Kiek išmanumas susijęs su energijos taupymu?


„Šių dienų vartotoją prekybininkai lepina įvairiais išmaniųjų sprendimų pasiūlymais. Inovacijų amžiuje užsakovams siūlomos tokios technologijos, kaip inžinerinių sistemų stebėjimas, jų valdymas nuotoliu būdu. Tam, kad reklama būtų paveikesnė, neretai prie visų inovatyvių sistemų naudų paminimas ir energijos taupymas, energinis efektyvumas. Tai kabliukas, kuriuo pagaunami net ir ne vieną projektą vystę užsakovai. Paradoksalu, kad svarbiausi sistemų reguliavimo, jų ilgalaikiškumo ir tikrieji energijos taupymą lemiantys sprendimai dirbtinai sumenkinami“, – pasakoja vieno seniausių inžinerijos koncernų pasaulyje „IMI plc“ Baltijos regiono filialo „Imi Hydronic Engineering“ vadovas Antanas Valančius.

Pašnekovo teigimu, nuotolinis sistemų stebėjimas pastatus administruojančioms įmonėms yra milžiniška pagalba dirbant kasdienį darbą. Vis dėlto, pavyzdžiui, ŠVOK sistemas tinkamai valdyti ir reguliuoti galima tik tinkamai jas suprojektavus, subalansavus, kad projektiniai srautai pasiektų visus prietaisus. Daugiausia problemų kyla su vėdinimo ir šildymo sistemomis: jei generaliniai rangovai nusprendžia taupyti, dažniausiai kerpa pinigų eilutę būtent čia.

Taupus moka du kartus

Paklaustas apie rangovų klaidas, lemiančias didesnes energijos sąnaudas, A. Valančius atvirai atsako, kad stebėtinai dažnai generaliniai rangovai, norėdami sutaupyti, pradeda projektinius sprendinius interpretuoti savaip, renkasi „pigius“ tiekėjus. Tokie patobulinimai jau pirmo sistemos paleidimo metu reiškia strigimą.

„Ką reiškia projektą piginanti sprendinių transformacija? Dažniausiai jau pirmo inžinerinių sistemų paleidimo metu sunku pašalinti orą iš sistemos, sudėtinga arba visai neįmanoma nustatyti projektinius srautus, nes sumontuota pigi ir netiksli balansavimo armatūra, o ilgainiui vaizdas tampa dar niūresnis. Sutaupyti pinigai pirminėje stadijoje atsirūgsta labai greitai – sistemos reguliavimo armatūra dažnai stringa ir genda dėl korozijos. Net ir pavykus paleisti sistemą, sunku pereiti iš šildymo į vėsinimo režimus, temperatūra patalpose svyruoja. Tai reiškia, kad žmonių, laiką leidžiančių tokioje erdvėje, komfortas sumažės, o energijos sąnaudos padidės drastiškai“, – pasakoja „Imi Hydronic Engineering“ vadovas.

Vartotojų sąmoningumo didinimas

Daugiau nei 60 metų koncernas „IMI plc“ kuria modernius sprendimus bei gaminius, skirtus efektyviai valdyti šildymo ir šaldymo sistemas. Baltijos šalių filialo „Imi Hydronic Engineering“ atstovas atkreipia dėmesį, kad kartais susidaro vaizdas, esą didelius objektus laimi kompanijos, turinčios priežiūros tarnybas.

Anot A. Valančiaus, pirminis sutaupymas leidžia atsigriebti pastato eksploatavimo metu. Tada papildomai įdiegiamos tikslaus statinio slėgio palaikymo sistemos, montuojami efektyvūs cikloniniai purvo ir magnetito atskirtuvai, orui pašalinti montuojamos novatoriškos degazavimo stotelės.

Be vakuuminių degazatorių „Vento“, cikloninių purvo atskirtuvų ar STAD balansinių ventilių, „Imi Hydronic Engineering“ turi išskirtinių automatinių proporcinio reguliavimo vožtuvų „TA-Modulator“. Tai vožtuvai su skaitmeniniu būdu programuojamomis pavaromis „Slider“. Visus šiuos komponentus siūlo „Imi Hydronic Engineering“.

Pašnekovas pasakodamas apie pigius kombinuotus automatinius balansinius vožtuvus atkreipia dėmesį, kad jų panacėja greitai baigsis, nes pagal vis didėjančius reikalavimus turi būti pasiekiamas proporcinis reguliavimas, kurį gali atlikti „TA-Modulator“. Naudojant šio tipo vožtuvus, laimi visi – projektuotojai, montuotojai, užsakovai ir net eksploatuotojai. Juos lengva parinkti, patogu montuoti, o srautai bus idealiai suderinti. Dėl skaitmeninių pavarų srautai bus tiksliai paskirstomi ir šildant, ir vėsinant. Tai labai aktualu šiuolaikiniams pastatams, kuriuose pereinamuoju metų laiku dalį pastato reikia šildyti, o kitą dalį – vėsinti. Visi šie sprendimai padeda sukurti tobulą komfortą ir sutaupyti energijos.

„Subalansuotas šildymo ir vėsinimo sistemas galima integruoti į pastato valdymo sistemą (BMS), taip išnaudojant visas jos teikiamas galimybes bei pranašumus. Tačiau įranga turi būti sumontuota pirminėje stadijoje, o ne tada, kai prispiria bėdos. Šį uždavinį galima išspręsti tik didinant vartotojų sąmoningumą“, – tikina A. Valančius.

„Imi Hydronic Engineering“ dalijasi patirtimi su visais statybų dalyviais, konsultuoja projektuotojus, užsakovus, montuotojus, eksploatuotojus, organizuoja seminarus ir specialius mokymus.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

„See Sea Park“: šviesos buveinė

„Osamu Morishita Architect and Associates“ priėmė iššūkį Fukui prefektūroje (Japonija) sukurti vietą, kurioje žmonės galėtų diegti naujoves ir plėtoti naujus…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų