NTU Kosmologijos centras Taivane – kultūros ir modernizmo pokalbis

2018 m. rugsėjo 28 d.

Vytautė Kazanavičiūtė.

Taivano sostinėje Taipėjuje garsus šalies architektas Krisas Yao sukūrė dar vieną architektūrinę meką, sujungiančią kultūrines ir modernistines koncepcijas. Jos tarsi suriša tai, kas apčiuopiama dabartyje, ir tai, kas slypi ten – toli ir tik galbūt gali būti pastebėta naktiniame dangaus skliaute.

Architektas K. Yao žinomas dėl savo aistros kultūriniams ir istoriniams projektams, taip pat projektams, susijusiems su naujausiomis technologijomis. Šios tendencijos, kaip ir budistiniai motyvai, neretai atsispindi jo darbuose – kultūra tampa nuosaikiai futuristine, o novatoriški sprendimai įgauna nostalgijos. „Modernumas, ko gero, gali būti privalomas maršrutas, kurį turės pasirinkti šiuolaikinė architektūra. Tačiau svarbesnis klausimas yra tas, kaip mes ir toliau ketiname kurstyti dialogą ir dialektus, kad galėtume šiuos du skirtingus polius sujungti. Kitais žodžiais tariant, kaip mes ruošiamės įtvirtinti pagrindą kūrybai, neribodami galimybių ir neaukštindami tik vieno dialekto ar dialogo“, – kartą analizavo architektas K. Yao, architektūrai ir modernizmui priskirdamas skirtingų kalbų savybes.

Harmoninga dviejų kalbų sintezė, švenčianti vietovės dvasią, atkurta ir naujame NTU Kosmologijos centre. K. Yao šiame projekte sujungė kultūrą, inovacijas ir netgi gamtą.

Gravitacija tapo įkvėpimo šaltiniu

Nieko keista, kad kūrėjai įkvėpimo semiasi iš įvairiausių detalių, elementų ir subjektų. Šį kartą idėjos epicentru tapo ne kas kita, o gravitacija. Sumanymas veikti prieš gravitacijos jėgą paskatino architektus suformuoti plūduriuojantį kubą (arba kitaip – sferą), kuris dėl inovatyvaus dizaino atrodo tarsi kabotų erdvėje. Vis dėlto iš tikrųjų kubas yra struktūriškai sutvirtintas betono šerdimi centre. Jis sukurtas taip, kad pro jį lengvai prasiskverbtų šviesa.

Saulės žaismą nesunku pastebėti ir objekto fasade. Pasirinktas formų išdėstymas bei medžiagos padeda sukurti neįprasto – kylančio ir kintančio – fasado iliuziją. O patalpoje esantys lankytojai gali lengvai stebėti išorę. Be to, siekiant harmonijos su aplinka, Kosmologijos centro koridoriai suformuoti išilgai pagal sferos kryžminę ašį, todėl, taikant sumanius architektūrinius sprendimus, bet kokiu paros ar sezono metu gamtos motyvai atsispindi ir objekto viduje.

Objekto paskirtis

Modernaus Kosmologijos centro paskirtis – švietimas ir tyrimai. Nuo antro iki aštunto aukšto įkurdintos laboratorijos, o septintame aukšte suformuota jauki poilsio zona – lauko terasa, leidžianti pasigrožėti greta esančiu parku bei miesto vaizdais.

Tarptautinis pripažinimas

Pasaulinis architektūros festivalis („The World Architecture Festival“) paskelbė sąrašą objektų, pretenduojančių į 2018 m. apdovanojimus. NTU Kosmologijos centras taip pat yra šiame sąraše. Objektas įtrauktas į architektūros projektų kategoriją „Aukštasis mokslas ir moksliniai tyrimai“.

Kasmetis renginys šiemet bus švenčiamas 11 kartą Amsterdame lapkričio 28–30 d. kartu su savo seseriniu renginiu „INSIDE World Festival of Interiors“.

Nuotr. „Shawn Liu Studio“

 

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/01/soninis-baneris-IM8.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!