Kitoks požiūris į dangoraižius: dėmesį prikausto nuo pirmos sekundės

2020 m. liepos 31 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Kai jau atrodė, kad dangoraižiai niekuo nebegali nustebinti, Kinijoje buvo pristatytas naujausias „Safdie Architects“ kūrinys – projektas „Raffles City Chongqing“. Vieno žinomiausių architektų Moshe Safdie kurtas projektas vos per keletą mėnesių sulaukė milžiniško pasaulinio dėmesio.

Projektą sudaro net aštuoni dangoraižiai, keturi jų 250 m aukštyje išdėlioti taip, kad per stogus būtų išilgai pastatytas dar vienas horizontalus dangoraižis. Oficialiai jis vadinamas „Krištolu“ (angl. Crystal). Beveik 5 mlrd. JAV dolerių kainuosiantis projektas dar nebaigtas, tačiau visi norintieji jau gali apsilankyti horizontaliame dangoraižyje.

„Krištolas“ yra 300 m ilgio ir sveria 12 tūkst. tonų. Šis dangoraižis pagamintas kaip stiklo ir plieno vamzdis. Išorinėse sienose sumontuotos metalinės plokštės. Svarbu ir tai, kad kompleksas statomas žemės drebėjimų zonoje, tad pastatuose sumontuoti specialūs seisminiai izoliaciniai guoliai.

Architekto teigimu, horizontalus dangoraižis savotiškai sutvirtina ir šalia esančius: nelaimės atveju tikėtina, kad jis neleistų sugriūti net ir pažeistų konstrukcijų dangoraižiams.

Greituoju liftu kelionė į „Krištolą“ iš pirmo aukšto trunka mažiau nei minutę. „Krištole“ lankytojus pasitinka meno parodos, gyvenimo Marse imitacija, parduotuvės, apžvalgos aikštelė. Vienoje aikštelės pusėje įrengtas stiklinis dugnas, tad visas miestas ir čia pat dvi į vieną susiliejančios upės matyti kaip ant delno.

Be to, atskirose dangoraižio sekcijose įsteigtas išskirtiniams asmenims skirtas klubas, kuriame įrengti du baseinai, restoranas ir baras. Šiose sekcijose vis dar vyksta darbai, tačiau juos planuojama baigti per artimiausius mėnesius.

Nuo miesto pavargę žmonės čia pat ras ir įkurtą parką. Jis naudojamas ne tik rekreaciniais tikslais, bet ir užtikrina, kad į žemutinius aukštus patektų natūrali šviesa.

Visi projekto pastatai bus išlenkti iš šiaurės pusės, tad nuolatos filtruos dienos šviesą ir kompleksui suteiks harmoningą vaizdą. Teigiama, kad šviesa ir žaluma yra pagrindiniai „Safdie Architects“ plėtros Azijoje bruožai.

Užbaigus aštuonis dangoraižius, kurių bendras plotas sieks 1,12 mln. kv. m, bus įrengtas biurų, butų ir viešbučio derinys. Likusi projekto „Raffles City Chongqing“ dalis turėtų būti baigta iki metų pabaigos.

Beje, organizacijos „The Council on Tall Buildings and Urban Habitat“ duomenimis, 2019 m. pasaulyje iškilo 129 įspūdingi dangoraižiai. Daugiausia naujų 200 m ir aukštesnių pastatų pastatyta Azijoje. Kinai daugiaaukštės statybos srityje pirmauja jau 24 metus iš eilės.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!