Nuo šiol vazos formą galėsime keisti mintimis

2019 m. rugpjūčio 9 d.

Dizaino studija José de la O” kartu su technologijų įmone „Mirai Innovation“ sukūrė būdą, kuriuo žmogus savo mintimis galėtų pakeisti vazos formą. Skamba mįslingai? Dizaineriai sako, kad viskas yra paprasčiau nei atrodo.

Dirbdama kartu su japonų kompanija „Mirai Innovation“, „Studio José de la O“ suprojektavo įrenginio prototipą, leidžiantį jo naudotojui manipuliuoti bendru vazos kompiuteriniu modeliu, naudojant vient tik siunčiamais smegenų signalus.

„Eksperimentas su mintimi rodo, kad netolimoje ateityje modernios skaitmeninės sąsajos galėtų suteikti žmonėms galimybę kurti ir materializuoti savo vizijas vien tik minčių pagalba“, – aiškino De la O.

Pasak dizainerių, su šia technologija, mokantis bet kokio amato, 3D programinės įrangos ar net eskizuojant, nebereikėtų kurti ir prototipų.

Į pagalbą – „Aura“

„De la O“ Meksikos mieste įsikūrusi tarpdisciplininė projektavimo agentūra specializuojasi inovacijų srityje ir šiuo projektu norėjo išsiaiškinti, kaip inovatyvios technologijos gali padėti vartotojams formuoti aplinkoje esančius objektus.

Eksperimentas buvo atliktas naudojant „Aura“, kurią sukūrė „Mirai Innovation“. „Aura“ galvos apdangalas yra padengtas jutikliais, kurie fiksuoja skirtingus smegenų biologinius signalus, įskaitant elektroencefalogramas.

Eksperimento metu dviejų dalyvių, neturinčių jokių žinių ar įgūdžių apie dizainą, buvo paprašyta sėdėti patogioje kėdėje, kambaryje be jokių dirgiklių, kurie galėtų turėti įtakos jų mintims, juos blaškyti ar trikdyti.

Tiriamieji sėdėjo priešais ekraną, ant kurio buvo projektuojamas kompiuteriu sukurtas tipiškos vazos modelis. Jie galėjo palaipsniui pakeisti skirtingas vazos savybes, tokias kaip jos aukštis ir skersmuo, atpalaiduodami ar sutelkdami savo mintis.

„Aura“ galvos apdangalai užfiksavo jų smegenų generuojamus biologinius signalus ir perdavė juos operatoriui kitame kambaryje, kuris duomenis suvedė į programą. Kai dalyviai liko patenkinti jų sukurta forma, byla buvo nusiųsta į 3D spausdintuvą, kad ji taptų fiziniu objektu.

Anot De la O, eksperimentas siūlo galimą alternatyvią ateitį, kurioje vartotojai prisiima didesnę atsakomybę už objektų ir aplinkos, kurioje gyvena, kūrimą.

„Tai kvestionuoja būsimo dizainerio poreikį ir funkcijas visuomenėje. Šiandien dizaineris yra lyg vairininkas, kuriantis ir padedantis sukurti aplinką kitiems. Tačiau daug sukurtų dalykų taip ir lieka nenaudojama, o estetika yra tapusi komercine ir primesta vartotojams”, – sako eksperimento organizatorių komanda.

Dizaino ateitis

Eksperimento dalyviai pasibaigus eksperimentui ir rankose laikydami savo kūrinį, vėliau ilgai diskutavo apie dizainerių profesijos ateitį. Dar per anksti sakyti kaip, tačiau dizaineriai tikina, kad ši sritis turės transformuotis.

2010 metais De la O įsteigė savo studiją Eindhovene, kai baigė magistrantūros laipsnį Eindhoveno Dizaino akademijoje, o vėliau persikėlė į gimtąjį miestą Meksiką.

Studijoje kuriamas produktų dizainas, teikiamos reklamos paslaugos, kūrybinės konsultacijos, daugiausia dėmesio skiriant naujų idėjų, kurios galėtų būti naudingos visuomenei, kūrimui. Studija jau ne pirmą kartą skatina kiekvienam vartotojui surasti savo vizualinį identitetą ir save išreikšti per aplinką. „Mirai Innovation“ įvairiose pramonės šakose plėtoja novatoriškas technologijas, įskaitant papildytą realybę, robotiką ir neurosensorinius metodus.

Beje neurologijos mokslai dizaino srityje yra naudojami ne pirmą kartą. Štai, olandų dizaineris Merelis Bekkingas taip pat įtraukia neurologijos mokslą į savo praktiką ir panaudojo jį kurdamas „moksliškai tobulą“ Marcus Fairs kėdę, paremtą pasąmoningo stiliaus nuostatomis, surinktomis pagal smegenų skenavimą. Marcus Fairs yra prestižinio žurnalo „Dezeen“ įkūrėjas. Jo vardu pavadinta kėdė sukurta naudojant MRT (magnetinio rezonanso tomografija) skaitytuvą. Juo buvo analizuojama viso organizmo (vidaus organų) reakcija į skirtingus dizainus ir spalvas. Eksperimentas baigėsi kai buvo sukurtas suasmenintas baldas.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!