Moderni Kėdainių senamiesčio vizija: siūlomas daugiafunkcinis pastatas ant upės kranto

2022 m. liepos 26 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

Žurnalo STRUCTUM organizuojamame nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“ pateikta idėja, siekianti atgaivinti Kėdainių senamiesčio teritorijos dalį, paversti ją išmanesne ir patrauklesne vietiniams gyventojams bei pritraukti naujų lankytojų, pritaikyti inovatyvius sprendimus esamam architektūriniam palikimui.

 

Projekto autoriai – 77 Carat Architects (Tomas Ambroza, Saulė Kavaliauskaitė) – projektavimo darbus pradėjo nuo Kėdainių miesto urbanistinės ir istorinės analizės. Kėdainiai pirmą kartą paminėti 1372 Wartberge’s kronikoje. Archeologinių tyrinėjimų duomenimis, 14 a. pradžioje dešiniajame Nevėžio krante buvo gyvenvietė, o kairiajame krante gyventa, spėjama, dar anksčiau.

Kėdainiuose yra vienas geriausiai išsilaikiusių senamiesčių Lietuvoje, palyginti nedidelėje teritorijoje galima rasti gausybę įspūdingų paveldo objektų, istorinių aikščių, žavingų gatvelių, katalikų, reformatų ir žydų maldos namų, jaukių kavinių ir amatininkų dirbtuvių. 77 Carat Architects komandą ypatingą dėmesį skyrė Kėdainių miesto krantinei.

 

Kėdainiai Nevėžio krantinė

Esama krantinės teritorija

 

„1581 m. Kėdainiu uostas buvo įsteigtas Jono Kiškos iniciatyva, pietrytiniame miesto pakraštyje, vadinamajame Skongalyje. Uoste prie 130 m. ilgio medinės prieplaukos švartavosi laivai vytinės. Prie šios krantinės yra švartuojama atkurta vytinė Vėtra, pastatyta pagal atkurtą Merkinės XVIII a. senąjį lietuvišką laivą. Krantinės privalumai – šiuo metu esanti rekonstruota krantinė, kuri jau pritaikyta švartuotis vienam laivui vytinei ir yra lankytina vieta. Tačiau krantinė turi galimybę išsiplėsti ir pritraukti dar daugiau turistų“, – teigiama projekto aprašyme.

„Siūlome pastatą prie Nevėžio upės, kuriame būtų galima išsinuomuoti elektrines valtis, apsilankyti galerijoje, kavinėje ar pasideginti ant stogo irengtos terasos su natūralia žole“, – pridūrė projekto autoriai.

 

Projekto vizualizacijos:

Išmanusis miestas konkursas kėdainiai vizualizacija

Išmanusis miestas konkursas kėdainiai vizualizacija

Išmanusis miestas konkursas kėdainiai vizualizacija

 

Daugiau apie projektą rasite čia.

„Išmanusis miestas“ – tai analogų Lietuvoje neturintis projektas, kuris apjungia savivaldybes bei architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektus profesionalus ir studentus, kurie projekto metu drauge siekia atkurti mažuosius šalies miestus ir padidinti jų konkurencingumą Lietuvos miestų kontekste.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/08/340x430-px_Structum.lt_.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2022 liepos 27

Aš iš kaimo

Bus dar nuostabesnis, gražesnis, patrauklesnis miestas…AČIŪ už idėją!!!

 

2022 liepos 27

baba

o kur pasimaudyt su vaiku saugiai

 

2022 liepos 27

jop

Nesirinkite žemiausio taško, kad patekti į pastatą (pasitaiko upės patvinimų). O paskutinis aukštas be stogo? Kaip tada žiemą, rudenį (per snigį, lietų).