Lietuvoje naujas bumas – mikro jėgainės ant daugiabučių stogų

2018 m. rugpjūčio 13 d.

Admin.

Kai saulės energiją planuojama panaudoti ne kelionėje, o namuose, paprastai stengiamasi įvertinti atsipirkimą bei finansinę naudą. Atsinaujinančios energijos išteklių ekspertas Paulius Leonavičius sako, kad Lietuvoje daugiabučių bendrijos jau seniai domisi galimybe įsidiegti saulės elektrines ant stogų. 

„Pagal Lietuvoje galiojantį teisinį reguliavimą jungiantis prie dvigubos apskaitos sistemos ir norint perteklinę energiją pasaugoti tinkle, ant individualaus namo stogo gali būti įrengta iki 10 kW galios saulės jėgainė, o ant daugiabučių stogų iki 100 kW, tačiau pastaruoju atveju reikia steigti juridinį vienetą ir visų savininkų bendro sutikimo. Daugiabučiuose saulės elektros kiekis gali būti panaudojamas tik bendro naudojimo tikslais: liftui, automobilių stovėjimo aikštelėms, pastato, laiptinės apšvietimui. Dėl apskaitos niuansų į butus saulės pagalba pagaminta elektra, deja, dar negali būti patiekta”, – sako ekspertas. 

Užsienyje jau įrengta nemažai saulės jėgainių ant daugiabučių stogų, o vienas to pavyzdžių yra mikro elektrinių savininkų bendruomenė Brukline. Ant stogų įrengtų saulės elektrinių savininkai tarpusavyje elektra dalinasi blockchain technologijos pagrindu, taip ant vieno pastato stogo pagaminta elektra parduodama vartotojui esančiam kitame pastate ir tarp gamintojų vyksta mainai. 

Skaičiuojama, kad Lietuvoje įrengti 10 kW galios saulės jėgainę kainuoja apie 10 tūkst. eurų, jeigu visa pagaminta elektra būtų sunaudojama iš karto, tokia investicija atsipirktų per 8-10 metų. Dar vienas būdas turėti ant savo stogo saulės elektrinę be pradinių išlaidų ir iš karto sutaupyti ją išsinuomoti – Lietuvoje jau teikiama tokia paslauga, kai klientas atsiskaito už saulės elektrinėje pagamintą elektrą pagal faktą už mažesnę nei rinkos kaina. 

Šalies mastu 2016 metais atsinaujinantys energijos ištekliai sudarė 25,8 proc. Daugiausiai elektros energijos pagaminta vėjo jėgainėse – 54,4 proc. ir hidroenergijos elektrinėse – 22,05 proc. Biokuro elektrinėse pagamintas elektros energijos kiekis sudarė 19,61, proc., o saulės elektrinėse – 3,38 proc. 

Aplinkos ministerija įgyvendina socialinę akciją „MISIJA: NULIS“, kurios metu daugiabučių namų bendruomenės bei individualių namų gyventojai, įmonės dalyvauja elgesio pokyčių eksperimente. Eksperimento tikslas yra informuoti apie kasdien vartojamų produktų ar paslaugų galimą žalą aplinkai ir paskatinti rinktis mažiau taršias alternatyvas.

Temos:

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/09/V_JUNG_KNX_F_50_STRUCTUM-340x430.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!