Lietuvių architektų projektuotas modulinis namelis – užsienio spaudos akiratyje


Lietuvių architektų projektai neretai sulaukia užsienio specialistų įvertinimo. Šį kartą į užsienio architektūros spaudos akiratį pateko Molėtų rajone, „Obuolių saloje“, esantis modulinis namelis. Objektą kūrę architektai Gabrielė Šarkauskienė ir Antanas Šarkauskas („ŠA atelier“) sako, kad geros šiuolaikinės architektūros sklaida iš tiesų yra svarbi.

Ne vienerius metus kartu dirbantys architektai patikino, kad užsienio žiniasklaida dažniausiai pastebi tuos jų projektus, kurių projektavimas ir įgyvendinimas užtruko ilgiausiai.

„Kadangi mūsų komanda susideda iš dviejų žmonių, kurie stengiasi įsigilinti į projektus ir kokybiškai juos lydėti nuo pradžios iki  įgyvendinimo, todėl dažnai projektavimo procesas tampa ilgas, kaip ir laiko tarpas tarp realizuotų projektų“, – atskleidė „ŠA atelier“ architektų komanda.

Nėra atpažįstamas kaip tipinis

Anot architektų G. Šarkauskienės ir A. Šarkausko, projektuodami modulinį namelį jie pradžioje nežinoję konkrečios jo stovėjimo vietos, todėl kontekstualių ryšių ieškojo su gamtiniais elementais: vėju, lietumi, saule, reljefu. Būtent šios sąsajos turėjo įtakos charakteringai namelio architektūrai. Statinys buvo projektuotas prisitaikyti prie įvairaus gamtinio kraštovaizdžio.

Tik suprojektavus statinį paaiškėjo, jog jis stovės Molėtų rajone, „Obuolių saloje“. Kadangi vietos reljefas yra lengvai žemėjantis, tai statinio įtvirtinimui pasitarnavo kintamo aukščio kolonos – namelio kojos. Nepaisant papildomų konstrukcinių elementų, namelis darniai įsikomponavo į aplinką.

„Gavome užduotį sukurti transportuojamą statinį, kuris būtų pagaminamas dirbtuvėse, atvežamas į numatytą vietą ir ten sumontuojamas. Statinys turėjo būti tiražuojamas ir pritaikomas skirtingoms funkcijoms“, – kalbėjo architektai.

Molėtų rajone stovintis modulinis namelis buvo pagamintas Gedimino Krikštopaičio dirbtuvėse, o į salą atgabentas per tiltą ant vilkiko platformos.

G. Šarkauskienės ir A. Šarkausko tikinimu, nors statinys projektuotas būti kartotiniu objektu, tačiau žiūrovo akiai jis nėra atpažįstamas kaip tipinis modulinis namelis.

„Statinio visumą sudaro elementai, kurie buvo kurti individualiai šiam projektui. Pavyzdžiui, dvigubas stogas, fasadai, lieptas, visi vidaus baldai bei interjero elementai“, – patikino architektai.

Iš tiesų pastato stogas atrodo tarsi sklandantis vėjyje, jis saugo statinį nuo saulės kaitros, o stogo forma renka lietaus vandenį ir pila jį nuo vienos plokštumos ant kitos ir eksponuoja vandens tėkmę.

23 kvadratinių metrų pastato konstrukcijai ir apdailai naudojamas metalas yra nedažomas, paliekamas su unikaliu raštu susidariusiu gaminimo procese. Namelio viduje slepiasi šilta natūralaus medžio faneros apdaila.

Moduliniai namai nėra dažnas pasirinkimas

Architektų G. Šarkauskienės ir A. Šarkausko teigimu, modulinių namų virtuali sklaida Lietuvoje yra populiari, tačiau praktikoje – tai nėra dažnas individualaus namo statybos pasirinkimas. Tačiau modulių elementų sistemos seniai paplitusios ir vyrauja mūsų aplinkoje: tiek sovietmečiu statytose daugiabučiuose, tiek šiandieniniuose visuomeninių pastatų fasaduose.

Architektai įžvelgia ne vieną modulinių namų privalumą, nors galima išgirsti ir nemažai skeptiškų tokių statinių vertinimų. Pašnekovų tikinimu, modulinių namų pasirinkimas garantuoja optimizuotą statybos laiką ir minimalų darbą statybos aikštelėje.

„Statant modulinius namus galima pasiekti aukštesnę atlikimo kokybę, mažėja atliekų kiekis ir įmanomas antrinis statinio elementų panaudojimas“, – kalbėjo G. Šarkauskienė ir A. Šarkauskas.

Anot jų, yra daug sėkmingai išpildytų modulinių statinių pavyzdžių, kurie tiek patrauklūs akiai, tiek praktiški. Šių statinių pagrindui gali būti panaudoti ir jūriniai konteineriai.

„Ne taip svarbu kokia priemonė yra pasirenkama, svarbiau, kaip ji panaudojama, išvystoma, įprasminama. Todėl architektūros elementu gali tapti ir labai paprasti ar visuotinai nepatrauklūs objektai, kurių dermė sukuria vertingą rezultatą“, – įsitikinę pašnekovai.

Vaidoto Darulio, Gabrielės Šarkauskienės nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų