Naujoji „Telia“ būstinė: unikalios darbo erdvės – investicija į darbuotojų gerovę

2019 m. liepos 3 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Užsakovas: UAB „M.M.M. projektai“

Generalinis rangovas: statybos kompanija „Mitnija“

Projektuotojai, architektai: UAB „Eventus Pro“

Urbanistinė koncepcija, architektai: „Archinova“, „Arrow Architects“

Interjero projektas: A2SM, Viačeslavas Malenko, Kristina Čimkutė, Greta Prialgauskaitė

Neseniai Saltoniškių gatvėje iškilęs antrasis „S7“ verslo centras jau tapo didžiausios Lietuvoje telekomunikacijų bendrovės „Telia“ būstine, į kurią „Telia“ darbuotojai įsikėlė iš skirtingų biurų. Bendrovės vadovas Danas Strombergas atskleidžia, kad į darbuotojų gerovės gerinimą kompanija investavo 5 mln. eurų, o prie įsikūrimo prisidėjusi komanda tam skyrė daugiau nei 10 tūkst. valandų.

Modernus požiūris į darbuotoją ir tvarumo ideologijos

„Naujoji „Telia“ būstinė, kurioje dirba 1 200 žmonių, atveria naujas galimybes darbuotojams ir kompanijai. Žmonės čia gali dirbti laisvai, vieni su kitais bendradarbiauti ir kartu siekti tikslų, teikdami aukščiausios kokybės telekomunikacijų paslaugas ir geriausią patirtį klientams. Ne mažiau svarbios ir paties pastato savybės bei jame įdiegtos technologijos, iki minimumo sumažinančios poveikį aplinkai“, – sako D. Strombergas.

Naujasis „Telia“ biuras, palyginti su įprastais biurų pastatais, naudoja 40 % mažiau energijos, 55 % mažiau vandens ir išmeta 46 % mažiau anglies dvideginio. Be to, mažiausiai 10 % reikiamos elektros energijos pagamina ant stogo įrengti saulės elementai, o pastato sanitariniuose mazguose naudojamas lietaus vanduo, kurį surenka specialūs lietaus vandens kolektoriai.

D.Strombergo teigimu, sertifikatą „BREEAM Excellence“ turinčiame pastate įdiegtos energijos ir vandens taupymo sistemos yra puikus pavyzdys, kaip inovacijos padeda įveikti XXI a. iššūkius, o kompanijos sprendimas čia persikelti jau yra naudingas aplinkai. Šis pastatas taip pat atliepia „Telia Company“ grupės strateginę viziją – iki 2030 m. pasiekti nulinę CO2 emisiją visoje veiklos grandinėje, rūšiuoti arba perdirbti visas atliekas ir į šias veiklas įtraukti 100 % darbuotojų.

„Pokyčiai neįmanomi be žmonių ir „Telia“ darbuotojai jau yra įsitraukę. Prie darbo stalų nėra šiukšliadėžių, biure nenaudojama plastikinių ar popierinių puodelių, atliekos rūšiuojamos, spausdiname tik būtinus dokumentus ir naudojame spausdinimo sistemą „Follow Me“, kuri užtikrina, kad kiekvienas išspausdintas popierius pasiekia savininką“, – vardija D. Strombergas.

„Telia“ būstinėje taip pat įrengtos išmaniosios apšvietimo ir šildymo bei vėdinimo sistemos, kurios automatiškai prisitaiko prie lauko sąlygų ir taupo energiją. Pavyzdžiui, jei lauke šviečia saulė ir dėl to temperatūra viduje pakyla, sistema automatiškai įvertina, ar efektyviau būtų užtraukti žaliuzes ir įjungti apšvietimą, ar suaktyvinti kondicionavimo sistemą. Elektros energiją taupo ir išmanioji apšvietimo sistema, kuri įjungia šviesas tik tada, jei patalpose yra žmonių.

Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje yra 420 vietų automobiliams, iš kurių 40 skirta tik elektromobiliams. Šiose vietose taip pat įrengtos elektromobilių įkrovimo stotelės, kuriose galima įkrauti visų rūšių elektromobilius. Tam, kad automobilių statymo vietos būtų išnaudotos efektyviai, „Telia“ darbuotojai sukūrė programėlę „Yzio“, kuri leidžia dalintis automobilių vietomis tarpusavyje. Aikštelėje ir pastato teritorijoje taip pat yra 200 vietų dviračiams, motoroleriams, motociklams, įrengti dušai.

Bendras „Telia“ būstinės plotas siekia 15 tūkst. m2, iš kurių biuro erdvėms skirta 13 tūkst. m2. Svarbiausias šio biuro akcentas yra laisvė: dirbti ten, kur nori, išreikšti save, bendrauti, dalintis. Kiekvienas aukštas suskirstytas į daug skirtingų erdvių, pritaikytų įvairaus tipo darbui. Žmonės gali laisvai pasirinkti savo darbo pobūdį ir asmeninius poreikius atitinkančią erdvę – nuo aktyviųjų poilsio ir pramogų zonų iki „coffice“ staliukų su minkštasuoliais bei tyliųjų erdvių su standartiniais darbo stalais. Šiose erdvėse taip pat yra įvairių susitikimų kambarių, skirtų tiek „Skype“ skambučiams ar pokalbiams akis į akį, tiek komandų susitikimams.

Interjero koncepcijos universalumas

„Telia“ interjero viziją realizavusi kūrėjų komanda A2SM pasakoja, kad siekiant sukurti šį organišką ir lankstų interjerą su užsakovu buvo pradėta dirbti labai anksti – erdvių rinkimosi etape. Kadangi pasirinktas pastatas dar tik turėjo būti statomas, kūrėjai galėjo prisidėti prie pastato erdvių planavimo ankstyvoje stadijoje ir pasistengti, kad statinys, įskaitant ir bendras erdves, būtų pritaikytas konkrečiai „Telia“.

„Į naująjį biurą, kaip pagrindinę „Telia Lietuva“ būstinę, buvo numatyta perkelti visus Vilniuje dirbančius darbuotojus iš skirtingų mažesnių lokacijų, todėl norint suderinti skirtingus darbo įpročius ar specifiką buvo įtraukti ir darbuotojai, vyko kūrybinės dirbtuvės. Vėliau sekė ilgas procesas derinant, perprantant ir formuojant užduotį darbo erdvėms“, – pasakoja A2SM atstovai ir sako, kad jų bei užsakovų komunikacija buvo sklandi, todėl dauguma idėjų sutapo nuo pat pradžių. „Didžioji dalis sprendimų atrasti atsižvelgiant į užsakovo poreikius. Kūrybine prasme taip pat turėjome didelių galimybių siūlyti ir realizuoti idėjas, kurias matėme kaip atitinkančias pastato ir užsakovo programą“, – atskleidžia interjero autoriai.

Anot jų, realizuota darbo erdvė yra itin mišri – atitinkanti skirtingus darbo stilius bei įpročius. Šiame biure darbuotojas darbo vietą gali rinktis pagal savo darbo pobūdį, tos dienos užduotį ar nuotaiką. Tai – šiame biure taikoma darbo vietos dalijimosi pagal veiklos pobūdį metodika (angl. activity-based working), kurią interjero kūrėjai architektai vadina drąsiu ir inovatyviu sprendimu. Ši metodika ypač naudinga, nes įprastų darbo vietų yra mažiau nei darbuotojų, tačiau jos gausiai keičiamos alternatyviomis darbo vietomis ir tai leidžia žmonėms rinktis.

„Kiekvienas iš šešių aukštų padalinti į skirtingo aktyvumo zonas – nuo visiškai atvirų susėdimo zonų, laisvam darbui ar pokalbiams su kolegomis tinkančios erdvios virtuvėlės iki įprastų darbo vietų ar atskirtos tyliosios zonos, pritaikytos darbui, kuriam reikia susikaupti. Be to, dviejuose pastato aukštuose esančios aktyvios zonos yra skirtos būtent darbuotojams atsipalaiduoti, atsitraukti nuo darbo. Čia įrengtos žaidimų zonos. Darbo vietų įvairovę papildo ir didelis skaičius susitikimų kambarių, kurie taip pat varijuoja pagal uždarumą ir dydį. Susitikimų kambarių biure yra kiek daugiau nei 160“, – pasakoja A2SM atstovai.

Autoriai taip pat akcentuoja, kad kuriant interjerą daug dėmesio skirta medžiagiškumui – būtent skirtingos medžiagos tapo pagrindine raiškos priemone. Jos padėjo sukurti skirtingas emocijas, perteikti norimą simboliką. „Pastatas atsinešė miško temą, kuri gan ryškiai matoma bendrų erdvių sprendimuose. Biuro patalpose nenorėjome pernelyg stiprių tiesioginių asociacijų, todėl jungėme pastato temą su biuro nuomininko ženklo siunčiama žinute. Iš to atskyrėme vėliau projekte naudotą dizaino kalbą – organiškas, minkštas formas, jungiamas su vertikalia smulkia tekstūra“, – sako autoriai. Interjere pasirinkta pilkų tonų paletė yra kaip pagrindas, įvedant žemiškas sodrias papildomas spalvas. Medžiagiškumas kartu su forma varijuoja nuo lengvų metalo konstrukcijų, smulkiai „šukuoto“ tekstūrinio tinko iki stambių geometrinių formų interjere ir jas atkartojančių baldų.

Konkurentų neturintis grožis

Pasak A2SM komandos, šio projekto išskirtinumas tas, kad biuras buvo „užaugintas“ ir yra skirtas būtent įmonei „Telia“. Viskas – nuo vizijos iki kiekvienos išpildytos detalės – rėmėsi į puikų rezultatą, kurį garantuoja aiškus suvokimas, kam kuriamas interjeras, bei pagarba būsimam naudotojui.

Apie projekto unikalumą kalba ir prie šios vizijos realizavimo prisidėjusi UAB „Narbutas“ komanda. „Narbuto“ komanda didžiuojasi prisidėjusi prie vieno gražiausių biuro įrengimo projektų – „Telia Lietuva“. Didelis ačiū architektų studijai A2SM, kurios interjero koncepciją išpildėme. Pasirinktos ne tik standartinės „Narbuto“ baldų kolekcijos, bet buvo įgyvendinta ypač daug nestandartinių įvairaus medžiagiškumo baldų sprendimų. Taip pat neapsieita ir be užsienio tiekėjų baldų kolekcijų. Pasirinkti: „Arper“, „Inclass“, „Quinti“, „Emu“, „Copiosa“, „Pedrali“, „Cappellini“, „Infiniti“, „Softline“, „Gaber“, „Normann Copenhagen“ minkštasuoliai, kėdės, stalai“, – akcentuoja rinkodaros vadovė Gabrielė Vaitonytė.

Akustikos ir estetikos sintezė

Šiek tiek kitokiu medžiagiškumu – akustiniu ir estetiniu – rūpinosi UAB „Interjero linija“. „Telia“ projektui naudotas „Interjero linijos“ akustinis užuolaidinis audinys „Carmen“ iš „Vescom“. Tai unikalus „Annette Douglas“ sukurtas ir ištobulintas audinys, turintis puikių akustinių savybių, tokių kaip garso sugerties koeficientas αlphaw 0,5. Kad atitiktų visuomeniniam sektoriui keliamus reikalavimus, šis audinys pagamintas iš liepsną atstumiančio 100 % poliesterio. Akustinis užuolaidinis audinys „Carmen“ yra perregimas, kaip ir kiti siūlomi šio gamintojo „Annette Douglas“ sukurti akustiniai audiniai.

Akustiniai audiniai gelbsti, kai garsas trikdo bendravimą ir menkina darbo našumą, todėl garso perteklių galima sumažinti akustinėmis medžiagomis. Jos sumažina aido sklidimą, absorbuoja garsą ir gerina susikalbėjimą patalpose. Perregimi audiniai nesuskaido erdvės, bet ją sujungia. Jų kuriamas vaizdas leidžia jaustis bendros erdvės dalimi ir kartu atsiriboti akustinėje plotmėje. Esant didelėms biuro erdvėms, ieškoma sprendimų, kaip šiose erdvėse integruoti konferencijų, pasitarimų, poilsio vietas. Šiuo atveju akustinių užuolaidų atitvaros puikiai pasitarnauja.

Pastaruoju metu akustiniai audiniai tampa vis populiaresni. Šiuolaikiniai biurai ieško naujų sprendimų geresniems akustiniams sprendimams pasiekti. Prireikus izoliuoti erdves, „Interjero linija“ gali pasiūlyti ir naktines (neperregimas) akustines užuolaidas.

Išskirtinis puikaus apšvietimo pavyzdys

Apšvietimo sistemų specialistai UAB „Gaudrė“ užtikrino, kad „Telia“ darbo erdvėse įrengti apšvietimo sprendimai atitiktų aukščiausius kokybės reikalavimus.

Šio projekto pradžioje komanda gavo sudėtingą užduotį – sukurti „šakos“ motyvo šviestuvą, kuris būtų naudojamas grupėje ir savo forma primintų medžio šakas. Specialistai turėjo pagaminti vientisą korpusą, išgauti šviečiančio ploto tolygumą, suprojektuoti tvirtinimą prie akustinės lubų plokštės. Be to, techniniu požiūriu šviestuvai turėjo atitikti ir keliamus aukštus reikalavimus biuro apšvietimui dėl apšvietos lygio, tolygumo, akinimo apribojimo. Komanda džiaugiasi, kad bendromis pastangomis viskas puikiai pavyko.

„Bendrą idėjinę pastato interjero viziją kūrė architektai, tad tai turėjo įtakos ir apšvietimo sprendimams. Vyraujanti gamtos, augalų tematika pastate padiktavo ir apšvietimo sprendimų parinkimo kryptį. Bendrai pagal paskirtį ir naudotus sprendimus galima išskirti tris patalpų tipus. Pirmasis „atviro biuro“ (angl. open space) darbo vietų apšvietimas. Sprendimas buvo naudoti bendrą tolygų apšvietimą zonoms, kuriose įrengta ne daugiau kaip 24 darbo vietos atskiroje erdvėje. Naudoti medžių šakų motyvą atkartojantys šviestuvai, montuojami prie akustinių lubų segmentų. Antrasis patalpų tipas – susitikimų / poilsio kambariai, kuriuose vyrauja pakabinami šviestuvai, kuriantys jaukią ir privatesnę atmosferą, taip pat savo korpusų spalvine gama įsiliejantys į bendrą interjerą ir tampantys jo dalimi. Trečiasis tipas – bendros erdvės / koridoriai. Šių patalpų dalyje šviestuvai sumontuoti virš pakabinamų segmentinių lubų kuria šviesos ir šešėlių žaismą matomose plokštumose (lubos, sienos, grindys)“, – apie sprendimus pasakoja „Gaudrės“ pardavimų padalinio vadovas Darius Jankauskas.

Pasirinktų apšvietimo sprendimų pranašumai – visi naudoti šviestuvai yra su šviesos diodų (LED) šaltiniais, darbo vietų šviestuvuose naudotas akinimą ribojantis mikroprizmatinis sklaidytuvas bei papildoma optinė plėvelė. Taip buvo pasiektas maksimalus vizualinis komfortas. „LED apšvietimo technologijos yra šiuolaikiškas sprendimas, leidžiantis taupyti elektros energiją, gerai suderinamas su valdymo sistemomis, be to, LED šviesos šaltiniai suteikia galimybę rinktis lankstesnę gamybos technologiją, formas ir gabaritus“, – teigia D. Jankauskas.

„Gaudrės“ specialistai biure įdiegė apšvietimo valdymo sistemą, kuri efektyviai prisitaiko prie išorinių lauko sąlygų, t. y. reaguoja į natūralų apšvietimą, esant pakankamai natūralios šviesos iš pastato išorės, šviestuvai automatiškai pritemdomi, yra išlaikoma reikiama atskirų zonų (darbo vietų, pasitarimo / poilsio patalpų ir koridorių) apšvieta. Be to, apšvietimas valdomas pagal realų būvį, nesant žmonių šviestuvai po nustatyto laiko automatiškai pritemsta ir visiškai išsijungia. „Automatinė valdymo sistema leidžia sutaupyti iki 80 % elektros energijos, natūralaus šviesos kiekio ir būvio / patalpų užimtumo automatinis identifikavimas eliminuoja galimas žmogaus klaidas. Juk retas palikdamas savo darbo vietą išjungia šviesą ar esant pakankamam apšviestumui pritemdo šviestuvus“, – pasakoja specialistas.

Paklaustas, ar svarbu biurams taikyti ypatingus apšvietimo sprendimus, ekspertas sako, kad biuro patalpos savo paskirtimi išsiskiria iš kitų jau vien tuo, kad žmonės praleidžia jose didelę dalį dienos, todėl reikia atsižvelgti ir siekti aukšto komforto lygio bendru lygmeniu. „Turime ne tik tenkinti higienos reikalavimus, siekti, kad šviesa būtų jauki bei neakintų, o šviestuvai neturėtų pulsacijos, bet ir užtikrinti sklandžią estetinę apšvietimo sprendimų integraciją į erdvę“, – pabrėžia D. Jankauskas.

Įmonės „Gaudrė“ direktorius Vladislavas Mickevičius džiaugiasi galutiniu rezultatu ir komandos darbu, teigdamas, kad „Telia“ darbo erdvės yra puikus ryškaus šiuolaikinio apšvietimo pavyzdys, o svarbiausia tai, kad čia panaudoti aukšto lygio techniniai sprendimai ir didelė dalis šviestuvų sukurta individualiai būtent šiam projektui ir pagaminta Lietuvoje.

Gamtos motyvai kiliminėje dangoje

Pasaulinis lyderis naujoviškų ir tvarių grindų, sporto erdvių paviršių sprendimų bei kiliminių dangų srityje „Tarkett“ su biuro erdvių kūrėjais bendradarbiavo tiekdamas kiliminę dangą. Objekte naudota „Desso“ kiliminės dangos kolekcijos: DESERT, STREET TRACKS & VIEW, PALLAS, kurių produkcija gaminama naudojant tik 100 % perdirbtą ECONYL® verpalą kartu su perdirbamu „DESSO EcoBase®“ pagrindu. Įkvėpta gamtos, „Desert“ (liet. „Dykuma“) danga interpretuoja jai duotą vardą – joje matomi dykumos motyvai, atsiradę dėl unikalių raštų ir kiekvienos kiliminės plytelės unikalumo.

Vis dėlto svarbiausia, kad šiai kiliminei dangai būdingi ne tik puikūs estetiniai aspektai, bet yra puoselėjami ir tvarumo standartai, prisidedantys prie sertifikuojamo BREEAM pastato vertinimo. „Tarkett“ atsakingai renkasi žaliavų tiekėjus ir siekia, kad visa produkcija remtųsi ekologijos principais. Todėl ši kiliminė danga yra pagaminta tausojant gamtinius ir naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, tokius kaip Saulės energija.

„Kokybė ir tvarumas ypač svarbūs renkantis kiliminę dangą. Būtina atkreipti dėmesį, iš ko ji pagaminta, kokios medžiagos naudotos, ar jos sveikos, ar joms apdoroti bei pagaminti neeikvoti gamtiniai ir energiniai ištekliai, neteršta gamtą. Be to, kilimai ir kiliminės dangos turi tiesioginę įtaką oro, kuriuo kvėpuojame, kokybei“, – ekologinį sąmoningumą akcentuoja gamintojo „Tarkett“ atstovas Lietuvoje Audrius Mizaras, pabrėždamas, kad „Tarkett“ nuolat ieško būdų, kaip pagerinti gamybos procese naudojamas medžiagas, kad padidintų visus svarbiausius aspektus: estetiką, gerovę ir tvarumą.

Specialistas džiaugiasi, kad architektai pasitikėjo šios medžiagos kokybe vizijai išpildyti ir pasirinko ją „Telia“ erdvėms. Paklaustas apie iššūkius, teigia, kad neįveikiamų užduočių nebūna, o spaudžiantys terminai tik padeda tobulėti. „Didžiausias iššūkis buvo laikas, per kurį turėjome dideliam objektui pateikti dangą, tačiau abejonių, ar pavyks, nebuvo, tiesiog dirbome dar energingiau ir atkakliau“, – prisimena A. Mizaras.

Nuotr. Vaidotas Darulis

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!