Mokslininkai: ateityje gyvensime namuose iš grybų

2020 m. spalio 14 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Įsivaizduokite, kad ryte išlipate iš lovos ant grindų, kurios būtų pagamintos iš gyvų grybų. Kaip manote, ar ateityje egzistuos daugiabučiai pastatai, kurių konstrukcijos, vandentiekio ir elektros sistemos bus pagamintos iš grybų?

Vis dažniau pasigirsta nuomonė, kad mediena ir betonas yra jau atgyvena. Neatmetama ateities vizija, kad egzistuos miestas – pradedant mokyklomis baigiant parduotuvėmis ir ligoninėmis, kurio statybinė medžiaga bus grybas.

Europos akademikų komanda sako, kad pirmasis gyvų grybų tyrimas atliktas norint išsiaiškinti jų potencialą. Tikimasi, kad ši žaliava galėtų tapti tinkama futuristinėms ekologiškoms „monolitinėms struktūroms“ medžiaga, kuri sukeltų revoliuciją visoje sukurtoje aplinkoje ir ekonomikoje.

Tokia idėja yra atsakas katastrofiškų klimato kaitos pasekmių perspektyvai. Auginant statybines žaliavas iš biologinių medžiagų, statybos būtų mažiau priklausomos nuo iškastinio kuro ir kenksmingų kasybos darbų.

Teigiama, kad iš grybų pagamintos medžiagos gali turėti įvairių mechaninių savybių. Jos gali būti panašios į putas, medieną, polimerą, elastomerą.

Grybų architektūra nėra nauja idėja. Kitos tyrimų grupės taip pat aiškinasi galimybę statybines medžiagas auginti iš grybienos. Pavyzdžiui, NASA šiuo metu tiria, ar grybai gali augti Marso dirvožemyje, nes tai kosmoso agentūrai suteiktų galimybę nebrangiai vietoje sukurti kosmoso buveinę.

Iki šiol niekas netyrė galimybės statyti monolitines struktūras iš gyvų grybų. Tikimasi, jog bus rastas grybas, iš kurio bus gaminama į medieną panaši medžiaga, kurios nereikia spausti. Svarbiausias tikslas, kad grybų architektūra išliktų gyva, jog architektas galėtų ją atnaujinti vandeniu ir palaikyti augimą, jei būtų reikalingas remontas.

Informatikos mokslininkas iš Vakarų Anglijos universiteto Andrew Adamatzky patvirtino, kad komanda stengiasi sukurti neuromorfines grandines ir kitokias elektronikos versijas, naudodami grybus.

Asociatyvi Pexels nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/10/ismanusis7.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!