NAUJOJI „LITGRID“ BŪSTINĖ: ŽMOGIŠKA IR SAUGI ELEKTROS SISTEMOS VALDYMO TVIRTOVĖ

2020 m. balandžio 1 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

TIKSLUS OBJEKTO PAVADINIMAS: Specialiosios paskirties sistemos valdymo ir duomenų centro pastatas

ADRESAS: Viršuliškių skg. 99B, Vilnius

UŽSAKOVAS: AB „Litgrid“

ARCHITEKTAI: UAB „Unitectus“, Povilas Čepaitis

INTERJERO DIZAINERIS: Povilas Čepaitis

GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Conresta“

STATINIO PLOTAS: 5 669 m2

AUKŠTŲ SKAIČIUS: 4

ENERGINIO NAUDINGUMO KLASĖ: A+

PASTATO PASKIRTIS: specialioji

PROJEKTO PRADŽIA: 2018 m.

PABAIGA: 2019 m.

INVESTICIJŲ VERTĖ: 11,2 mln. Eur

Lietuva įkalė atraminį stulpą tinklų sinchronizavimo su Europa projekte – juo tapo užbaigtas statyti ir pradėjęs veikti naujasis Lietuvos elektros perdavimo sistemos valdymo ir duomenų centras. Užbaigusi žemyninių elektros tinklų sinchronizavimą su Vakarų Europa, Lietuva iš šio pastato sostinės Viršuliškėse savarankiškai valdys energetikos sistemos dažnį.

Investicijos į šį projektą, siekiančios 11,2 mln. eurų, buvo finansuojamos elektros perdavimo sistemos operatoriaus AB „Litgrid“ lėšomis. Projektą įgyvendino generalinis rangovas UAB „Conresta“. Pastatas suprojektuotas, pastatytas ir įrengtas per 36 mėnesius.

SVARBIAUSIA – SAUGUMAS

Naujasis Lietuvos elektros perdavimo tinklo sistemos valdymo ir duomenų centras – itin modernus, aukščiausius saugumo standartus atitinkantis pastatas. Šalti ir techniški, bet energiškai efektyvūs aliuminio ir stiklo fasadai atspindi įmonės misiją bei paskirtį ir švelniai kontrastuoja su medžio apdaila ir žaluma interjere, kuriančia jaukią ir produktyvią darbo aplinką, ypač būtiną pastato erdvėse, kur darbuotojai turi praleisti po 24 valandas per parą.

Keturių aukštų 5,6 tūkst. m2 ploto pastate įrengta 230 darbo vietų, 16 posėdžių salių. Dirbti galima ne tik kabinetuose, bet ir kitose uždaro ar atviro tipo erdvėse. Ketvirtasis aukštas skirtas laisvalaikio erdvėms: vaikų kampeliui, sporto salei, terasai, virtuvei ir pietų bei poilsio zonai. Pastatas gerai pritaikytas žmonėms su negalia. Taip pat įrengta 144 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, stoginė dviračiams, dvi elektromobilių įkrovimo stotelės.

Projektuojant ir statant Lietuvos elektros perdavimo sistemos valdymo ir duomenų centrą, daugiausia dėmesio buvo skiriama šio objekto saugumui ir siekta sukurti ergonomišką bei patogią aplinką jame dirbantiems skirtingų profesijų ir darbo profilio žmonėms, vykdantiems įvairiausias funkcijas – nuo visos šalies elektros perdavimo tinklo valdymo iki IT ar teisinių funkcijų.

Architektas Povilas Čepaitis sako, kad UAB „Unitectus“ siekis buvo sukurti skaidrios ir prieinamos įmonės įvaizdį – ištisinio struktūrinio stiklo fasadai ir išraiškingas įėjimas atspindi būtent šias vertybes. Į fasadą įlietos trikampės stiklinės briaunos ir jų atspindžiai pastatui suteikia dinamišką ir priklausomai nuo apšvietimo besikeičiantį vaizdą. Toks fasadas – retas ir Lietuvoje dar nematytas sprendimas. Siekiant užtikrinti pastato A+ energinio naudingumo klasę, specialiai šiam objektui buvo pagaminta unikali aliuminio konstrukcijų fasado sistema.

„Pasirenkant statybos ir apdailos medžiagas svarbiausias kriterijus buvo atitikimas pasirinktai interjero ir eksterjero koncepcijai, vėliau nagrinėtos funkcinės savybės. Antai fasadui panaudoto stiklo savybės buvo įvertinamos estetiniu požiūriu – pagal atspindėjimą, spalvą, vientisumą, ir tada suderintos techninės charakteristikos – šviesos pralaidumas, saulės kontrolė ir akustika,“ – sako P. Čepaitis. Jis pabrėžia, kad visi sprendimai buvo suderinti glaudžiai dirbant su užsakovu nuo pat projektinių pasiūlymų pateikimo.

Interjere pasirinkti inovatyvūs apdailos sprendimai: natūralaus medžio lukšto sienų apdaila ir stabilizuotos samanos, moderni klimato kontrolės bei garso izoliacijos sistema, aukšta akustinio komforto klasė. Gausiai naudojamas natūralaus medžio dekoras pasirinktas nedegus, todėl buvo montuojamos specialiai iš Suomijos atgabentos ir sertifikuotos apdailos plokštės.

Daug dėmesio šiame projekte skirta aplinkosaugai – įrengtas geoterminis šildymas, elektrą taupanti ir šviesą reguliuojanti išmanioji įranga. Apželdintas pastato stogas naikina dulkių ir kenksmingų medžiagų poveikį, kartu šis sprendimas pailgina stogo eksploatavimo laiką ir sukuria rekreacinę aikštelę bei terpę florai ir faunai. Taip pat buvo išsaugota didžioji dalis vertingų medžių.

Estetiniuose sprendimuose buvo ieškoma kuklumo, o vidaus patalpose – jaukumo, todėl įrengiant patalpas pasirinktas skandinaviškas stilius, o kuklus pastatas darniai įsiliejo į aplinką ir Vilnių. Po šio pastato statybų Viršuliškių skersgatvis išgražėjo – buvo nutiestas naujas kelias, sutvarkyta aplinka. Apsauginės atitvaros pastate ir aplink jį suformuotos taip, kad, nepaisant ypač griežtų saugumo reikalavimų, būtų išlaikytas žmogiškas mastelis ir skaidrumas.

Ypatingi užsakovo reikalavimai buvo keliami objekto fiziniam ir kibernetiniam saugumui, konstrukcijoms ir statybinėms medžiagoms bei technologijoms, tačiau kadangi tai yra nacionalinės reikšmės objektas, detalės neatskleidžiamos.

ITIN ATSAKINGAS PASIRINKIMAS

Elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas primena, kad Vyriausybė šio objekto projektą dar 2015 m. rugsėjį pripažino valstybei svarbiu ekonominiu projektu po to, kai pagal 2014 m. atliktą fizinės saugos auditą ir įvairių alternatyvų analizes „Litgrid“ kreipėsi į Vyriausybę su prašymu šiam projektui paskirti sklypą Vilniuje ir pripažinti jį nacionalinės svarbos objektu.

Pastato vieta buvo renkama atsižvelgiant į keliamus saugumo reikalavimus, galimybę suformuoti sklypą laisvoje valstybinėje žemėje. Prioritetas buvo teikiamas objekto saugumui visu perimetru, taip pat buvo vertinamos ir susiekimo galimybės: iš naujojo valdymo centro turi būti paprasta pasiekti svarbius „Litgrid“ objektus: rezervinį sistemos valdymo centrą, Vilniaus pastotę ir kitus tinklo objektus. Pasirinkta vieta, kuri geriausiai atitiko poreikius. Naujas centras iškilo šalia jau veikiančios „Litgrid“ infrastruktūros, kurioje jau yra optiniai tinklai.

Projektuotojams buvo taikoma daug kriterijų, susijusių su funkcionalumu, ergonomika, saugumo ekonomine nauda, energiniu efektyvumu bei estetika. Architektūriniams pasiūlymams vertinti buvo sudaryta speciali komisija, dalyvaujant ir Architektų sąjungos atstovams. Siekta, kad naujasis Lietuvos sistemos valdymo ir duomenų centras būtų ekonomiškas: ne per didelis ir ne per mažas, kuklaus stiliaus, tačiau kokybiškas ir suteikiantis komforto žmonėms, kurie šiame pastate dirbs, dalis jų – visą parą, tad bendras išdėstymas turėjo atitikti jų poreikius: nuo ergonomiškų darbo vietų iki poilsio erdvių. Be to, naujosios būstinės patalpos turėjo atitikti visus aukščiausius nacionalinio saugumo objektams keliamus reikalavimus.

Bet kai techninis projektas jau buvo parengtas, pasak D. Virbicko, koncepcijos įgyvendinimas nebekėlė didelių iššūkių, tiesa, išskyrus vieną. Pašnekovo teigimu, rimtu iššūkiu tapo labai didelis inžinerinių sistemų skaičius ir itin daug nenumatytų požeminių komunikacijų statybvietėje, kurias neplanuotai reikėjo iškelti.

Vis dėlto kruopštus išankstinis pasirengimas padėjo įgyvendinti visus esminius sprendimus, ką užsakovai buvo suplanavę ir išgryninę kartu su architektu ir rangovais. Taip pat pavyko viską atlikti pagal planą, nors darbų grafikas ir buvo gana įtemptas.

„Mūsų sumanymus visiškai pavyko įgyvendinti, bet kelionė tuo nesibaigia. Dar liko keletas smulkesnių dalykų, kuriuos planuojame patobulinti. Esame kaip ir dauguma naujakurių, kuriems prieš įsikraustant į naujus namus atrodo, kad viską apgalvojo iki detalių, tačiau atsikrausčius pats gyvenimas parodo, kur dar reikia papildomai pridėti ranką ir patobulinti“, – sako D. Virbickas.

SKAIDRŪS TVIRTO STIKLO TURĖKLAI

Naujojo „Litgrid“ pastato interjere išraiškingus laiptus puošia estetiški ir funkcionalūs berėmio stiklo turėklai su mediniu porankiu, kuriuos projektavo ir įrengė UAB „Stikmeta“. Architektų, interjero dizainerių ir inžinierių niekada nepamirštamas stiklas šiuo metu tapo universalia medžiaga, lemiančia patį statybų meną. Siekiant neapkrauti erdvės ir atverti ją natūralios šviesos sklaidai, stiklo sprendimai leidžia užtikrinti saugumo, tvirtumo, apkrovų standartus ir kurti modernų dizainą. Tokius sprendimus stiklo konstrukcijų gamintojai įgyvendina saugiai ir patikimai.

Architektūriniais sprendimais ir neįprastai didelių matmenų stiklais išsiskiriančiame „Litgrid“ pastate laiptų berėmio stiklo turėklai vizualiai atrodo lengvi, bet šios skaidrios stiklo konstrukcijos yra tvirtos ir saugios. Pagal užsakovų užduotį, skaidrūs laiptų turėklai atitinka net 50 kg apkrovą į vieną bėginį metrą.

Turint tokią užduotį, turėjo būti gerai apsvarstytos ne tik stiklo savybės, bet ir tvirtinimo sprendimai. Berėmio stiklo turėklai buvo pagaminti iš skaidraus, grūdinto 8+8 laminuoto stiklo, porankis – ąžuolinis, 48 mm skersmens, o nerūdijančiojo plieno laikikliai skirti būtent tokių specifikacijų stiklui.

Pagrindinis iššūkis gamintojui buvo dideli stiklų matmenys, be to, stiklas laminuotas, taigi jo svoris gerokai padidėjo, todėl jį transportuojant ir pristatant į montavimo vietą prireikė didesnių technikos pajėgumų. Bet šiame objekte taikyti sprendimai bendrovei „Stikmeta“ ne naujiena, nes ji specializuojasi projektuoti, gaminti ir montuoti įvairių berėmio grūdinto stiklo, aliuminio ir metalo konstrukcijas. Jos gaminių pritaikymo spektras yra labai platus ir sprendžiant patalpų planavimo pertvaromis problemas, ir užtikrinant saugumo reikalavimus skaidriems turėklams ir stogams, taip pat kuriant modernų, šviesų bei jaukų interjerą privačiuose namuose, verslo centruose, biuruose ir prekybos centruose.

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/05/Soninis-05-1.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!