„Misionierių sodai“ – prestižiniai apartamentai pačioje sostinės širdyje

2021 m. gegužės 26 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Greta Vilnelės upės, Misionierių sodų ir Užupio kalvų slėnyje, įsikūrė „Misionierių sodai“ – gyvenamųjų namų kompleksas. Iš jo kiemų atsiveria vaizdas į išskirtinę ir daugiasluoksnę Vilniaus senamiesčio panoramą: Gedimino pilį, Trijų kryžių kalną, Užupį. Ir tai tik keletas iš gausybės Vilniaus architektūros paminklų, kuriuos lyg ant delno mato gyventojai iš savo namų.

Objektas: „Misionierių sodai“

Adresas: Subačiaus g.22, Vilnius

Architektai: „Atodangos“, „DO Architects“

Projekto valdytojas: UAB „Misionierių namai“

Techninis prižiūrėtojas : UAB „Misionierių namai“

„Misionierių sodai“ – tai ne tik erdvė, kurioje atsiskleidžia unikalūs vaizdai, bet ir žadama išskirtinė gyvenimo kokybė. Gyventojai, įsikūrę pirmame aukšte, naudosis žemės sklypo dalimi kiemeliu su terasa. Pasirinkę gyvenamąją erdvę viršutiniuose aukštuose, grožėsis unikaliais panoraminiais vaizdais, o įdomių ir nestandartinių architektūrinių sprendimų mėgėjai turės progą įvertinti ir mansardines erdves.

Ypatinga vieta, ypatingi reikalavimai

Apgalvotas iki smulkmenų gyvenamųjų namų komplekso suplanavimas leidžia pasijusti nepriklausomai ir komfortabiliai, lyg gyventumėte nuosavame name pačioje žaliausioje ir ramiausioje senamiesčio vietoje.

Pastatų ansamblio komponavimas, išdėstant gyvenamuosius pastatus ne išilgai, bet statmenai kalno šlaitui, leido sukurti projektą, kurio vidaus kiemuose lyg atvirutėje gyvena senasis miestas.

„Taip statant pastatus, unikalų senamiesčio vaizdą pakvietėme giliau, į kiemų vidų ir jį išsaugojome beveik visiems gyventojams. Be abejonės, buvo vertinami ir pastatų tūriai, proporcijos, aukščiai ir jų išdėstymas aplinkinių statinių atžvilgiu. Dvišlaičių namų stogų charakteris, ypatingas dėmesys vidinių kiemelių jaukumui, kuriant nuolat žydintį ir kintantį sodą iki pat Subačiaus gatvės leido sukurti namus, kai trokštamas rezultatas buvo pasiektas sėkmingai, – apie statybų eigą pasakoja UAB „Misionierių namai“ pardavimų vadovė Julija Štaras.

Pastatų koncepcija yra 2014 m. vykusio architektūrinio konkurso pirmos vietos pasiūlymo, kurį sukūrė „DO Architects“ komanda, tolesnis vystymas. Pagrindinės ir pamatinės projekto gairės, nulėmusios buvusios ligoninės teritorijos konversiją buvo susmulkinti ir suskaidyti sovietmečiu statytą ligoninės pastatą išilgai šlaito bei tarsi pro ažūrą įsileisti žalumos ir net pačius Misionierių sodus iki pat Subačiaus gatvės.

Anot gyvenamųjų namų kompleksą projektavusios architektės Andrės Baldišiūtės, iššūkių projekto metu tikrai netrūko. „Projektuojant senamiestyje siekėme turėti žalius kiemus, kupinus augalų ir žydinčių medžių, todėl automobilių stovėjimo aikštelė sutalpinta po žeme. Labai svarbus aspektas, kuriam prireikė itin atsakingų sprendinių paieškos, projektuoti apželdintas terasas virš požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, kurios konstrukcijos turi būti tokios tvirtos, kad atlaikytų medžių, augalų ir jų vazonų apkrovas, – sako A. Baldišiūtė. – Tačiau visi kiemai kupini įvairių žydinčių augalų, vaiskrūmių, krūmų, medelių, nes būtent tai aplinkai suteikia žavesio ir paverčia ją dar jaukesne erdve.“
„Misionierių sodų“ projektą sudaro penki gyvenamieji korpusai, kuriuose suprojektuoti 103 butai. „Ypatingai vertiname tai, kad čia formuojasi nuolatinio gyvenamojo būsto namai, kuriasi bendruomenė, kurią jungia vienodas požiūris tiek į išskirtinę paties būsto kokybę, tiek į būsimą gyvenimo komfortą“, – įsitikinusi J. Štaras.

Projekto vystytojų vizija buvo aiški nuo pat pradžių – pertvarkyti sovietmečiu statytos ligoninės teritoriją išsaugant visus išlikusius autentiškumo požymius, išryškinant ir atskleidžiant kultūrinę jos vertę, pritaikant šiandienos poreikiams. Taip daugiau nei 10 metų apleista teritorija įgauna galimybę būti integruota į miesto ekonominį, socialinį, kultūrinį ir kasdienį gyvenimą, laikantis darnios plėtros principų.

Elementai atkurti vadovaujantis istorija

Kadangi gyvenamųjų namų kompleksas „Misionierių sodai“ turėjo iškilti itin jautrioje vietoje, svarbiausia užduotis, kelta architektų komandai, – projektą parengti pagal specialiojo plano ir nustatytus istorinio paveldo apsaugos reikalavimus.
Visų penkių pastatų stogams pasirinkta čerpinė danga. „Vienas iš penkių gyvenamųjų pastatų – rekonstruota Vaikelio Jėzaus prieglauda. Senosios šio pastato dalies stogas valminės formos ir molio čerpių dangos, o pats fasadas – tinkuotas, todėl viskas buvo atkurta, naudojant būtent šias medžiagas“, – pasakoja architektė A.Baldišiūtė.

Projektas „Misionierių sodai“ talpina daug istoriją menančių detalių. Įdomu, kad, atstatant Vilniaus gynybinę Bastėją, dalis senosios Vaikelio Jėzaus prieglaudos korpuso buvo nugriauta. Vaikelio Jėzaus prieglaudos pastato tūrio šiaurinė dalis buvo rekonstruojama įamžinant nugriauto korpuso istorinę žymę. Pastato galas nėra užbaigiamas, priešingai, pastato galas įamžina nutrūkusių vidinių erdvių momentą ir tų erdvių charakteris eksponuojamas fasade. „Neužbaigto“ fasado idėja kartu su eksponuojamais pamatais įamžina istorinės vietovės žymes bei jas paryškina.

Naujiesiems pastatams plytų mūras pasirinktas taip pat ne be priežasties. Labai dažnai pagrindinėse Vilniaus gatvėse pastatai buvo tinkuojami, o vidiniuose kiemuose fasadai likdavo plytiniai.

Daugiau šviesos per aukštos kokybės stoglangius „Velux“

UAB „VELUX Lietuva“ pardavimų vadovas Marius Vinclovas sutinka, kad vienas svarbiausių namų mikroklimato komponentų yra dienos šviesa, daranti tiesioginę įtaką žmogaus sveikatai ir savijautai. Dėl dienos šviesos trūkumo 15 % žmonių jaučiasi liūdni. Todėl svarbu į savo namus įsileisti kuo daugiau dienos šviesos.

UAB „VELUX Lietuva“ suteikia galimybę dienos šviesą, palankesnį mikroklimatą ir komfortą pajusti per tradicinius ir pačius unikaliausius stoglangių sprendimus, todėl projekte „Misionierių sodai“ pirmiausia buvo pasiūlyti tradiciniai stoglangiai, skirti šlaitiniams stogams.

„Vadovaudamiesi architektų nurodymais, parinkome išskirtinių matmenų stoglangius. Jie puikiai tiko tam, kad į patalpas patektų optimalus dienos šviesos kiekis. Tai itin svarbus aspektas gyvenamajai aplinkai, kad erdvės būtų šviesios ir gyventojams teiktų geras emocijas. Projekte buvo numatyta, kad stogo langų vidaus spalva – balta. Taip dar labiau būtų paryškintas erdvės ir estetikos pojūtis“, – pasakoja „VELUX Lietuva“ pardavimų vadovas.

Taip pat buvo panaudoti stoglangiai plokštiems stogams. Į daugumą plokščio stogo pastatuose esančių gyvenamųjų erdvių patenka labai mažai natūralios šviesos. VELUX plokščio stogo langai suteikia galimybę padidinti šviesos srautą.

Be to, projekte nuspręsta panaudoti ir vienus unikaliausių šviesos ir erdvės užtikrinimo sprendimų – inovatyvius VELUX balkonus „GDL Cabrio“. Atidarant VELUX balkono „Cabrio“ apatinę dalį, automatiškai išsiskleidžia iš abiejų pusių įtaisyti turėklai ir taip langas akimirksniu virsta saugiu balkonu. Šie unikalūs VELUX stogo langai, pritaikyti projekte „Misionierių sodai“, suteikia galimybę mėgautis natūralia šviesa ir nuostabiais senamiesčio panoraminiais vaizdais.

Objektas „Misionierių sodai“ gamintojui VELUX buvo bene didžiausias, lyginant Baltijos šalių mastu, kuriame buvo panaudota tiek daug stoglangių. „Labai didžiuojamės, kad galėjome prisidėti prie šio tikrai išskirtinio projekto“, – sako M. Vinclovas.

Sumontuotuose languose dera estetika ir patogumas

Visus medinių ir aliumininių langų, fasadinių konstrukcijų gamybos ir montavimo darbus atliko UAB „Langų gama“ ir UAB „Loida“ aukštos kvalifikacijos specialistai ir montuotojai, kurių darbo patirtis langų montavimo srityje siekia daugiau nei 10 metų.

UAB „Loida“ atstovas Giedrius Mendžinskas pasakoja, kad užsakovai langams kėlė gana aukštus šilumos reikalavimus (U < 0,8 W/m2K), daug dėmesio skirta ir langų konstrukcinėms detalėms, išlaikant kultūros paveldosaugos reikalavimus. „Projekto „Misionierių sodai“ paskirtis ir netipinės formos konstruktoriams bei techniniam personalui suteikė galimybę pasireikšti ne tik itin atsakingai, bet ir įrodyti kompetencijas, pritaikant inovatyvius sprendimus ir technologijas. Džiaugiamės, kad, turėdami kompetentingą personalą, įgyvendinome užsakovo lūkesčius, pradėję nuo projektavimo darbų, projekto suderinimo subtilybių ir baigę montavimo darbais“, – džiaugiasi G. Medžinskas.

Objekte sumontuoti mediniai, aliuminiu kaustyti langai „Gama Braga“, atitinkantys užsakovo keliamus funkcionalumo ir eksploatavimo patogumo reikalavimus. Kad jie tikrai patogūs, galės įsitikinti žmonės, įsigiję naują būstą „Misionierių soduose“.

Taip pat šiam unikaliam projektui pasirinktos labiausiai užsakovo lūkesčius atitikusios „Reynaers Aluminium“ langų sistemos. „Nuolatos atnaujinama ir tobulinama fasadinė didesnės izoliacijos sistema „Reynaers CW50 HI“ šiame projekte buvo naudojama net keliais skirtingais variantais: dalis stiklinio fasado yra struktūrinio tipo (kai iš lauko pusės nėra jokių matomų stiklo prispaudimo profilių), dalis fasado yra su plokščiaisiais dangteliais, kurių nesimato iš tolo, tačiau juos galima pamatyti priėjus arti pastato, o įstiklintų plokštumų perimetru panaudoti paaukštinti, variu dengti apdailiniai dangteliai, suteikiantys pastatui grakštumo ir prabangos. Tokio fasado sprendimo nesutiksime visame Pabaltijyje. Džiugu, kai geras sistemas gerais langais paverčia profesionalus langų gamintojas, mokantis išspręsti ir suderinti tikrai sudėtingus mazgus“, – apie naudotus sprendimus pasakoja UAB „Reynaers Aluminium“ vadovas Linas Kėvelaitis.

Dar vienas unikalus projekto sprendimas – integruotos paslėptų varčių langų sistemos „Reynaers Masterline 8 HI + HV“. Jų, esant uždarai padėčiai, nesimato. Ar varstomos jos, ar ne, bet profiliai visur yra vienodo pločio. To neturi jokie standartiniai langai. Išgaunamas vienodesnis, architektūriškai gražesnis vaizdas.

„Na, o durims pasitelkta gerai žinoma ir puikų vardą užsitarnavusi sistema „Reynaers Masterline 8“, išsiskirianti puikiomis šiluminėmis savybėmis ir dažniausiai naudojama rinkoje“, – sako L. Kėvelaitis.

„Reynaers“ vienintelis gamintojas Europoje suteikia 10 metų garantiją savo produkcijai. Tai užtikrina kasmet atnaujinamas tarptautinis draudimo polisas. Įmonė konsultuoja langų gamintojus ir statybų proceso dalyvius, kaip tinkamai projektuoti, gaminti ir montuoti aliuminio bei stiklo konstrukcijas.

Komfortiškas ir ypač tiksliai suprojektuotas apšvietimas

Aukštos kokybės apšvietimą, padedantį sukurti komfortišką ir patogią aplinką, projektavo THINK LIGHT. Objekto laiptinių ir lauko erdves papuošė unikalaus dizaino, prie pastato architektūros priderinti gamintojo „Flos“ šviestuvai, kurie ypač puikiai parinkti pagal ilgalaikes produktų charakteristikas. Projekte naudoti energiją taupantys, efektyvūs šviesos diodų (LED) moduliai su judesio davikliais.
Parenkant apšvietimą projekte „Misionierių sodai“, daug dėmesio skirta apšvietimo kokybei, akinimo ir komforto kontrolei.

„Apšvietimo kokybė buvo pagrindinis užsakovų reikalavimas. Tai aukštos klasės daugiabutis, todėl tiek išorės tiek vidaus apšvietimas turi būt subtilus, bet pakankamas. Sumanytas sprendimas apšviesti daug augalijos pateisino keltus lūkesčius“, – pasakoja THINK LIGHT direktorius Andrius Kleiza

Taip pat ypatingas dėmesys skirtas požeminės automobilių stovėjimo aikštelės apšvietimui.

„Pastato eksterjero apšvietimui parinkti netradiciniai sprendimai. Teko modeliuoti nemažai variantų, kol pavyko atrasti sprendimą, atitinkantį užsakovų lūkesčius ir paverčiantį požeminę automobilių stovėjimo aikštelę į jaukias patalpas, – tikina pašnekovas. – Tokiam aikštelės apšvietimui suprojektavome ir pagaminome šviestuvus, kurių apšvietimo pobūdis aikštelę padaro panašią į promenadą. Vietoje tipiškai tokiose patalpose naudojamo bendrojo apšvietimo, suprojektavome akcentinį, tačiau atitinkantį tokio tipo patalpoms keliamus normatyvinius apšvietimo tolygumo reikalavimus.

A. Kleiza džiaugiasi, kad bendras komandinis darbas atnešė puikių rezultatų – įvykdyti objekto užsakovo ir architekto kelti aukščiausi reikalavimai. „Tai vienas iš tų projektų, kai tiek įgyvendinimas, tiek rezultatas buvo geras ir malonus. Apšvietimo sprendimai visiškai atitinka kitų projekto sprendinių lygį. Džiaugiamės mūsų komandai patikėta unikalia galimybe“, – tikina THINK LIGHT direktorius.

Pastatų komunikacijoms – vokiškos kokybės garantas

Prie projekto „Misionierių namai“ daugiabučių namų įėjimų pasitinka etaloninio vokiečių pastatų komunikacijos gamintojo „Siedle“ lauko stotelės, kurios, dar prieš įeinant, pasufleruoja apie išskirtinę kokybę, prabangą ir skonį. Pagrindiniai architektų kelti reikalavimai – gaminių ilgalaikiškumas, prie architektūros bei interjero derantis dizainas ir sistemos lankstumas.

„Siedle“ telefonspynė integruota į bendrą pastate įdiegtų funkcijų sistemą. Tai leidžia sumažinti išlaidas atskiriems inžineriniams tinklams, užtikrinti paprastesnį valdymą ir, be abejo, saugumą.

„Didžiosios dalies lauko stotelių dizainas yra „Siedle Classic“ – tai 2 mm storio nerūdijančiojo plieno priekinės plokštės potinkinės lauko stotelės, nudažytos specialiai architektų parinkta spalva. Tame pačiame įrenginyje buvo išspręsta tiek skambinimo gyventojams, tiek įeigos kontrolės funkcija. Į lauko stoteles buvo integruoti kito gamintojo kortelių skaitytuvai, kas leido turėti bendrą įeigos kontrolės sistemą net ir ten, kur telefonspynių lauko stotelių nėra“, – priduria įmonės „JUNG Vilnius“, kuriai suteikta išskirtinė teisė platinti šio gamintojo produkciją Lietuvoje, JUNG produkto vadybininkas Vaidotas Bijūnas.

V. Bijūnas pasakoja, kad prie pagrindinių įėjimų buvo sumontuotos laisvai pastatomos „Siedle Steel“ dizaino serijos lauko stotelės. Specialios konstrukcijos ir spalvos lauko stotelėse įdiegta galimybė iš sąrašo pasirinkti gyventoją, kuriam skambinti – tai daug patogiau, nes nereikia atmintinai prisiminti buto numerio.

Štai vidines telefonspynių stoteles kiekvienas gyventojas renkasi individualiai. Bet kurį „Siedle“ ar „Jung“ vidinės stotelės modelio vidinį įrenginį galima potinkiniu būdu įleisti ir priderinti prie jungiklių ar kištukinių lizdų. Didžiuliame „Siedle“ asortimente iš daugybės modelių, medžiagų ir atspalvių patinkantį modelį atras net ir išrankiausias klientas.

Pasirinkti novatoriški šiltinimo sprendimai

Įgyvendinant projektą „Misionierių sodai“, daug dėmesio skirta tam, kad gyventojams būtų pasiūlytas šiltas, ekologiškas ir energiškai efektyvus būstas. Štai kodėl projekto vystytojai ieškodami unikalių šiltinimo sprendimų kreipėsi į Lietuvos ir užsienio rinkoje puikiai žinomą UAB „Moderni izoliacija“.

Pagrindinė užduotis UAB „Moderni izoliacija“ buvo pasiūlyti efektyvius šiltinimo sprendimus, naudojant kuo plonesnį medžiagų sluoksnį.
Objekto požeminėje automobilių stovėjimo aikštelės luboms apšiltinti buvo naudojamos fenolio putų (PF) šilumos izoliacinės plokštės SAFE-R, kurių šilumos laidumo koeficientas siekia tik 0,020 W/mK. Pasak produktų plėtros vadovo Andriaus Augūno, ši medžiaga pasirinkta stengiantis neprarasti ir taip visuomet trūkstamo lubų aukščio.

UAB „Moderni izoliacija“ pateikė ir terasų šiltinimo sprendimus. Architektų pageidavimu, kai kurioms terasoms apšiltinti bei nuolydžiui suformuoti, norint pasiekti maksimaliai gerą šiluminę varža su minimaliu šilumos izoliacijos sluoksniu, buvo naudojama efektyviausia iš visų rinkoje esančių medžiagų – VIP (vakuuminė izoliacinė plokštė) izoliacija. Jos šilumos laidumo koeficientas siekia tik 0,0045 W/mK. Papildomai buvo naudotos „Unilin“ gamykloje pagamintos, nuolydį formuojančios PIR izoliacinės plokštės „UTHERM Tapered“. Joms būdingas mažas šilumos laidumo koeficientas ir didesnis gniuždymo stipris.

„Dar vienas unikalus ir iš „kosmoso pramonės“ atėjęs šilumos izoliacinis sprendimas buvo panaudotas istoriniame pastate įrengtų butų sienoms apšiltinti iš vidaus. Tam klientas pasirinko aerogelio šilumos izoliaciją SLENTEX, kuri dėl savo išskirtinių savybių ypač tinkama istoriniams pastatams apšiltinti, – akcentuoja A. Augūnas. – Lankstaus kaip jogos kilimėlio aerogelio SLENTEX šilumos laidumo koeficientas yra tik 0,019 W/mK. Medžiaga visiškai pralaidi vandens garams, tačiau kartu hidrofobinė, todėl neįgeria drėgmės. Verta paminėti, kad medžiaga visiškai nedegi, degumo klasės A2, todėl gali būti naudojama net aukščiausius gaisrinius reikalavimus turinčiuose objektuose.“

Pašnekovas patikina, kad šis projektas UAB „Moderni izoliacija“ komandai buvo tikrai ypatingas – prestižinis, prabangus ir esantis sostinės širdyje. „Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti prie šio projekto ir, įsiklausydami į architektų ir klientų poreikius, pasiūlyti moderniausius ir unikaliausius šilumos izoliacijos sprendimus.

Daugiau nei 10 metų apleista teritorija prikelta naujam gyvenimui ir įgauna galimybę būti integruota į miesto ekonominį, socialinį, kultūrinį ir kasdienį gyvenimą, laikantis darnios plėtros principų.

Laimonas Ciūnys ir Norbert Tukaj nuotr.

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/05/šoninis_baneris_programėlė_05.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!