„LVOVO“: DU VEIDRODŽIAI PAVASARIO SAULEI


Vilniuje pavasario saulė spindėdama jau grožisi savimi veidrodiniuose verslo centro „Lvovo“ fasaduose. Naujasis biurų pastatas stebina moderniausiais sprendiniais. Per mažiau nei dvejus metus projekto vystytojai ir rangovai įgyvendino ambicingą tikslą – pastatas atitinka ne tik šiuolaikinių klientų lūkesčius, bet ir ateities standartus.

„Lvovo“ – išskirtinis objektas, kuriame nuo pirmųjų projekto įgyvendinimo dienų daug dėmesio buvo skiriama tvarumui, kokybei ir būsimų pastato naudotojų komfortui. Naujasis statinys bus sertifikuojamas pagal tarptautinių tvarių pastatų „BREEAM New Construction“ (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method, BREEAM) standartus, jam siekiama aukščiausio įvertinimo – „Outstanding“ sertifikato.

PAVADINIMAS: verslo centras „Lvovo“
ADRESAS: Lvovo g. 37, Vilnius
VYSTYTOJAS: „Lords LB Special Fund I Subfund B“ fondo bendrovė „NT slėnis“
ARCHITEKTAI: UAB „Cloud architektai“ (architektas Antanas Dagelis)
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Naresta“
ENERGINIO NAUDINGUMO KLASĖ: A+
AUKŠTŲ SKAIČIUS: 8 (+2 požeminiai)
Statybų pradžia: 2019 m. birželis
Statybų pabaiga: 2021 m. kovas
INVESTICIJOS: 40 mln. eurų

Investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdomas fondas „Lords LB Special Fund I Subfund B“, vystantis šį objektą, pripažįsta, kad didelę įtaką A+ energinio naudingumo klasės verslo centre suprojektuotiems sprendimams turėjo auganti aukščiausios klasės biurų paklausa. O patalpų komfortas jau tapo savaime suprantamu nuomininkų reikalavimu. Pasirinkus biurą tvariame pastate, jį eksploatuojant gaunamas taupymo efektas atitenka nuomininkui. Antai „Lvovo“ metinis šalčio poreikis yra 650 MWh. Bet įdiegus automatines nuo perkaitimo saugančias fasado žaliuzes, per metus pastatui reikės tik 310 MWh vėsos. Elektros sąnaudas dar labiau mažins efektyvi šalčio gamyba ir tiekimas.

„Vystome išskirtinius pastatus ir jų kompleksus centrinėse miesto vietose. Visos “Lords LB Asset Management” valdomų fondų investicijos yra vertinamos ne tik ekonominiu, bet ir aplinkosauginiu aspektu. Maksimali investuotojų grąža ir ESG (angl. Environmental Social Governance) politikos tikslai gali būti pasiekti lygiagrečiai, nes tvari statyba atsiperka“, – įsitikinęs „NT slėnis“ direktorius Karolis Tuinyla.

Pasak jo, vystytojas aktyviai dalyvavo statybų procese, ypač daug prisidėjo patyręs „Lords LB“ komandos statybos projektų vadovas Gintaras Mikštas. Dirbant kartu su generaliniu rangovu ir projektuotojų komanda pavyko optimizuoti dalį techninio projekto sprendinių, o sutaupyti pinigai buvo investuoti į tvarumą, architektūrą ir inžinerines sistemas. Įgyvendintų priemonių dėka, pradėtam statyti kaip „Excellent“ pastatui dabar siekiama „Outstanding“ lygio įvertinimo.

„Lvovo“ biurai pritaikyti kompleksiškiems nuomininkų lūkesčiams tenkinti, įrengtos trys transformuojamos konferencijų salės, veikia modernios inžinerinės sistemos. Biurų pastato plotas kartu su požemine automobilių stovėjimo aikštele siekia 23 tūkst. kv. metrų. Dviejų aukštų 240 vietų požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje įrengtos vietos elektromobiliams ir stovai dviračiams.

Sklypas yra išsidėstęs tarp sostinės Lvovo ir Krokuvos gatvių, T formos sankryžoje. Siekiant tarsi pratęsti Gegužės 3-iosios gatvę, kad važiuojant nuo Konstitucijos pr. būtų galima tiesiog palįsti po namu ir išvažiuoti į Krokuvos g., buvo atnaujinta ir aplinkinė infrastruktūra sostinės Šnipiškėse – išasfaltuota ir sutvarkyta sostinės Krokuvos g. atkarpa, taip pat suprojektuota ir įrengta praplatinta nauja šviesoforo reguliuojama sankryža Lvovo gatvėje.

GATVĖS TĘSINYS TARP DVIEJŲ PERPJAUTŲ TŪRIŲ

Verslo centro „Lvovo“ projekto autoriai ir architektai – UAB „Cloud architektai“. Jų sukurtas statinys – tarp vizualiai arti vienas kito suformuotų tūrių pratęsta gatvė, tarsi įeinanti į pastato vestibiulį po kabančiu fasadu. Būtent dėl šios idėjos pastato atrijus buvo suprojektuotas tarsi estetinis gatvės tęsinys – dengta gatvė.

Įmonės vadovas, architektas Antanas Dagelis pasakoja, kad pirmoji, nenugludinta idėja, žaibiškai atėjusi kuriant „Lvovo“ architektūrinę koncepciją, buvo rami, berėmio fasado, švarių ir itin paprastų, lakoniškų formų bei tūrių kompozicija. Du pastato korpusai yra lyg išilgai perpjautas, padalintas tūris, todėl vidinės atrijaus sienos turi nemažai stiklo plokštumų. Atrijaus stogas išsiskiria dėl konstrukcinio sprendinio – masyvių metalo sijų konstrukcijos įrėmintų švieslangių. Šiose sijose įrengti šviestuvai tamsiuoju paros metu atrijaus vidaus perspektyvoje sukuria nesibaigiančio tunelio įspūdį.

Kaip sako projekto autorius, drąsiausias architektų komandos sprendimas šiame projekte yra pastato fasadas, kurio išorinis sluoksnis – stiklas, be jokių lamelių, grotelių ir kitų fasado sprendimą palengvinančių elementų: „Priėmėme su komanda drąsų sprendimą ir šoninius ilguosius pastato fasadus stengėmės sukurti kuo monumentalesnius ir švaresnius. Dvigubo fasado išorinis sluoksnis švarus kaip veidrodis ir atspindi aplinką: Šnipiškių medinius namelius, alyvas prie jų gonkelių ir visą erdvę.“

Dvigubas hibridinis verslo centro fasadas su automatinėmis žaliuzėmis architektūrine prasme suteikia švaraus, monumentalaus stiklo fasado plokštumos įvaizdį, bet jį sukurti be papildomų elementų pagalbos yra labai sunku ir rizikinga.

Vertindamas Konstitucijos prospekto ir lietuviškų dangoraižių kaimynystę bei Šnipiškių vietovės urbanistinę sistemą, architektas A. Dagelis teigia, kad aukščio požiūriu „Lvovo“ yra kaip tarpinis lygis tarp labai žemo ir labai aukšto: „Turime pirmąją Konstitucijos prospekto liniją su jau įsišaknijusiu Savivaldybės, „Europos“ ir Registrų centro lokaliu aukštybinių pastatų centru. Tačiau nuo jų naująjį pastatą skiria Lvovo ir Giedraičių gatvės. Už kelių žingsnių į vieną pusę lokaliai – iki maksimalios altitudės iškilęs „Reviv“ arfos formos pastatas, į kitą pusę – Šnipiškių medinės architektūros vieno aukšto gyvenamieji pastatai.“

Architektas prisimena, kaip verslo centro projektavimo pradžioje, apžiūrinėjo Lvovo g. 37 sklypą: „Tada aiškiai supratome, kad esame antroje choro pakyloje, tad „Lvovo“ yra kaip mediacijos procesas: bandėme vizualiai sutaikyti abi puses – lietuviškai aukštus dangoraižius ir vieno aušto dvišlaičius medinius namelius, kurie, tenka prisipažinti, yra vertingi, ir atrodo tokie įaugę, susiformavę kaip miestelis mieste.“ Į klausimą, ar šis pastatas negalėjo būti aukštesnis, tvaraus statinio architektas atsako be užuolankų: „Jeigu atsidūrus vietoje, kurioje už 5 metrų atsiveria tarsi kitas – medinių namukų, gyvatvorių, linkstančių gėlių ir jaukių gyventojų susikurtų kiemelio oazių – gyvenimas, dėl to nesuvirpėtų ranka, tikrai galima daryti ir aukštesnį. Mums ir užsakovui ranka suvirpėjo. Matyt, nesame abejingi aplinkai.“

APLINKAI DRAUGIŠKA STATYBA

Aukštus aplinkosaugos reikalavimus atitinkančio verslo centro projekto sprendinių sėkmingą įgyvendinimą užtikrino statybos generalinio rangovo UAB „Naresta“ patirtis ir profesionalumas. Daugiau nei du dešimtmečius sėkmingai veikianti bendrovė yra vienas patikimiausių generalinių rangovų Lietuvoje, o jos įgyvendinti objektai patvirtina didelę patirtį bei kvalifikaciją, todėl užsakovai renkasi ją įgyvendinti sudėtingiausioms komercinių objektų idėjoms, kurių netrūko projekte „Lvovo“.

„Naresta“ generalinis direktorius Arūnas Šlenys: „Geras planavimas ir ilgametė patirtis rinkoje užtikrino, kad bendrovė „Naresta“ sėkmingai ir laiku įgyvendino dar vieną sudėtingą ir įspūdingą projektą – „Lvovo“ verslo centro darbuotojams sukurta kokybiška darbo aplinka“.

„Naresta“ jau yra pastačiusi ne vieną „žaliąjį“, tvarų, funkcionalų bei kitomis savybėmis išsiskiriantį verslo centrą, tad dirbti pagal BREEAM reikalavimus jai nėra naujiena ar iššūkis. Bet, kaip pasakojo įmonės projektų vadovas Jevgenij Kleinov, projektas „Lvovo“ yra pirmasis įmonės statomas pastatas, kuriam siekiama aukščiausio „Outstanding“ standarto įvertinimo.

Ir gamtai, ir žmonėms draugiškame statybų procese visos statybinės atliekos buvo rūšiuojamos, didžioji dalis jų – perdirbamos, statybos darbams buvo naudojami vandenį ir elektros energiją taupantys prietaisai, daliai statybų aikštelės apšviesti panaudota saulės elementų atsinaujinančioji energija. Pastato fasadui įrengti parinktos akį traukiančios medžiagos, turinčios EPD (angl. Environmental product declaration) deklaracijas. Taip pat objekte sukurtos patogios darbo sąlygos: įrengti dušai, valgyklos patalpos, statybų aikštelė pritaikyta žmonėms su negalia.

SUDĖTINGIAUSI KONSTRUKCINIAI IR MENINIAI SPRENDIMAI

Šio 8 aukštų pastato konstrukcijos buvo suprojektuotos ir turėjo būti sumontuotos taip, jog sudarytų kuo retesnį kolonų tinklą – kad vidaus patalpų planavimas būtų patogus, o požeminė automobilių saugykla erdvi. Statinyje vyrauja 11-12 metrų ilgio tarpatramiai, kai kur siekiantys net 14 metrų. „Naresta“ pademonstravo profesionalumą įgyvendindama šiuos sudėtingus „Lvovo“ projekto konstrukcinius sprendinius.

Ne mažiau svarbu buvo užtikrinti kuo mažesnį gelžbetoninių perdangų storį, kad po jomis tilptų gausi šiame pastate integruota inžinerinė įranga ir būtų išsaugoti statytojo keliami reikalavimai dėl patalpų aukščio. Todėl buvo panaudotos iš anksto įtemptos gelžbetoninės konstrukcijos, įtemptas monolitas, kompleksinės plieno ir betono sijos. “Tradicinė monolitinė statyba nebūtų leidusi sukurti tokio pastato, todėl buvo pasirinktas mišrus surenkamasis karkasas”, – teigė J. Kleinov.

Generalinis rangovas pastate įgyvendino daug nestandartinių statybos sprendinių – nuo kabančiųjų laiptų iki stiklo fasadą laikančio įspūdingo dydžio plieninio fachverko (sienos karkaso – red.) įrengimo. Vienas iš fasado fragmentų taip pat yra kabantis, o jo sprendimas įgyvendintas pasitelkus metalo konstrukcijų bei aliuminio ir stiklo sistemą. Tai padėjo išlaikyti maksimaliai didelius stiklo matmenis – buvo profesionaliai įgyvendintas drąsus architektų sumanymas.

Įrengtas išskirtinis dvigubas fasadas – aukštos kokybės dvigubi elementiniai profiliai. Vidinio aliuminio-stiklo fasado sistema užtikrina pastato sandarumą, apsaugą nuo atmosferinių kritulių ir gerą šilumos varžą, išorinis stiklo sluoksnis suteikia pastatui prabangų architektūrinį vientisumą ir išskirtinumą, papildytą vadinamosiomis fasado akimis, kurių kontūrą paryškina veidrodiniai elementai.

Pastato atrijus, pagal architektų sumanymą, įrengtas tarp dviejų tarsi perpjautų tūrių, o vidinės jo sienos turi nemažai stiklo plokštumų. Tai viena didelė erdvė, kurios aukštis nuo grindų iki švieslangio yra 33 metrai. Statant ir įrengiant šią erdvę, generalinio rangovo sprendimais pavyko optimizuoti darbus ir sutrumpinti jų terminus. Iš pastolių sistemos buvo sumontuota kabančioji konsolinė platforma, tad dirbdami ant jos darbininkai montavo švieslangio konstrukcijas, inžinierines sistemas ir atliko apdailos darbus. Sėkmingai atskyrus darbo zonas, tuo pat metu apdailos darbai netrukdomai buvo vykdomi ir vestibiulyje.

„Užtikrinome kokybišką atrijaus sienų, grindų, kitų konstrukcijų ir elementų griežtų linijų suvedimą. Sukurtas erdvės vientisumas, kurio įgyvendinimui įmonės „Naresta“ komanda skyrė ypatingą dėmesį – statybinės paklaidų, kurios tokiems konstrukciniams elementams įprastai yra leistinos, čia buvo negalimos ir rezultatas tai atspindi“, – teigia projektų vadovas.

SKAITMENINIAI ĮRANKIAI IR MODERNIOS SISTEMOS

Projektui „Lvovo“ buvo dėmesingai atrinktos aukštus tvarumo reikalavimus atitinkančios medžiagos, gaminiai bei inžinierinė įranga. Pastate panaudotos premium klasės inžinerinės sistemos, tokios kaip dvigubi elementiniai profilio fasadai su automatinėmis žaliuzėmis, kurios valdomos iš įrengtos meteorologinės stotelės ir reaguoja į šešėlio pasikeitimą. Ant statinio stogo veikia saulės elektrinė. Verslo centre integruota gausi inžinerinė įranga nekrinta į akis: ant stogo išdėstyti įrenginiai paslėpti už fasado parapetų ir sukuria efektą, kad stogas neapkrautas. O kita įranga paskirstyta pastato aukštuose ir požeminėse aikštelėse įrengtose techninėse patalpose.

Modernios inžinerinės sistemos integruotos į vieningą pastato sistemą: iš vienos darbo vietos galima stebėti ir valdyti vėdinimo sistemas, mikroklimato zonas, apšvietimą bei fasado žaliuzes. Įrengta bendra gaisro aptikimo, įsilaužimo, įeigos kontrolės sistema bei patikima personalo evakavimo sistema. Konferencijų erdvėse veikia šiuolaikiniai audio-vizualiniai bei konferencijų valdymo sprendimai. Patalpų apdailai panaudotos įvairios akustinės sienų ir lubų apdailos medžiagos sukuria komfortišką garso izoliacijos klasę ir puikią akustiką.

„Lvovo“ statybos generalinė rangovė projekte pasitelkė pažangius statybų proceso organizavimo būdus. Visos inžinerinės pastato sistemos buvo projektuojamos naudojant trimatį (3D) pastato informacinį modeliavimą (angl. Building Information Management, BIM), tad visų sričių specialistai jau projektavimo stadijoje 3D aplinkoje galėjo matyti klaidas bei neatitikimus ir jų išvengti, pasitarimai vyko nuotoliniu būdu, o visa informacija proceso dalyviams buvo pasiekiama „debesies“ saugykloje. „Skaitmeniniai įrankiai taupo laiką ir atliekant darbus statybų aikštelėje, nes išvengiama taisymų. Taip pat lengviau ir nuosekliau valdomi statybų procesai“, – sako J. Kleinov. Skaitmeniniai įrankiai užtikrino puikų darbo organizavimą ir terminų laikymąsi, nors objekte dirbo beveik 100 rangos įmonių ir vidutiniškai daugiau kaip 300 specialistų per dieną, o darbų piko metu specialistų aikštelėje būdavo apie 400.

KONSTRUKCIJOS, IŠPILDANČIOS ARCHITEKTŪRINIUS SPRENDIMUS

Vienas svarbiausių uždavinių įgyvendinant bet kurį projektą – rasti sprendimus, kurie padėtų kuo tiksliau įgyvendinti architekto viziją. Dėl šios priežasties, projektuojant verslo centrą „Lvovo“, perdangų konstrukcijoms buvo pasirinktos įmonės „Peikko Lietuva“ gaminamos sijos DELTABEAM®.

„Vienas pagrindinių užsakovo pageidavimų buvo sukurti dideles pastato erdves, o tai suteiktų daugiau laisvės patalpų išdėstymui. Naudojant 8 m ilgio sijas DELTABEAM®, buvo galima projektuoti 12 m pločio perdangos plokštes pastato centrinėje dalyje. Tai padėjo sukurti patalpų erdvumo ir lengvumo pojūtį“, – teigia „Peikko Lietuva“ pardavimų inžinierė Rima Daukšienė.

Pasak specialistės, didelę įtaką kompozitinių sijų pasirinkimui turėjo ir tai, kad užsakovai norėjo sutaupyti pastato aukščio, o fasaduose turėjo būti 13 m ilgio angos be jokių konstrukcinių elementų. „Dėl šio itin didelio tarpatramio buvo nuspręsta naudoti sijas DELTABEAM®, nes kitos galimos konstrukcijos būtų buvusios apie 1 m aukščio ir netenkintų architektūrinių sąlygų, o mes galėjome pasiūlyti 0,6 m aukščio siją, kuri atitiko visus techninius reikalavimus“, – apie projekto išskirtinumą pasakoja specialistė.

R. Daukšienė taip pat atkreipia dėmesį, kad su sijomis DELTABEAM® ir daugiaaukštėje stovėjimo aikštelėje, ir pačiame pastate buvo galima lengvai sumontuoti inžinerinių sistemų tinklus, nes iš perdangos neišsikiša konstrukcijos rėmsijės.

Statyboms pristatytos sijos, kurių bendras ilgis beveik 2 km, ir tai yra vienas didžiausių projektų Lietuvoje, kuriame naudojamas šis efektyvus konstrukcinis sprendimas. Svarbu, kad visas sijų DELTABEAM® projektavimas ir skaičiavimai atliekami „Peikko“ inžinierių, kurie nuolat bendrauja su užsakovais ir atsižvelgia į jų poreikius.

ĮSPŪDINGAS MASYVIŲ METALO KONSTRUKCIJŲ KARKASAS

Pagal drąsų „Lvovo“ architektų sumanymą įrengti stiklinį fasadą, reikėjo tiksliai ir patikimai įgyvendinti viziją. Atsakinga užduotis buvo patikėta patyrusiai nestandartinių metalo konstrukcijų gamybos įmonei „Aldeva“, kuri šiam objektui pagamino 140 tonų tvirtų ir masyvių konstrukcijų elementų.

„Šis išskirtinis projektas mums netapo iššūkiu ir buvo sėkmingai įveiktas, nes turime daug nestandartinių konstrukcijų gamybos bei montavimo patirties“, – teigia fasado ir atrijaus stogo metalines konstrukcijas pagaminusios UAB „Aldeva“ projektų vadovas Šarūnas Brazaitis.

Pirminis būsimo pastato „Lvovo“ konstrukcijų vaizdas gimė 3D aplinkoje. Šiaurinį ir pietinį pastato stiklinius fasadus laikantis įspūdingo dydžio plieninis fachverkas (sienos karkasas – red.) pasirodė būsiantis itin nestandartinis gaminys, bet tai nesukėlė gamintojui keblumų.

Iš didžiulio 100 mm storio ir 360 mm pločio metalo lakšto buvo išpjauti horizontaliai tvirtinami metalinio karkaso elementai, kurių pagaminta po tris šiauriniam ir pietiniam fasadams. Horizontaliųjų sijų ilgis siekė 12 metrų. Joms vertikaliai sujungti pagaminti dar 48 masyvūs konstrukcijos elementai – po 24 šiauriniam ir pietiniam fasadams. Vertikaliosios sijos buvo pagamintos su loviniu profiliu išorinėje dalyje – stiklo fasado plokštėms įtvirtinti. Šių fasadų viršutinės santvaros pagamintos iš masyvaus dvitėjinio profilio HEM320. Kiekvienos 13,5 m ilgio santvaros svoris siekė apie 9,5 tonos.

Milžiniška, masyvi metalinė sienos karkaso konstrukcija, kurios horizontalūs elementai sukryžiuoti su vertikaliaisiais, brėžinyje primena languotą sąsiuvinio lapą. Daugelį šių įspūdingų metalo elementų jau paslėpė statybų ir apdailos medžiagos. Tačiau dalį konstrukcijų ir dabar užvertus galvą galima pamatyti pastato atrijaus viršuje: visą erdvę užliejantys saulės spinduliai krinta per didelius stogo švieslangius. Šiai stogo konstrukcijai įrengti UAB „Aldeva“ pagamino 11 masyvių sijų, kurių kiekvienos ilgis – po 13,2 metro.

Verslo centre sumontuota sifoninė lietaus surinkimo sistema „Geberit Pluvia“ veiksmingai ir patikimai šalina vandenį nuo stogo net smarkių liūčių metu, be to, šiai sistemai reikia daug mažiau ir mažesnio skersmens vamzdynų bei įrengiamų nuotekų sistemų skaičius yra minimalus, tai leidžia sutaupyti erdvės ir neriboti architektų sumanymų, o jos montavimas ir eksploatavimas yra ekonomiškesni, palyginti su savitakine pastato lietaus nuotekų sistema.

Pastate įrengti penki aukštos efektyvumo klasės panoraminiai „Schindler 5500“ modelio liftai, turintys išmaniąją valdymo sistemą „Schindler Port“, kuri geba analizuoti keleivių judėjimo srautus ir užtikrina, kad keleivių kelionė liftu būtų maksimaliai greita ir komfortiška.

Verslo centre „Lvovo” sumontuotos aukščiausią saugumo lygį užtikrinančios skandinaviško tipo „ABLOY EL580“ elektromechaninės durų spynos, o patikimam ir lengvam jų uždarymui panaudoti „ABLOY“ DC500 ir DC700 durų pritraukikliai bei įdiegta „Abloy“ generalinio rakto sistema.

Patogioms ir estetiškoms verslo centre „Lvovo“ grindims įrengti UAB „Kitoks požiūris“ pasiūlė biurams skirtų kiliminių dangų gamybos lyderės kompanijos „Desso“ kilimines plyteles.

PRAKTIŠKI IR ESTETIŠKI GAMINIAI ELEKTROTECHNIKOS INSTALIACIJAI

Gausūs elektros, duomenų perdavimo ir multimedijos prietaisų laidai moderniame verslo centre „Lvovo“ patogiai ir estetiškai paslėpti po grindimis. Kuriant naujojo pastato elektrotechnikos infrastruktūrą, išvengti instaliacijos chaoso padėjo visada praktišką ir paprastą sprendimą turintis „OBO Bettermann“ – vienas iš elektrotechnikos gaminių tiekėjų. Čia sumontuotos „OBO Bettermann“ metalinės kabelių klojimo sistemos ir elektros instaliacijos sprendimai, skirti biurams įrengti, bei įvairios „OBO Bettermann“ grindinės dėžės, skirtos darbo vietų elektros instaliacijos prietaisams montuoti po grindimis, kai reikia sujungti daug įrangos.

„Lvovo“ dizaineriai pasirinko idealų sprendimą – į akis nekrintančio dizaino „UDHome“ serijos instaliacines dėžes su atsidarančiu liuko dangčiu. Šios kvadratinės į grindis įleidžiamos dėžės išsiskiria kompaktiška konstrukcija ir elegantiška išvaizda – tinka net pretenzingiausiame interjere, be to, grindyse joms reikia kur kas mažiau vietos nei kitiems elektros instaliacijos mazgams.

Dėl aukštos kokybės medžiagų ir įvertintų pranašumų betonuojamos grindinės dėžės „UDHome“ yra puikiai paruoštos kasdieniams iššūkiams. Jos tinka ir betoninėms, ir pakeliamosioms grindims. Su jomis elektros energijos tiekimą ir duomenų perdavimą galima turėti ten, kur reikia, ir bent keliose vietose, kur numatoma darbo arba įrenginių vieta.

„UDHome“ dėžių viršus gaminamas iš žalvario arba nerūdijančiojo plieno. Atverčiamas dėžės liuko dangtis turi įgilinimą grindų dangos fragmentui ir siauras briaunas, todėl jis puikiai susilieja su bet kurios patalpos interjeru. Grindų danga integruojama į liuko dangtį, tad, sumontavus dėžę ir paklojus dangą, grindyse matyti tik laido išvadas ir nerūdijančiojo plieno ar žalvario rėmas. Kai liuko dangtis uždarytas, jį pastebėti sunku, jis nedarko interjero.

Atsižvelgiant į poreikius, „OBO Bettermann“ siūlomos „UDHome“ grindinės dėžės gali būti skirtos dviem, šešiems arba dvylikai elektros instaliacinių ir multimedijos prietaisų modulių. Modernus dizainas, vietos taupymas ir paprastas montavimas bei naudojimas – geriausios „UDHome“ serijos grindinių instaliacinių dėžių savybės.

RAMIĄ ATMOSFERĄ SUKURIA ESTETIŠKAI PATRAUKLIOS AKUSTINĖS MEDŽIAGOS

Verslo centre „Lvovo“ kuriant estetiškai ir ergonomiškai palankią žmogui aplinką, įvairiomis akustinėmis sienų ir lubų apdailos medžiagomis užtikrinta puiki akustika, garso izoliacija ir estetinis vaizdas.

Įmonė „LT Project“ įrengė akustinę sienų dangą naujojo pastato atrijaus erdvėje, konferencijų salėse ir visose biurų erdvėse. Akustiniam komfortui pasiekti panaudojus nedegias akustines sienų plokštes su natūralaus medžio lukšto apdaila, taip pat buvo įgyvendinti išskirtinės estetikos ir net keli funkciniai reikalavimai.

„Vertinant iš pirmo žvilgsnio, pastato atrijui suprojektuota tarsi nesudėtinga apdaila, nes matoma tiktai dekoratyvi lukštuotų akustinių lamelių plokštuma, sulygiuota su kitomis sienų plokštumomis. Bet nerdami į detales pamatytumėte, kad tai gana sudėtingas sprendinys. Visų pirma, pastato atrijui buvo reikalinga A2 degumo klasės akustinių lamelių sistema. Todėl čia naudotos medžio lukštu dengtos A2, S1, d0 gaisro atsparumo klasės, „ribs“ tipo, juodos šerdies akustinės lamelės. Akustiniai apdailos elementai buvo montuojami tarsi šachmatų lentos principu: vienas blokas vertikaliai, kitas – horizontaliai. Mineralinė vata šiuose blokuose sumontuota skirtingo storio, siekiant išgauti geriausią akustinę sugertį. Po ta pačia apdaila tam tikrose vietose yra paslėptos revizinės durys ir liukai. Taip pat šia apdaila uždengtos durys į konferencijų sales“, – komentuoja „LT Project“ pardavimų vadovas Arvydas Kukys.

Panašus, tik smulkesnis sienų apdailos raštas atkartotas ir pastato biurų erdvėse. Kad būtų sukurta optimali akustinė aplinka, biurų sienų apdailai panaudotos ąžuolo CPL dengtos akustinės „Slimline“ tipo lentelės. Po šia estetiškadanga taip pat sėkmingai paslėpti funkciniai elementai.

Modernūs akustiniai sprendimai prisidėjo kuriant išskirtinės estetikos interjerą: biurų erdvėse sienų apdailai naudotos akustinės lamelės, tarsi atrijaus apdailos atspindys, suteikia pastatui bendrumo ir vizualaus vientisumo įspūdį.

MINIMALISTINĖS FORMOS IR OPTIMALIOS FUNKCIJOS

Pasirenkant vonios patalpų įrangą dideliuose verslo centruose, kur dirba daug žmonių, vienas svarbiausių kriterijų – intensyviai naudojamų gaminių funkcionalumas ir kokybė. Tvaraus pastato „Lvovo“ WC kambariuose sumontuotų šveicarų gamintojo „Laufen“ gaminių bruožas – minimalistinės formos, aukšta kokybė ir optimalios funkcijos, o jų medžiagos pagrindinės sudedamosios dalys yra gamtinės žaliavos.

Naujojo verslo centro WC kambariuose įrengti pakabinami unitazai „Laufen Pro Rimless“ su plonu lėtaeigiu dangčiu – puikus pasirinkimas norintiesiems patikimai veikiančio, greitai vandenį nuleidžiančio ir tylaus įrenginio. Unitazo „Pro“ puodas neturi antbriaunio, tad nėra vietos nešvarumams ir nuosėdoms kauptis. Bekraščių puodų konstrukcija leidžia itin efektyviai naudoti vandenį, o jų priežiūra lengva. Novatoriška ir veiksminga vandens paskirstymo sistema leidžia švariai ir ekonomiškai nuplauti visą vidinį puodo paviršių su 6/3 bei 4,5/3 l mechanizmų versijomis. Ši higieniška sistema taupo vandens išteklius ir saugo gamtą. Pakabinamiems unitazo puodams reikia mažiau vietos.

Žmonių su negalia patogumui verslo centro WC patalpose sumontuota specialios ergonomikos vonios kambario įranga. Aukščiausius higienos standartus atitinkantys unitazai „Laufen Pro Liberty Rimless“ yra pritaikyti naudotis neįgaliesiems. Pakabinami unitazai su horizontaliu vandens nuotaku yra aukštos kokybės, modernaus dizaino produktai, pagaminti iš higieniškos ir patvarios medžiagos. Jų priežiūrai nereikia papildomų pastangų – lengvai prieinamos visos puodo vietos ir visi nešvarumai veiksmingai nuplaunami. Iš aukštos kokybės medžiagos pagaminti „Laufen“ unitazai yra patvarūs ir ilgalaikiai. Verslo centro WC patalpose sumontuoti specialios ergonomikos praustuvai „Laufen Pro Liberty“ su anga maišytuvui viduryje, kurių perlajos tipas standartinis, yra skirti žmonėms su negalia.

Pasak dizainerių, „demokratiškas“ vonios kambario gaminių „Laufen Pro“ serijos dizainas – tai modernus atsakymas į reikalavimą, kad visi turi teisę į geros kokybės dizainą. Visi „Laufen“ sumodeliuoti vonios kambariai atitinka aukščiausius dizaino standartus su neprilygstama šveicariška kokybe.

 

MODERNIOS MIKROKLIMATO VALDYMO SISTEMOS

Pagrindinių verslo centro „Lvovo“ mechaninių sistemų diegimas buvo patikėtas vienai didžiausių inžinerinių sistemų kompanijų Lietuvoje – UAB „AIRCS“, kuri projekto įgyvendinimo metu tapo „MVP Lietuva“. Šis žingsnis žengtas siekiant susieti įmonės pavadinimą su pagrindiniu bendrovės akcininku „MVP Group“, kaip tai padaryta Didžiojoje Britanijoje bei Latvijoje, taip pat pabrėžti bendrovės ir jos klientų partnerystę.

„MVP terminas, manau, puikiai žinomas visiems sporto mėgėjams. Tai yra apdovanojimas, kuriuo įvertinamas naudingiausias komandos žaidėjas įvairaus formato varžybose bei turnyruose. Mes kiek transformuojame šį terminą: savo klientams siekiame būti naudingiausiais partneriais (angl. Most Valuable Partner). Tokiais, kurie savo klientą lydi kiekviename projekto žingsnyje, įsigilina į jo situaciją, siūlo ir įgyvendina efektyviausius ir klientui naudingiausius bei tinkamiausius sprendimus“, – sako „MVP Lietuva“ vadovas Andrius Germanovičius.

Investuotojo „Lords LB Special Fund I Subfund B“ tikslas šiame projekte buvo sukurti maksimalų komfortą tvaraus pastato biuruose, t. y. pageidaujamą oro temperatūrą, drėgnumą bei kitus rodiklius, kurie būtų pasiekti nejaučiant oro srautų ir didelių temperatūros svyravimų bei sistemai skleidžiant minimalų triukšmą. Visus užsakovo lūkesčius sėkmingai įgyvendino UAB „MVP Lietuva“, kuri įrengė naujojo verslo centro vėdinimo, vėsinimo ir oro kondicionavimo sistemas, panaudojusi visame pasaulyje puikiai žinomų gamintojų produkciją, pasižyminčią inovatyviais ir energiją tausojančiais sprendimais.

„Įgyvendindami mums patikėtus darbus, stengėmės užtikrinti, kad patalpų oro drėkinimo ir sausinimo procesai verslo centre būtų valdomi sklandžiai ir efektyviai. Mažiausiomis energijos sąnaudomis užtikrinome aukščiausio lygio mikroklimatą. Visi naujajame pastate instaliuoti inžineriniai įrenginiai yra sertifikuoti „Eurovent“ ir atitinka A+ pastato klasei keliamus energinio naudingumo reikalavimus“, – pasakoja įmonės „MVP Lietuva“ direktorius.

Siekiant užtikrinti optimalų aprūpinimą šviežiu oru, panaudoti naujos kartos vėdinimo įrenginiai „Systemair Geniox GO“ su daugybe inovatyvių sprendimų ir atitinkantys visus premium klasės įrangai keliamus reikalavimus: L1 sandarumo, T2 šilumos laidumo, TB2 rėmo šalčio tiltelių klasės.

Projektuojant „Lvovo“ numatyta, kad objektas turės atitikti aukščiausios energinės klasės reikalavimus ir sieks „BREEAM Excellent“ sertifikato. Pastatui parinktas šalčio sijų sprendimas, kuris leis patalpose sukurti komfortą. Verslo centre integruotos koncerno „FläktGroup“ gaminamos šalčio sijos „Wega II“, sukurtos atsižvelgiant į aukštus šiuolaikinio dinamiško biuro reikalavimus, kai galimybė pritaikyti patalpų komforto sistemą išdėstymo pokyčiams ne mažiau svarbi nei naujausi energijos taupymo sprendimai. Aukštos kokybės įrenginiai padeda taupyti energiją, sukuria komfortišką mikroklimatą ir suteikia patalpų naudotojui lankstumo.

Šalčio bei šilumos tiekimui pereinamuoju laikotarpiu pasirinkta „LG Electronics“ įranga – sumontuoti šilumos siurbliai „oras–vanduo“. Korėjiečių gaminami įrenginiai atitinka aukštą A+ energinio naudingumo klasę ir palaiko vienus aukščiausių energinio naudingumo koeficientų (EER ir COP) visoje šilumos siurblių rinkoje. Šie šilumos siurbliai tiekia šaltą vandenį į šalčio sijas arba karštą vandenį į šildymo prietaisus, kurie efektyviai veikia ir iki –25 °C lauko temperatūros šildymo režimu.

Sustygavus visos statybų komandos veiksmus, vystytojo atstovų, generalinio rangovo UAB „Naresta“ atstovų, taip pat techninės priežiūros atstovų UAB „Contestus“ profesionalūs ir laiku priimami sprendimai leido projektą įgyvendinti iki numatyto termino, o dėl geležinės tvarkos objekte išvengta didesnių ir šiuo metu labai aktualių rūpesčių, susijusių su COVID-19 pandemija.

Įgyvendinusi šį projektą, „MVP Lietuva“ komanda tikisi, kad pavadinime užšifruotas šūkis „Lvovo“ objekte yra įgyvendintas, ir jau imasi naujų projektų, apie kuriuos bus galima kalbėti artimiausioje ateityje.

TYLIAI IR ŠVELNIAI ŠILUMA APGAUBIANTYS PRIETAISAI

Darbo erdvėje švelni ir tyliai apgaubianti šiluma kuria darbingą ir jaukią atmosferą. „Lvovo“ darbuotojams ją užtikrins patalpoms šildyti pasirinkti ilgalaikiai ir patikimi UAB „Konveka“ gaminami konvektoriai. Projekte panaudoti trijų rūšių prietaisai – nuo natūralios konvekcijos iki sudėtingų prietaisų su ventiliatoriais.

UAB „Konveka“ direktorius Donatas Grigonis komentuoja, kad toks pasirinkimas šiame tvariame projekte logiškas ir suprantamas: „Pastato šildymui naudodami mūsų konvektorius, užtikrinate, kad jis bus šildomas ekonomiškiausiu būdu. Mažo vandens tūrio konvektoriai priskiriami prie mažiausią inerciją turinčių šildymo prietaisų. Jie žaibiškai reaguoja į menkiausius patalpos temperatūros pokyčius, užtikrindami optimalų šiluminės energijos panaudojimą ir tuo pačiu maksimalų komfortą. „Konveka“ prietaisai reaguoja į visus papildomus šilumos šaltinius patalpoje: jeigu ją prišildo saulė ar susirinkę žmonės arba veikianti įranga, netgi verdantis arbatinukas – konvektoriaus galia sumažėja arba jis išsijungia, tad patalpa neperšildoma, o energija nešvaistoma. Taip konvektoriai taupo energiją.“

Visų UAB „Konveka“ gaminamų šildymo prietaisų galios yra nustatytos nepriklausomose akredituotose laboratorijose, todėl gamintojo pateikiami galingumų duomenys yra visiškai patikimi.

Patalpose, kur įrengti stikliniai fasadai ar vitrinos, montuojami visiškai įleidžiami į grindis natūralios konvekcijos konvektoriai FC arba konvektoriai su ventiliatoriais, kurių įmonės gaminių asortimente yra net 36. Natūralios konvekcijos konvektorių galingumo dažniausiai pakanka kompensuoti šilumos nuostolius didesnio energetinio efektyvumo pastatuose. Ten, kur jo trūksta, renkamasi konvektorius su ventiliatoriais. „Lvovo“ projekte pasirinkti abiejų tipų konvektoriai: natūralios konvekcijos – FC ir konvektoriai su ventiliatoriais FH4-L3. Pastaruosiuose standartiškai komplektuojami patys ekonomiškiausi EC ventiliatoriai, kurių energijos suvartojimas yra 7 kartus mažesnis negu įprastų indukcinių. Dėl žemo skleidžiamo triukšmo, prietaisai su tokiais ventiliatoriais montuojami net miegamuosiuose.

Pastato laiptinėse arba po palangėmis verslo centre sumontuoti sieniniai natūralios konvekcijos konvektoriai WMC. Jie yra ne tik ekonomiškesnė alternatyva radiatoriams. Klasikinis dizainas ir lygūs paviršiai patinka architektams ir dizaineriams, todėl juos dažnai renkamasi vietoje įprastų šildymo prietaisų.

IŠSKIRTINIO DIZAINO IR YPAČ TIKSLIAI SUPROJEKTUOTAS APŠVIETIMAS

Verslo centro biurų patalpas, konferencijų sales ir bendrąsias erdves papuošė unikalaus dizaino, prie pastato architektūros priderinti šviestuvai, kurie ypač puikiai parinkti pagal ilgaamžes produktų charakteristikas. Įmonė „Šviesos technologijos“ verslo centrui „Lvovo“ pasiūlė „Zumtobel“, „Halla“, „Thorn“, „Delta Light“ ir kitų gamintojų šviestuvus, kuriems būdingos puikios hermetinės savybės ir ypatingai aukštas produktų efektyvumas – nuo 130 iki 150 lm/W. Taip pat įrengtas ir evakuacinis bei avarinis apšvietimas.

Parenkant apšvietimą projekte „Lvovo“, daug dėmesio skirta akinimo ir komforto kontrolei. Šiam projektui pasiūlyti šviestuvai buvo gaminami įvairiose šalyse: Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje ir Čekijoje. Jų pasirinkimą lėmė ypatingos savybės – plati neakinanti sklaida ir išskirtinis dizainas.

Pastato eksterjero apšvietimui įgyvendinti netradiciniai sprendimai: fasado perimetrą įrėminant apšvietimu, sukurtas levituojančio pastato efektas. Be to, asimetriniu šviesos srautu apšviestas žemės paviršius.

„Pavyko užtikrinti aukštą komforto lygį, atitinkantį Lietuvos ir Europos higienos normose nustatytus šviesos lygius“, – džiaugiasi UAB „Šviesos technologijos“ įmonės komercijos direktorius Edgaras Gerdzevičius. Verslo centro apšvietimo sprendimai atitinka aukščiausius BREEAM bei EN apšvietimo reikalavimus.

Moderniam ir inovatyviam verslo centrui buvo pasirinkti išskirtiniai UAB „Betono mozaika“ aplinkotvarkos produktai. UAB „Betono mozaika“ vieninteliai Lietuvoje gamina betono gaminius su natūralaus akmens skaldele. Šios neslidžios, dviem skirtingomis skaldelėmis „Quartz“ ir „Lava“ dengtų gaminių dangos buvo paklota apie 1,5 tūkst. kv. metrų. Grindiniui pasirinkti 8 cm aukščio gaminiai „Prizma 8“.

Architektas A. Dagelis sako, kad žaliosios statybos standartus atitinkantys projektai, tokie kaip „Lvovo“, džiugina: „Nuo pirmojo žaliojo projektuoto pastato tvarumo idėja sužavėjo. Reikalavimai tokiems statiniams atrodo itin pagrįsti ir ateityje duodantys daug naudos.“ 

Nuotr.: Jevgenija Žukova – Černova


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų