Ar statybų versle yra vietos kūrybiškumui?

2019 m. rugpjūčio 6 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Šiandien daug kalbama apie inovacijas ir kūrybiškumą, pritaikomą įvairiose srityse: pradedant automobilių pramone, kai kuriami net po kosmosą skraidantys automobiliai, baigiant informacinėmis technologijomis. Tik statybų pramonė dažnai laikoma gana konservatyvia sritimi, kur, atrodytų, gerokai mažiau vietos lieka virtualiosioms technologijoms, naujiems darbo metodams ir apskritai kūrybiškumui.

Tačiau klaidinga būtų manyti, kad statybų pramonė su kūrybiškumu turi mažai ką bendra. Priešingai – šioje pramonės šakoje dirbantys inžinieriai, architektai, medžiagų kūrėjai ir patys statybininkai kasdien kūrybiškai sprendžia pačias įvairiausias problemas. Tiesą sakant, būtent kūrybiškas požiūris daliai su statybomis susijusių verslų ir padeda išlikti.

Kad kūrybingų sprendimų šiuolaikinėje statybų pramonėje netrūksta, akivaizdu vien pažvelgus į naujausias statybines medžiagas: savaime įtrūkimus „užsigydantis“ betonas, ledą tirpdantis cementas ir pan. Mokslininkai nuolat nustebina, pristatydami naujausias statybines medžiagas, o jas kurdami neretai įkvėpimo semiasi iš gamtos, žvelgdami į mums įprastus gamtinius reiškinius kitaip. Kaip pasakytų anglai – „mąstydami už apsibrėžtų ribų“ (angl. thinking outside the box).

Kūrybiškai žiūrima ir į pačius pastatus, kurie šiais laikais jau gali visiškai transformuotis, aukštoje temperatūroje keisti savo formą, įgyti skirtingą fasado išvaizdą arba suktis aplink savo ašį. Tokie architektūriniai sprendimai, populiariai sakant, „rauna stogą“ vien apie juos pagalvojus.

Labiausiai kūrybiškumui statybų pramonėje, kaip ir, beje, visur kitur, padeda atsiskleisti išmaniosios technologijos ir įvairios kompiuterinės programos, pavyzdžiui, CAD (angl. Computer-aided design). Jos leidžia architektams ir inžinieriams sutaupyti marias laiko, atlikdamos aibę skaičiavimų, automatiškai įtraukdamos jau pasiteisinusius ankstesniuose projektuose dalykus. Tai ne tik sumažina klaidų tikimybę, galimas išlaidas, bet ir leidžia laiką, kurio lieka monotoniškas užduotis patikint kompiuteriui, skirti kūrybiškesnių sprendimų paieškai.

Kartais manoma, kad kūrybiškumui trukdo statybų pramonėje vis didėjantis skaičius taisyklių. Dabartiniai pastatai privalo atitikti griežtus saugumo, ekologiškumo ir kitus reikalavimus, ypač jeigu užsakovai reikalauja, kad pastatas įgytų įvairius sertifikatus.

Tačiau net ir tokiu atveju statybų profesionalai sugeba rasti kūrybiškų sprendimų, o kartais būtent griežti reikalavimai ir paskatina į projektą bei jo įgyvendinimą pažvelgti kiek kitaip, ieškoti inovatyvesnių sprendimų ten, kur negalimi tradiciniai.

Kūrybiškumą gali apriboti ir nelankstūs užsakovai ar labai ribotas biudžetas. Bet ir tada įmanoma pasiūlyti ir pritaikyti įdomių sprendimų, o mokant argumentuotai pristatyti savo sumanymus – į savo pusę palenkti net konservatyviausius užsakovus.

Svarbu, kad kūrybiškas mąstymas būtų skatinamas dar universitete ir būsimi statybų sektoriaus specialistai jau savosios Alma Mater suole išmoktų kūrybiškai pristatyti savo idėjas. To jau moko ne viename pasaulio universitete, taip pat ir Lietuvoje.

Štai Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorius Robertas Jucevičius sako, kad KTU dėstomoje tarptautinio verslo magistrantūros studijų programoje studentams nuolat siūlomi dalykai, savo turiniu atliepiantys šiuolaikines verslo realijas.

„Studijų metu studentams dėstomi tokie moduliai, kaip: kūrybiškų problemų sprendimas, verslo modelio inovacija ir kt. Būtent šiose paskaitose leidžiama susipažinti su kūrybinio mąstymo pagrindiniais principais, skatinama įgyti žinių ir įgūdžių, svarbių kuriant bei diegiant vertės inovacijas verslo organizacijose“, – KTU naujienose teigia R. Jucevičius, pabrėždamas, kad kūrybiškumas tampa viena pačių svarbiausių darbo rinkos dalyvių kompetencijų, todėl jai ugdyti turi būti skiriama vis daugiau dėmesio.

Anot profesoriaus: „Naujajame verslo pasaulyje pats rizikingiausias dalykas – bandymas daryti tuos pačius dalykus ir tuo pačiu būdu, kokiu jie buvo daromi visą laiką. Naivu tikėtis, kad senieji metodai kažin kaip suteiks naujų rezultatų.“

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/05/340x430_pentacolor.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!