MEDŽIAGOS, STILIUS, APGALVOTAS PROJEKTAS – KAS LEMIA INTERJERO ILGALAIKIŠKUMĄ?


Ilgalaikiškumas ir tvarumas – labai susiję dalykai. Neseniai praėjusios parodos „Baldai Interjeras Dizainas 2019“ metu iš vienų baldų gamintojų išgirdau, kad skandinavai jau nebekeičia baldų dažniau nei kartą per dešimtmetį. Nors finansiškai tikrai galėtų tai daryti. Vėl grįžtame prie „amžinų“ daiktų ir medžiagų, o interneto platybėse netgi kuriamos parduotuvės, prekiaujančios nesulaužomais ir nesudėvimais daiktais. Baldą galima pagaminti iš medžio masyvo ar metalo, o kiek ilgalaikis gali būti pats interjeras?

Portalas „designretailspace.com“ rašo, kad kurdamas ilgalaikį interjerą dizaineris vertina klasiką labiau už tuo metu atsiritančias „bangas“ ir madas, funkcionalumą ir paprastumą – labiau nei dekorą ir puošmenas.

Pasiteiravome žinomų visuomeninių bei privačių interjerų dizainerių, kokia jų nuomonė ir kas yra pagrindiniai ilgalaikio interjero elementai.

ILGALAIKIO STILIAUS PAVYZDYS – BEVEIK PRIEŠ ŠIMTMETĮ KURTAS MODERNAUS STILIAUS PAVILJONAS

Architektūros ir interjero studijos „Toota“ vadovė Justė Žibūdienė sutinka su užsienio portale išsakyta nuomone, kad klasikinis stilius – vienas ilgalaikiškiausių, tačiau kartu tai – jau praeities stilius.

„Jei renkamės klasikinį stilių, natūralu, kad viską įrengsime pagal tų dienų kanonus, tiesiog pasirinksime kitas medžiagas: galbūt pakeisime jas labiau technologinėmis, labiau inovatyviomis. Apie modernų stilių taip pat galime kalbėti kaip apie ilgalaikį. Tačiau tokiu atveju jau reikėtų atsižvelgti į kitus dalykus: kokios medžiagos naudojamos, kokios priemonės pasirenkamos, kokios yra jų dermės. Žinote, geriausias modernaus stiliaus pavyzdys man yra Van der Rohe (Mies van der Rohe, – red. past.) paviljonas Ispanijoje. Jis kurtas, atrodo, 1929 m., vėliau išardytas ir kopija pastatyta 1983-iaisiais, tačiau, jei aplankysite jį, atrodys, kad užbaigtas vakar. Jis – visiškai nepavaldus laikui“, – sako J. Žibūdienė.

Pašnekovė svarsto, kad pažvelgus į kokybiškai sukurtą modernų interjerą po šimtmečio, žinoma, į akis kris pasenusios technologijos, tačiau interjero kūrybos principai greičiausiai nebus pasikeitę.

„Jei teisingai suprojektuotos interjero proporcijos, gerai, tinkamai sudėliotos erdvės – šie sprendimai iš tiesų yra labiausiai neįveikiami laiko“, – įsitikinusi J. Žibūdienė.

„TRUMPO GALIOJIMO“ – RYŠKIOS TENDENCIJOS IR DETALĖS

„Trumpo galiojimo“ interjeru galima pavadinti tą, kurio sukūrimo metus nesunku atspėti, patyrinėjus apdailos medžiagas. Trumpai populiarumo spinduliuose suspindėjusios tendencijos dažniausiai būna ryškių formų ir spalvų – tačiau greitai sužibusios ir išpopuliarėjusios jos taip pat greitai ir užgęsta.

„Pavyzdžiui, šešiakampės plytelės. Pastebėjęs gali iškart pasakyti, kuriais metais jos buvo madingos. Paprasčiau tariant, visos apdailos medžiagos ir detalės, „aštresnės“ stiliaus prasme, išskirtinės, akcentinės, išduos trumpalaikiškumą“, – svarsto pašnekovė.

Jos teigimu, neabejotinai ilgalaikės bus natūralios medžiagos: natūralus medis, akmuo, stiklas, keramika, metalas. Kita vertus, šios medžiagos patį interjerą darys ilgalaikį tik su sąlyga, kad jis bus profesionaliai suprojektuotas stilistiškai, tinkamai suplanuotos patalpų erdvės.

„Gero interjero kanonai nesikeis – jie nepavaldūs laikui. Natūralios medžiagos – taip pat. Jos madingos tiek dabar, tiek po 20 metų“, – kalba J. Žibūdienė.

Kas dėl medžiagų, architektūros ir interjero studijos vadovė atkreipia dėmesį, kad būsto įrengimo metus gali išduoti ir metalo, naudojamo interjere, spalva.

„Buvo laikas, kai tiek šviestuvai, tiek durų rankenos ar baldų rankenėlės turėjo tokią pačią dangą. Tada kilo baltų šviestuvų era – tai įvyko maždaug prieš 15 metų. Gamyklos ėmė viską purkšti baltai, dažyti baltais dažais – atsirado net baltų maišytuvų! Po baltos atėjo juoda. O šiandien interjere turime labai daug geltonų metalų – vario, bronzos. Tačiau dabartis dėkinga tuo, kad rinkdamiesi šviestuvą jau galime pasirinkti bet kokią jo spalvą. Anksčiau galimybė buvo tik metalo spalva arba balta“, – metalinių interjero detalių retrospektyvą piešia pašnekovė.

MARMURAS IR BALDAI SIAUROMIS KOJELĖMIS – GRĮŽO, BET PRAEIS

Žibūdienė sako, kad laikinos madingos tendencijos neretai ateina per tam tikras spalvas. Įvairiose dizaino mugėse net renkamos metų spalvos. Jos gali būti labai viliojančios ir malonios akiai, tačiau, pavyzdžiui, visiškai netikti Lietuvos kontekstui.

„Kol spalva tampa madinga – užtrunka, nes tiek tekstilės, tiek baldų gamintojams reikia prisitaikyti, atsižvelgti į naująją spalvą. Taigi ji būna aktuali gal 2–3 metus. Na, interjere ji gali užsibūti iki penkerių metų. Todėl spalva interjere, sakyčiau, yra pats trumpalaikiškiausias elementas. Ypač jei ji specifinė, pavyzdžiui, turkio, neįprasta natūraliems mūsų krašto atspalviams. Na, o pietų kraštuose turkis – natūralus ir įprastas“, – sako J. Žibūdienė.

Ilgai madingi išlieka klasikiniai – rusvi, pilkšvi, baltos ir juodos atspalviai.

Kita vertus, interjero mados tokios pat cikliškos kaip ir ekonominės krizės. Žalvario atspalviai, aksomo medžiaga ir marmuro paviršiai kažkada jau buvo madingi. Šiandien, pasak pašnekovės, jie ir vėl sugrįžo. „Tie patys baldai siauromis, plonomis kojelėmis – tai maždaug 6-ojo–8-ojo dešimtmečių stiliaus atkartojimas. Grįžo ir sodrios žalios spalvos… bet visa tai praeis. Kažkada parodoje pamačiau terasines lentas. Tuomet kitoje parodoje – jau įvairiausių formų ir tipų terasinės lentos. Kažkokį sprendimą visi ima aktyviai taikyti ir naudoti, tu jį matai kiekvienoje interjero parodoje. Kurį laiką tai gražu, smagu, bet visi išsisemia ir vėl ieško kažko naujo“, – pokalbį užbaigia J. Žibūdienė.

BARZDA: „INTERJERAS – SUNKUSIS MENAS, KURIS KARTAIS GYVENA ILGIAU NEI JO SAVININKAS“

Architektūros studijos „YCL“ architekto Aido Barzdos nuomone, ilgalaikis interjeras yra toks, kuris apima grupę apibūdinimų, nulemiančių jo vertę laiko požiūriu.

„Medžiagos yra vienas iš niuansų, nes kuo labiau ilgalaikė pati medžiaga, tuo ilgiau ji gali būti eksploatuojama. Labai svarbus ilgalaikio interjero aspektas (kaip ir tokio pat tipo architektūros) yra kūrybinė mintis, koncepcija. Jeigu interjeras kūrybiškai stiprus, argumentuotas, tvarkingas funkcinis planas ir jį malonu „naudoti“ kasdienybėje, jis išliks ilgai, nes tiesiog nebus prasmės jo keisti“, – savo mintis atskleidžia architektas.

Kita vertus, ne visada kokybiškos medžiagos interjerą išgelbsti – svarbu kompleksiškas derinys po vienu stogu.

„Tai – sunkusis menas, kuris gyvena ilgai, kartais gal net ilgiau nei jo savininkas. Tai labai jaučiama architektūroje, bet interjeras seka iš karto po jos“, – svarsto A. Barzda.

Ne vieną apdovanojimą už kartu su „YCL“ studijos kolegomis kurtus privačius ir visuomeninius interjerus gavęs A. Barzda mano, kad klientų siekis įsigyti ilgalaikius baldus ar interjero elementus visuomet buvo, tik galbūt ne visuomet turėjome galimybių tokį interjerą susikurti.

„Patvarus baldas turi būti gražus, vertinamas (ar vertingas) ir atitikti savo pagrindinę funkciją. Turiu omeny, kad kelmas irgi gali būti ilgalaikis, ir sėdėti ant jo galima, bet jis nebus toks geidžiamas kaip, pavyzdžiui, kėdė „Eames Lounge Chair“, kuri yra ne tik puikus ilgalaikio ir geidžiamo baldo pavyzdys, bet kartu užima ir savo laiko inovatyvumo, baldų iš lanksčios faneros pradininkės vietą. Nesvarbu kur – Lietuvoje ar už jos ribų – baldas turi būti funkcionalus, estetiškas, inovatyvus, kad būtų ilgalaikis ir geidžiamas net praėjus tendencijoms ar laikotarpiui, kuriuo jis gimė“, – įsitikinęs A. Barzda.

MĖGINANT ATKARTOTI SENIAI PRAĖJUSĮ AMŽIŲ, GRESIA EKLEKTIKA

Lieka klausimas – ar gali būti interjeras ilgalaikis, jei bet kokiu atveju atspindės tą laikotarpį, kuriuo buvo sukurtas?

„Kiekvienas interjeras yra savotiška to meto, kuriuo jis atsirado, atspindys, – pripažįsta A. Barzda. – Priverstinis bandymas atkurti tam tikrą stilių, kuris atsirado ne šiuo (interjero atsiradimo) metu, ar nesivadovavimas šios dienos aktualijomis bei būdu gali jį paversti eklektišku, mėgdžiojančiu ar nepritaikytu šiuolaikiniam gyvenimo būdui darbu, o tai – tiesus kelias į interjero trapumą. Yra daug situacijų, kai vieni teiginiai gali būti teisingi, o kiti – ne, bet kiekvienas naujas darbas turėtų atspindėti šiuos laikus, nes tai lyg dienoraštis, kurį gali skaityti ir suvokti, kas buvo tuo laikotarpiu, kodėl tai atsirado ir kas jį verčia likti svarbų istorijai, ilgalaikį arba ne“, – pokalbį užbaigia „YCL“ architektas A. Barzda.

Interjero architektas, studijos „B Architects“ narys Eugenijus Byčenkovas, paklaustas, ar jaučia klientų poreikį kurti kuo ilgiau tarnausiančias erdves ir jas apstatyti ilgalaikiais baldais, pripažįsta, kad žmonės renkasi kokybiškesnius daiktus ir patvaresnes medžiagas dėl kelių priežasčių.

„Auga žmonių sąmoningumas ir mažėja vartotojiškumas, didėja domėjimasis bei rūpinimasis ekologija, naujos technologijos leidžia pagaminti produktus greičiau, kokybiškiau ir pigiau, taip pat auga žmonių išsilavinimas interjero srityje“, – sako pašnekovas.

BYČENKOVAS: „INTERJERAS TURI ATSPINDĖTI NAMŲ ŠEIMININKĄ“

Pašnekovo teigimu, pagrindiniai kriterijai, kuriais „B Architects“ remiasi projektuodami interjerus, yra būsto šeimininko individualumas – jo charakteris, stilius, įpročiai ir lūkesčiai, taip pat kontekstas su pastato, kuriame projektuojamas interjeras, architektūra.

„Todėl projektuodami klientams siūlome ir padedame išgryninti tinkamiausią interjero stilių pagal išvardintus kriterijus ir manome, kad kiekvienas stilius gali būti ilgalaikis, jei tik jis tinkamai parinktas. Žinoma, įsirengiant rekomenduojame rinktis kokybiškesnes ir natūralesnes medžiagas vien tam, kad jos ilgiau fiziškai nepasentų ir interjero ilgiau nereikėtų atnaujinti“, – atskleidžia E. Byčenkovas.

Ar gali ryškus, akcentų kupinas interjeras būti ilgalaikis? E. Byčenkovo nuomonė šiuo klausimu išsiskiria su kitų pašnekovų.

„Neįprastas interjeras gali būti ilgalaikis tada, kai atspindi namų šeimininką. Neseniai teko lankytis viename savo kurtų namų interjerų ir būsto šeimininkė Goda pasakojo, kad visi draugai, apsilankę jų namuose, interjerą apibūdina ne kokiu nors interjero stiliaus pavadinimu, o kaip labai „godišką“. Tai geriausias patvirtinimas, kad pavyko teisingai suprasti ir suprojektuoti interjerą, kuris atspindi šeimininkus“, – šypsosi architektas.

Pašnekovo teigimu, interjeras gali perteikti ir jo autoriaus asmeninį požiūrį, skonį ar charakterį, tačiau tokiu atveju labai svarbu, kad namų šeimininkui iš tikrųjų patiktų šio autoriaus braižas ir jis būtų susipažinęs su ankstesniais jo įgyvendintais projektais.

Pasak E. Byčenkovo, tai tas pat, kaip rinktis mėgstamų autorių literatūros, dailės ar muzikos kūrinius.

Inga Labutytė-Atkočaitienė


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų