Miesto aplinkai – išskirtinės fasadų plokštės

2019 m. gegužės 29 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Dideli gyvenamųjų namų kompleksai, verslo centrai, arenos, modernūs viešieji pastatai, išskirtiniai vienbučiai – statiniai, kuriuose susilieja patvarumo, saugumo reikalavimai ir architektų kūrybiškumas. Jų fasadų sprendimuose turi derėti geriausios eksploatacinės savybės ir estetika.

Daugiau kūrybinės erdvės architektams

Miesto aplinkoje atsirandantys viešieji statiniai vis dažniau traukia akį išskirtiniais sprendimais. Architektai ir projektų vystytojai taip pat ieško tokių fasado sistemų akcentų, kurie kurtų teigiamą įspūdį apie visą projektą ir į juos nereikėtų daug investuoti. Modernius eksterjerus ir interjerus kuriančių garsių užsienio architektų pastatams išskirtinumo vis dažniau suteikia fibrocementinės įvairių spalvų ir faktūrų plokštės EQUITONE. Pasak architekto Roko Mazuronio, šios plokštės, kaip fasadų sprendimas, populiarios ir Lietuvoje.

Masėje dažytas fasado apdailos plokštes EQUITONE savo kolegoms sukūrė architektai, galvodami apie tradicinių vienspalvių fasadų paįvairinimą. Architektūros taisyklės laisvėja, apdailai naudojamos nebe vien tik horizontaliosios ir vertikaliosios linijos, derinamos skirtingos tekstūros, formos, naudojamos ryškios išpjaustytos detalės, piešiniai, frezuoti užrašai. Žaidžiama blizgiais ir matiniais paviršiais, išskirtinis dizainas dera su tvarumu, šiuolaikiškumu.

Sprendimai – patikrinti, rezultatai – išskirtiniai

Planuodami naujus projektus, pastatų kūrėjai dažnai praleidžia daug laiko gilindamiesi į naujų medžiagų savybes, aiškindamiesi, kaip tarpusavyje dera įvairios apdailos sistemos.

„Architektas gali ieškoti nebūtinai bandydamas į projektą įvesti naujoviškas fasado sistemas, bet ir ketindamas pritaikyti tradicines“, – atkreipia dėmesį cementinių plokščių naudojimą ištyrinėjęs R. Mazuronis.

Standartinės fasadinės plokštės, kurių sprendimai jau ne kartą patikrinti, gali būti naudojamos aukštuminiams pastatams dėl gerųjų savybių, be to, leidžia mažiau galvoti, eskizuoti, ieškant originalių sprendimų, taigi architektūrinėje plotmėje atsiranda daugiau išraiškos galimybių. Vieniems pastatams tinka atskleisti neapdoroto pluoštinio cemento tekstūrą, kitiems parenkami išskirtiniai spalviniai akcentai.

Tokiu akcentu tampa pastatų įėjimai, jungtys, charakteringi taškai, ryškūs inkliuzai ramių spalvų fasaduose. „Populiarėja perforavimas, fasadų plokštės išpjaustomos, frezuojami jų paviršiai. Teko matyti, kaip iš tekstūrinių plokščių „Linea“ išpjaunamos baseino pastato fasadą puošiančios žuvytės ir įdedamos į lygiomis plokštėmis „Tectiva“ dengtą fasadą“, – pasakoja EQUITONE projektų vadovas Gintaras Šlepikas.

Išskirtinį vaizdą kuria ir padalintų plokščių geometrija. Reljefiniai paviršiai, piešiniai ant fasadų, ryškių spalvų plokštės padeda geriau atskleisti pastatų paskirtį. Pavyzdžiui, fibrocementinės plokštės vis dažniau pasirenkamos renovuojant darželius – didelė spalvų gama leidžia stipriai neperžengiant biudžeto ribų pasiekti norimus rezultatus.

Vilniaus vystymo kompanija prieš 11 metų plokštes EQUITONE pradėjo naudoti renovuodama mokyklas. Vieni įdomesnių pastatų, kurių fasadams pasitelkta ši medžiaga, – Vilniuje įsikūrę verslo centrai „Highway“ ir „Ozo trikampis“, sostinės daugiabučių namų kompleksas „Pušų terasos“.

Plokštės atsparios ugniai ir grafičiams

Estetiškas sprendimas pasirinktas Klaipėdos Švyturio arenos interjerui: jos vidus įrengtas naudojant plokštes „Natura pro“. Pasak architekto R. Mazuronio, visuomeniniuose pastatuose jos vis dažniau pasitelkiamos, norint suderinti atsparumą ugniai ir estetinį vaizdą. Įrengiant ugniasienes, projektuojant evakuacinius koridorius, renkamasi iš medžiagų, kurios ne tik turėtų visas reikiamas saugumo, geras eksploatacines savybes, bet ir leistų išsaugoti erdvių, kuriose lankosi daug žmonių, patrauklumą.

„Tokiomis miesto erdvei pritaikytomis plokštėmis galima pasiekti gerą atsparumą ugniai, tad gali mažėti atstumai tarp pastatų. Be to, jos gali būti traktuojamos kaip tam tikras kompensacinis gaisrinės saugos mechanizmas tiek per ugniasienes, tiek per evakuacinius koridorius. Dažniausiai reikia, kad reprezentacinės patalpos, kuriomis juda daug žmonių, būtų ir saugios, ir patraukliai atrodytų“, – sako medžiagų degumo svarbą dažnai akcentuojantis architektas.

Atsparumo ugniai ir eksterjero bei interjero vientisumo, estetikos klausimas vis aktualesnis ir viešuosius pastatus renovuojančioms savivaldybėms, vienbučių namų savininkams. „Kalbant apie pastato eksploataciją, svarbus ir atsparumas ugniai, ir ilgalaikiškumas, apsauga nuo grafičių. Plokštės apdorojamos specialia danga, jų paviršius pasidaro tarsi stiklas: ant jo nupieštas piešinys neįsigeria, yra lengvai nuvalomas acetonu ar kitokiu tirpikliu. „Antigraffiti“ savybės veikia visą plokštės gyvavimo laikotarpį“, – vieną iš pinigus taupančių fasado plokščių ypatybių įvardija ir G. Šlepikas.

Matiniai ar pusiau skaidrūs, tekstūriniai ar lygūs, ryškūs ar natūralių spalvų paviršiai – EQUITONE suteikia daugiau kūrybinės laisvės, saugumo ir tvarumo.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!