Londone montuojami milžiniški ledo luitai


Danijos ir Islandijos menininkas Olafur Eliasson iš Grenlandijos ir aplinkinių vandenų pargabeno 30 ledyno luitų ir juos paliko įvairiose Londono viešosiose erdvėse. Čia jie bus palikti iki kol natūraliai ištirps.

Ledo luitai yra prie „Bloomberg“ būstinės Londone ir centriniame parke. Olafur Eliasson tikisi, kad šis projektas paskatins kitokius visuomenės narių jausmus, atkreips didžiųjų žaidėjų (verslo ir politikų) dėmesį ir suteiks daugiau motyvų veikti. Juk tirpstantis ledas yra lyg ryškiai matomas laikrodis, laikina kompozicija, kuri vizualiai primena apie klimato kaitos poveikį aplinkai.

Klimato kaita nevyksta kažkur ten toli nuo mūsų. Tai veikia mus visus čia ir dabar. Todėl aš norėjau pasakojimą apie klimato kaitą emocionalizuoti ir iš mūsų smegenų, supratimo perkelti į kitus pojūčius – šaltį, regą”, – žurnalistams sakė menininkas.

O. Eliassonas dirbo su geologu Minik Rosing. Šių vyrų komanda sugebėjo pakeisti 100 tonų laisvai plaukiojančio ledyno iš Nuup Kangerlua fjordo Grenlandijos vandenyse į Londono širdį.

Ledo luitai Didžiosios Britanijos sostinės svečius ir gyventojus džiuginti pradėjo vakar, gruodžio 11 dieną. Priklausomai nuo oro sąlygų, tikimasi, kad reginys ne išnyksta dar mažiausiai dvi savaites.

„Ledas yra nuostabiai gražus. Jį galite įkvėpti, pabučiuoti, savo rankomis paimti Grenlandiją. Kultūros sektorius turi labai tvirtus santykius su pilietine visuomene ir manau, kad kultūros sektorius turi įgaliojimus išreikšti save ir pareikšti savo susirūpinimą, kai viešasis sektorius, politikai to nepadaro“, – teigia O. Eliassonas ir priduria, kad kartu mes turime galią imtis individualių veiksmų ir siekti sistemingų pokyčių.

Nuo 2015 m. Ledyno tirpimas Grenlandijoje padidino pasaulinį jūros lygį 2,5 milimetrais. Nuo 1896 metų pasaulinė temperatūra padidėjo daugiau nei vienu laipsniu. Žemė keičiasi.

„Mokslas ir technologijos leido mums destabilizuoti Žemės klimatą, tačiau dabar, kai mes suprantame šių pokyčių mechanizmus, turime galią užkirsti jų augimui. Nesu naivus ir suprantu, kad vienas projektas negali padaryti kardinalių pokyčių, bet tikiu, kad šis projektas yra judėjimo tinkama linkme dalis”, – paaiškino geologas Minik Rosing.  

Ledyno tirpimas išlaisvina prieš 10 000 metų lede įstrigusius slėgio burbulus. Prieš dešimt tūkstančių metų atmosferoje buvo 30 procentų mažiau anglies dioksido, todėl ledų blokų kvapas turėtų būti kitoks – toks kaip oro, prieš 10 000 metų, kvapas. 

Portalo STRUCTUM redakcija primena, kad šiemet, spalio 8 dieną tarpvyriausybinė klimato kaitos grupė paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad žmonija turi vos 12 metų, siekdami sumažinti ir suvaldyti klimato kaitos poveikį ar bent jo juodąjį” scenarijų.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų