Kiek kainuoja išmanumas?


Išmaniu būti madinga, bet ar to pakanka? Ypač kalbant apie šimtus tūkstančių eurų kainuojančius projektus. Labai mažai kas daro lyginamąsias kainos analizės – kiek kainuoja, per kiek laiko atsiperka, lyginant su standartiniais gaminiais, ir kodėl (ne)verta? O derėtų…

Kartą vienas pašnekovas (inžinierius) pasakojo, kad pats stato B klasės namą, nes paskaičiavo, kad A energinis efektyvumas atsipirks tik per penkioliką metų. Šiandien, praėjus bemaž dešimtmečiui, namo skelbimas pardavimų skiltyje yra labai populiarus, o pats turto savininkas neslepia nesigailintis savo sprendimo. Vis dėlto pripažįsta, kad technologijos greitai tobulėja, o išmanieji gaminiai tampa vis prieinamesni, tad šiandien tikriausiai nedvejodamas statytų išmanųjį namą.

Investicija į komfortą

Nors esu labai praktiškas žmogus, nuolat prisirišantis prie objektyvių faktų, šį kartą nepažersiu jokios statistikos, nepaisant to, kad ekspertai mus malonina informacija, jog 30-40 proc. energijos pavyktų sutaupyti įsirengus išmaniąsias sistemas namuose.

Išmanieji namai labai plati sąvoka, tačiau išmanieji namai dažniausiai yra sudaryti iš mažesnių išmanių sistemų: apšvietimo, šildymo, klimato, apsaugos, komforto ir tt. Atitinkamai nuo to, kurias sistemas siekiate automatizuoti (paversti išmaniomis), priklausys ir investicijų dydis.

Dažniausiai išmaniuosius nuo standartinių namų skiria mikroklimato kokybė. Tokia sistema gali kainuoti nuo 200 eurų iki kelių tūkstančių. Tačiau dėl prasto mikroklimato dažnėja alerginiai susirgimai, gripas, virusinės infekcijos. Gydytojai skelbia, kad žema aplinkos temperatūra sutrikdo kraujotaką, dėl to nukenčia sąnarių ir nervų galūnių aprūpinimas maisto medžiagomis, paūmėja sąnarių ir nervų ligos, silpsta imunitetas, dažniau sergama kvėpavimo takų ligomis. Dėl nepalankių gyvenimo sąlygų jaučiama nervinė įtampa. Dažnai tokiomis sąlygomis aplinkoje daugėja mikroorganizmų, o tai puiki terpė infekcinėms kvėpavimo takų ligoms atsirasti.Esant sausam orui didėja drėgmės išsiskyrimas iš odos ir gleivinių, oda sausėja, greičiau raukšlėjasi, peršti akys. Ir tik kiekvienas iš mūsų galime paskaičiuoti kiek kainuoja mūsų nedarbingumo periodai.

Nors gamintojai nedrįsta daryti tokių drąsių išvadų, jie taip pat pastebi, kad išmaniosios sistemos leidžia taupyti energijos išteklius ir padidinti komfortą. Šis kompleksas kainuoja santykinai nedaug, o rezultatais galime mėgautis ilgą laiką.

 „Kalbant konkrečiai apie VELUX ACTIVE patalpų mikroklimato valdymo sistemą, kaina mokama už sveikesnius namus. Langų ir jų priedų valdymas išmaniuoju telefonu iš bet kurios pasaulio vietos yra komfortas (kai kuriais atvejais, ir namų saugumas). Tačiau į tą pačią sumą įeina ir vėdinimas pagal išmaniuosius jutiklius – esant nepalankiai temperatūrai, drėgmei ir CO2 lygiui langai valdomi automatiškai, kad būtų užtikrinamas sveikas patalpų mikroklimatas. Tad už išmanumo dažnai yra ir kitų naudingų funkcijų, kurios sukurtos ne tik patogesnei, bet ir sveikesnei kasdienybei”, – sako bendrovės VELUX atstovai.

Didėjant gaminių skaičiui ir tokius gaminius siūlančių gamintojų konkurencijai, senesnės kartos gaminių kainos mažėja ne procentais, o kartais.

Ieško kokybės

Įmonės rinkodaros koordinatorė Augustė Radvilavičiūtė paklausta apie gamintojų siūlomas naujoves, sako, kad norėdami prisidėti prie komfortiškesnio, ir, žinoma, sveikesnio gyvenimo ritmo, rinkai gamintojai siūlo sprendimus, kurie padeda gyvenimą padaryti paprastesniu.

„Siūlydami inovacijas, atsižvelgiame į šiuolaikinę statybą, kuri taip pat renkasi vis išmanesnes technologijas, tobuliname dabartinius gaminius. Pavyzdžiui, išmanioji patalpų klimato valdymo sistema VELUX ACTIVE prieš kelis metus buvo pritaikyta valdyti balsu tik su „Apple HomeKit”, o nuo šiol tai galima daryti ir su „Google Assistant””, – vardina pašnekovė.

Tikras išmaniųjų namų bumas kilo prieš daugiau nei du dešimtmečius, kuomet kompanija „Siemens“ sukūrė EIB (angl. European Instaliation Bus) standarto įrenginius, kuriuos šiuo metu gamina daugelis pirmaujančių įrangos gamintojų. Tuokart tai buvo inovacija, šiandien – istorija.

Šiandien klientai patys renkasi iš didelės paletės išmaniųjų namų sistemų. Pasak A. Radvilavičiūtės, lyginant produktų paklausą prieš kelis metus ir šiandien, matoma ryški tendencija, kad vis daugiau klientų ieško „Premium” tipo gaminių. Toks perėjimas į „Premium” klasę rodo, kad klientams svarbi kokybė. Kitas aspektas – išmaniosios technologijos vyrauja naujoje statyboje, todėl klientai ieško elektrinių gaminių jau su išmaniosiomis technologijomis. Turbūt natūralu, kad šių tipų gaminiai vis populiarės, nes technologijos yra vis plačiau taikomos įvairiose gyvenimo srityse.

Bendrovė „Velux” kartu su kitais partneriais dalyvauja STRUCTUM projekte „Išmanusis miestas VI”. Nuo šių metų projekte IM dalyvauja ne tik studentai, bet ir profesionalai: Bendrovė „Velux” kartu su kitais partneriais dalyvauja STRUCTUM projekte „Išmanusis miestas VI”. Aukštųjų mokyklų studentai, profesionalai, savivaldybės ir verslas kartu kuria ir adaptuoja išmaniausias sistemas Lietuvos regionuose.

Asociatyvi nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų