nevyriausybinė, pelno nesiekianti organizacija, veikianti architektūros, kultūros ir edukacijos srityse.

Architektūros fondas savo veiklomis telkia žmonių, iniciatyvų ir idėjų tinklą, siekia vystyti visuomenės ir architektūros sąveikas, kuria bei puoselėja architektūros kultūrą. Keliaujančių architektūros dirbtuvių įgyvendinimą užtikrina strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų