Mielas natūralių medžiagų interjeras: tai, ką davė dosnioji gamta

2020 m. birželio 30 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

Pagrindinė pastarųjų metų interjero tendencija – sugrįžta natūralios medžiagos ir natūralios spalvos. Vis daugiau žmonių ieško sveikų statybos būdų, akcentuojama ekologija ir tvarumas. Natūralios apdailos medžiagos yra lengvai perdirbamos ir netoksiškos, o jų išskirtinė spalva ir tekstūra leidžia kurti įspūdingas formas, pritaikant modernias technologijas ir šiuolaikinį dizainą. Interjerui būdingos begalinės natūralumo suteikiančių dangų ir apdailos medžiagų alternatyvos, tai gali būti mediena, akmuo, molis, kalkių ir kreidos mišiniai, medienos, uolienų ar metalo plokštės, žemės pigmentai, taip pat natūralių augalų ekstraktai – aliejus ir vaškas. Nauja tai, kad visos medžiagos ir konstrukcijos atvirai eksponuojamos.

Mediena – labiausiai vertinama natūrali medžiaga, naudojama ir pastatų statybai, ir interjero dizainui. Jos populiarumas neblėsta daugybę metų ir vis didėja. Mediena yra universali, jauki, šilta medžiaga, su ja lengva dirbti, pavyzdžiui, gaminant baldus – visada populiarios medinės lentynos ir knygų spintos, medinės durys ir langų rėmai. Lentos ir dailylentės ilgai buvo naudojamos sienų ir lubų apdailai, bet tausojant žaliavą ištobulinta įvairių medienos plokščių gamyba iš įvairių natūralių medžiagų, padengtų natūralios medienos lukštu. Lygi medinė plokštė tampa gamtos išraiška interjere.

Šio namo, įskaitant sausainių parduotuvę, kuri yra dalis namo, plotas yra tik 26 kv. metrai. Visas namas be pertvarų suskirstytas į septynis lygius, o visus juos jungia metaliniai laiptai namo centre: iš parduotuvės jie  kyla į virtuvę ir valgomąjį pusantriniame lygyje, vėliau aukštyn į gyvenamąją erdvę antrame lygyje ir galiausiai – į miegamąjį viršutiniame aukšte. Antrieji laiptai šiame name yra betoniniai. Jie veda žemyn – iš pirmojo aukšto į rūsį, kur įrengtas vonios kambarys. Šiame name unikalus yra ne tik erdvės planavimas, bet ir natūralių medžiagų naudojimas – beveik visai namo vidaus apdailai panaudota maumedžio fanera, kurios skydai supjaustyti į lygiagretainius, išdėstytus eglutės piešiniu. Šis motyvas nuosekliai kartojamas ir vidaus interjere, ir namo išorėje – dramblio kaulo spalvos fasado „eglutė“ pagaminta iš cinkuoto plieno lakštų.

Medinės sienų ir lubų plokštės yra unikalus estetinis bei funkcinis sprendimas. Patalpose, kuriose ypač svarbu sumažinti aidėjimą, interjere gali būti naudojamos faneruotos akustinės plokštės su medienos plaušu – taip išsprendžiamos ir architektūrinės, ir akustinės užduotys. Dėl sudėties ir gamybos proceso tokios plokštės atitinka tarptautinius tvarumo sertifikavimo reikalavimus. Plokštės – patogi statybinė medžiaga, nes montuojant nereikia ypatingų įgūdžių, o atnaujinti sienas ar lubas galima labai greitai: nereikia šveisti, glaistyti ir dažyti. Jos ilgalaikės ir atsparios aplinkos poveikiui, mechaniniams pažeidimams ir kenkėjams.

Šimtus metų neprilygstamas interjere yra medinis parketas, išreiškiantis stilių ir prabangą. Portugalų studijos „Aboim Inglez Arquitectos“ architektai atnaujino XX a. 4-ojo dešimtmečio butą Lisabonoje su istorinėmis raštuoto parketo grindimis, derindami pilko marmuro paviršius ir specialiai sukurtus medinius baldus natūralios šviesos pripildytose atvirose, saulėtose erdvėse. Pagrindinis buto interjero akcentas – kietmedžio parketas. Kur buvo įmanoma, jis atkurtas originalus ir pakeistas tose vietose, kur buvo nepataisomai susidėvėjęs. Parketo spalvos labai ryškios, šviesios ir tamsios medienos kvadratai sukuria margą grindų raštą, o vieną spalvą nuo kitos ir įvairius parketlenčių pynimo raštus skiria plonas šviesios medienos juostelių kontūras.

Atviras betonas ir mediena puikiai dera interjere. Mados tendencijos greitai keičiasi ir tiesiog neįmanoma suspėti kaskart keisti namų dekoro, o betonas yra universalus. Be to, palyginti, pavyzdžiui, su kaimiškomis medinėmis grindimis, betoninės grindys yra daug pigesnės, patvaresnės ir joms nereikia daug priežiūros. Žinoma, ne kiekvienas sutiktų tiesiog išlupti grindų dangą ir likti ant betono. Dauguma žmonių mano, kad medinis interjeras yra šiltas ir jaukus, o betonas, priešingai, – šaltas ir nemalonus, todėl geriausiai tinka pramoninėms patalpoms. Tačiau atviras betonas interjere tampa vis populiaresnis. Toks interjeras nėra pernelyg ekstravagantiškas – tai minimalistinis dizainas, tačiau atviro betono sienos sukuria savitą stilių. Naudojant betoną, interjeras neturi būti pilkas ir nuobodus – galima rinktis įvairius stilius ir spalvas. Per daugybę metų ši medžiaga ištobulinta ir gali būti šlifuojama, dažoma, be to, pilkumas gerai dera su įvairių natūralių medžiagų natūraliomis spalvomis. Žaismingumo ir spalvų atviro betono interjerui suteikia stilingi baldai, meno kūriniai, kiti ryškūs interjero elementai. Paprastos kėdės su ryškiomis spalvotomis pagalvėmis puikiai atrodys pilko betono fone. Taip pat svarbus tinkamas apšvietimas, kad patalpoje būtų pakankamai šviesos ir jis neatrodytų niūrus.

Brazilijos architektų studija „Super Limão“ atnaujino apartamentus San Paule, modernistinio stiliaus pastate, kurį 1958 m. sukūrė garsus brazilų architektas João Artacho Jurado. Po renovacijos visos buto vidinės pertvaros ir kai kurie langai buvo pašalinti – sukurta bendra erdvė. Pagrindinė šviesių sienų ir grindų dangos medžiaga yra betonas. Atviri palikti konstrukciniai elementai ir vamzdžiai. Architektai norėjo išsaugoti daugelį istorinių interjero elementų ir išlaikyti maksimalų esamų apdailos medžiagų kiekį kaip istoriją. Nuo pagrindinių paviršių buvo nuvalytos apdailos medžiagos ir paliktos matomos konstrukcijos. Net durų apvadai nulupti, paliekant didelius atvirus gipso ir plytų gabalus. Atviri vamzdžiai prie sienų ir lubų nudažyti šviesia melsvai žalia spalva. Pastelinė spalva kontrastuoja su rausvomis lubomis pagrindinėje gyvenamojoje zonoje, o mėlynos spalvos atspalviai naudojami pigmentuoto betono stalviršiui virtuvėje. Medinis grindų parketas – originalaus istorinio dizaino dalis, išlikusi buto interjere. Vonios kambaryje atvirų baltų plytų siena suderinta su šiuolaikiškomis baltų grindų plytelėmis ir stalviršiu. Kiti natūralių medžiagų elementai yra metalinės lentynos, tvirtinamos prie baltų plytų sienų, ir į garažo vartus panašios nuleidžiamos metalinės durys. Butui parinktas eklektiškas baldų derinys, pavyzdžiui, valgomajame – didelis balto marmuro stalas, prie kurio priderintos kėdės.

Betonas, metalas arba akmuo šiandien yra realūs baldų elementai, nors tai skamba neįtikėtinai. Seulo dizaineris Jeonghwa Seo sukūrė lieto aliuminio ir žalvario baldus kavinei ir vyno barui. Baldai buvo gaminami pagal užsakymą erdvei, kuriai būdingas neapdoroto betono interjeras. Norėdamas jį papildyti, dizaineris pasirinko dirbinius iš aliuminio, žalvario ir ąžuolo. Dideli stalviršiai, kėdžių sėdynės bei suolų lentos uždėtos ant masyvių stovų, pagamintų iš lieto aliuminio lakštų, suvirintų pailgos elipsės forma. Suvirinimo linijos nenušlifuotos, kad būtų matyti gamybos procesas. Kėdėms ir stalviršiams pasirinktas ąžuolas. Apšvietimo elementams daugiausia naudojamas žalvaris. Siekiant išreikšti erdvės tęstinumą, suoliukai, žibintai ir pavieniai akmenys išdėlioti erdvėje, kurią dalija tik stiklo pertvaros. Kavinės interjere naudojama daug stiklo – iš jo pagamintas kavinės fasadas, t. y. visa erdvė kiaurai permatoma. Norėdamas pabrėžti atvirumą, dizaineris vieną suoliuką tarsi perkišo per priekinę stiklinę kavinės sieną – įrengė sėdimas vietas ant jo ir kavinėje, ir lauke. Kavinės grindys pakeltos virš gatvės lygio ir pagamintos iš vienos betoninės plokštės. Betono kraštai palikti atviroje lauko terasoje, kad būtų parodytas vientisas masyvas. Sieninės ir grindų lempos maksimaliai išnaudojamos tekstūrai atskleisti. O prie vienos vidinės sienos pastatyta aukštai iškilusi vyno lentyna, padaryta iš senų vyno dėžių – tarsi vyno bokštas iš medienos ir plytų. Išilgai stiklinės priekinės fasado sienos išrikiuotas betoninis „kubų miškas“, ant kurio statomi gėlių vazonai.

Kitos „Aesop“ parduotuvės Briuselyje naujas interjeras sukurtas iš geltonų plytų. Architektas Bernardas Dubois sako iš naujo atradęs išskirtines tradicines geltonas plytas, naudotas pastatuose visoje Belgijoje XX a. 4-ajame dešimtmetyje ir pokario metais iki 7-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Dauguma belgų geltonų plytų interjere iki šiol jaučiasi kaip namie, nes tai primena vaikystę, lietingas atostogas prie Šiaurės jūros. Plytas, kurių niekas nenaudojo pastaruosius 30 metų, architektas suklojo vertikaliai, užuot jas guldęs horizontaliai. Tiesa, dabar plytos nebegaminamos siauros briketų formos, kokios reikėjo architekto sumanymui įgyvendinti, tad gamintoja įmonė standartines plytas pjaustė pagal nurodytus dydžius.

Didėja ir natūralaus molio populiarumas. Molio tinkas – natūrali vidaus sienų ir lubų apdaila, alternatyva dažymui ir glaistymui. Taip tinkuojami įvairiausi paviršiai, pavyzdžiui, gipskartonio ar gipso plaušų plokštės, senas cementinis tinkas ar seniai dažyti paviršiai. Toks tinkas yra ilgalaikis, nekenksmingas, be to, nereikia reguliarios priežiūros – jį galima nuvalyti drėgna kempine. Molis taip pat padeda reguliuoti vidaus drėgmę ir temperatūrą, nes absorbuoja drėgmę ore. Be to, sugeria ir atiduoda šilumą – taigi kuria komforto sąlygas ir sumažina patalpų oro kondicionavimo poreikį. Natūralus molis yra atsparus pelėsiui, netraukia dulkių, todėl tai yra sveikesnė alternatyva alergiškiems žmonėms. Natūralus tinkas, pagamintas iš molio ir natūralių priemaišų, gali būti dažomas mineraliniais pigmentais. Molį lengva minkyti ir tinkuoti, o išdžiūvęs tinkas yra atsparus skilinėjimui ir jam gaminti reikia mažai energijos. Natūralaus molio žemėje yra gausu, jis naudojamas tūkstančius metų, o nepanaudotas gali būti grąžintas į žemę, o ne į sąvartyną.

Vokietijoje „Unstudio“ suprojektuota vila „Haus am Weinberg“ yra ir kaime, ir priemiestyje. Šios vilos interjerui panaudotos natūralios medžiagos paryškina šviesos atmosferą viduje: baltu moliu tinkuotos sienos, išmargintos mažais spindinčio akmens fragmentais, natūralios ąžuolo grindys ir natūralus akmuo. Namas „sukasi“ paskui saulę, o per didelius langus atsiveria platus vaizdas į vynuogyno kalvą. Stumdomos vitrinos leidžia namą visiškai atverti, kad išnyktų riba tarp vidaus ir išorės, o dienos šviesa lietųsi gilyn į namus ir atsispindėtų nuo baltu moliu tinkuotų sienų.

Vida Danilevičiūtė Černiauskienė

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/07/soninis2.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!