Kelmės dovana – neįgaliesiems A+ energinės klasės namai


 

Teisinga įžvalga: daugiau sutaupoma, daugiau komforto

Skaičiuojama, kad neįgaliesiems teikiama pagalba statomuose grupiniuose namuose atsieis gerokai pigiau nei ši paslauga kainuoja kitų rajonų globos namuose. Statomuose namuose numatytos ilgalaikės aukštos kokybės socialinės globos paslaugos proto ir kompleksinę negalią turintiems žmonėms, reikiamos specialistų pagalbos ir dėmesio čia sulauks dalinai savarankiški žmonės. Kelmės grupinio gyvenimo namai įsikurs naujame 620 m2 ploto šiuolaikiškame, ekologiškame, ekonomiškai efektyviame, A+ energinės klasės pastate. Čia bus galima apgyvendinti 20 asmenų. Projekto metu visa tikslinė ir kita būtina įranga įsigyta prioritetu laikant šio pastato energijos ir šilumos taupymą. Projektas finansuotas Europos regioninės plėtros fondo ir valstybės biudžeto lėšomis. Jis turės būti įgyvendintas iki gruodžio 31 d.

Namus projektavusios UAB „Statybos projektų sprendimai“ direktorius Darius Baitis šio projekto nevadina iššūkiu. „Tiesa, toks pasirinkimas iš pradžių kėlė nerimą – ar turimomis lėšomis pavyks įgyvendinti projektą? Šioje srityje mes nebe naujokai – esame parengę ir įgyvendinę ne vieną energiškai efektyvių pastatų projektą, todėl sėkmingai įgyvendinome ir šį“, – sako jis.

Projektuojant pastatą buvo atsižvelgta į tai, kad žmonėms su intelekto negalia būtų patogu, jo išorę stengtasi pritaikyti prie vietovės ypatumų, kad statinys savo architektūriniais sprendimais nerėžtų akių.

Pagrindinis projekto vykdytojų – Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos ,,Kelmės viltis“ ir Kelmės rajono savivaldybės – reikalavimas buvo, kad pastatas atitiktų ne žemesnės nei A+ energinio naudingumo klasės (efektyvaus pastato) keliamus reikalavimus, taip siekiant mažesnių jo išlaikymo sąnaudų, kas itin svarbu toliau paslaugas teiksiančiam Socialinių paslaugų centrui.

Džiaugiamės teisinga projekto vykdytojų įžvalga apie pastato išlaikymą – jame netgi įdiegta energiją taupanti buitinė technika“, – pastebi D. Baitis.

Nauda prasideda nuo išorės

A+ klasės pastatai naudoja mažai energijos. Jų išorinės konstrukcijos būna gerai apšiltintos, pamatai, stogas, išorinės sienos, langai, durys, stogeliai ir kiti konstrukciniai elementai tinkamai suplanuoti, kad būtų išvengta šalčio tiltų. Kelmės grupinio gyvenimo namai pasižymi kompaktiška forma, juose nėra nereikalingų erdvių. Jie (kaip ir kiti pasyvieji namai) nukreipti į pietus, taip išvengiant šešėlių, todėl pasyviai naudoja saulės energiją.

Statant pasyvųjį namą pirmiausia labai svarbu apdairiai pasirinkti tinkamas sienų statybos medžiagas. Kelmės grupinio gyvenimo namo koncepcijai įgyvendinti tiko AB Silikatas“ gaminami ARKO mūro blokai. Bendrovės vadovas Vytautas Česnauskas sako, kad iš tokių blokų pastatytos laikančiosios namo sienos būna plonesnės, taip pat dėl didelio šių silikatinių gaminių tankio jos gerai izoliuoja garsą, pvz., 24 cm pločio ARKO blokelis izoliuoja 56 decibelų garsą. Kita svarbi ARKO blokų savybė – ypatingas tvirtumas. ARKO blokai ypač tinka pasyviesiems namams, nes dėl didelio tankio – 1310–1500 kg/m3, lėtai reaguoja į temperatūros pokyčius, t. y. iš lėto kaupia šilumą ir iš lėto ją atiduoda. Tai vadinama šilumine inercija – ši savybė užtikrina pastovesnį patalpų mikroklimatą esant lauko temperatūros svyravimams. Tokio namo sienos žiemą lėčiau atvėsta, vasarą – lėčiau įšyla.

Ypatingas ARKO blokų matmenų tikslumas leidžia mūrijant naudoti plonasluoksnius klijus, be to, kai siena lygi, ją tinkuoti galima 1–3 mm tinko sluoksniu – taip taupomos statybinės medžiagos, didėja statybų greitis. Dar vienas svarbus aspektas, prisidedantis prie pasyviojo namo vertės – ARKO blokai yra vieni ekologiškiausių mūro gaminių, nes jie gaminami iš natūralių žaliavų: smėlio, kalkių, vandens. Silikatiniai gaminiai formuojami presais, naudojant 15–20 MPa slėgį, o kietinami autoklavuose, naudojant 0,8–1,3 MPa slėgį, sočiųjų garų aplinkoje. Susidarę kalcio hidrosilikatai suriša smėlio grūdelius į tvirtą monolitą. Sienų iš didelio tankio ARKO blokų nebūtina papildomai stiprinti, armuoti. Santykinai didelė garinė varža užtikrina patikimą vandens garų barjerą. Tokių sienų apdailai galima naudoti beveik visas dangas ir technologijas, dažus galima tepti tiesiog mūrą nugruntavus. Dėl minėtų ARKO blokų savybių sumažinama darbų savikaina, todėl visos šios savybės buvo svarbios statant Kelmės specialiosios paskirties statinį.

Su termoizoliacinėmis plokštėmis – dviguba nauda

Išorinis pastato sluoksniavimas visada lemia didesnį šilumos energijos taupymą. Kelmės grupinio gyvenimo namo mūro sienos buvo apšiltintos vieno didžiausių polistireninio putplasčio gamintojų LietuvojeUAB „Kauno šilas“ gaminamu fasadiniu polistireniniu putplasčiu
ŠILOPORAS. „Noriu pabrėžti, kad šiltinimo medžiaga nėra vienintelis svarbus veiksnys siekiant aukšto energinio naudingumo, – sako pardavimų vadovas Tomas Čerauskas. – Į viską reikia žiūrėti kompleksiškai, viskas turi būti sustyguota: projektas, termoizoliacinės medžiagos, statybų darbų kultūra ir t. t.“

UAB „Kauno šilas“ gaminamas polistireninis putplastis ŠILOPORAS pasižymi puikia termoizoliacija. Medžiaga yra tvirta, ilgaamžė, patogiai apdirbama ir montuojama. Statant Kelmės grupinio gyvenimo namus buvo labai svarbu, kad medžiaga ir gamybos procesas yra ekologiški – tai papildė pasyviojo namo koncepciją. Plokštės ŠILOPORAS, naudotos pastatui šiltinti, pasižymi šiais privalumais:

– gerina pastato energinį naudingumą;

– didina šiluminę varžą;

– taupo gyventojų išlaidas šildymui;

– mažinama emisiją;

– išbaigta šiltinimo sistema gerina pastato estetiką;

– didina pastato vertę.

 

Geriausia šiluminė izoliacija už mažiausią kainą. Pagal termoizoliacinių medžiagų efektyvumo vertinimą, polistireninis putplastis iš siūlomų rinkoje šiltinimo medžiagų yra logiškiausias pasirinkimas. „Tą tvirtinu įvertindamas mūsų produkcijos kainą, panaudojimo galimybes, nesudėtingą montavimą, medžiagos efektyvumą ir ilgaamžiškumą. Mūsų ŠILOPORAS ne tik padeda taupyti biudžeto pinigus – tai geriausia šiluminė izoliacija už mažiausią kainą, sukurianti taip visų pageidaujamą komfortą, – sako T. Čerauskas. – Pastebėjome, kad pastaruoju metu ypač auga fasadinio polistireninio putplasčio paklausa. Matyt, tai susiję ir su visuomeninių objektų renovacija. Pagaliau rinka įsitikino, kad termoizoliacinės plokštės ŠILOPORAS pasižymi neįtikėtinai mažu šiluminiu laidumu. Tai optimalus sprendimas renovuojant senus ir statant energetiškai taupius, tarp jų ir pasyviuosius, namus.“

Plačios naudojimo galimybės.Įsteigta 1990 m. UAB „Kauno šilas“ pirmoji Lietuvoje pradėjo gaminti termoizoliacinę medžiagą – polistireninį putplastį, kuriam suteikė prekės vardą ŠILOPORAS. Šiandien UAB  „Kauno šilas“ priklauso du modernūs fabrikai – vienas Kaune, kitas Rietave. Įmonė aktyviai veikia Nacionalinėje pasyvaus namo asociacijoje.

ŠILOPORAS išsiskiria puikiu kainos ir efektyvumo santykiu, plačiomis panaudojimo galimybėmis, itin nesudėtingu naudojimu. UAB „Kauno šilas” rinkai teikia pageidaujamų matmenų visų statybos taisyklėse reglamentuotų tipų termoizoliacines ŠILOPORAS plokštes.

Langai – be šalčio tiltų

Statant Kelmės grupinio gyvenimo namus asmenims su negalia buvo keliami aukšti langų reikalavimai, kurie be priekaištų atitiktų pasyviojo namo koncepciją, todėl langus pagaminti ir įstatyti buvo patikėta UAB „GIPURA“ – išskirtinai aukščiausios kokybės langų gamintojai. „Siekiame, kad geriausi „GIPURA“ gaminiai atsidurtų pastatuose, kuriuose reikia itin aukštos kokybės. Kadangi Kelmės objektas yra pasyviojo namo ( A+) kategorijos, pasiūlėme langus, atitinkančius pasyviojo namo reikalavimus, įskaitant termoizoliacines ir akustines savybes, – pasakojo įmonės direktorius Regimantas Viržintas. – Mūsų užduotis buvo atsižvelgiant į statinio projektuotojų sumanymus pagaminti ir tinkamai sumontuoti langus, kurie atitiktų techninio projekto reikalavimus. Tai buvo įdomus projektas, kadangi pasyviajam namui keliami griežtesni šiluminės varžos reikalavimai.“

Statant tokį pasyvųjį namą, svarbu yra ne tik montuojamo lango charakteristikos, bet ir tinkama montavimo technologija, kuri užtikrintų lango ir angos mazgų (surišimo vietų) patikimumą, kad neatsirastų šalčio tiltai. Parenkant „GIPURA“ gaminius buvo reikliai apsvarstyti tinkami sprendimai, kruopščiai derintasi su statinio projektuotojais.

Pasirinktieji „GIPURA“ langai yra gaminami iš „Veka“ (Vokietija) „Softline 82“ sistemos 7 kamerų A klasės profilio, kuris sukurtas langams, skirtiems šiaurės šalių rinkai, gaminti ir kurį naudojant galima pagaminti langą, kurio šilumos perdavimo koeficientas siekia net 0,67 W. Šiems langams naudojami tristikliai selektyvinio stiklo paketai, naudojami „Maco“ (Vokietija) apkaustai. Langas montuojamas pagal „GIPURA“ aukštos kokybės standarto montavimo technologiją.

Taigi Kelmės grupinio gyvenimo namų gyventojai jausis komfortiškai – jų langai ypač aukšto standarto ir ypatingai aukšto šilumos taupymo efektyvumo.

Vėdinimas turi įtakos savijautai ir komfortui

Pagal užsakovo reikalavimus UAB „Statybos projektų sprendimai“ grupinio gyvenimo namams pritaikė pažangius energiją taupančių pastatų konstrukcinius ir inžinerinius sprendimus: naudojami atsinaujinantys energijos ištekliai, energiją taupantis apšvietimas, šildymas, KOMFOVENT vėdinimo sistemos ir kt.

KOMFOVENT vėdinimo įrangą ir sistemas pagamino UAB „Amalva“, vėdinimo rinkoje esanti jau daugiau nei 18 metų. Tai nėra pirmasis A+ klasės objektas, kuriame sumontuota KOMFOVENT vėdinimo įranga, todėl įmonės aukšti šio projekto techniniai reikalavimai neišgąsdino. Projektuojant tokią įrangą visada galvojama apie kuo mažesnį energijos suvartojimą, negana to, nuo 2016 m. pagal ES komisijos sprendimą griežtėja vėdinimui keliami reikalavimai – rinkoje liks tik efektyviai energiją naudojantys įrenginiai.

Šis objektas yra pasyvusis A+ klasės namas, todėl vienas svarbiausių projekto reikalavimų buvo labai aukštas rekuperatoriaus temperatūrinis efektyvumas – ne mažesnis kaip 90 proc. Užsakovui iškart buvo pasiūlytas vienas naujausių įmonės sprendimų – aukšto efektyvumo vėdinimo įrenginys su plokšteliniu šilumokaičiu. Jis pasižymi itin mažu energijos suvartojimu, nes įrenginyje sumontuotas aukšto efektyvumo priešpriešinių srautų šilumokaitis ir itin ekonomiški EC tipo ventiliatoriai. Energijos kaštus mažina ir įrenginyje įdiegta pažangi valdymo automatika, turinti plačias valdymo galimybes, užtikrinančias efektyvesnį įrenginio valdymą.

Švarų patalpų orą užtikrina aukštos klasės oro filtrai. Moksliškai patvirtinta, kad, kai patalpų oras švarus, galima greičiau įveikti nuovargį, atsipalaiduoti arba labiau susikoncentruoti, greičiau užmigti, geriau išsimiegoti. Be to, ypač jautriai į užterštą orą reaguoja vaikai, pagyvenę ar neįgalūs žmonės.

Verta paminėti, kad tinkamas mechaninis patalpų vėdinimas išsprendžia šildymo sezonu rasojančių langų ir pelėsio atsiradimo problemą – KOMFOVENT garantuoja sveiką mikroklimatą, reikalingą gerai savijautai, sveikatai ir efektyvesniam darbingumui užtikrinti.

Elektra – patikrintais keliais

Kelmės grupinio gyvenimo namų vidaus ir lauko apšvietimą montavo ir elektrą įrengė UAB „STA servisas“. Bendrovės direktorius Mindaugas Gudaitis pasakojo, kad darbas su šiuo objektu iššūkių nepateikė, nes platus bendrovės veiklos spektras – vidaus elektros tinklų, priešgaisrinės ir apsaugos signalizacijų, telefonijos ir kompiuterinių tinklų, praėjimo kontrolės, vaizdo stebėjimo, vėdinimo, oro kondicionavimo, šildymo ir šaldymo sistemų projektavimas ir montavimas – subūrė kvalifikuotą komandą, gebančią tinkamai ir laiku atlikti jiems iškeltas užduotis. „Sėkmingai su darbais susitvarkėme dar ir dėl to, kad šio pastato sprendimai nebuvo labai išskirtiniai, o ir pasyviojo namo koncepcija mūsų praktikoje – ne naujiena“, – kalbėjo vadovas.

Architektūriniai sprendimai – pagal pageidavimą

A+ klasės pastatai privalo atitikti tam tikrus techninius reikalavimus, o ne patį statybos metodą arba architektūrinį sprendimą, todėl jie gali būti bet kokios formos ir dydžio – individualus namas, daugiabutis, visuomeninės ar komercinės paskirties objektas, jam jokių esminių apribojimų dėl pasirenkamų medžiagų, aukščio, architektūrinės koncepcijos nėra. Iš išorės A+ klasės namai atrodo lygiai taip pat kaip ir įprasti ir tik techniniai bei inžineriniai sprendimai lemia efektyvumą – tokie pastatai itin sandarūs ir šilti. Šiuo atveju užsakovo bendrijos „Kelmės viltis“ pastatas suprojektuotas taip, kad jis būtų kuo kompaktiškesnis, sklype orientuotas taip, kad šilumos praradimą kompensuotų, pavyzdžiui, per stiklines atitvaras gaunama šiluma.

Investicijaatsiperka žymiai mažesnėmis išlaidomis

Lietuvoje nuo 2016 m. sausio 1 d. naujai statomi pastatai turės būti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės. Projekto vykdytojai Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija ,,Kelmės viltis“ ir Kelmės rajono savivaldybė tuo pasirūpino iš anksto – tai buvo teisingas sprendimas. Energiškai efektyvūs pastatai, lyginant su šiuo metu statomais žemesnės energinės vertės pastatais, yra tik šiek tiek brangesni. Statybai nenaudojamos ypatingos medžiagos, kurios žymiai padidintų projektavimo ar statybos darbų sąmatą. Šiek tiek didesnė sąmata išauga dėl kruopštesnės statybos darbų priežiūros, kuriai keliami ypatingi reikalavimai: statybos darbus prižiūri kompetentingi statybos inžinieriai, dirba tik kvalifikuoti statybininkai.

Įprastai papildomos investicijos į tokį namą sudaro apie 5–20 proc. priklausomai nuo naudojamų technologijų ir įrengimų, o vidutinis tokių investicijų atsiperkamumas yra 5–10 metų. Ši truputį didesnė investicija atsiperka žymiai mažesnėmis išlaidomis kiekvieną mėnesį – juk tokį pastatą apšildyti reikia apie 90 proc. mažiau energijos palyginus su įprasto pastato energijos sąnaudomis, vadinasi, savininkams tampa nebeaktualios naujienos apie energijos kainų augimą ir energetikos rinką. Kelmės grupinio gyvenimo namai sėkmingai įsiteko į numatytą biudžetą – tokį rezultatą pasiekti padėjo išmanus A+ klasės pastato suprojektavimas už minimaliai didesnę nei standartinio energinio naudingumo pastato kainą. Bendras projekto biudžetas – 1 094 186,49 Eur.

Užsakovas: Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kelmės viltis“

Generalinis rangovas: UAB „Irdaiva“

Architektai projektuotojai: UAB „Statybos projektų sprendimai“

Pastato sienos: UAB „Silikatas“

Sienų apšiltinimas: UAB „Kauno šilas“

Vėdinimo sistemos: UAB „Amalva“

Elektros instaliacija ir įranga: UAB „STA servisas“

Langų gamyba ir montavimas: UAB „Gipura“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų