Naujos, aplinką tausojančios technologijos


Formaldehidas – bespalvės, specifinį nemalonų kvapą turinčios dujos, naudojamos gaminant baldus, plastikines apdailos medžiagas, presuotą medieną, izoliacines medžiagas bei įeinančios į šių medžiagų sudėtį. Higienos instituto tyrimuose formaldehidas apibūdinamas kaip vienas iš 5 aktualiausių oro teršalų. Nepalankius padarinius žmogaus sveikatai gali sukelti jau vien 0,03 mg/m3 šių dujų koncentracija ore, o nustatyta, kad mes, europiečiai, esame veikiami bent 20 proc. didesnių koncentracijų. Per kvėpavimo takus į žmogaus organizmą patekęs kancerogenas gali dirginti akių ir viršutinių kvėpavimo takų gleivines, sukelti diskomfortą. Esant 2,5–3,75 mg/m3 koncentracijai, dauguma žmonių pajunta akių, nosies ir užpakalinės ryklės dalies perštėjimą. Esama pakankamai įrodymų, kad formaldehidas sukelia žmogui nosiaryklės vėžį, yra rimtų, bet nepakankamų įrodymų, jog jis sukelia leukozę, ir yra ribotas kiekis įrodymų, kad jis sukelia prienosinių ančių vėžį. Pagal pavojingumą formaldehidas priskiriamas pirmai grupei, t. y. veiksniams, kurių kancerogeniškumas žmogui įrodytas. Formaldehidas kaupiasi organizme, o viena jo pirminių reakcijų į šį taršalą yra alergija.

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad mažiausia formaldehido koncentracija ore, siejama su viršutinių kvėpavimo takų sudirginimu po trumpalaikio kontakto, yra 0,1 mg/ m3. Nors mokslininkai tvirtina, kad formaldehido poveikį asmeninėje aplinkoje galima kontroliuoti, tačiau abejojama, ar galima nuolat patalpoje išlaikyti mažesnę nei 0,02 mg/ m3 formaldehido koncentraciją.

Ištirta, kad didžiausi, leistinas normas viršijantys formaldehido kiekiai išsiskiria gamybos metu, tad žmonės, dirbantys tam tikrų šakų pramonės gamyklose, yra labiausiai veikiami šios medžiagos, taip pat dideli formaldehido kiekiai gali išsiskirti atliekant kai kuriuos patalpų vidaus apdailos darbus, nors su mažesnėmis šio teršalo dozėmis susiduriame praktiškai visi. Jau vien laminuota grindų danga būstuose 1,5 karto padidina formaldehido koncentraciją, įtakos turi ir baldų iš medienos plokščių kiekis ir amžius: kuo naujesnės medžiagos, tuo didesnė šio teršalo koncentracija patalpos ore. Tyrimai patvirtino nuostatą, kad formaldehido koncentracijos didesnės naujuose pastatuose (iki vienų metų senumo). Ko gero, todėl patalpų oro užterštumas formaldehidu siejamas ir su nauju reiškiniu – „sergančio namo“ sindromu, atsiradusiu kartu su šiuolaikinių statybos technologijų era. Pastebėta, kad tam tikrose patalpose ilgai būnantys žmonės pradeda skųstis įvairiais negalavimais, o jei žmogus kurį laiką praleidžia kitur, jie sumažėja arba išnyksta. Lietuvoje kone dažniausiai tokius pojūčius patiria modernių daugiaaukščių biurų darbuotojai, kuriuose dar veikia ir labai orą išsausinantys kondicionieriai. Nustatyta, kad formaldehido išsiskyrimas iš medžiagų didėja, didėjant temperatūrai ir santykinei drėgmei, o geresnė ventiliacija švarina orą patalpose, todėl reikėtų nepamiršti gana dažnai vėdinti patalpas, ypač jei jos neseniai remontuotos. Be to, naujos gaminamos ir pritaikomos apdailos medžiagos turi būti tiriamos dėl išsiskiriančio formaldehido kiekio, o tyrimų rezultatai pateikiami visuomenei.

Ateitis be nuodų

Šiuolaikinio žmogaus gyvenimui persikeliant į uždaras patalpas, pasaulio mokslininkai vis labiau domisi patalpų oro kokybe, kuriamos naujos, aplinką ir joje gyvenantį žmogų saugančios technologijos, statant namus ir įrengiant apdailą, naudojamos pažangios, energiją ir žmogaus sveikatą tausojančios izoliacinės medžiagos. Viena tokių – įmonės „Knauf Insulation“ pagal „ECOSE® Technology“ pagaminta mineralinė vata, savo savybėmis ir išvaizda labai besiskirianti nuo tradicinių izoliacinių medžiagų. Šios mineralinės vatos sudėtyje nėra formaldehido, fenolio ir akrilo, ji yra mažiau dulkanti, bekvapė, nedažyta ir nešviesinta, jos spalva – natūrali ruda. Tokia izoliacinė medžiaga išsiskiria puikiomis šiluminėmis, garso izoliacijos ir priešgaisrinės saugos savybėmis (atitinka A1 klasę). Ji pagerina patalpų oro kokybę ir pastato, kuriame panaudota, aplinkos charakteristiką.

Technologija „ECOSE® Technology“ buvo sukurta izoliacijai iš mineralinės vatos gaminti, tačiau teikia tokius pat galimus pranašumus ir kitiems gaminiams, kuriuose taikomi įvairių dervų pakaitalai. Beje, verta paminėti, kad visi „Knauf Insulation“ produktai yra ekologiški, nes jų sudėtyje yra didelis kiekis antrinio perdirbimo ir atsinaujinančių sudedamųjų medžiagų, kurias naudojant sutaupoma šimtais kartų daugiau energijos, nei prireiktų juos gaminant.

„Der Blaue engel“: įmonei „Knauf Insulation“ įteiktas seniausias Europos kokybės pažymėjimas – ekologinio produkto garantija, reiškianti, kad gaminiai yra nekenksmingi aplinkai ir vartotojams.

„Eurofins Gold“: „Knauf Insulation“ – pirmoji įmonė pasaulyje, kuriai buvo suteiktas „Eurofins Gold“ standartas už oro kokybės patalpų viduje gerinimą. Aukso standartas įmonei buvo suteiktas už revoliucinę naujos kartos mineralinę vatą, pagamintą su „ECOSE® Technology“. Produktas pripažintas kaip didinantis aplinkosauginį veiksmingumą ir aplinkai.

„ECOSE® Technology“ – tai naujoviška mineralinės vatos pluošto sujungimo biotechnologija, kur vietoje formaldehido naudojami natūralūs komponentai, o vietoje iš naftos gautų cheminių medžiagų – greitai atsinaujinančios žaliavos.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų