Oksfordo universitete surengta pirmoji roboto kūrinių paroda


Didžiojoje Britanijoje esančioje galerijoje buvo pristatyta AI-DA, humanoidinio roboto su dirbtinio intelektu, piešinių ir skulptūrų paroda.

AI-DA, pavadintas novatorišku mokslininku Ada Lovelacu, buvo atskleistas kartu su savo kūriniais Oksfordo universiteto Šv. Džono koledže. AI-DA algoritme sukurti brėžiniai pavirsta į abstrakčius paveikslus.

AI-DA robotas buvo išrastas galerijos direktoriaus Aidano Mellerio. AI-DA gali atvaizduoti daiktus, kuriuos užfiksuoja integruota kamera. Iš pastarųjų sukurtas kompozcijas robotas atvaizduoja ant drobės LEEDS universitete jam sukurta mechanine ranka.

Prieš pradėdamas kurti, robotas užfiksuoja vaizdus, tada juos išanalizuoja ir sukuria virtualų realių erdvių koordinačių žemėlapį.

Veido atpažinimo technologija leidžia piešti portretus paprastais pieštukais. Robotas gali nuskaityti net žmonių charakterio savybes ir pagal tai sukurti šaržus. AI-DA brėžiniams naudojami algoritmai sąveikauja su Dekarto koordinačių sistema. Sukurtos abstrakčios meno formos spausdinamos su 3D spausdintuvu. Kaip pavyzdžiui parodoje buvo pristatyta bičių struktūra. Iš molio atspausdinta bitės forma buvo užlieta bronza.

Parodos eksponatai sukurti naudojant įvairias raiškos priemones, t.y. bronza, keramika, tapyba ant drobės, fotografijos.

„Paroda skelbia abejonę mūsų santykiais su technologijomis ir gamtos pasauliu, pristatydama, kaip AI ir naujos technologijos vienu metu gali būti progresyvi, trikdanti ir destruktyvi jėga mūsų visuomenėje“, – sakė galerijoje vyksiančios parodos „Neapsaugoti ateities sandoriai“ organizatoriai.

„Kaip humanoidinis robotas, ji yra meno objektas, keliantis klausimus, susijusius su biotechnologija ir trans-humanizmu“, – pridūrė organizatoriai. Robotukas pats duoda pavadinimus savo kūriniams.

AI yra užpildytas baltomis sferomis, užprogramuotomis judėti taip, tarsi turėtų savo asmenybę. Šalimais yra robotas, kuris buvo suprojektuotas elgtis kaip gyvūnas.

Paroda eksponuojama Šv. Jono koledže, „Barn” galerijoje, Oksforde, nuo šio pirmadienio iki liepos 6 dienomis.

Tarp meno ir menininko

Robotai tampa neatsiejama meno kūrimo dalimi arba meno objektu. Štai 2020 m. Pietų Korėjos sostinėje pasirodys neįprastas Mokslo ir robotų muziejaus pastatas (Roboto mokslo muziejus, RSM), –skelbia vietos spauda

Objektą statys viešojo pirkimo konkursą laimėjusi Turkijos architektūros kompanija „Melike Altinisik Architects“ (MAA). Robotai ir kiti aukštųjų technologijų įrankiai bus naudojami visuose muziejaus kūrimo ir eksploatavimo etapuose–- nuo gamybos, projektavimo iki statybos, eksploatavimo.

Muziejaus plotas bus 2500 kvadratinių metrų. Bendras teritorijos plotas sieks 6500 kvadratinių metrų. Muziejuje planuojama surengti ne tik robotų parodas, bet ir surengti dirbtinio intelekto, virtualios ir papildomos realybės, holografinių technologijų bei įvairių sričių mokymus. Bet pats pirmasis ir galbūt svarbiausias eksponatas bus pats muziejaus pastatas.

Pagal siūlomą projektą, muziejus bus glaudžiai integruotas į supančią miesto infrastruktūrą.

Robotų konkursai

Praėjusiais metais Japonijos ūkio ministerija ir naujų technologijų plėtros organizacija surengė pirmą planetoje tarptautinę robotų konferenciją. Didžiausias dėmesys renginyje buvo skirtas robotams, kurie jau šiandien galėtų pakeisti darbininkus, tarkim, aptarnavimo srityje.

Šiam tikslui net buvo suorganizuotas robotų konkursas. Šiuo metu robotai dažniausiai naudojami konvejerinėje gamyboje, kur net ir sudėtingiausias dirbtinis intelektas atlieka pasikartojančias funkcijas. Tačiau yra darbų, kurių robotai negali atlikti, kaip pavyzdžiui krauti prekes į lentynas. Tai nekvalifikuotas darbas, tačiau jį atlikti gali tik dirbtinis intelektas, gebantis greitai spręsti nestandartines situacijas ir atlikti algoritme nesuprogramuotas funkcijas, t.y. priimti sprendimus. Japonijoje kaip tik ir buvo pristatyti šių robotų prototipai.

„Tai ką šiandien matome parduotuvėse galės būti pritaikyta po dešimtmečio ar net kelių“, – sako aptarnavimo robotų konkurso dalyvis Souši Masaki.

Kita vertus, technologijoms sparčiai tobulėjant, dirbtinio intelekto kainos vis dar didelės.

„Manau, kad dėl robotų kainų smulkiesiems verslininkams kyla sunkumų įdiegiant universalios paskirties gamybinius robotus ar pritaikant robotus platesniam panaudojimui“, – pastebėjo Oksfordo parodos lankytojas Jošjuki Jokota.

Viktoro Frankovskio nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų