Kuriozai Barselonoje – po 137 metų išduotas leidimas „Sagrada Familia“ statyboms


Netikėtai Barselonos miesto tarybai susizgribus, kad kasmet milijonus turistų pritraukianti ir miesto simboliu tapusi „Šv. Šeimynos bažnyčia“ jau 137 metų statoma tam neturint jokio teisėto dokumento, pastarasis buvo išduotas praėjusį penktadienį, – praneša CNN korespondentai.  

137 metus Barselonos „Sagrada Familia“ statyba buvo vykdoma neteisėtai. Penktadienį, birželio 7 dieną, Romos katalikų bažnyčia paskelbė statybos planą savo „Twitter“ paskyroje.  Barselonos miesto taryba suteikė licenciją dėl bažnyčios statybos užbaigimo atsakingam komitetui. Likusi statybų projekto vertė 4,6 mln. eurų (5,2 mln. JAV dolerių).

Šie pinigai bus panaudoti net tik statybų projekto užbaigimui, tačiau ir įvairiems edukaciniams projektams, kurie skirti tiems 4,5 mln. kasmet Barselonos simbolį aplankančių žmonių.

Barselonos miesto tarybos nariai spaudai sakė, kad džiaugiasi pašalinę istorinę anomaliją, kada toks miesto simbolis, kaip „Šv. Šeimynos bažnyčia“ neturi leidimo statyboms, todėl jau 137 metus jos vykdomos neteisėtai.

A.Gaudi palikimas

Katalikų šventyklos architektas, katalonų modernistas Antoni Gaudi, 1885 metais paprašė leidimo iš „Sant Martí de Provençals“ miesto tarybos vykdyti statybas. Šis rajonas šiuo metu yra vienas iš Barselonos priemiesčių. Tačiau pagal bažnyčios turimą metraštį, spėjama, kad architektas niekada negavo atsakymo.

Ir nors neogotikinės bažnyčios, kurios išskirtinis, ypač sudėtingas fasadas traukia turistus lyg magnetas, statybos prasidėjo dar 1882 metais, valdžios institucijos 2016 metais pirmą kartą suprato, kad jokių teisinių šio objektų dokumentų jie neturi.

2005 metais dar nebaigta statyti bažnyčia buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Didžiausio bazilikos bokšto aukštis siekia 172 metrus (564 pėdas), iš viso katedra turės 18 bokštų, o statybų biudžetas viršys 374 mln. eurų. Ši gotikos interpretacija yra lyg gotikos ir „Art Nouveau“ stilių mišinys – transformacija. Laikančiosios konstrukcijos primena susipynusių medžių mišką, dėl kurio iškeltos dekoratyvinės lubos išlaikomos abstrakčios formos. Šiuo metu pabaigti du fasadai: Kančios (XX a. 9 deš. baigė kurti menininkas Josepas Maria Subirachas) bei Kristaus Gimimo fasadas (baigtas kurti A. Gaudi esant gyvam).

A.Gaudi, kurio išskirtiniai kūriniai aptinkami Ispanijos pakrantės mieste, savo gyvenimą skyrė „Sagrada Familia“ statybai iki kol 1926 metais mirė. Nuo to laiko darbą tęsia kiti architektai, o statybų pabaigos data vis nukeliama. Naujausiais duomenimis, tikimasi, kad „Sagrada Familia“ statybos bus baigtos 2026 metais.

Palikimas neįkainojamas

„Sagrada Familia“ yra vienas garsiausių architekto A.Gaudi darbų. Jo darbai vis dar tyrinėjami visame pasaulyje. Nepaisant pastatų tipologijos – nuo privačių gyvenamųjų vietų iki didžiųjų bazilikų – visi jie pasaulyje pripažinti katalonų architektūros modernizmo pavyzdžiai, o daugelis jų įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

„La Pedrera“ daugiabutis (arba tiesiog „vandens namai“) Barselonoje iškilo per šešerius metus (nuo 1906 iki 1912 m.). Jo statybos buvo laikomos prieštaringomis dėl to, kad iki to laiko niekas nebuvo matęs tokios struktūros – banguotas akmens fasadas ir savarankiškos kolonos. 1984 m. ji buvo įtraukta į UNESCO saugotinų objektų sąrašą. Tokios struktūros daugiau nėra niekur kitur pasaulyje, o kiekvienas, kuris buvo „vandens namuose“ prisimena kaip užgniaužia kvapą, pakėlus akis į lubas. Antras toks objektas, yra rekonstrukcijos projektas, kurį A.Gaudi atliko 1904 metais. Namo struktūros pertvarkymas eilinį namą pavertė į kultūros objektą, neoficialiai vadinamą „Casa dels Ossos“ („Kaulų namas“). Pavadinimas kilo dėl jo išorės fasado, primenančio skeletą. Fasadą puošia spalvingos skaldytos keraminės plytelės, stogas elegantiškai išlenktas ir dažnai lyginamas su drakonu. Stoge pūpsi keturi skulptūriniai kaminai. Tai duoklė dramatiškai vaizduotei. Lyg aliuzija į viduramžius, į kažką didesnio, paslaptingesnio ir galingesnio nei saugi ir soti kasdienybė. Sakoma, kad architektas buvo labai religingas, todėl jo visos struktūros yra biblijos motyvų retrospektyva – kartais pašiepianti, o kartasi pagarbi, su tyliu baimės šešėliu, tačiau visada daugiau nei tiesioginę funkciją atliekanti struktūra.

Asociatyvi Turistų informacijos centro nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų